Επιλογέας ηχείων: Α/Β , Α+Β

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Ο σκοπός των ακροδεκτών ‘’ Α’’ και ‘’Β ‘’(που ελέγχονται από ενσωματωμένο στον ενισχυτή ή εξωτερικό διακόπτη Α , Β , Α+ Β ) είναι να επιτρέψουν τη σύνδεση δύο ζευγών (Right/Left) ηχείων σε δύο διαφορετικές τοποθεσίες ... π.χ. το ένα ζεύγος στο δωμάτιο σας και το άλλο στο σαλόνι ή στην αυλή…..

Κατά τη συνδεσμολογία ,εκτός από την προσοχή σας στην αποφυγή βραχυκυκλώματος στα καλώδια ,να ακολουθήσετε τις οδηγίες του κατασκευαστή για τη σύνθετη αντίσταση ,το power rating των ηχείων και τη διατομή των καλωδίων.

Φυσικά μπορείτε να συνδέσετε στον ενισχυτή σας όσα μεγάφωνα θέλετε αρκεί η ΟΛΙΚΗ τους σύνθετη αντίσταση να είναι αυτή που αναγράφει στο πίσω μέρος ο ενισχυτής (συνήθως 4 , 8 , 16 Ohm ) λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι τα watts (το Power Rating) όλων των μεγαφώνων είτε σε σειρά είτε παράλληλα προστίθενται .

Έστω ότι στα specs ένας ενισχυτής αναγράφει:
Power output: 70 watts per channel into 8 Ohm (stereo) ή 100 watts per channel into 4 Ohm​

Αυτή την τιμή Power Output πρέπει το ηχείο να μπορεί να την χειριστεί και ο ενισχυτής να έχει την δυνατότητα να δώσει το απαιτούμενο ρεύμα (να έχει το κατάλληλο τροφοδοτικό) γι αυτό το power rating .
Περισσότερα στο άρθρο: ‘’Οδηγός για Μεγάφωνα ‘’

Θα είστε ασφαλείς , αν και τα 2 ζευγάρια (στο Σύστημα ‘’Α’’ και ‘’Β’’) είναι 8 Ω ή 16 Ω όπως αναλύεται και δείχνεται στη φωτογραφία.

Μαθηματικά η ισχύς που απορροφάται από το ηχείο είναι (W = V ** 2 / Ζ) έως ότου ο ενισχυτής να μη μπορεί πλέον να τη παραδώσει οπότε οδηγείται σε clipping .

[ Ο ενισχυτής απλώς παραδίδει ρεύμα ( Ι = V / Z ) ανάλογα με το VolumeControl , και το αποτέλεσμα είναι ισχύς ( W = VΙ) . (Το επαναλαμβάνω και εδώ, ότι οι ενισχυτές δεν ελέγχουν ισχύ αλλά τάση (το rmswatts είναι λανθασμένος όρος. Ο σωστός όρος είναι rmsVolts)

Μπορείτε λοιπόν να ακούτε τραγούδια σε δύο μέρη του σπιτιού , που σημαίνει ότι όταν επιλέγω Α + Β , θα είναι σε χαμηλότερη φουλ ένταση σε σχέση με την επιλογή Α/Β.


Με αλλαγή από "Α ‘’ σε ‘’Β’’ , τα ηχεία " Β " απλά είναι μια κατοπτρική εικόνα του σήματος που οδηγείται στα ηχεία "Α" .
Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείτε να ελέγξετε το Volume ανεξάρτητα.



Σχετικά θέματα στο avsite.gr :
Οδηγός για ενισχυτές: Hi-Fi , PA , Μουσικών Οργάνων
Οδηγός για Μεγάφωνα – Ηχεία - Παράμετροι αυτών
Ολική Αρμονική Παραμόρφωση Ενισχυτή (THD)


Σκιαθίτης Στέφανος
Ηλεκτρονικός (συνταξιούχος) – Μηχανικός Μικροκυμάτων​
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Συνέχεια......

Εάν το speaker selector των ηχείων σας στερείται volume control, τότε σε όλα τα ζεύγη ηχείων θα ανεβαίνει ή θα κατεβαίνει ο ήχος κάθε φορά που η ένταση εξόδου του ενισχυτή ή δέκτη AV αλλάζει .

Δηλαδή δεν μπορείτε να αυξήσετε ή να μειώσετε την ένταση του ήχου για ένα ζευγάρι χωρίς να επηρεάζεται η ένταση του άλλου ζευγαριού .

Αυτό μπορεί να είναι προβληματικό για την περίπτωση που τα ηχεία σας έχουν διαφορετικά db SPL .
Μπορείτε τότε να χρησιμοποιήσετε μια συσκευή σαν αυτές της φωτογραφίας:


Αν τελικά διαθέτετε 2 ζεύγη ΟΜΟΙΩΝ ηχείων τότε μπορείτε να ελέγξετε και την ποιότητα του ήχου χρησιμοποιώντας διαφορετικής διατομής καλώδια σε κάθε σύστημα και επιλέγοντας τη διατομή που πιστεύετε ότι αποδίδει καλύτερο ήχο!!​
Συνήθως 14 – 16 gauge (όσο μικρότερος ο αριθμός τόσο μεγαλύτερη η διατομή)

Για περισσότερες πληροφορίες για τα audio καλώδια δείτε το άρθρο:
‘’ Καλώδια μεταφοράς Αναλογικών Σημάτων Audio’’

Σημείωση : Έχουν γραφτεί 100άδες άρθρα για τα καλώδια ηχείων στα Hi-Fi(και μάλιστα πολλά με αρνητικούς & προσβλητικούς τίτλους όπως: ‘’ Fool’s bi -amping‘’, ‘’φύκια για μεταξωτές κορδέλες’’….) κι ο καθένας έχει την άποψη του…..

Όμως με τον ανωτέρω τρόπο μπορείτε υποκειμενικά να ‘’μετρήσετε’’ όλα τα καλώδια που διαθέτετε .
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Μια σημείωση που πρέπει να προσέξετε αν ο ενισχυτής σας είναι με λυχνίες(Tube Amp)

Αν πρόκειται να χρησιμοποιήσετε επιλογέα ηχείων σε έναν ενισχυτή με λυχνίες, θα πρέπει να γνωρίζετε κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες :

Σχεδόν όλοι οι ενισχυτές με λυχνίες πρέπει να έχουν πάντα ένα συνδεδεμένο φορτίο. (μερικοί ενισχυτές με λυχνίες με επιλογέα ηχείων έχουν και μια θέση OFF στην οποία είναι μόνιμα συνδεδεμένο ωμικό βατικό φορτίο).

Στη μεταγωγή από Α σε Β υπάρχει μια στιγμιαία αποσύνδεση του φορτίου.

Οι κατασκευαστές επιλογέων ηχείων μπορεί να συστήνουν να έχετε ΠΑΝΤΑ ένα ζευγάρι ηχεία μόνιμα συνδεδεμένα ή να συνδέσετε μια βατική (τουβλάκι) αντίσταση 150 ohm/5watts , στην έξοδο του ενισχυτή παράλληλα με τον επιλογέα. (Μια αντίσταση 150 Ohm χρησιμοποιεί λίγη ενέργεια και είναι ένα καλό φορτίο σε σύγκριση με το άπειρο / ανοικτό κύκλωμα )
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ηθελα να ρωτησω για την συνδεσμολογια α+β στον 25 ετιας ενισχυτη μου
Ο ενισχυτης μου αναγραφει πισω Α OR Β 4 Ω , Α+Β 8Ω
Τα ηχεια μου ειναι Nominal Impedance 8Ω . Καθε ηχειο εχει 2 ζευγη συνδεσης (hi,lo)
Ειναι συνδεδεμενα με ενα βραχυκλωτηρα-λαμα
Μεχρι τωρα παιζουν δινοντας 4 Ω με κανονικη μονη καλωδιωση με τη λαμα
Στην περιπτωση που θελω να δωσω 8 Ω απο τον ενισχυτη πως πρεπει να καλωδιωσω ?
Δηλαδη καλωδιο απο καθε εξοδο του ενισχυτη στο ηχειο?
Θα πρεπει να βγαλω το βραχυκλωτηρα απο τα ηχεια ωστε να συνδεσω το ενα ζευγος
εξοδου του ενισχυτη στο hi και το αλλο ζευγος στο lo?
Θα εχω διαφορα στον ηχο ? η ενταση δεν με ενδιαφερει


Ευχαριστω .
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Διαβάστε προσεκτικά το άρθρο : Bi-wire & Bi-amp
  • Τα ηχεία σου(το καθένα) με τον βραχυκυκλωτήρα είναι 8 Ohm
  • Μέχρι τώρα (Διακόπτης στο Α ή Β) έπαιρνες τη μισή ισχύ απ’ τον ενισχυτή (αφού τα 4 σε 8 Ohm).
Θα έπαιρνες πλήρη ισχύ αν συνέδεες 4 όμοια ηχεία και το διακόπτη στο Α+Β (αφού τότε τα 8 σε 8 Ohm)

Τώρα αν είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή σου στο Α ή Β (στο left ή right κανάλι) στα 8 Ohm :
  1. είτε με 2 ζεύγη καλωδίων να ξεκινούν από τον ενισχυτή και να καταλήγουν στο hi & Lo(Χωρίς το βραχυκυκλωτήρα)
  2. είτε με ένα ζεύγος καλωδίου να ξεκινά από τον ενισχυτή και να καταλήγει στο hi & Lo (Με το βραχυκυκλωτήρα)
θα έχεις την πλήρη ισχύ (στο φούλ του volume) αφού θα υπάρχει προσαρμογή impedance (αφού τα 8 σε 8 Ohm)
Η ποιότητα είναι θέμα:
Ολικής Αρμονικής Παραμόρφωσης Ενισχυτή (THD)
Την ευαισθησία των μεγαφώνων
Και άλλων κατασκευαστικών παραμέτρων........
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Μια παρατηρηση
ο ενισχυτης εχει το Α: Left με υποδοχες +&- , Right υποδοχες +&- οπου στελνω καλωδιο στο ηχειο
ΜΕ το βραχυκλωτηρα
και απο κατω το Β το ιδιο με το A οπου δεν εχω συνδεσει τιποτε
Ισχυουν το 1 και 2 της απαντησης?
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Το Α έχει την έξοδο Left (+, -) και την Right (+ , -), δηλαδή για σύνδεση 2 ηχείων. Γι’ αυτά ισχύουν οι ανωτέρω παράγραφοι 1) και 2).

Στο Β δεν συνδέεις τίποτα

Αν θέλεις όμως κάποτε να έχεις 4 ηχεία ,τα άλλα 2 ηχεία θα τα συνδέσεις στο Β και στο Α+Β θα ακούς 4 ηχεία
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Ευχαριστω πολυ !!
Παρακαλώ.
Η απορία ήταν σημαντική και κάποια στιγμή θα την ενσωματώσω με φωτογραφίες στο κυρίως άρθρο (καθώς οι μελλοντικοί επισκέπτες του άρθρου δεν διαβάζουν όλα τα σχόλια των μελών ).

Εδώ μερικά ενδιαφέροντα εκλαϊκευμένα Τεχνικά άρθρα
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Σχεδόν όλοι οι ενισχυτές με λυχνίες πρέπει να έχουν πάντα ένα συνδεδεμένο φορτίο.
- καλησπέρα , θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε γιατί ισχύει το ανωτέρω ; έχει να κάνει με τους μετασχηματιστές εξόδου ( όπου υπάρχουν ) ;

ευχαριστώ
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
- καλησπέρα , θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε γιατί ισχύει το ανωτέρω ; έχει να κάνει με τους μετασχηματιστές εξόδου ( όπου υπάρχουν ) ;
ευχαριστώ
Με απλά λόγια , όταν ένα ενισχυτής λυχνιών δεν βρει φορτίο να δώσει την ενισχυμένη τάση που 'βγάζει' η τελική λυχνία (κυρίως πέντοδος) αυτή θα παραμείνει στον μετασχηματιστή εξόδου, θα λιώσει το ''καπελλάκι'' στην άνοδο της πεντόδου που με τη σειρά του θα γειώσει το + του τροφοδοτικού και τότε θα πάει DC στο τύλιγμα του πρωτεύοντος που σημαίνει κάψιμο του τυλίγματος . (Το πώς γίνεται ηλεκτρονικά , απαιτείται σχέδιο με λυχνίες τρίοδες ή πέντοδες και μετασχηματιστή push-pull που δεν νομίζω ότι θα ενδιαφέρει την πλειοψηφία – δίνω όμως στο τέλος μια απλή εξήγηση***).

Συνήθως όμως,οι καλοί ενισχυτές λυχνίας έχουν τέτοιες υποδοχές (αυτές που συνδέονται τα ηχεία), που αν ξεχάσεις τη σύνδεση ηχείου στην έξοδο του μετασχηματιστή, μηχανικά, γίνεται αμέσως σύνδεση ωμικού βατικού φορτίου (τουβλάκι) ή και 'σκέτο' βραχυκύκλωμα .
Αν όμως συνδέσετε την μια άκρη του βύσματος των ηχείων στην υποδοχή του λαμπάτου ενισχυτή και ξεχάσετε να συνδέστε το άλλο άκρο του καλωδίου στο ηχείο τότε η προστασία δεν ισχύει και θα προκληθεί η παραπάνω αναφερόμενη ζημιά.

Με τον τρόπο αυτό, θέτοντας ΟΝ τέτοιον λαμπάτο ενισχυτή χωρίς φορτίο δεν θα γίνει αναγκαστικά ζημιά.

***Μια πέντοδος χωρίς φορτίο έχει πολύ μεγάλο gain (αρκετά κοντά στο άπειρο) . Κανονικά αυτή η απολαβή διατηρείται υπό έλεγχο από το φορτίο (ηχείο) στην έξοδο του μετασχηματιστή.

Το πρόβλημα με χωρίς φορτίο δημιουργείται από το γεγονός ότι ο μετασχηματιστής εξόδου ‘’δεν έχει’’ δική του σύνθετη αντίσταση, αλλά μόνο μια επαγωγική αντίσταση (δευτερεύον τύλιγμα), που συνδέεται με μια άλλη επαγωγική (πηνίο του μεγαφώνου) .........
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Ευχαριστώ για το like Komhst. Απλά ήθελα να μου πεις αν είδες τις φωτογραφίες του άρθρου. Γιατί εγώ συνεχίζω να μη τις βλέπω και πρέπει το photobucket.com να είναι down.
Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
22
Reaction score
33
Καλημέρα σας
Εχω δύο ενισχυτές, έναν 5.1 70w/κανάλι στα 8ohm και έναν δικαναλο 60w ανα κανάλι στα 8 ohm, έχω 2 ζευγάρια ηχεία το ένα 4ohm 89db και το δεύτερο ζευγάρι 8ohm 90 db.
υπάρχει πρόβλημα-ποιότητα ήχου αν συνδεθούν και τα δύο ζευγάρια στον έναν από τους δύο ενισχυτές κάθε φορά ξεχωριστά στις Α+Β εξόδους των ενισχυτών;
Το αποτέλεσμα σε ένταση και ποιότητα ποιο θα είναι;
Οι ενισχυτές είναι, ο Rotel RA 980BX και ONKYO TX-DS575X.
Τα ηχεία είναι τα B&W DM560 και τα DM610i
 

Μηνύματα
22
Reaction score
33
Καλημέρα σας
Εχω δύο ενισχυτές, έναν 5.1 70w/κανάλι στα 8ohm και έναν δικαναλο 60w ανα κανάλι στα 8 ohm, έχω 2 ζευγάρια ηχεία το ένα 4ohm 89db και το δεύτερο ζευγάρι 8ohm 90 db.
υπάρχει πρόβλημα-ποιότητα ήχου αν συνδεθούν και τα δύο ζευγάρια στον έναν από τους δύο ενισχυτές κάθε φορά ξεχωριστά στις Α+Β εξόδους των ενισχυτών;
Το αποτέλεσμα σε ένταση και ποιότητα ποιο θα είναι;
Οι ενισχυτές είναι, ο Rotel RA 970BX και ONKYO TX-DS575X.
Τα ηχεία είναι τα B&W DM560 και τα DM610i
διόρθωση ο Rotel είναι ο RA 970bx
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι πολυκάναλοι ενισχυτές της κατηγορίας του Onkyo που έχεις, δεν συμπαθούν καθόλου τα χαμηλά φορτία.
Δεν το συζητάμε καθόλου για 4ωμο ηχείο. Το ελάχιστο που συνδέεις είναι 6ωμο και με σωστά χαρακτηριστικά. Όχι σαν τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν εταιρίες όπως η Klipsch.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
33
Οπότε πάμε στην περίπτωση του rotel ο οποίος τα παίζει τέλεια στα δικά μου αφτιά και τα δύο ζευγάρια, το καθε ένα μόνο του.
Αν τα συνδέσω και τα δύο τι θα κερδίσω; και αν υπάρχει θέμα με την λειτουργία του ενισχυτή
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οπότε πάμε στην περίπτωση του rotel ο οποίος τα παίζει τέλεια στα δικά μου αφτιά και τα δύο ζευγάρια, το καθε ένα μόνο του.
Αν τα συνδέσω και τα δύο τι θα κερδίσω; και αν υπάρχει θέμα με την λειτουργία του ενισχυτή
Δεν θα έχεις κανένα κέρδος αλλά το αντίθετο, συνδέοντας τα ταυτόχρονα. Θα πέσει πολύ η αντίσταση που <<βλέπει>> ο ενισχυτής και θα έχεις με το παραμικρό παραμόρφωση.
Επιπλέον, τα αρνητικά του κάθε ηχείου θα τα έχεις παρέα.
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
ΝΑΙ πρόβλημα! Αν ο ενισχυτής ήταν 4Ω δεν θα υπήρχε πρόβλημα να συνδέσεις ηχεία 4 – 8 ή 16Ω! .

Όταν συνδέεις παράλληλα ηχεία 2 διαφορετικών σύνθετων αντιστάσεων (Α+Β) τότε η συνολική αντίσταση είναι μικρότερη του μικρότερου εκ των 2 (στην περίπτωση γύρω στα 3 Ω)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top