Επιλογή ηχείων για ford focus

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω ως προς την ποιότητα τον ήχο στο αυτοκίνητο χωρίς να αλλάξω την εργοστασιακή πηγή. Μετά απο σχετικό ψάξιμο κατέληξα στις εξής επιλογές χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γίνονται δεκτές και άλλες προτάσεις.
Αν έχει κανείς προσωπική άποψη για τα συγκεκριμένα διαιρούμενα ηχεία θα με βοηθούσε στην τελική επιλογή.
Ακόμα σκέφτηκα μήπως θα μπορούσα να αντικαταστήσω μόνο τα κύρια ηχεία στις πόρτες και να αφήσω όπως έχουν τα εργοστασιακά tweeter για μικρότερο κόστος.
 



Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω ως προς την ποιότητα τον ήχο στο αυτοκίνητο χωρίς να αλλάξω την εργοστασιακή πηγή. Μετά απο σχετικό ψάξιμο κατέληξα στις εξής επιλογές χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γίνονται δεκτές και άλλες προτάσεις.
Αν έχει κανείς προσωπική άποψη για τα συγκεκριμένα διαιρούμενα ηχεία θα με βοηθούσε στην τελική επιλογή.
Ακόμα σκέφτηκα μήπως θα μπορούσα να αντικαταστήσω μόνο τα κύρια ηχεία στις πόρτες και να αφήσω όπως έχουν τα εργοστασιακά tweeter για μικρότερο κόστος.
Καλημέρα .
Τίποτα από όλα αυτά δεν στέκει.
Ζητάς να κάνεις ποιοτικη αναβάθμιση με κόστος μικρό.
Το μόνο που πραγματικά γίνεται είναι να μην μπεις καν στο κόπο .
Κράτα τα λεφτά μάζεψε και αλλά και μετά όταν μπορείς θα κάνεις αναβάθμιση.
Σε αυτό το κόστος υπάρχει μεγάλη περίπτωση να κάνεις υποβάθμιση.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Καλημέρα και ευχαριστώ.
Μα με δυο ζευγαράκια ποιοτικότερα ηχεία δεν θα δεν θα έχει καλύτερη διαύγεια ο ήχος? Μόνο αυτό θέλω να καταφέρω και όχι τίποτα τρελά γούστα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Καλημέρα και ευχαριστώ.
Μα με δυο ζευγαράκια ποιοτικότερα ηχεία δεν θα δεν θα έχει καλύτερη διαύγεια ο ήχος? Μόνο αυτό θέλω να καταφέρω και όχι τίποτα τρελά γούστα.

Αν δεν έχεις κάποιο σουπερ ντουπερ έξτρα ηχοσύστημα να το πλήρωσες στη Ford τύπου 1000++ ΝΑΙ, θα παίξει πολύ καλύτερα με δυο σετ διαιρούμενα.
Εγώ σκέφτομαι να βάλω τα Hertz που πόσταρες, έχω διαβάσει διθυραμβικές κρητικές και η τιμή τους έχει ελάχιστο ρίσκο. Αν θες να παίξεις ακόμα πιο safe, πάρε ένα μόνο σετ και βλέπεις πως προχωράς.
Προτείνω να μη κρατήσεις τα stock tweeter, αυτά που έχουν τα κιτ μέσα είναι ταιριασμένα με τα woofer και το crossover. Πέρα από το γεγονός ότι θα παίζουν χειρότερα λολ.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
19
Δυστυχώς για σένα,ο φίλος zomboy έχει δίκιο.μενοντας με την εργοστασιακή πηγή και μόνο,βάζοντας τα ηχεία που αναφέρεις, πιθανότατα να μην δεις κάποια διαφορά (παίζει να έχεις και χειρότερο αποτέλεσμα).αν πάντως επιμείνεις να αλλάξεις ηχεία ,θα σου πρότεινα να βάλεις κάποια με όσο το δυνατόν χαμηλότερα watt και με όσο το δυνατόν υψηλότερη ευαισθησία.(να μοιάζουν δηλαδή αρκετά με αυτά που μέχρι τώρα έχει το αμάξι σου).αν πχ βάλεις τα hertz ,το ποιο πιθανό να κλαίς τα λεφτά σου.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Έχοντας για πηγή το εργοστασιακό, χωρίς κάποιο ενισχυτή, οι διαφορές των μεγαφώνων που προανέφερες θα έχουν οριακές διαφορές μεταξύ τους, άσχετα αν είναι τίμια προιόντα. Θα προτιμούσα να ανέβαινες κατηγορία μεγαφώνων κάνοντας περισσότερη υπομονή χρόνου για να πας περι τα 160Ε. Ναι εκεί θα είναι πιο καθαρά τα πράματα.

Κάπου διάβασα για ταιριασμένα crossover, αυτό ισχύει όταν τα μεγάφωνα είναι το ένα δίπλα στο άλλο, στο αυτοκίνητο δεν ισχύει.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ειλικρινά μερικές φορές αμφιβάλω με τα βιώματά μου με αυτά που διαβάζω και εξηγούμαι,
έχω ένα ανοιχτό αυτοκίνητο (ουσιαστικά καμένο χαρτί από θέμα ήχου). Όταν άλλαξα τα ηχεία σε Focal (κόστος διαιρούμενου 125Ε) η διαφορά ήταν τουλάχιστον χαοτική. Μόνο τα ηχεία απολύτως τίποτα άλλο. Και πιστεύετε πως σε κλειστό αυτοκίνητο θα παίξουν χειρότερα τα διαιρούμενα που πόσταρε ο θεματοθέτης από τα στοκ ?
Σημειώνω ότι στη συνέχεια μόνωσα τις πόρτες με επώνυμα (και περισσότερα του ενός) υλικά με (σημαντικά) μικρότερη διαφορά από αυτή που έκανε η αλλαγή των ηχείων!
 

Μηνύματα
55
Reaction score
19
Ειλικρινά μερικές φορές αμφιβάλω με τα βιώματά μου με αυτά που διαβάζω και εξηγούμαι,
έχω ένα ανοιχτό αυτοκίνητο (ουσιαστικά καμένο χαρτί από θέμα ήχου). Όταν άλλαξα τα ηχεία σε Focal (κόστος διαιρούμενου 125Ε) η διαφορά ήταν τουλάχιστον χαοτική. Μόνο τα ηχεία απολύτως τίποτα άλλο. Και πιστεύετε πως σε κλειστό αυτοκίνητο θα παίξουν χειρότερα τα διαιρούμενα που πόσταρε ο θεματοθέτης από τα στοκ ?
Σημειώνω ότι στη συνέχεια μόνωσα τις πόρτες με επώνυμα (και περισσότερα του ενός) υλικά με (σημαντικά) μικρότερη διαφορά από αυτή που έκανε η αλλαγή των ηχείων!
Γιατί αμφιβάλλεις; Καταρχην το ότι στο δικό σου έπαιξαν καλύτερα,δεν σημαίνει ότι θα γίνει και στου φίλου.δευτερον ναι τα focal είναι σχετικά ευαίσθητα ηχεία ,οπότε ναι,μπορεί να είχες καλύτερο αποτέλεσμα.αμα βάλουμε όμως στην κουβέντα και το τί πηγή έχει και το κάθε όχημα; Πχ πόσα watt κ;ι σε τί αντίσταση; Στο δικό μου (seat altea) όταν δοκίμασα ένα ζευγάρι Rockford το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό... σίγουρα ο φίλος με ένα συμπληρωματικό ενισχυτή θα κάνει δουλειά (και μέσες άκρες αυτό προσπαθούμε να του πούμε).τελος το θέμα της μόνωσης που έθεσες προσφέρει τεράστια διαφορά ακόμα και στα εργοστασιακά ηχεια
 

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Επειδή αναφέρθηκε απο τον φίλο jkatika ότι καλύτερα όσο το δυνατό λιγότερα watt (και έχω εξακριβώσει ότι έτσι είναι το σωστό) αναθεώρησα τις επιλογές που είχα και σκέφτομαι τα παρακάτω:
Τι λέτε, έχουμε περισσότερες ελπίδες με αυτά η να τα παρατήσω ....
 

Μηνύματα
55
Reaction score
19
Κοίτα,λίγο ως πολύ όλοι δίκιο έχουμε.δεν μαζεύεις κάνα φράγκο να πάρεις και έναν ενισχυτή μαζί;.επίσης σκέφτεσαι να τα βάλεις εσύ ή θα πας σε κάποιον που βάζει ηχοσυστήματα;γιατί στην δεύτερη περίπτωση μπορεί και να σε βάλει να δοκιμάσεις κάνα δυο ζευγάρια.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Επανέρχομαι ωστε να παραθέσω τις εντυπώσεις μου απο την αντικατάσταση των εργοστασιακών ηχείων με τα https://www.skroutz.gr/s/12979577/MTX-TR65S.html. Καταρχήν να πω ότι την δουλειά τελικά αποφάσισα να την κάνω μόνος μου. Τα μανίσια ηχεία ήταν ενσωματωμένα με τις πλαστικές βάσεις - προεκτάσεις απο τις οποίες έκοψα και αφαίρεσα τα pioner που είχε και με κάποια κόψε ράψε προσάρμοσα τα νέα ηχεία. Πριν τα τοποθετήσω στην θέση τους κόλλησα απο πίσω τους στην λαμαρίνα της πόρτας ένα κομάτι πισόχαρτο με αλουμίνιο. Περιμετρικά απο τις προεκτάσεις κόλλησα επίσης πισόχαρτο και το εφάρμοσα στεγανά. Έβγαλα τα τουιντεράκια απο τις θέσεις τους επάνω και προσάρμοσα τα νέα απο την εξωτερική πλευρά γιατί αν τα έβαζα απο μέσα όπως τα μανίσια το μεγαλύτερο ποσοστό της απόδοσής τους το έκοβαν οι πυκνές τρυπούλες της πλαστικής επειφάνειας. Ευτυχώς είναι μικρά και διακριτικά και είχαν στην συσκευασία τους δύο διαφορετικές βάσεις. Μία για τοποθέτηση σε τρύπα με στεφάνι και μία λοξή ώστε να έχουν κλίση προς τους επιβάτες με την ανάλογη τοποθέτηση. Εγώ χρησιμοποίησα τα δεύτερα.
Το λοιπόν:
Η βελτίωση είναι αρκετά ευχάριστη, ο ήχος πλέον έχει αποκτήσει χρώμα, μπάσο σε καλό επίπεδο μέχρι τα 3/4 της έντασης όπου είναι αρκετή για φυσιολογικές καταστάσεις. Τα ψιλά είναι όλα τα λεφτά, δίνουν ζωντάνια στην ακουστική και η τοποθέτησή τους όπως περιέγραψα νομίζω ότι ήταν πετυχημένη. Γενικά θα έλεγα ότι άξιζε ο κόπος και τα 90€ για μία απλή αναβάθμιση χωρίς πολλά έξοδα και με την εργοστασιακή πηγή. Τα ηχεία φαίνεται ότι είναι αρκετά ποιοτικά και με έναν ενισχυτή θα απογειωθούν πραγματικά αλλά σε πρώτη φάση είμαι καλυμένος. Η σειρά αυτή δεν χρησιμοποιεί κροσόβερ αλλά στο καλώδιο για τα τουιντεράκια έχει ενσωματωμένο ένα πυκνωτάκι. Δεν ξέρω αν σε αυτά τα χρήματα μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο. Πάντως γενικά είναι μια χαρά.
Τώρα σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο να αντικαταστήσω και τα πίσω ηχεία τα οποία όμως δεν είναι διαιρούμενα, με κάποια δύο ή τριων δρόμων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top