Επιλογή ημι-επαγγελματικού ενισχυτή για home ηχεία

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Χρειάζομαι τις απόψεις σας πάνω σε ένα θέμα. Σκέφτομαι να αλλάξω το στερεοφωνικό του σαλονιού μας και σκέφτομαι να στραφώ στη λύση ημι-επαγγελματικού ενισχυτή + hifi equalizer + πηγές σε κομμάτια (ραδιόφωνο, CD κτλ).
Τα ηχεία που διαθέτω είναι δύο KODA EX-588F με χαρακτηριστικά 2x8'' woofer, 160W, 6ohm.
Σκέφτομαι να στραφώ στον ημι-επαγγελματικό ενισχυτή γιατί χρειαζόμαστε αντοχή και ένταση. Ψάχνω όμως κάτι φθηνό.

Έχω κατά νου κάποιον από τους παρακάτω:
Konig PA-AMP2400-KN
Konig PA-AMP4800-KN
KonigPA-AMP6000-KN


Να υποθέσω ότι εφόσον τα RMS των ηχείων είναι 95W, είναι καταλληλότερος ο AMP2400; Επίσης ο 4800 έχει rated power 2x75W στα 8ohm, χμμ....


Τι λέτε; :thumbsup:
 

Μηνύματα
27.228
Reaction score
25.199
Απάντηση: Επιλογή ημι-επαγγελματικού ενισχυτή για home ηχεία

Εγω λέω οτι δεν σου κάνει κανένας. Ο μεγάλος είναι 2χ100rms 20-20khz, 0,1% thd.
Με 95wrms, ηχείο και για γκάζια πάλι λίγος είναι.
Απο την άλλη , τι εστί ημιεπαγγελματικός ενισχυτής? ή είναι ή δεν είναι επαγγελματικός. Ενδιάμεση λύση δεν.
Ψάξε για κάποιον άλλο με διπλή ισχύ rms απο αυτή των ηχείων , για να έχεις τουλάχιστον 3db δυναμικό περιθώριο aca headroom.Δλδ εναν 2χ200wrms στα 8ohms. Αν πάει και παραπάνω στα 6 και στα 4 δεν θα μας χαλάσει.
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Re: Απάντηση: Επιλογή ημι-επαγγελματικού ενισχυτή για home ηχεία

Ανέφερα τους ενισχυτές ως ημι-επαγγελματικούς μιας που έτσι τους αναφέρει το site και από την άλλη δεν ψάχνω για ισχύς για κάλυψη εξωτερικού χώρου. anyway!
Τι λέτε για τον Koda KD-266B;
Μήπως με τέτοια ισχύς μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τα ηχεία; (δλδ να μου τα κάψει)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

Μηνύματα
27.228
Reaction score
25.199
Απάντηση: Επιλογή ημι-επαγγελματικού ενισχυτή για home ηχεία

Είναι προτιμότερος , οσο αφορά στην ισχύ.
Τώρα αν φοβάσαι μην κάψεις τα ηχεία σου, ενα θα σου πω, είναι πιο εύκολο να τα κάψεις με εναν μικρό ενισχυτή παρά με εναν μεγάλο.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Re: Απάντηση: Επιλογή ημι-επαγγελματικού ενισχυτή για home ηχεία

Ειναι και προτιμοτερος σε οτι αφορα τον ηχο...

Ομως και οι δυο επιλογες σου υποφερουν απο ποιοτητα κατασκευης με τους κενινγκ να ειναι κατα πολυ χειροτεροι απο τον KODA .

Αξιζει παντως να σημειωθει οτι o KODA ειναι dual mono εχει πραγματικα βαρβατους μετασχηματιστες μεσα τουλαχιστον τους διπλους απο τους κενιγκ .

Επισης πρεπει αν σημειωθει οτι και οι δυο ενισχυτες αυτοι ειναι κατασκευασμενοι με καθαρη τοπολογια ταξης ΑΒ οπου το ηχητικο αποτελεσμα θα ειναι αρκετα καλο δεδομενης της ποιοτητας κατασκευης .

Αντιστοιχα ενας behringer EP4000 ο οποιος ειναι μακραν πιο ισχυρος σοβαροτερος σαν κατασκευη και πιο σωστα φυλαγμενος ειναι σχεδιασμενος σε ταξη Η ( διαρκως μεταβαλλομενη ταση τροφοδοσιας για τα σταδια εξοδου αναλογα με την απαιτουμενη ισχυ ) και σε οτι αφορα την ταξη λειτουργιας των εξοδου ειναι ταξης ΑΒ+Β οπου τα οδηγα λειτουργουν σε ταξη ΑΒ και τα εξοδου σε ταξη Β τα οποια σαν τοπολογια δεν μπορει να εγγυηθει επιδοσεις HIFI

Οποτε οσο και να σου φανει παραξενο αναμενεις τον KODA να εχει την καλυτερη ποιοτητα ηχου απο ολους οσους αναφερεις

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Και κάτι άλλο παιδιά. Κάνει ο συγκεκριμένος KODA για τα 6ομα ηχεία μου;
Στη σελίδα λέει:
"Output impedance: 8 ohms (stereo mode) or 8 to 16 ohms (mono mode)"
... από την άλλη αναφέρει στην περιγραφή και τα watt σε 4Ω και 8Ω, οπότε μήπως υποστηρίζεται και το ενδιάμεσο (6Ω) ;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας :)
 


Μηνύματα
90
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Επιλογή ημι-επαγγελματικού ενισχυτή για home ηχεία

Ειναι και προτιμοτερος σε οτι αφορα τον ηχο...

Ομως και οι δυο επιλογες σου υποφερουν απο ποιοτητα κατασκευης με τους κενινγκ να ειναι κατα πολυ χειροτεροι απο τον KODA .

Αξιζει παντως να σημειωθει οτι o KODA ειναι dual mono εχει πραγματικα βαρβατους μετασχηματιστες μεσα τουλαχιστον τους διπλους απο τους κενιγκ .

Επισης πρεπει αν σημειωθει οτι και οι δυο ενισχυτες αυτοι ειναι κατασκευασμενοι με καθαρη τοπολογια ταξης ΑΒ οπου το ηχητικο αποτελεσμα θα ειναι αρκετα καλο δεδομενης της ποιοτητας κατασκευης .

Αντιστοιχα ενας behringer EP4000 ο οποιος ειναι μακραν πιο ισχυρος σοβαροτερος σαν κατασκευη και πιο σωστα φυλαγμενος ειναι σχεδιασμενος σε ταξη Η ( διαρκως μεταβαλλομενη ταση τροφοδοσιας για τα σταδια εξοδου αναλογα με την απαιτουμενη ισχυ ) και σε οτι αφορα την ταξη λειτουργιας των εξοδου ειναι ταξης ΑΒ+Β οπου τα οδηγα λειτουργουν σε ταξη ΑΒ και τα εξοδου σε ταξη Β τα οποια σαν τοπολογια δεν μπορει να εγγυηθει επιδοσεις HIFI

Οποτε οσο και να σου φανει παραξενο αναμενεις τον KODA να εχει την καλυτερη ποιοτητα ηχου απο ολους οσους αναφερεις

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Θα δω κάποιο καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα εάν προσθέσω τον koda στον Rxv 1600 που έχω και που νιώθω ότι δεν μου οδηγά τα ηχεία μου καλά ; paradigm 800 premier
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οι ενισχυτές της Koda δεν υπάρχουν εδώ και κάμποσα χρόνια. Μόνο μεταχειρισμένο αν βρεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.822
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top