Επιλογή διαιρούμενης

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ευτυχία!
Είμαι στην διαδικασία αναβάθμισης ήχου σε ένα Opel Astra h 3θυρο. Προς το παρόν είναι όλα εργοστασιακά, με πηγή cd30.
Ξεκινάω με την μπροστά διαιρούμενη μιας και το midbass του οδηγού μάλλον έχει σκιστεί και είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές:
Ground zero

Hertz cento
Ο εγκαταστάτης μου, προτείνει τα ground zero λόγω 3ohm. Ποιά η γνώμη σας;
Ενημερωτικά δεν το σκέφτομαι καν για sub, ενώ μένει ανοιχτό το ενδεχόμενο μικρού ενισχυτή (ανάλογα το αποτέλεσμα που θα έχω με την αλλαγή της διαιρούμενης). Δεν θέλω ένταση και φωνές, προτιμώ την ποιότητα. Για πηγή ίσως αλλαχθεί σε δεύτερο χρόνο.
 
Last edited:

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Καλύτερα να κάνεις μόνωση τις πόρτες και το μεγάφωνο που έχει πρόβλημα δες τι έπαθε το πολύ πολύ άλλαξε το έτσι θα παίξει καλύτερα απ το να βάλεις ένα ακριβό σετ χωρίς προεργασία... Σε δεύτερη φάση αλλάζεις το ράδιο και έπειτα πας σε ενισχυτή... Αν δεν είσαι ευχαριστημένος ψάχνεσαι για ηχεία... Τώρα αν επιμένεις να τα αλλάξεις οποία και να πάρεις με την πηγή που έχεις δεν πιστεύω θα καταλάβεις την διαφορά
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Σε δύο καταστήματα που ρώτησα, δεν τους είδα ενθουσιασμένους στην ιδέα της μόνωσης. Μου έκαναν ερωτήσεις του στιλ: που και γιατί, πιθανόν δεν το κάνουν σε συμβατικά συστήματα. Ίσως το κάνουν σε αυτούς που κυνηγούν και το τελευταίο db, τι να πω.
Το θέμα της πηγής επειδή το ρώτησα και αυτό, μου έδωσε να καταλάβω ότι θα έχω ένα απ' τα δύο: ή android με τις ευκολίες και τα μπλιμπλίκια του αλλά χειρότερη απόδοση σε ήχο, ή κάτι σε pioneer αλλά χωρίς gps, YouTube κτλ. Τιμές γύρω στα 350€ για Android και περίπου 400€ για κάτι επώνυμο με τις φύσες του.
Άρα να κοιτάξω περισσότερο το θέμα με την πηγή για αρχή; Θα είναι μεγαλύτερη η διαφορά σε σχέση με την αλλαγή ηχείων;
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Σε δύο καταστήματα που ρώτησα, δεν τους είδα ενθουσιασμένους στην ιδέα της μόνωσης. Μου έκαναν ερωτήσεις του στιλ: που και γιατί, πιθανόν δεν το κάνουν σε συμβατικά συστήματα. Ίσως το κάνουν σε αυτούς που κυνηγούν και το τελευταίο db, τι να πω.
Το θέμα της πηγής επειδή το ρώτησα και αυτό, μου έδωσε να καταλάβω ότι θα έχω ένα απ' τα δύο: ή android με τις ευκολίες και τα μπλιμπλίκια του αλλά χειρότερη απόδοση σε ήχο, ή κάτι σε pioneer αλλά χωρίς gps, YouTube κτλ. Τιμές γύρω στα 350€ για Android και περίπου 400€ για κάτι επώνυμο με τις φύσες του.
Άρα να κοιτάξω περισσότερο το θέμα με την πηγή για αρχή; Θα είναι μεγαλύτερη η διαφορά σε σχέση με την αλλαγή ηχείων;
Μάλλον πηγές σε άσχετους γιατί η μόνωση δεν είναι για DB αλλά για να μπορεί να παίξει το μεγάφωνο τις χαμιλες συχνότητες... Επίσης την κάνουν κυρίως εκείνοι που κυνηγάνε την ποιότητα και όχι την ποσότητα... Για πηγή που λες εννοείς τις 2din? ποια ακριβώς σου χουν πει? Με 400 ευρώ παίρνεις 1din Radio CD με προδιαγραφές για αγώνες χεχε
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Μάλλον πηγές σε άσχετους γιατί η μόνωση δεν είναι για DB αλλά για να μπορεί να παίξει το μεγάφωνο τις χαμιλες συχνότητες... Επίσης την κάνουν κυρίως εκείνοι που κυνηγάνε την ποιότητα και όχι την ποσότητα... Για πηγή που λες εννοείς τις 2din? ποια ακριβώς σου χουν πει? Με 400 ευρώ παίρνεις 1din Radio CD με προδιαγραφές για αγώνες χεχε
Δεν είπα ότι είναι δική τους άποψη ότι γίνεται για db, εγώ το υπέθεσα αφού τους είδα ότι τους φάνηκε περιττό. Συγκεκριμένα μου είπαν και οι δύο ότι αυτό το αυτοκίνητο δεν έχει ανάγκη μόνωσης και δυστυχώς ο ένας δεν είναι καθόλου άσχετος. Πιθανόν δίνει πιο πολύ βάση στα επιμέρους εξαρτήματα.
Για πηγή μιλήσαμε για 2 din, αφού και η τωρινή πηγή 2din είναι. Δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένο μοντέλο αλλά αν δεν κάνω λάθος μου είπε για μια φίσα με κόστος περι τα 150€.
 
Last edited:

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δεν παίζει αυτό όλα θέλουν μόνωση... Μπορεί (οχι μπορεί 100%) να σου το είπε για να ξεκαβαλας... Για 2din δεν γνωρίζω και πολλά είναι ανάλογα και τι απαιτήσεις έχεις προσωπικά θα έβαζα την Pioneer fh-x730bt εμένα με υπερκαλύπτει
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Δεν παίζει αυτό όλα θέλουν μόνωση...
Όχι όλα. Παλαιότερα σε golf 5 που πέρασε από τα χέρια μου και χωρίς μόνωση.... Κεντουσε. Σε focus II όσο και να το μονωσεις, τα λεφτά σου θα πετάξεις. Δεν κάνει για ήχο. Αν το αμάξι έχει καλόσχεδιασμένη πόρτα και καπλαμά, θα παίξει καλά για ένα απλό ακροατή που δεν ψάχνει για το 100%.
Άρα να κοιτάξω περισσότερο το θέμα με την πηγή για αρχή; Θα είναι μεγαλύτερη η διαφορά σε σχέση με την αλλαγή ηχείων;
όλα ξεκινάνε από την πηγή.
Βάλε γειά των 10.000 ευρώ. Αν η πηγή βγάζει μάπα ήχο, τότε μάπα θα βγάλουνε και τα ηχεία σου. Προσωπικά θα αλαζα πρώτα την πηγή με κάτι που να έχει καλό ηχο. Ένας έμπειρος εγκατάστασης θα ξέρει να σου πει ποιες έχουνε καλό ήχο. Μετά κάνε ρυθμίσεις και βλέπεις αν δεν σε καλύπτουν τα ηχεία.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Άρα να κοιτάξω περισσότερο το θέμα με την πηγή για αρχή; Θα είναι μεγαλύτερη η διαφορά σε σχέση με την αλλαγή ηχείων;
όλα ξεκινάνε από την πηγή.
Βάλε γειά των 10.000 ευρώ. Αν η πηγή βγάζει μάπα ήχο, τότε μάπα θα βγάλουνε και τα ηχεία σου. Προσωπικά θα αλαζα πρώτα την πηγή με κάτι που να έχει καλό ηχο. Ένας έμπειρος εγκατάστασης θα ξέρει να σου πει ποιες έχουνε καλό ήχο. Μετά κάνε ρυθμίσεις και βλέπεις αν δεν σε καλύπτουν τα ηχεία.
Άρα που καταλήγουμε; Τσάμπα θα βάλω τα ηχεία;
Α
Άρα που καταλήγουμε; Τσάμπα θα βάλω τα ηχεία;
Συνήθως τα εργοστασιακά r/CD δεν έχουν και τον καλητέρο ήχο. Βάλε τώρα και τα ηχεία που έχουνε κάμποσα χρονάκια στην πλάτη τους. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα μια πηγή που να έχει αποδεδειγμένα καλό και καθαρό ήχο που θα βελτίωνε σημαντικά τον ήχο στο αυτοκίνητο και μετά με αντικατάσταση των ηχείων θα έκανε και το επόμενο βήμα.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
όλα ξεκινάνε από την πηγή.
Βάλε γειά των 10.000 ευρώ. Αν η πηγή βγάζει μάπα ήχο, τότε μάπα θα βγάλουνε και τα ηχεία σου. Προσωπικά θα αλαζα πρώτα την πηγή με κάτι που να έχει καλό ηχο. Ένας έμπειρος εγκατάστασης θα ξέρει να σου πει ποιες έχουνε καλό ήχο. Μετά κάνε ρυθμίσεις και βλέπεις αν δεν σε καλύπτουν τα ηχεία.

Α

Συνήθως τα εργοστασιακά r/CD δεν έχουν και τον καλητέρο ήχο. Βάλε τώρα και τα ηχεία που έχουνε κάμποσα χρονάκια στην πλάτη τους. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα μια πηγή που να έχει αποδεδειγμένα καλό και καθαρό ήχο που θα βελτίωνε σημαντικά τον ήχο στο αυτοκίνητο και μετά με αντικατάσταση των ηχείων θα έκανε και το επόμενο βήμα.
Και αυτή η φίσα για τα χειριστήρια, τόσο ακριβή είναι;
 



Μηνύματα
271
Reaction score
127
Όχι όλα. Παλαιότερα σε golf 5 που πέρασε από τα χέρια μου και χωρίς μόνωση.... Κεντουσε. Σε focus II όσο και να το μονωσεις, τα λεφτά σου θα πετάξεις. Δεν κάνει για ήχο. Αν το αμάξι έχει καλόσχεδιασμένη πόρτα και καπλαμά, θα παίξει καλά για ένα απλό ακροατή που δεν ψάχνει για το 100%.
όλα ξεκινάνε από την πηγή.
Βάλε γειά των 10.000 ευρώ. Αν η πηγή βγάζει μάπα ήχο, τότε μάπα θα βγάλουνε και τα ηχεία σου. Προσωπικά θα αλαζα πρώτα την πηγή με κάτι που να έχει καλό ηχο. Ένας έμπειρος εγκατάστασης θα ξέρει να σου πει ποιες έχουνε καλό ήχο. Μετά κάνε ρυθμίσεις και βλέπεις αν δεν σε καλύπτουν τα ηχεία.
golf 5 ωραίο παράδειγμά που τα μεγάφωνα παίζουν κάπου στον κώλο:lol:
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλή χρονιά Amathagma, και στους υπόλοιπους φίλους.
Θα κάνεις αυτό που σου αρέσει κι όχι τι λέω εγώ η ο άλλος.
Αλλάζεις πηγή κι έχεις ΒΤ usb κλπ, ειδικά το ΒΤ είναι απαραίτητο. Προσωπικά θα πήγαινα σε οθόνη της προκοπής!
Αφού το ένα μεγάφωνο τρίζει, σε λίγο θα ξεκινήσει και το άλλο. Αν είναι οικονομικό το θέμα, άλλαξε πρωτίστως τα μεγάφωνα και σε 2η μοίρα το ράδιο.
Η μόνωση θα βοηθήσει σε 2 πράγματα, θα μειωθεί ο θόρυβος κύλισης του αυτοκινήτου και θα πάρουν αξία τα μεγάφωνα λόγω της ηχομόνωσης.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Καλή χρονιά Amathagma, και στους υπόλοιπους φίλους.
Θα κάνεις αυτό που σου αρέσει κι όχι τι λέω εγώ η ο άλλος.
Αλλάζεις πηγή κι έχεις ΒΤ usb κλπ, ειδικά το ΒΤ είναι απαραίτητο. Προσωπικά θα πήγαινα σε οθόνη της προκοπής!
Αφού το ένα μεγάφωνο τρίζει, σε λίγο θα ξεκινήσει και το άλλο. Αν είναι οικονομικό το θέμα, άλλαξε πρωτίστως τα μεγάφωνα και σε 2η μοίρα το ράδιο.
Η μόνωση θα βοηθήσει σε 2 πράγματα, θα μειωθεί ο θόρυβος κύλισης του αυτοκινήτου και θα πάρουν αξία τα μεγάφωνα λόγω της ηχομόνωσης.
Προτιμώ να ξεκινήσω με τα ηχεία, γιατί αν ξεκινήσω με την πηγή, ναι μεν θα έχω καλύτερη ποιότητα αλλά το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Μεταξύ των δύο που ανέφερα, ποιά λέτε εσείς; Άκουσα και σε ένα συγκριτικό βίντεο αυτά τα hertz με τα focal isu και μου φάνηκαν ότι τα jertz έχουν έμφαση στις μεσαίες, ενώ τα focal έπαιζαν σαν "χαμόγελο" στο eq.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Γιατί δεν πας κάπου να ακούσεις κάποια από αυτά? Κάποιος που τα έχει ίσως. Να έχεις δική σου άποψη. Τα 3 σετ που ανέφερες έχουν διαφορετικό χαρακτήρα μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Γιατί δεν πας κάπου να ακούσεις κάποια από αυτά? Κάποιος που τα έχει ίσως. Να έχεις δική σου άποψη. Τα 3 σετ που ανέφερες έχουν διαφορετικό χαρακτήρα μεταξύ τους.
Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, θα πρέπει να πάω σε άλλον εγκαταστάτη να ακούσω και σε άλλον να τα βάλω και δεν μου αρέσει αυτό.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Σε ερώτηση για πλήρη μόνωση των 2 πορτών, μου ζήτησαν 200€. Θεωρείται ότι αξίζει να ασχοληθώ να τις μονώσω μόνος; Πόσο περίπου θα μου κοστίσουν τα υλικά;
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.412
50 με 70 ευρώ και 6 ώρες από τη ζωή σου αν κατέχεις και δεν κάνεις καμιά ζημιά.
Επίσης δεν είναι διαιρούμενη, δεν είναι θηλυκό το ρημάδι.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
50 με 70 ευρώ και 6 ώρες από τη ζωή σου αν κατέχεις και δεν κάνεις καμιά ζημιά.
Επίσης δεν είναι διαιρούμενη, δεν είναι θηλυκό το ρημάδι.
Τα χέρια μου πιάνουν, αν και δεν το έχω ξανακάνει. Υπάρχουν βέβαια αρκετά κατατοπιστικά βίντεο όπως αυτό πχ. που θεωρώ είναι καλή δουλειά και με αυτό έχω σκοπό να ξεκινήσω. Όσο για την ονομασία, έχεις δίκιο.
Από υλικά, έχει νόημα να προτιμήσω συγκεκριμένη μάρκα; Θα με βοηθούσε ένα λινκ με τα υλικά που θα χρειαστούν γιατί αν τα ονομάσω εγώ, θα τα πεις ρημάδια πάλι 😆
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top