Επηρεάζει η παλαιότητα (πολυκαιρία) σε εντελώς αχρησιμοποίητα ηχεία ;

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Έχω ένα σύστημα 5.1 της Logitech ( X 530 ) στο κουτί του το οποίο δεν έχει ανοιχτεί ποτέ . Μιλάμε για ηχέια που κυκλοφόρησαν πριν από 15 χρόνια . Τα ήχεια αυτά θα έχουν επηρεαστεί απο την πολυκαιρία παρολό που δεν τα έχει αγγίξει κανένας και δεν τα εχει δει καν το φως της ημέρας ?
Να συμπληρώσω οτι έχω ακριβώς το ιδιο σύστημα πάνω σε pc από το 2006 και το μόνο που έχει πάει έως σήμερα είναι το ποτεσιόμετρο έντασης σε ηχεία και sub να χρειαστεί ένα καθάρισμα .
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Προφανως δεν θα εχουν κατι γιατι θα εχουν προστατευτει απο την υγρασια μεσα στα ναυλον τους.Μια χαρα ειναι φαντασου τα ειχα παρει και εγω καποτε,το κακο ειναι οτι δεν εχουν τουιτερ και ειναι ασθενικα στις υψηλες συχνοτητες.
 

ika

News
Μηνύματα
13.997
Reaction score
12.973
Έλεγξε αν η ανάρτηση των μεγαφώνων είναι από foam, που με τα χρόνια πολυμερίζεται και θριματίζεται.
Είναι το περιμετρικό λάστιχο στα μεγάφωνα. Κυρίως στο sub.
download.jpg

Επίσης μπορεί να χρειαστεί λίγο spray στα ποτενσιόμετρα.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Θεωρητικά απο την στιγμη που ειναι στην συσκευασία τους και δεν έχουν εκτεθει σε ζεστη η κρυο δηλαδη ειναι αποθηκευμενα σωστα δεν θα έχουν καποιο θέμα.Ενας οπτικος έλεγχος στις αναρτήσεις των ηχείων οπως σου έγραψαν οι φίλοι ειναι καλό να γίνει.
 

gid

Μηνύματα
7.402
Reaction score
8.637
Στον ενισχυτή και στο κροσόβερ θα χρειάζονται έλεγχο οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές του μετά από 15 χρόνια....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Τα δικά μου Logi 2.1 τηξ με λαστιχένια ανάρτηση είναι σαν καινούρια μετά απο 18 χρόνια αλλά κάτι φθηνότερα του Ντολμαδακιού 10 χρόνων με αφρώδη ανάρτηση έγιναν κόκκαλα και φεύγουν κομμάτια.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.578
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top