Επιλογή ενισχυτή για home theater

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το στήσιμο ενός οικονομικού συστήματος προβολής.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω μία LCD με έναν ενισχυτή και με ένα Home Theater PC. Πιο συγκεκριμένα έχω ήδη στην κατοχή μου τα εξής :

1. Τηλεόραση Samsung LE32R86BD.
2. Ένα παλιό PC το οποίο έχει έξοδο DVI στην κάρτα γραφικών και στο οποίο σκοπεύω να εγκαταστήσω το Media Portal (open source αντίστοιχο του Media Center της Microsoft).
3. Έναν χώρο γύρω στα 15 τετ. μέτρα στον οποίο θέλω να παίζει το σύστημα.Ο χώρος αυτός έχει τοίχο στις 3 από τις 4 πλευρές του καθώς είναι ενιαίος με την κουζίνα η οποία είναι 15 τετ. μέτρα (το αναφέρω για την επιλογή των ηχείων)

Αυτό λοιπόν που πρόκειται σε πρώτη φάση να αγοράσω είναι ένας ενισχυτής και ηχεία ώστε να έχω ένα σύστημα με το οποίο θα μπορώ να βλέπω DVD, video από τον υπολογιστή (divx κτλ), να ακούω mp3 και radio από τον υπολογιστή, και σ'υντομα να συνδέσω ένα dreambox για δορυφορική τηλεόραση.

Πρέπει λοιπόν να βρω έναν ενισχυτή (μέτριας απόδοσης αλλά ικανό να "σηκώσει" την παραπάνω συνδεσμολογία) σε σχετικά λογική τιμή.

Οι πρώτες απορίες που έχω είναι οι εξής :

1. Διάβασα ότι υπάρχουν ενισχυτές με είσοδο/έξοδο HDMI. Πως δουλεύουν αυτοί? Διαχωρίζουν τον ήχο από την εικόνα και παίζουν τον ήχο ενώ στέλνουν την εικόνα στην τηλεόραση?

2. Εκτός από την λύση HDMI πως γίνεται η παραπάνω συνδεσμολογία?

3. Προτέινετέ μου κάποια οικονμικά μοντέλα ενισχυτών μαζί με ηχεία που κάνουνγια τον χώρο μου.

Αυτά σε πρώτη φάση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Μηνύματα
308
Reaction score
0
Καλημέρα και καλώς όρισες. Θα σου προτείνω κάτι οικονομικό για να κάνεις μια αρχή.

Ενισχυτής
Pioneer VSX-917V ~ 410-440€

Ηχεία
Center + 2 x Surround (Set): Koda SL-600S/C ~ 160€
Front : 2 x Koda SL-800F ~ 148€ x 2 = 296€

Sub
- Koda SW-10A ~ 169€
- Koda GW-212 ~ 230€

Όπως βλέπεις λοιπόν με περίπου 1000€ είσαι ΟΚ. Τώρα για τις συνδέσεις στις οποίες αναφέρθηκες έχουμε και λέμε.
Ενισχυτής με Tv -> HDMI - HDMI
Pc με Ενισχυτή -> DVI - HDMI (Εικόνα) / Coaxial ή Optical (Ήχος)
Dreambox με Ενισχυτή -> S-Video (Εικόνα) / Coaxial ή Optical ή Stereo (Ήχος)
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο :happy_4:
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Καλωσόρισες στο avsite κατ' αρχήν! Τώρα για τις ερωτήσεις σου:

1) Δε χρειάζεται να διαχωρίσουν κάτι. Το εκάστοτε player στέλνει μέσω HDMI εικόνα μόνο (εχμ... στις "κλασικές" υλοποιήσεις, περιμένουμε να έχουμε και ήχο στις πιο καινούριες) και ο ενισχυτής επεξεργάζεται το σήμα αυτό (είτε απλά ως switch είτε με κάποιο upscale). Για να έχεις και ήχο πρέπει να κάνεις και την αντίστοιχη σύνδεση είτε ψηφιακά είτε αναλογικά. Άρα για να έχεις εικόνα και ήχο από ενισχυτή πρέπει κάθε συσκευή να συνδέεται με δυο καλώδια στον πολυκάναλο (ήχο-εικόνα).

2) Γίνεται και με s-video πχ. αλλά προφανώς είναι καλύτερα με HDMI (εκτός βέβαια από εξαιρέσεις που θες πχ. να κάνεις upscale απ' τον ενισχυτή σου και το upscale δεν υποστηρίζεται από ψηφιακές εισόδους. Αλλά αυτή είναι σχετικά εξειδικευμένη περίπτωση που κάποιος φίλος ανέφερε για συγκεκριμένα μοντέλα ενισχυτών - υπάρχει και σχετικό thread στην κατηγορία. Εν γένει upscale γίνεται και από ψηφιακές εισόδους εικόνας).

3) Μέχρι πόσα θες να διαθέσεις; Επίσης σ' ενδιαφέρουν αγορές μόνο από Ελλάδα (για εγγύηση) ή δεν έχεις πρόβλημα και για on-line αγορές από Ευρώπη;
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλωσόρισες στο avsite κατ' αρχήν! Τώρα για τις ερωτήσεις σου:

1) Δε χρειάζεται να διαχωρίσουν κάτι. Το εκάστοτε player στέλνει μέσω HDMI εικόνα μόνο (εχμ... στις "κλασικές" υλοποιήσεις, περιμένουμε να έχουμε και ήχο στις πιο καινούριες) και ο ενισχυτής επεξεργάζεται το σήμα αυτό (είτε απλά ως switch είτε με κάποιο upscale). Για να έχεις και ήχο πρέπει να κάνεις και την αντίστοιχη σύνδεση είτε ψηφιακά είτε αναλογικά. Άρα για να έχεις εικόνα και ήχο από ενισχυτή πρέπει κάθε συσκευή να συνδέεται με δυο καλώδια στον πολυκάναλο (ήχο-εικόνα).

2) Γίνεται και με s-video πχ. αλλά προφανώς είναι καλύτερα με HDMI (εκτός βέβαια από εξαιρέσεις που θες πχ. να κάνεις upscale απ' τον ενισχυτή σου και το upscale δεν υποστηρίζεται από ψηφιακές εισόδους. Αλλά αυτή είναι σχετικά εξειδικευμένη περίπτωση που κάποιος φίλος ανέφερε για συγκεκριμένα μοντέλα ενισχυτών - υπάρχει και σχετικό thread στην κατηγορία. Εν γένει upscale γίνεται και από ψηφιακές εισόδους εικόνας).

3) Μέχρι πόσα θες να διαθέσεις; Επίσης σ' ενδιαφέρουν αγορές μόνο από Ελλάδα (για εγγύηση) ή δεν έχεις πρόβλημα και για on-line αγορές από Ευρώπη;
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Είναι το πρώτο μου σύστημα, δεν έχω ξαναασχοληθεί με το αντικείμενο και τα 1000€ που κοστίζει η σύνθεση που πρότεινε ο morfeus μου φαίνονται υπερβολικά. Πιθανώς να έχω τελείως λάθος αντίληψη για τις τιμές.

Θελω ένα entry - level σύστημα το οποίο απλά να υποστηρίζει HDMI για να είναι συμβατό με τις μελλοντικές εξελίξεις. Ψάχνοντας λίγο βρήκα στο e-nakas music store τα εξής :

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=93052
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=93051

το πρώτο κοστίζει 399 € αλλά δεν υποστηρίζει HDMI ενώ το δεύτερο κοστίζει 559€ και μου φαίνεται λίγο ακριβό.

Εγώ θα ήθελα αν γίνεται να κάνω την δουλειά με όσο το δυνατόν λιγότερα.
Δεν έχω πρόβλημα με on-line αγορές από το εξωτερικό. Εάν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι...

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Μετά από το σετικό ψάξιμο κατέληξα ότι ο φθηνότερος ενισχυτής με υποστήριξη HDMI είναι ο SONY STR-DG510
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502205
με τιμή 209 ευρώ.

Εάν κάποιος έχει σχετική εμπειρία από αυτόν τον ενισχυτή θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη του.

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εξίσου οικονομικά ηχεία για να ολοκληρώσω το σύστημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.678
Μηνύματα
2.869.797
Members
37.945
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top