Επιλογή Ολοκληρωμένου Ενισχυτή .

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Χαιρετώ την παρέα μιας και είναι το πρώτο μου Post . Είμαι κάτοχος των Q acoustics 3030i όπου τα οδηγώ με έναν SONY STR-DH190. Το θέμα τώρα είναι ότι ευκαιριακά έχω ένα σεβαστό ποσό (πιστωτικό ) σε ένα κατάστημα με ηχητικά και σκέφτομαι για αγορά ενός νέου ενισχυτή για καλύτερη απόδοση (ποιότητα). Είμαι από επαρχία και δεν έχω την ευχέρεια ακούσω τα ηχεία σαν δοκιμή όπως μπορείς να βρεις καταστήματα σε μεγάλα αστικά κέντρα . Έχει κάποιος την πρέπουσα εμπειρία από αυτά τα ηχεία με ποιον ενισχυτή θα ταίριαζαν καλύτερα ; Εύρος τιμής 400-600 Ε , είδος μουσικής Electronica & Rock . Και αν αξίζει βέβαια η αλλαγή αυτή . Σας ευχαριστώ πολύ .
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.912
Reaction score
28.706
καλώς ήρθες .
Καλησπέρα στις Σέρρες .
Δώσε μερικά στοιχεία .
Σε τι χώρο ακούς την μουσική σου - διαστάσεις - σε τι ένταση ακούς -
Είσαι ευχαριστημένος απο τον ήχο που έχεις σήμερα απο τα ηχεία σου ;
Τι σε ενοχλεί και πας για αλλαγές ;
Γιατι αλλαγή ενισχυτή .......και όχι ηχείων ;
κλπ.
 

gid

Μηνύματα
7.435
Reaction score
8.668
Φϊλε καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Τα ηχεία σου είναι καλά, και όντως "δικαιούνται" έναν καλύτερο ενισχυτή. Ωστόσο το συνολικό σου σύστημα "φωνάζει" για ένα σαμπ. Τα 400-600Ε θα πιάσουν περισσότερο τόπο αν τα δώσεις για σαμπ.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.912
Reaction score
28.706
Σαφώς και τα Q acoustics 3030i , είναι καλά ηχεία .....γιά τι χώρο όμως ;
-
.....................Αν ακούει έτσι ο φίλος - ο κάθε φίλος μας - όπως παρακάτω ....πάω πασο .
Γιά rock και όχι μόνο .
Ένα αξιοπρεπές ηχειο κάτω των 1000e για 15-20 τμ. .
-
-
-

....................Υπάρχουν εδώ απο φίλο του φόρουμ στα 650ευρά .
 
Last edited:

Μηνύματα
2
Reaction score
1
@Emmanouil 1964 @gid Είναι ένα δωμάτιο 3χ4 μέτρα , ένταση σχετικά ας πούμε στο 40 με 50% αν το θέτω σωστά , υπάρχει ένα sub από logitec Z550 που δίνω σήμα στο controler του από την έξοδο REC που έχει ο ενισχυτής . Πηγή αυτή την στιγμή υπάρχει ένα Ifi Zen Dac V2 που παίζει από PC μέσω Audirvana - Tidal και μουσικά τοπικά αρχεία flac - wav . Στο μέλλον θέλω να ξαναπάρω ένα Πικαπ ( Όχι για τον ήχο του αλλά από βίτσιο :D ) και ναι ο ήχος που έχω μου αρέσει , αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω και πως μπορεί να είναι με έναν άλλο ενισχυτή ας πούμε ποιο επίσημης μάρκας . Τώρα για να το κάνω πιο ξεκάθαρο , είχα πάρει ένα CD player της Yamaha CD-s303 όπου βγήκε προβληματικό . Από το κατάστημα που το πήρα ζήτησα να μου το πιστώσουν και να πάρω κάτι άλλο , οπότε κοιτάω πιο πολύ για έναν νέο ενισχυτή αν αξίζει για αυτά τα ηχεία μιας και υπάρχει το συγκεκριμένο ποσό εκεί . Κάθε γνώμη και πρόταση σας μετράει .Σας ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
3.091
Reaction score
8.873
Καλησπέρα καλώς ήρθες στη παρέα .....και από Σέρρες ήταν οι γονείς της γυναίκας μου. 🙂
Τα ηχεία σου είναι βάσης με 6,5ιντσο γούφερ στα 88db και 25-75watt.
Ο ενισχυτής σου για τα λεφτά του είναι μια καλή αγορά όχι φυσικά πολλών απαιτήσεων, αλλά με τα συγκεκριμένα ηχεία δε νομίζω ότι θα δυσκολευτεί να τα οδηγήσει, γιατί θέλεις να τον αλλάξεις.
Δεν ξέρω τώρα κατά πόσο το σαμπ σου ταιριάζει με το υπόλοιπο σετ απ, νομίζω προτιμότερο να πας σε ένα καλύτερο.
Όσο για το πικάπ είναι να σου αρέσει η χειρωνακτική λειτουργία με τους δίσκους, γιατί με τα ψηφιακά μέσα το έχουν αφήσει πίσω.
 

Μηνύματα
13.647
Reaction score
6.618
@Emmanouil 1964 @gid Είναι ένα δωμάτιο 3χ4 μέτρα , ένταση σχετικά ας πούμε στο 40 με 50% αν το θέτω σωστά , υπάρχει ένα sub από logitec Z550 που δίνω σήμα στο controler του από την έξοδο REC που έχει ο ενισχυτής . Πηγή αυτή την στιγμή υπάρχει ένα Ifi Zen Dac V2 που παίζει από PC μέσω Audirvana - Tidal και μουσικά τοπικά αρχεία flac - wav . Στο μέλλον θέλω να ξαναπάρω ένα Πικαπ ( Όχι για τον ήχο του αλλά από βίτσιο :D ) και ναι ο ήχος που έχω μου αρέσει , αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω και πως μπορεί να είναι με έναν άλλο ενισχυτή ας πούμε ποιο επίσημης μάρκας . Τώρα για να το κάνω πιο ξεκάθαρο , είχα πάρει ένα CD player της Yamaha CD-s303 όπου βγήκε προβληματικό . Από το κατάστημα που το πήρα ζήτησα να μου το πιστώσουν και να πάρω κάτι άλλο , οπότε κοιτάω πιο πολύ για έναν νέο ενισχυτή αν αξίζει για αυτά τα ηχεία μιας και υπάρχει το συγκεκριμένο ποσό εκεί . Κάθε γνώμη και πρόταση σας μετράει .Σας ευχαριστώ .
O ενισχυτής που έχεις είναι λίγος για τα ηχεία σου και σαν ισχύ και σαν ποιότητα ήχου. Ένας ενισχυτής στα 600-800 ευρώ θα τα οδηγήσει με άνεση και με καλύτερο ήχο. Το ifi zen dac v2, είναι μια πολύ καλή επιλογή σαν πηγή, αλλά δεν θα πρέπει να συνδυαστεί με έναν ενισχυτή με "ζεστό" ήχο. Δυστυχώς με τις ανατιμήσεις έχει χαθεί η μπάλα και στα χρήματα αυτά το μόνο αξιόλογο μηχάνημα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι ο Yamaha A-S701. Το υπογουφερ της logitech άστο στον υπολογιστή σου, μην βρωμιζεις τον ήχο του συστήματος σου με αυτό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.554
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top