Επιλογή ενισχυτή

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Καλημέρα στην παρέα.
Είμαι στη φάση της δημιουργίας ενος οικιακού σεταπ για τις, λίγες πλέον αλλά απαραίτητες, στιγμές χαλάρωσης με αγαπημένες μουσικές στον χώρο του σαλονιού.
Μέχρι στιγμής υπάρχουν ένα rega planar 1 με εξωτερικό phono της Pro ject και ηχεία dali spektor 2.
Θελω λοιπόν ενισχυτή!
Οικονομικά δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια με ταβάνι πολύ βαριά τα 350.
Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για όσο το δυνατόν καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα.
Ευχαριστω πολύ
Χρηστος
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Το συντομότερο δυνατό βάλε κι ένα σαμπ στο παιχνίδι.
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Στα 319€
και Multicast στα 386 €
 
Last edited:

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Όλοι για yamaha λέτε λοιπόν.
Να ρωτήσω όμως γιατί τον A-S501 και όχι τον R-N303D που έχει παραπάνω δυνατότητες συνδέσεων;
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Όλοι για yamaha λέτε λοιπόν.
Να ρωτήσω όμως γιατί τον A-S501 και όχι τον R-N303D που έχει παραπάνω δυνατότητες συνδέσεων;
Από τις μετρήσεις που δίνει η Yamaha δεν βγάζω εύκολα άκρη, όμως υπάρχει μία διαφορά βάρους τριών κιλών ανάμεσα στους δύο, που λογικά έχει να κάνει με την τροφοδοσία, Αν συνυπολογίσεις ότι στον 303 έχουν χωρέσει και ραδιόφωνο, wifi κ.λπ., αντιλαμβάνεσαι ότι κάπου έχουν γίνει περικοπές. Πιστεύω ότι και οι δύο θα οδηγήσουν τα dali, αλλά αν σκοπεύεις μελλοντικά να αναβαθμίσεις τα ηχεία σου, ο 501 είναι πιο ασφαλής επιλογή.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Από τις μετρήσεις που δίνει η Yamaha δεν βγάζω εύκολα άκρη, όμως υπάρχει μία διαφορά βάρους τριών κιλών ανάμεσα στους δύο, που λογικά έχει να κάνει με την τροφοδοσία, Αν συνυπολογίσεις ότι στον 303 έχουν χωρέσει και ραδιόφωνο, wifi κ.λπ., αντιλαμβάνεσαι ότι κάπου έχουν γίνει περικοπές. Πιστεύω ότι και οι δύο θα οδηγήσουν τα dali, αλλά αν σκοπεύεις μελλοντικά να αναβαθμίσεις τα ηχεία σου, ο 501 είναι πιο ασφαλής επιλογή.
Ευχαριστω
👍
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Να καταθέσω την εμπειρία μου επειδή είμαι κάτοχος ενός A-S500. Όταν είχα πάει να τον ακούσω στον Νάκα, συγκρίνοντάς τον με τον αντίστοιχο ραδιοενισχυτή τότε, ο ραδιοενισχυτής ήταν υποδεέστερος ηχητικά. Δε γνωρίζω το λόγο, ίσως η τροφοδοσία; Δε λέω ότι το ίδιο θα ισχύει για τα μοντέλα που αναφέρεις, ούτε θέλω να σε επηρεάσω, εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα είναι αν έχεις τη δυνατότητα να πας να τους ακούσεις και να τους δεις από κοντά και να αξιολογήσεις αν χρειάζεσαι τις έξτρα λειτουργίες που παρέχει ο R-N303D (τις οποίες μπορείς να καλύψεις π.χ και με ένα ταπεινό chromecast αν βρεις μεταχειρισμένο) ή την ενδεχομένως καλύτερη ηχητική απόδοση του 501.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Να καταθέσω την εμπειρία μου επειδή είμαι κάτοχος ενός A-S500. Όταν είχα πάει να τον ακούσω στον Νάκα, συγκρίνοντάς τον με τον αντίστοιχο ραδιοενισχυτή τότε, ο ραδιοενισχυτής ήταν υποδεέστερος ηχητικά. Δε γνωρίζω το λόγο, ίσως η τροφοδοσία; Δε λέω ότι το ίδιο θα ισχύει για τα μοντέλα που αναφέρεις, ούτε θέλω να σε επηρεάσω, εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα είναι αν έχεις τη δυνατότητα να πας να τους ακούσεις και να τους δεις από κοντά και να αξιολογήσεις αν χρειάζεσαι τις έξτρα λειτουργίες που παρέχει ο R-N303D (τις οποίες μπορείς να καλύψεις π.χ και με ένα ταπεινό chromecast αν βρεις μεταχειρισμένο) ή την ενδεχομένως καλύτερη ηχητική απόδοση του 501.
Στη συγκεκριμένη στιγμή με ενδιαφέρει μόνο η ηχητική απόδοση.
Απλά μου φάνηκε περίεργο που η ίδια εταιρεία έχει δύο ενισχυτές σε παρόμοια τιμή και ίδια πάνω κάτω σπεκς αλλά με μεγάλη διαφορά σε συνδέσεις!
Αυτο με το βάρος δεν το είχα προσέξει και μάλλον εκεί να παίζεται το παιχνίδι.
Αν και σε ανάλογη περίπτωση, όπως η δική σου, έχεις ακούσει και τη διαφορά σε απόδοση τότε μάλλον κερδίζει ο 501.
Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Καλησπέρα και πάλι.
Το σκέφτηκα, το υπολόγισα και αποφάσισα να ανεβάσω λίγο το μπάτζετ για τον ενισχυτή από 350 στα 500.
Ελπίζω να αξίζει η διαφορά έτσι ώστε να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.
Τι έχετε να προτείνετε λοιπόν σε αυτά τα χρήματα;
Ευχαριστω και σόρυ για το πρήξιμο.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Καλησπέρα και πάλι.
Το σκέφτηκα, το υπολόγισα και αποφάσισα να ανεβάσω λίγο το μπάτζετ για τον ενισχυτή από 350 στα 500.
Ελπίζω να αξίζει η διαφορά έτσι ώστε να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.
Τι έχετε να προτείνετε λοιπόν σε αυτά τα χρήματα;
Ευχαριστω και σόρυ για το πρήξιμο.
Μεταχειρισμένο θα αγόραζες;
 



Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Καλησπέρα και πάλι.
Το σκέφτηκα, το υπολόγισα και αποφάσισα να ανεβάσω λίγο το μπάτζετ για τον ενισχυτή από 350 στα 500.
Ελπίζω να αξίζει η διαφορά έτσι ώστε να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.
Τι έχετε να προτείνετε λοιπόν σε αυτά τα χρήματα;
Ευχαριστω και σόρυ για το πρήξιμο.
μόνο για μουσική.... Rega io

πιστέυω ότι μετά την καραντίνα θα είναι Ελλάδα... δες τον !

.
r_io.jpg
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Κακώς,εσύ χάνεις,κυριολεκτώ
Το πιστεύω πως έχεις δίκιο αλλά δεν είμαι καθόλου σε θέση να αξιολογήσω την κατάσταση ενός μεταχειρισμένου ενισχυτή.
μόνο για μουσική.... Rega io
.
View attachment 165889
Ο Denon PMA-60 τι λέει;
Επίσης βλέπω και τον Denon PMA-600NE.
Τον rega δεν τον έχω δει πουθενά, θα τον ψάξω.
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Το πιστεύω πως έχεις δίκιο αλλά δεν είμαι καθόλου σε θέση να αξιολογήσω την κατάσταση ενός μεταχειρισμένου ενισχυτή.

Ο Denon PMA-60 τι λέει;

Τον rega δεν τον έχω δει πουθενά, θα τον ψάξω.
Ο rega io είναι καινούργιο item, θα είχε έρθει αλλά λόγω κορονοϊου καθυστέρησε,
τον περιμένω κι εγώ και απ΄ ότι μου λέει ο αντιπρόσωπος τον επόμενο μήνα ίσως.

minimal και ποιοτικός
.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Για τα dali παλι σε yamaha marantz nad .
Γιατί το λες αυτό για τα dali, έχουν κάποιο θέμα με τους denon;
Επίσης τα dali σήμερα είναι , αύριο δεν είναι. Δεν θέλω να το στήσω με βάση τα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Γιατί το λες αυτό για τα dali, έχουν κάποιο θέμα με τους denon;
Επίσης τα dali σήμερα είναι , αύριο δεν είναι. Δεν θέλω να το στήσω με βάση τα ηχεία.
Μικρες οι διαφορες σε τετοια κατηγορια τιμης . Ο yamaha εχει καλλιτερες προδιαγραφες απο το denon και εχουν πιο refined πριμα που ταιριαζει στα dali . Προσωπικη εκτιμηση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.346
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top