Επίκαιρο - Οι μεζονέτες.


Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Μαζι με τις μεζονετες πρεπει να μοιρασουν και βαρκες ομως.
Το νερο της βροχης θα μας πνιξει φετος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Ρε παιδιά, αυτό το "μεζονέτες" του Μπαμπινιώτη, εδώ μου κάθεται. Προτιμώ να ψάξω αλλού, για μαιζονέττες.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Ρε παιδιά, αυτό το "μεζονέτες" του Μπαμπινιώτη, εδώ μου κάθεται. Προτιμώ να ψάξω αλλού, για μαιζονέττες.

Εμένα αλλού είναι το πρόβλημα μου.

Το ....ασύμμετρα οργανωμένο κράτος :happy_8: ...θα κάνει τον κόπο να τηλεφωνήσει για να μάθει πως και από ποιόν θα ξεφυτρώσουν maisonettes στην πλάτη του δάσους; :happy_6:
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Ρε παιδιά, αυτό το "μεζονέτες" του Μπαμπινιώτη, εδώ μου κάθεται. Προτιμώ να ψάξω αλλού, για μαιζονέττες.
Βασικα ειναι Ελληνικη λεξη το μαιζονεττες ? Δεν το ξερω θα ηθελα να μαθω. Αν δεν ειναι οπως και να την γραψουμε παιζει ρολο απο την στιγμη που δεν υποκειται στην Ελληνικη γραμματικη?
Ποια ειναι η ετοιμολογια της λεξεως και απο που προερχεται η γραμματικη της ως μαιζονεττες η μεζονετες?

Δεν εχω λεξικο εδω και στο internet δεν βρηκα τιποτα απο ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Εμένα αλλού είναι το πρόβλημα μου.

Το ....ασύμμετρα οργανωμένο κράτος :happy_8: ...θα κάνει τον κόπο να τηλεφωνήσει για να μάθει πως και από ποιόν θα ξεφυτρώσουν maisonettes στην πλάτη του δάσους; :happy_6:
Έπρεπε να βάλει και τα υπόλοιπα στοιχεία:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ & ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ
Αμαλιάδος 17
11523 ΑΘΗΝΑ
Τηλ. Κέντρο: 213-1515000
Fax : 210-6447608
E-mail: service στο dorg.minenv.gr

Αν δεν τον βρουν στο κινητό, να στείλουν κανά email.

:mad_3:
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Να δω τωρα με την παρουσα υπερπροσφορα σπιτιων και τα δαση ακομα να καιγονται,σε ποιον θα πουλησουν την μεζονέτα και πόσο...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Εμένα αλλού είναι το πρόβλημα μου.

Το ....ασύμμετρα οργανωμένο κράτος :happy_8: ...θα κάνει τον κόπο να τηλεφωνήσει για να μάθει πως και από ποιόν θα ξεφυτρώσουν maisonettes στην πλάτη του δάσους; :happy_6:
Έλα μωρέ, φωτοσοπιά είναι...
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Έπρεπε να βάλει και τα υπόλοιπα στοιχεία:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ & ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ
Αμαλιάδος 17
11523 ΑΘΗΝΑ
Τηλ. Κέντρο: 213-1515000
Fax : 210-6447608
E-mail: service στο dorg.minenv.gr

Αν δεν τον βρουν στο κινητό, να στείλουν κανά email.

:mad_3:


Ναι αλλα μην δω κανεναν απο αυτους που αγοραζουν τετοια σπιτια να διαμαρτυρονται αν μια μερα τους το καψει η φωτια.
Ετσι δεν ειναι?
Εις γνωση σου πας εκει που πας...

Ασε που δεν τα ασφαλιζει και η ασφαλιστικη εκει που ειναι.
Αν ολα τα σπιτια που καηκαν μπορουσαν να ειναι ασφαλισμενα σημερα το κρατος θα γλυτωνε εκατονταδες εκατομμυρια ευρω απο τις αποζημιωσεις που θα δωσει.

Και θα επαιρναν και περισσοτερα χρηματα οι πυροπληκτοι απο τις ασφαλιστικες εαν μπορουσαν να τα ειχαν ασφαλισει απο οτι θα παρουν τωρα απο το κρατος.
Με 500 ευρω το τετραγωνικο που ακουσα δεν ξαναχτιζεις σπιτι.

Κανονικα θα επρεπε ολα αυτα τα χωρια να ειναι μεσα στο σχεδιο πολεως και να υποχρεωνει τους ιδιοκτητες τους να τα ασφαλιζουν.
Ηταν ολα αυτα τα σπιτια που ειδαμε μεσα στο σχεδιο πολεως?

Το Διακοφτο στην Αχαια ειναι στο σχεδιο πολεως και η ασφαλιστικη εταιρια δεχεται να ασφαλισει τα σπιτια.
Εγω που ειμαι εκτος σχεδιου πολεως σε εναν απλο οικισμο που ανηκει ομως στον Δημο Διακοφτο, καμια ασφαλιστικη δεν δεχεται να με ασφαλισει καλυπτοντας με το ασφαλιστρο την αξια του σπιτιου.
Αν ποτε παθει κατι το σπιτι απο σεισμο η απο φωτια καλα να παθουν οι γονεις μου που εχτισαν εκει. Το οτι εχουν χτισει ολοι στην περιοχη απο εφοπλιστες δικηγορους, μεχρι και η Φανη Πετραλια δεν τους δικαιολογει.

Ειναι πολλα αυτα που πρεπει να αλλαξουν !!!
Πρωτα να αλλαξει η παιδεια μας, που θελουμε ολοι σπιτια σε εκτος σχεδιου περιοχες και μετα θελει καποιον ανθρωπο να φτιαξει ενα σωστο σχεδιο ΚΑΠΟΔΟΣΤΡΙΑ για να ενωθουν ολα τα μικρα χωρια σε εναν δημο.

Αλλα και αυτο που εγινε σε οσα μικρα χωρια εγινε, εγινε με φασαριες και μπουνιες απο τους χαβαλεδοδημαρχους του καθε μικρου χωριου που δεν ηθελαν να ενωθουν με τα υπολοιπα...

Ολα ειναι ενα χαος και δεν βλεπω ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ να βαζει ταξη γιατι ολοι φοβουνται το πολιτικο κοστος !!!
 

Irene_K

Τάγμας
Μηνύματα
1.538
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Επίκαιρο - Οι μεζονέτες.

Ναι αλλα μην δω κανεναν απο αυτους που αγοραζουν τετοια σπιτια να διαμαρτυρονται αν μια μερα τους το καψει η φωτια.
Ετσι δεν ειναι?
Εις γνωση σου πας εκει που πας...
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Τα θέλει ο κ***ς τους νομίζω... :mad_3:

Ασε που δεν τα ασφαλιζει και η ασφαλιστικη εκει που ειναι.
Αν ολα τα σπιτια που καηκαν μπορουσαν να ειναι ασφαλισμενα σημερα το κρατος θα γλυτωνε εκατονταδες εκατομμυρια ευρω απο τις αποζημιωσεις που θα δωσει.
Τι θα κάνει το κράτος; Πόσα είπες ότι θα δώσει; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Θα δωσει 500 ευρω στο τετραγωνικο.
Αυτο ειπαν αυτο λεω...

Αν ειχες σπιτι 80τ.μ. θα πρεπει να το φτιαξεις με 40.000 ευρω. Για το υπολοιπο ισως δωσουν ατοκο δανειο.

Δεν ειναι λυση αυτη.
Η λυση ειναι οπως αγοραζεις σπιτι σημερα και αναγκαστικα το ασφαλιζεις τουλαχιστον μεχρι να το ξεχρεωσεις ετσι να ειναι ασφαλισμενα ολα !!!
Μπορει να ακουγεται καλο για τις ασφαλιστικες εταιριες αλλα οταν ξερεις οτι το κρατος δεν θα σε αποζημιωσει ουτε στο 50% της αξιας του σπιτιου σου θεωρω απαραδεκτη ενεργεια να προβεις στην κατασκευη του.

Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να μιλανε μετα...

Π.Χ. εγω ειχα πριν 20 χρονια 10 μετρα παραλια μπροστα απο το σπιτι. Περναγε και αγροτικος δρομος μπροστα.
Υπαρχουν φωτογραφιες που το αποδεικνυουν οπως και αεροφωτογραφιες απο την πολεοδομια.

Σημερα τον αγροτικο δρομο τον εχει παρει η θαλασσα και το κυμα σκαει στο τοιχιο του σπιτιου. Τα 10 μετρα παραλια εξαφανιστηκαν.
Δεν ειμαι εντος αιγιαλου ειμαι νομιμος. Δεν καταπατησα την παραλια δηλ.
Ειμαι ομως εντος αιγιαλιτιδας ζωνης και κανονικα δεν επρεπε να χτισω.
Ε.. Ηρθε ο Τριτσης και νομιμοποιησε ολα τα σπιτια στην περιοχη και εδωσε ρευμα νερο τηλεφωνο.
Τωρα κανενα σπιτι δεν ειναι αυθαιρετο και ειναι ολα νομιμα.

Τι πρεπει να κανω εγω τωρα δηλ?
Να βγω στα καναλια αν σε 10 χρονια απο τωρα η θαλασσα μου γκρεμισει το σπιτι και να τα βαλω με το κρατος γιατι δεν μου προστατεψε το σπιτι?
Αφου εις γνωσει τους το εφτιαξαν εκει που ναι μεν νομιμα πηραν το οικοπεδο αλλα για αγροτεμαχιο και οχι για να χτισουν.

Τι παει να πει μα ειναι νομιμοποιημενο? Ναι ειναι και?
Τι να κανει το κρατος δηλ? Να στειλει 500 canadair για να σωζει ενα ενα τα σπιτια που ειναι χωμενα μεσα στα δαση η το λιμενικο να μπαζωσει την θαλασσα για να μην μου το φαει?

Τα λαθη πληρωνονται κυριοι και ας σταματησουμε να κλαιγομαστε στα καναλια.

Φταιμε και εμεις.

Εβλεπα σπιτια χαμενα μεσα στο δασος 500 μετρα μακρια απο το χωρια και τωρα ζητανε και τα ρεστα?

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι ποτε κανεις δεν θα αγγιξει την πολεοδομια και ποτε δεν θα παψουν να χτιζονται αυθαιρετα.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
1
...

Τα λαθη πληρωνονται κυριοι και ας σταματησουμε να κλαιγομαστε στα καναλια.

Φταιμε και (MONO) εμεις.
...

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι ποτε κανεις δεν θα αγγιξει την πολεοδομια και ποτε δεν θα παψουν να χτιζονται αυθαιρετα.
Έτσι είναι Τέρη!!!!
Και για να μην μένουμε μόνο στα λόγια ας θυμηθούμε μερικά παραδείγματα από τη "γειτονιά" μας...
Ντράφι, Καλλιτεχνούπολη, Δασάμαρι, και πόσα ακόμα...
Όλα "νόμιμα", όλα επάνω στην Πεντέλη.
Στο βουνό, εκεί που κάποτε ήταν δάσος...

Δάσος που "αναδασώθηκε", αλλά τελικά δεν σώθηκε!!! wall_1
Κοινός παρονομαστής όλων...;;; Η φωτιά! :-(



Αλήθεια μήπως κατά λάθος διάβασε κανείς το πολύ καλό editorial το PC World Αυγούστου, το οποίο σημειωτέον γράφτηκε αρκετά πρίν τις φωτιές της Πελοπονήσσου; Πραγματικά "προφητικό" !!! :shock:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Βασικα ειναι Ελληνικη λεξη το μαιζονεττες ? Δεν το ξερω θα ηθελα να μαθω. Αν δεν ειναι οπως και να την γραψουμε παιζει ρολο απο την στιγμη που δεν υποκειται στην Ελληνικη γραμματικη?
Ποια ειναι η ετοιμολογια της λεξεως και απο που προερχεται η γραμματικη της ως μαιζονεττες η μεζονετες?

Δεν εχω λεξικο εδω και στο internet δεν βρηκα τιποτα απο ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα.
Μάλλον άλλο είναι το θέμα του τόπικ, αλλά μια και τέθηκε το ερώτημα, είναι γαλλικής προέλευσης λέξη από το maison (σπίτι) και το υποκοριστικό -ette (δηλαδή σπιτάκι), άρα κανονικά θα ήτανε μαιζονέττα. Το "μεζονέτα" είναι απλοποιημένη ορθογραφία.
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Μάλλον άλλο είναι το θέμα του τόπικ, αλλά μια και τέθηκε το ερώτημα, είναι γαλλικής προέλευσης λέξη από το maison (σπίτι) και το υποκοριστικό -ette (δηλαδή σπιτάκι), άρα κανονικά θα ήτανε μαιζονέττα. Το "μεζονέτα" είναι απλοποιημένη ορθογραφία.
Οποτε και μεζονετα να το γραφουμε δεν εχει σημασια..
Δεν υφισταται σωστη ορθογραφικη μεταφορα απο την ξενη εις την Ελληνικην.
Ετσι δεν ειναι?

Οι Εγγλεζοι πως γραφουν ολες τις Ελληνικες λεξεις που χρησιμοποιουν λαθος δηλ?
Ειναι περισσοτερο μαγκες απο εμας? :prof:

Ελληνιστη πως ειναι η μεζονετα? μικρο σπιτακι? Χμ.. καπως αλλιως θα ειναι..
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Εδώ που τα λέμε πάντως οι Άγγλοι πολλές Ελληνικές λέξεις τις γράφουν "σωστότερα" απ' ό,τι εμείς. Πχ. στο history το αρχικό h αντιπροσωπεύει το σημείο στίξης που είχε η λέξη ιστορία πρωτού περάσουμε στο μονοτονικό (τώρα ποιο είναι αυτό δεν ξέρω σίγουρα).
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Εδώ που τα λέμε πάντως οι Άγγλοι πολλές Ελληνικές λέξεις τις γράφουν "σωστότερα" απ' ό,τι εμείς. Πχ. στο history το αρχικό h αντιπροσωπεύει το σημείο στίξης που είχε η λέξη ιστορία πρωτού περάσουμε στο μονοτονικό (τώρα ποιο είναι αυτό δεν ξέρω σίγουρα).
Η δασεία στο -ι- (νομίζω).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Είναι επειδή του σύγχρονου Έλληνα δεν του μαθαίνουν το γλωσσικό σεβασμό, αλλά την απλότητα χάριν της ευκολίας, μη τυχόν και του πέσει το νεφρί. Να ήταν μόνο το history... Όλες οι λέξεις με δασεία που έχουν εξαχθεί, αρχίζουν με h. Κουτόφραγκοι, τί περιμένεις...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Επίκαιρο - Οι μεζονέτες.

Όλες οι δασείες στα αγγλικα περάσαν σαν h.

Π.χ. rhodes

η Ρόδος είχε δασεία στο Ρ...
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top