Επαρκής φωτισμός με προβολείς

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Επαρκής φωτισμός με προβολείς

Αγνοω ολα τα παραπανω σχολια καθως δεν θελω να χαλαστω....
Φιλε dimpas αυτο ακριβως σκεφτομουν να κανω...και να δω κανα 2-3 dvd οπως το πες...700ε ομως ζητησε ο φιλος για το dvd μονο...φωτογραφιες οχι..απλα θα εκανε ενα ψηφιακο μονταζ σε dvdv μονο με φωτο....

Καλό θα είναι να μη τα αγνοήσεις.
Γιατί θα στεναχωρήσεις φίλους και συγγενείς όταν τους δώσεις video «παιδικής» ποιότητας.
Με αστάθεια, λάθος χρώματα, φωτισμό και ήχο.

Πχ οι προβολείς που σκέφτεσαι για φωτισμό, είναι μια χαρά για την είσοδο στο γκαράζ μου, αλλά όχι για βιντεοσκόπηση αφού θα «κάψει» δέρμα και ρούχα (και θα τυφλώνει και τους καλεσμένους).

Θα σου πρότεινα να ΜΗΝ πληρωθείς.
Κάνε τις δοκιμές σου, βγάλε βίντεο σε 2-3 περιπτώσεις για την εμπειρία, αλλά μην βάλεις στην πλάτη σου φορτίο ευθύνης που δεν μπορείς να σηκώσεις λόγω απειρίας.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.886
Reaction score
34.302
.μου ζητηθηκε να καλυψω μια βαφτιση φωτογραφια και βιντεο...
αντε, μετα τις ολες προσπερασεις , σε διπλη γραμμη η οχι, εσυ θα κανεις το βιντεο απ οτι καταλαβα...
τις φωτογραφιες ποιος θα τις κανει???

η και τα δυο ταυτοχρονα μονος?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Επαρκής φωτισμός με προβολείς

αντε, μετα τις ολες προσπερασεις , σε διπλη γραμμη η οχι, εσυ θα κανεις το βιντεο απ οτι καταλαβα...
τις φωτογραφιες ποιος θα τις κανει???

η και τα δυο ταυτοχρονα μονος?

Γιάννο, εγώ κατάλαβα πως θα βάλει την κάμερα σε τρίποδο και θα βγάζει και τις φωτογραφίες
 


Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Επαρκής φωτισμός με προβολείς

Απο τη μία υπάρχει άγνοια βασικών θεμάτων φωτισμού και τεχνικών βιντεοσκόπησης ( αφήνω και τ'οτι "όλα γίνονται στο μοντάζ μετά" απέξω) και απο την άλλη θεωρούμε ακραία τα €700 με τα οποία ο φωτογράφος πάει να βγάλει τα σπασμένα του.

Δεν απευθύνομαι στο θεματοθέτη, αλλά προς κάθε ενδιαφερόμενο για το θέμα αυτό. Ξέρετε τα έξοδα ενός επαγγελματία φωτογράφο γάμου; Μιλάμε για νόμιμο επαγγελματία που δεν δουλεύει μαύρα και αρπαχτές μια φορά το τρίμηνο.

Υπάρχει μια χαρακτηριστική ανάλυση σε φωτογραφικό forum αλλά δε νομίζω πως δικαιούμαι να τη μεταφέρω εδώ χωρίς την άδεια των συντονιστών.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
1
Απάντηση: Επαρκής φωτισμός με προβολείς

Μετέφερε την με ενδιαφέρει πολύ!!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.886
Reaction score
34.302
αν θελεις , βαλτο Ορεστη, δε νομιζω πως υπαρχει θεμα..

Βεβαια ο σκοπος μας δεν ειναι το "νομικο" ...

ετσι δεν ειναι ?

ουτε καν το "τυπικο"...
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Re: Επαρκής φωτισμός με προβολείς

Γιάννη συμφωνώ, το θέμα όμως είναι πως μέσα στην όλη απαξίωση που αντιμετωπίζουν πάρα πολλοί κλάδοι, έχουμε φτάσει να τρωγόμαστε -οι έλληνες- με τα ρούχα μας και με τον διπλανό μας. Ψάχνουμε να βρούμε φαντάσματα στο σπίτι του γείτονα που μπορεί να βγάζει νόμιμα και με την αξία του €5 παραπάνω απο εμάς ώστε να τον κράξουμε σαν απατεώνα.

Το λινκ με την οικονομική ανάλυση των -βασικών- εξόδων ενός επαγγελματία φωτογράφου γάμου είναι εδώ. Αν δούμε αυτή την περιγραφή των εξόδων, βλέπουμε πως ένας ερασιτέχνης με στοιχειώδη εξοπλισμό μπορεί να πάρει τη δουλειά του επαγγελματία στο 1/10 του κόστους και να βγάλει και κέρδος. Ακριβώς επειδή δουλεύει χωρίς απόδειξη, δεν έχει έξοδα συντήρησης της επιχείρησής του κτλ. Άσε που αν οι "πελάτες" δε μείνουν ευχαριστημένοι δεν τον ενδιαφέρει γιατί δεν έχει τίποτα να χάσει, είναι αλεξιπτωτιστής.

Με αποτέλεσμα τί ;;
Ο κόσμος πηγαίνει σε άτομα που δεν έχουν ιδέα απο το αντικείμενο για να γλυτώσουν τα έξοδα και ο επαγγελματίας μένει χωρίς δουλειά με αποτέλεσμα να το κλείνει το μαγαζί.

Προσοχή, δεν προτίνω να πηγαίνει κανείς σε φωτογράφους επαγγελματίες χωρίς να ελέγξουν τη δουλειά τους απλά και μόνο επειδή πληρούν τις τυπικές προϋποθέσεις. Άλλο, όμως, να κάνω μια έρευνα αγοράς και άλλο να στηρίζω την παραοικονομία.

υγ: επειδή εύκολα παρεξηγούνται οι προθέσεις μεταξύ αγνώστων να πω οτι δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος και δεν έχω φωτογραφήσει ποτέ ούτε ερασιτεχνικά γάμο ή βαφτίσια συγγενών και φίλων. Και ας έχω εξοπλισμό καλύτερο απο πολλούς τίμιους επαγγελματίες. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά στη φωτογραφία!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.886
Reaction score
34.302
πολυ σωστα, βεβαια, ολα οσα αναφερεις...

ειναι ενα πολυ μεγαλο κ φλεγον ζητημα το οποιο τοοοοσα χρονια ακομα δεν εχει λυθει...κ δεν ξερω να θα μπορεσει να λυθει καποτε...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.129
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top