Επιλογή ενισχυτή για δώρο

G60

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους.
Τον άλλο μήνα παντρεύεται η αδερφή μου,και σε μια κουβέντα που κάναμε χθες με τον γαμπρο μου για hifi μου είπε ότι έχει τα warfadale δαπέδου(δεν θυμάμαι ποιά είναι αν και τα είχα ακούσει παλιότερα) κι ενισχυτή 5κάναλο :141: pioneer.
Ενώ έχει μπάσα σε διάυγεια και στερεοφωνική είκόνα υπολείπεται αρκετά απ τα Dali που άκουσε σε μένα,χώρια που στις ίδιες στάθμες του volume δεν παίζει τόσο δυνατά όσο το δικό μου.
Επειδή ως νοικοκυριό τα έχουν σχεδόν όλα λέω να του πάρω έναν δικάναλο μπας και δει πως ακούει μουσική ο κόσμος:138:
Είμαι ανάμεσα στον YAMAHA AX-397 και στον DENON PMA-500AE.
Ποιόν απ τους δύο προτείνετε στη συγκεκριμένη περίπτωση?

ΥΓ.Μην μπείτε στον κόπο να προτείνετε Αγγλικά μηχανήματα,απλά δεν παίζει με τπτ η αγορά τους.
 


G60

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Γύρω στα 250 ευρώ,λίγο πάνω λίγο κάτω δε χάλασε ο κόσμος...
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Πρόσφατα πήρα τον 797 από homecinema.gr στα 370.
Πιστεύω ότι αξίζει και με το παραπάνω...
Αλλιώς θα βρεις τον ΑΧ-497 στα 300.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Πρόσφατα πήρα τον 797 από homecinema.gr στα 370.
Πιστεύω ότι αξίζει και με το παραπάνω...
Αλλιώς θα βρεις τον ΑΧ-497 στα 300.
Συμφωνώ και με το παραπάνω για τον 797.
Αν το ψάξεις θα βρεις και χαμηλότερη τιμή από την παραπάνω.
 


Μηνύματα
238
Reaction score
19
1. Ποιόν Pioneer έχει ο γαμπρός σου?
2. Ποιόν Yamaha σκέφτεσαι να πάρεις?

Ρωτάω, γιατί από ένα σημείο και κάτω, οι Yamaha είναι μάπα Μάκη και μπορεί να ακούγονται χεριότερα από τον Pioneer που υπάρχει. Οπότε καλύτερα να πάρεις έναν.......................
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
NAD βεβαίως βεβαίως :138:
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
...............στις ίδιες στάθμες του volume δεν παίζει τόσο δυνατά όσο το δικό μου.

Επειδή ως νοικοκυριό τα έχουν σχεδόν όλα λέω να του πάρω έναν δικάναλο μπας και δει πως ακούει μουσική ο κόσμος:138:
.................
Όσον αφορά τη στάθμη στο volume, έχει να κάνει κυρίως με την ευαισθησία των ηχείων και του συστήματος ενισχυτής-πηγή και λιγότερο με το ρεύμα που μπορεί να δώσει ο ενισχυτής.

Θα σου έλεγα να δώσεις ένα φακελάκι με λεφτά στα παιδιά και ας τα διαθέσουν όπως θέλουν αυτοί.

Να τους χαίρεσαι.
 



Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.617
Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Το μονο ενισυχτικο της nad που μπορεις να παρεις με τα χρηματα αυτα ειναι ο 315,δεν ειναι αρκετα ισχυρος αλλα παιζει πολυ καλα για τα χρηματα που κοστιζει.Ημουν κατοχος για μερικους μηνες (δευτερο συστημα) και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Αν δεν θελει υψηλες εντασεις ειναι η ιδανικη επιλογη,αν ομως θελει κατι πιο ισχυρο ο 797 ειναι η αμεσως επομενη επιλογη. Συνδυαζει και ραδιοφωνικο δεκτη ενω εχει και αλλες ευκολιες (second zone κλπ) που ειναι ιδιαιτερα χρησιμες.
 

G60

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

δεν ειναι αρκετα ισχυρος
Αυτό ακριβώς,επειδή είναι ψόφιος δεν τον θέλω.
Κατά τα άλλα συμφωνούμε απόλυτα.
 

Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.617
Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Για λογικες σταθμες με ενα ζευγαρι ηχεια με ευαισθησια γυρω στα 90db/w/m θα γεμισει ενα χωρο μεχρι 25-30 τετραγωνικα. Αν ομως εχεις μεγαλυτερες απαιτησεις τα 250 ευρω ειναι μαλλον λιγοτερα και απο τα μισα χρηματα που χρειαζεται να δωσεις.Παντως θα παιξει πολυ καλυτερα απο το οποιο πεντακαναλο πιονερακι μεχρι 500 ευρω.
 

G60

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Ενισχυτής είναι ο pioneer vfx-609.
Τα ηχεία είναι τα wharfedale valdus 500 κι έχουν ευαισθησία 93db,που σημαίνει ότι θα παίξουν και με άν σχετικό μικρό ενισχυτή.
Ο χώρος είναι όμως γύρω στα 40τμ.

Τωρα από θέμα ποιότητας ήχου πέρα απ tο μπάσο που πραγματικά ξυρίζουν στο υπόλοιπο φάσμα δεν ξέρω τι πουλιά πιάνουν σε σχέση με τα σημερινά ηχεία ίσης αξίας.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Ενισχυτής είναι ο pioneer vfx-609.
Τα ηχεία είναι τα wharfedale valdus 500 κι έχουν ευαισθησία 93db,που σημαίνει ότι θα παίξουν και με άν σχετικό μικρό ενισχυτή.
................
Η ευαισθησία δεν έχει σχέση με το αν είναι εύκολο ή δύσκολο σε οδήγηση ένα ηχείο.

Αν δεν κάνω λάθος, έχουν 4Ω αντίσταση και 200W RMS. Δε νομίζω να είναι και τόσο εύκολα ηχεία...

Η στερεοφωνική εικόνα που υπολοίπεται και η διαύγια σε σχέση με τα δικά σου, μπορεί να είναι και λόγο της μη σωστής οδήγησής τους από τον πεντακάναλο που έχει και που δεν είναι εδω που τα λέμε και κανένα τέρας ρεύματος....

Άποψή μου έτσι?

Αν επιμένεις να του κάνεις δώρο ενισχυτή, θα σου έλεγα να πάρεις ότι ποιό δυνατό βρεις.... Υπάρχει ένας Harman Kardon κοντά στα χρήματα που θέλεις να δώσεις που κόφτεται ότι έχει πολύ ρεύμα, δεν ξέρω αν ισχύει όμως.
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Τον 3490 λες?
Δεν τον είχα βρει, αλλά τον 3390 που δοκίμασα δεν είχε τόση δύναμη όση ο RX-497 στα ίδια ηχεία.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Ναι τον 3490 λέω.

Κόφτονται ότι βγάζει πολύ ρεύμα και έχω δει και μια μέτρηση του Ήχου που έλεγε ότι έχει πολύ ρεύμα (γύρω στα 100W/κανάλι), αλλά δεν το πιστεύω γιατί το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει είναι μόνο 310W, κάτι που τον κάνει γύρω στα 60-65W/κανάλι, λίγο περισσότερο από τον RX-797 δηλαδή. Αν λένε αλήθεια και σ' αυτό.

Από ήχο δεν ξέρω τι λέει.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Επιλογή ενισχυτή για δώρο

Ναι τον 3490 λέω.

αλλά δεν το πιστεύω γιατί το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει είναι μόνο 310W

Σε Watt μετριέται η ισχύς και όχι το ρεύμα. Άλλο ρεύμα και άλλο ισχύς...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.437
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top