Επιλογή Ηχείων Υψηλής Ευαισθησίας

Μηνύματα
16
Reaction score
12
Χαιρετώ και πάλι το forum με το 2ο μου ποστ! 8-)

Λοιπόν λοιπόν. Όπως έγραψα και σε άλλο τεχνικό thread προ ημερών (στο οποίο πήρα γρήγορη και σαφή απάντηση) έχω έναν λαμπάτο ενισχυτή Dared MP30B. Μουσική ακούω σχεδόν αποκλειστικά από βινύλια. Πικάπ SL1200MK2 με Ortofon 2M Red και phono stage Cambridge Audio CP1. Ακούω από ηχεία δαπέδου Crystal Audio Prisma Tower με 94 dB ευαισθησία τα οποία βρίσκω ευχάριστα αλλά δεν με τρελαίνουν κιόλας.

6A66D56E-92F2-4083-9FCA-7744DFEBA81B.jpeg


Λόγω της βαρεμάρας που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες λόγω καραντίνας έχω αρχίσει να «τρώγομαι» με το τι να αναβαθμίσω και σκέφτομαι να αλλάξω ηχεία.

Ο ενισχυτής δίνει μόλις 9Wx2 επομένως θέλουμε κάτι αρκετά ευαίσθητο. Η μουσική που ακούω εναλλάσσεται μεταξύ Rock και Jazz. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για ζευγάρι ηχείων (bookshelf ή δαπέδου) με budget 1000 ευρώ max που θα ταιριάξει όμορφα. ;)
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλησπέρα!
Σε τι αποστάσεις ακούς? Είναι αναγκαστικό να κρατήσεις τον ενισχυτή αυτόν? Φαίνεται πολύ μικρός στα 2x9w φαντάζομαι με οτιδήποτε ηχείο και να τον ταιριάξει εκτός αν ακούς πολύ κοντά..
Είσαι ευχαριστημένος με τις εντάσεις που έχεις τώρα?
Θα σε βοηθήσουν και οι άλλοι που ξέρουν καλύτερα ωστόσο :)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα

Όμορφα τα κόκκινα Leds κάτω από το πικάπ και τα μηχανήματα. Μου έδωσες ιδέα και για το δικό μου SL1600MK2. Παρεμπιπτόντως τα ηχεία που προτείνονται από αγγελία είναι μια πολύ άψογη περίπτωση για αυτο που ψάχνεις. Εγώ επειδή έχω ευαίσθητα ηχεία (Sansui SPX9700 - 100db) είναι ότι πρέπει για τις μουσικές που ακούς τα μεγάλα db με μικρούς λαμπατους. Σε vintage θα βρεις πολλές επιλογές αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Χαιρετώ και πάλι το forum με το 2ο μου ποστ! 8-)

Λοιπόν λοιπόν. Όπως έγραψα και σε άλλο τεχνικό thread προ ημερών (στο οποίο πήρα γρήγορη και σαφή απάντηση) έχω έναν λαμπάτο ενισχυτή Dared MP30B. Μουσική ακούω σχεδόν αποκλειστικά από βινύλια. Πικάπ SL1200MK2 με Ortofon 2M Red και phono stage Cambridge Audio CP1. Ακούω από ηχεία δαπέδου Crystal Audio Prisma Tower με 94 dB ευαισθησία τα οποία βρίσκω ευχάριστα αλλά δεν με τρελαίνουν κιόλας.

View attachment 158830

Λόγω της βαρεμάρας που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες λόγω καραντίνας έχω αρχίσει να «τρώγομαι» με το τι να αναβαθμίσω και σκέφτομαι να αλλάξω ηχεία.

Ο ενισχυτής δίνει μόλις 9Wx2 επομένως θέλουμε κάτι αρκετά ευαίσθητο. Η μουσική που ακούω εναλλάσσεται μεταξύ Rock και Jazz. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για ζευγάρι ηχείων (bookshelf ή δαπέδου) με budget 1000 ευρώ max που θα ταιριάξει όμορφα. ;)
Δεν παιρνεις καλυτερα κανα μεγαλυτερο ενισχυτη (πχ 11wX2), εκτος κι αν φοβασαι οτι θα χοροπηδαει η κεφαλη! :roflmao:
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- μήν μένεις αποκλειστικά στην ονομαστική ευαισθησία γιατί στην πράξη δεν είναι έτσι τα πράγματα

- ως κάτοχος πολλών klipsch ( όχι heritage ) κατά καιρούς με δηλωμένες ευαισθησίες 97/98 db , γνωρίζω πλέον πως οι πραγματικές ( σε όλο το φάσμα ) , είναι κοντά στα 92/91 db . . . συνυπολόγισε κατώτατη ωμική αντίσταση : 3,4 Ω στα 130/150 hz με την φάση να φεύγει πάνω από τις 45 μοίρες . . . και τελικά έχουμε ένα σχετικά ''τυπικό'' ηχείο

- ok , θα παίξει με 3/4 watt , αλλά αντί να τραγουδήσει , θα φωνάξει ( παραπλανώντας μας πως παίζει δυνατά ) . . . εξ ού και η κακή επί του θέματος φήμη που τα ακολουθεί

- γιά τα άνωθεν , ανέτρεξε σε μετρήσεις του stereophile πχ , αλλά και στο φόρουμ τις klipsch

- και να θυμάσαι πως τελικά θέλουμε εύκολο ηχείο ως φορτίο και όχι απλά ευαίσθητο . . . δηλ : υψηλή ευαισθησία + ομαλή ωμική αντίσταση ( όχι κάτω από τα 5 Ω ) + φάση μικρότερη των 45 μοιρών στην κατώτατη τιμή της αντίστασης αυτής
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για την ισχύ του ενισχυτή σου θα σου πρότεινα να αποφύγεις ηχεία με διπλές μονάδες, όπως τα Prisma που έχεις. Όσο για την ευαισθησία τους θα έλεγα να το ξαναδείς, μιας και αναφέρονται και για 91 db, που δεν σου κρύβω πως το βρίσκω λογικότερο να ισχύει.

Μια πρόταση μου που θεωρώ πως ταιριάζει στον ενισχυτή σου και με καλή τιμή:
https://www.xe.gr/hlektronika/ixeia-hi-fi|ad-646302663.html

Χαμηλό κάτω από τους 80 κύκλους δεν έχουν, αλλά και ο ενισχυτής σου θα τα βρει σκούρα με τέτοιες συχνότητες. Θα έλεγα να το συνδυάσεις με ένα μικρό 10ιντσο sub, κομμένο στους 90 κύκλους.
Με λιγότερα από 500 ευρώ θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Κάπου στις αγγελίες κυκλοφορούν κάποια ηχεία της Spicom και ένα μονόδρομο βάσης μεταξύ άλλων αν θυμάμαι καλά.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Συγνώμη για την παρέμβαση, δεν έχω να συνεισφέρω στο θέμα, αλλά πρέπει να πω κάτι.

Μια πρόταση μου που θεωρώ πως ταιριάζει στον ενισχυτή σου και με καλή τιμή:
https://www.xe.gr/hlektronika/ixeia-hi-fi|ad-646302663.html

Χαμηλό κάτω από τους 80 κύκλους δεν έχουν, αλλά και ο ενισχυτής σου θα τα βρει σκούρα με τέτοιες συχνότητες. Θα έλεγα να το συνδυάσεις με ένα μικρό 10ιντσο sub, κομμένο στους 90 κύκλους.
Ωραία ηχεία τα 780, έχω τα απλά (όχι SE). Κελαηδούσαν με τους ncore 2x200, ακόμα και σε ψυθιριστές στάθμες τη νύχτα, είχαν διαφορά με άλλον πιο αδύναμο ενισχυτή. Τώρα τί θα παίξουν με 9 watt, δεν ξέρω.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
έχω αρχίσει να «τρώγομαι» με το τι να αναβαθμίσω
Φυσικά τον ενισχυτή.

Πέτα αυτόν που έχεις, και πάρε οποιονδήποτε άλλο, τουλάχιστον 20-πλασιας ισχύος, θα παίζει πολύ καλύτερα.

Η ισχύς αυτουνού, είναι για ακουστικά, όχι για ηχεία.

Και πάρε σαμπ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Χαιρετώ και πάλι το forum με το 2ο μου ποστ! 8-)

Λοιπόν λοιπόν. Όπως έγραψα και σε άλλο τεχνικό thread προ ημερών (στο οποίο πήρα γρήγορη και σαφή απάντηση) έχω έναν λαμπάτο ενισχυτή Dared MP30B. Μουσική ακούω σχεδόν αποκλειστικά από βινύλια. Πικάπ SL1200MK2 με Ortofon 2M Red και phono stage Cambridge Audio CP1. Ακούω από ηχεία δαπέδου Crystal Audio Prisma Tower με 94 dB ευαισθησία τα οποία βρίσκω ευχάριστα αλλά δεν με τρελαίνουν κιόλας.

View attachment 158830

Λόγω της βαρεμάρας που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες λόγω καραντίνας έχω αρχίσει να «τρώγομαι» με το τι να αναβαθμίσω και σκέφτομαι να αλλάξω ηχεία.

Ο ενισχυτής δίνει μόλις 9Wx2 επομένως θέλουμε κάτι αρκετά ευαίσθητο. Η μουσική που ακούω εναλλάσσεται μεταξύ Rock και Jazz. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για ζευγάρι ηχείων (bookshelf ή δαπέδου) με budget 1000 ευρώ max που θα ταιριάξει όμορφα. ;)
Επειγόντως άλλαξε ενισχυτή!
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ο ενισχυτής δίνει μόλις 9Wx2 επομένως θέλουμε κάτι αρκετά ευαίσθητο.
Φίλε επίτρεψέ μου να κάνω ένα βηματάκι πίσω και να δω το θέμα κάπως "φιλοσοφικά".

Ο ρόλος ενός ενισχυτή (και κάθε μηχανήματος) είναι να υπηρετεί τα γούστα του κατόχου του.

Εδώ, έχουμε το αντίθετο. Πρέπει εσύ να καταβάλεις προσπάθεια για να ικανοποιήσεις την ανεπάρκεια του ενισχυτή σου, ψάχνοντας για κατάλληλα ηχεία.

Σημειώνω επίσης πως, κανονικά (και λογικά!) πρώτα επιλέγουμε ηχεία και μετά ενισχυτή κατάλληλο γι' αυτά.

Και εδώ, κάνεις το αντίθετο.

Αλλά επειδή είμαι 100% βέβαιος πως δεν θα τον αλλάξεις: πάρε οπως-και-δήποτε σαμπ, ώστε τουλάχιστον να τον απαλλάξεις από τις χαμηλές.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αλλά επειδή είμαι 100% βέβαιος πως δεν θα τον αλλάξεις: πάρε οπως-και-δήποτε σαμπ, ώστε τουλάχιστον να τον απαλλάξεις από τις χαμηλές.
Και να ειναι ενεργο, μην μου οδηγησεις το σαμπ με λαμπατο 15 βατ!!
 

Μηνύματα
16
Reaction score
12
Για αρχή σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. :):):)

Θα σταθώ σε ορισμένα σημεία:
Σε τι αποστάσεις ακούς? Είναι αναγκαστικό να κρατήσεις τον ενισχυτή αυτόν?
Ναι θα ήθελα να τον κρατήσω γιατί είμαι αρκετά ευχαριστημένος και είναι δώρο από πολύ δικό μου πρόσωπο.
Για την ισχύ του ενισχυτή σου θα σου πρότεινα να αποφύγεις ηχεία με διπλές μονάδες, όπως τα Prisma που έχεις. Όσο για την ευαισθησία τους θα έλεγα να το ξαναδείς, μιας και αναφέρονται και για 91 db, που δεν σου κρύβω πως το βρίσκω λογικότερο να ισχύει.
Επειδή είμαι λίγο newbie θα ήθελα λίγο παραπάνω επεξήγηση γιατί να το αποφύγω. o_O
Θα ήταν καλύτερο να τον βάλω στα Prisma 1 που είναι bookshelf? Όντως στο net αν τα ψάξεις αναφέρουν 91db sensitivity αλλά τα ηχεία από πίσω γράφουν 94db. Τώρα τι ισχύει...

Γενικά παιδιά από την ένταση που παίρνω δεν έχω παράπονο. Δεν ακούω δυνατά μουσική έτσι και αλλιώς. Τον ενισχυτή τον βάζω συνήθως στο παρά 10 για χαλαρό listening και στο και 10 η ένταση είναι πάνω από talking level. Συνεπώς είμαι happy.

Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν είναι για πολλά γκάζια ούτε πάρτι. Απολαμβάνω ωστόσο τον ζεστό ήχο που μου δίνουν οι λάμπες του.

Πριν ξεκινήσω το thread κοίταζα τα Klipsch RP600M και τα R820F. Ποια η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα; Θα ήθελα να μείνουμε σε προτάσεις ηχείων και όχι αλλαγής ενισχυτή.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top