Επιλογή ενισχυτή av ή προενισχυτή

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Καλησπέρα σας διαθέτω:
1. Δύο κολόνες Energy acoustic aessys Evo 3 και ένα κεντρικό ίδιας σειράς.
2. Δύο b&w dm601 s3
3. Δύο κολόνες Sony ss
4. SUB: EV sb122 + JBL CONTROL SB5
(ένα από τα δύο)
Ο χώρος ακρόασης είναι κοντά στα 35m²

Θα ήθελα να μου προτείνετε έναν ενισχυτή
Όπου η ακρόαση θα είναι κυρίως μουσική με ακουστική απαίτηση.. Κ πιο λίγη για ταινίες
(70-30). Θα χρησιμοποιώ αρχεία flac (οπου τα βρω), cd κ mp3.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι έξεις :
1. Αν συνδέσω τα EA evo3 με τα b&w ταυτόχρονα σε μουσική θα έχω μπερδεμένο ακουστικό αποτέλεσμα; Η καλύτερα ένα από τα δύο;
2. Μέγιστο κόστος ενισχυτή για καινούριο είναι 1.000€ (αν υπάρχει κάτι αξιόλογο με 5-6 κατοστάρικα είναι πιο επιθυμητό) κ για μεταχειρισμένο max 600€.
Α. Έχω 2 τελικούς επαγγελματικούς..αλλά μπορώ να βρω κ άλλους. Θα έχω καλύτερο ήχο αν αγοράσω με τα λεφτά που διαθέτω έναν προενισχυτή κ να χρησιμοποιήσω τους τελικούς;
Β. Ή να πάρω έναν ολοκληρωμένο ΑV?
Γ. Ή αγορά προενισχυτή κ ενισχυτή ίδιας εταιρείας;
Ποιό από τα παραπάνω θα έχω καλύτερη ποιότητα;

Οι συνδέσεις του δεν με ενδιαφέρουν κ πολύ.
Θα ηθελα απλά πράματα όπως optical - coax κλπ.
Επιθυμητό το USB κ Bluetooth αλλά όχι άμεσα απαραίτητο.

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για τους ROTEL αλλά ξεφεύγουν κάπως. Οι NAD είναι κάπως θολώςο ήχος σύμφωνα με κριτικές αν δεν κάνω λάθος.
Θα ήθελα να έχει έναν μη χρωματισμένο ήχο αλλά όχι μουντό ή με πλαδαρότητα.
Να έχει σπιρτάδα κ διαύγεια με γλυκά πρίμα (όχι να ξίνουν αυτιά) κ σφιχτά αλλά βαθιά μπάσα. Τα μεσαία να μην κουράζουν στην ακρόαση..
Ξέρω ότι ολα είναι σχετικά αλλά προσπαθώ να δώσω όσο μπορώ αυτό που έχω στο μυαλό μου.
Τι λύση έχετε να μου προτείνεται λοιπόν;
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο κ την εμπειρία σας
(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ME ΤΙΠΟΤΑ YAMAHA)
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Θα ήθελα να έχει έναν μη χρωματισμένο ήχο αλλά όχι μουντό ή με πλαδαρότητα.
Να έχει σπιρτάδα κ διαύγεια με γλυκά πρίμα (όχι να ξίνουν αυτιά) κ σφιχτά αλλά βαθιά μπάσα. Τα μεσαία να μην κουράζουν στην ακρόαση..
.. απλα πραματα δηλαδη . Μου αρεσει που εισαι ολιγαρκης!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
.. απλα πραματα δηλαδη . Μου αρεσει που εισαι ολιγαρκης!
Με αυτά τα ηχεία κ έναν καλό ενισχυτή είναι πολύ πιθανόν, αν όχι σίγουρο, ότι θα επιτευχθεί ένας καλός ήχος
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Με αυτά τα ηχεία κ έναν καλό ενισχυτή είναι πολύ πιθανόν, αν όχι σίγουρο, ότι θα επιτευχθεί ένας καλός ήχος
Ο καλος ηχος ειναι κατι σχετικα υποκειμενικο . Αν ο χωρος σου ειναι καλος , η αποσταση ακροασης μικρη 2-2.50 μετρα η μουσικη που ακους δεν απαιτει πολλα δυναμικα και δεν ακους σε μεγαλες εντασεις τοτε ναι ισχυει αυτο που λες.
Ο av προενισχυτης αν κοιταξεις κοστιζει ακριβα . Μαλλον θα πρεπει να γινει αγορα ενος πολυκαναλου ενισχυτη με pre out για μελλοντικη αναβαθμιση
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Ο καλος ηχος ειναι κατι σχετικα υποκειμενικο . Αν ο χωρος σου ειναι καλος , η αποσταση ακροασης μικρη 2-2.50 μετρα η μουσικη που ακους δεν απαιτει πολλα δυναμικα και δεν ακους σε μεγαλες εντασεις τοτε ναι ισχυει αυτο που λες.
Ο av προενισχυτης αν κοιταξεις κοστιζει ακριβα . Μαλλον θα πρεπει να γινει αγορα ενος πολυκαναλου ενισχυτη με pre out για μελλοντικη αναβαθμιση
Έχω ήδη όμως 3 τελικούς επαγγελματικους όμως..
Θα χάσω σε ποιότητα αν πάρω έναν ακριβό av προενισχυτη;
Η απόσταση ακρόασης είναι στα 5μ κ το σαλόνι 35m² περίπου
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Το οριο τιμης που εχεις για ενισχυτη στεκεται εμποδιο στην αγορα ενος πολυκαναλου av pro αν και ειναι μια πολλη καλη λυση ωστε να δουλεψεις τους τελικους που ηδη εχεις και για μελλοντικη αναβαθμιση
Η αποσταση ακροασης κρινεται απαγορευτικη διοτι θα ακους πιο πολυ το χωρο αντι τα ηχεια
Αν δεν μπορεις ν την μειωσεις θα χρειαστεις αλλο κοστολογιο πολλαπλασιο απο αυτο που διαθετεις
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Το οριο τιμης που εχεις για ενισχυτη στεκεται εμποδιο στην αγορα ενος πολυκαναλου av pro αν και ειναι μια πολλη καλη λυση ωστε να δουλεψεις τους τελικους που ηδη εχεις και για μελλοντικη αναβαθμιση
Η αποσταση ακροασης κρινεται απαγορευτικη διοτι θα ακους πιο πολυ το χωρο αντι τα ηχεια
Αν δεν μπορεις ν την μειωσεις θα χρειαστεις αλλο κοστολογιο πολλαπλασιο απο αυτο που διαθετεις
Οπότε πάω σε έναν ολοκληρωμένο;
Ή απορία μου είναι πως ένας ολοκληρωμένος μπορεί να έχει ίδια τιμή με έναν pro αλλά ως άκουσμα να είναι καλύτερος!
Post automatically merged:

Οπότε πάω σε έναν ολοκληρωμένο;
Ή απορία μου είναι πως ένας ολοκληρωμένος μπορεί να έχει ίδια τιμή με έναν pro αλλά ως άκουσμα να είναι καλύτερος!
[/QUOT
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.152
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top