Επιλογή ηχείων και ίσως dac

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Επειδή δεν προλαβαίνω λίγο τα σχόλια, εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια. Σοβαρά τώρα. Τα ηχεία είναι καρφωμένα στο παλιό γουφεράκι των creative, λόγω ευκολίας. Πατέντες, πειράματα, κλπ. Ένα σοβαρό σχόλιο που με άγχωσε ήταν το " Λάθος που ενδέχεται να σου κοστίσει τα ηχεία σου" του n_olympios ....
Παίζει τέτοιο θέμα;
Όπως είπα, παίζω με pc, κατευθείαν με μητρική. Η απόδοση, είναι (λόγω υλικού) υποκειμενικό θέμα, και δεν εμπιστεύομαι τίποτε παραπάνω από τα αυτιά μου, για τον απλό λόγο ότι για τα αυτιά μου στοχεύω...
Προσπαθώ ακόμη να ασχοληθώ με το software κομμάτι, γιατί, σας κουράζω, έχω υλικό 1,5 τέρα από ρεμπέτικα του 1821, μέχρι flac του σασμού (Τερζής 2021..)... Γιαυτό σας ζαλίζω. Δεν έχω μια μουσική μουσικοφιλική που θέλω να "ακροαστώ"... Έχω μια μουσική που θέλω να ακούσω, να τραγουδήσω όταν παίζει... Και επειδή τα αυτιά μου είναι περίεργα, απλά είπα να πάρω ό,τι μπορώ από την μουσική που μου αρέσει... (Πήρα και δείγματα dsd/flac που μπορούσα τσαμπέ, και ξεκαρδίστηκα με το τί ακούει η ωντιοφάιλ δύση... )
Τεσπά, υπάρχει θέμα για τα ηχεία που είναι καρφωμένα στο creative γουφεράκι; Εννοώ τεχνικό, γιατί ηχητικό δεν είδα διαφορά, και έκανα διάφορα τεστ.... 'Ολο αυτό τον καιρό κάνω τέστ... Καλή η κολοκυθόπιτα του πώς μου αρέσει ή με βολεύει, αλλά μην χαλάσω και τα ηχεία....
Σίγουρα δεν έχω την γνώση, την εμπειρία, τα συστήματα... Αλλά αυτά είναι ανάλογα του σκοπού και των φράγκων... Αν είναι να χαλάσω τα ηχεία, να τα ξεκαρφώσω. Αν είναι εύκολη λύση, να πάρω ένα dac (που δεν πρόκειται, αν δεν δοκιμάσω και δώ ότι θα μου δώσει κάτι "άλλο"...)
Απλά, τώρα όλα δουλεύουν μια χαρά, και παίζω με εκουαλάιζερ, software και λοιπές τρίχες...
(Εννοείται ότι ευχαριστώ παίδες, αυτή την εμπειρία ζητούσα αλλιώς δεν θα ρώταγα, απλά προσπαθώ να την προσαρμόσω σε αυτά που έχω και θέλω...)
Και συγγνώμη αν σας μπουζουκοζαλίζω, αλλά αν δεν γουστάρατε τέτοια, δεν θα ασχολιόσασταν και με ασχετομπούρδες σαν εμένα....
 
  • Like
Reactions: det

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
[ Αν είναι εύκολη λύση, να πάρω ένα dac (που δεν πρόκειται, αν δεν δοκιμάσω και δώ ότι θα μου δώσει κάτι "άλλο"...) ]

Με αυτά που ακούς δεν θα δεις καμμιά διαφορά οπότε κάτσε σταυγά σου. ¨Όσο για τη πενιά του Ζαμπέτα στον Σάκαινα ναι υπάρχει και μια διπλή (την αρχίζει από άρση αφού μάλλον παίζεις και μπουζουκάκι 😉)
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Ρε φίλε τα ηχεία που πήρες έχουν μέσα τους ενισχυτή και παίρνουν σήμα σε επίπεδο γραμμής (line level) που μπορεί να είναι από κλάσμα του volt μέχρι το πολύ 1-2 volt και μερικά χιλιοστά του αμπέρ.
Το woofer έχει ενισχυτή μέσα και δινεις στα καινούργια σου ηχεία από αυτό ενισχυμένο σήμα, βαρβάτο .
Καλά σου λένε ότι πας να τα κάψεις.
Ας μην μιλήσουμε για το διπλό κροσάρισμα - μπάχαλο που γίνεται, αυτό είναι το λιγότερο….,
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.919
Reaction score
12.574
Εφόσον η μητρική σου κάρτα έχει πολυκάναλη έξοδο (το πιο πιθανό, εκτός κι αν είναι του περασμένου αιώνα), θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτές τις εξόδους ώστε να τροφοδοτήσεις με σήμα το κάθε ηχείο ξεχωριστά. Λογικά θα βγάζει ξεχωριστή έξοδο για το sub (σε στερεοφωνικό καρφί μαζί με την έξοδο του κεντρικού, συνήθως), την οποία συνδέεις στο woofer της Creative. Αυτή είναι η ορθή συνδεσμολογία.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
έχω σκοτωθεί με γνώστη της δισκογραφίας για το αν υπάρχει δεύτερη εκτέλεση του Σάκαινα από τον Ζαμπέτα γιατί σε ένα σημείο κάνει διπλή πενιά....
Υπάρχει.
 



Μηνύματα
16
Reaction score
8
Το αίσχος απεκατεστάθη....
Τα ηχεία είναι καρφωμένα απευθείας στην μητρική. Ο ήχος είναι λίγο πιο ξενέρωτος, υποθέτω έχασα λίγο την ομορφοποίηση του φτηνιάρικου (που ομολογώ πήγαινε λίγο με την ηχώ των κλασικών λαϊκών....) Βέβαια μην χαίρεστε :p, τα ηχεία παίζουν παράλληλα με τα creative, μέσω σπλιτερακίου... Τώρα παίζει πείραμα ισορρόπησης του βασικού καθαρού ήχου από τα ηχεία σε συνδυασμό με την ψιλοβρώμικη αλλά ενδιαφέρουσας συνεισφοράς σε stage των μικροηχείων.... Για αρχή δεν είναι κακό το αποτέλεσμα.... Συν το ότι έχω έλεγχο αν θέλω να ακούω μουσική ή εκπομπή youtube, ή όλα μαζί....
Και με το remap του πληκτρολογίου για να ελέγχω ένταση, mute κλπ, καλά πάμε.... Βασική η ευκολία γαρ.... Ευχαριστώ παίδες....
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
τα ηχεία παίζουν παράλληλα με τα creative
Θα ξανακλάψω! :cry:
Ρε βάλτα μόνα τους και παίξ' τα λίγο τελικές να δεις πώς πάνε.
Άντε, έχουμε να ενσωματώσουμε και target curve γαμώτο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Βρε μόνα τους παίζουν όταν ακούω για να ακούσω.... (Σήμερα Διογένης/Επιχείρηση Απόλλων Μαρκόπουλος, κλειστά μάτια, πλάκα πλάκα οι παλιοί έκαναν απίστευτη ενορχήστρωση....-που λέγαμε για το μπουζούκι-)
Πολύ ευσυγκίνητος μας βγήκες.... :)
Η μουσική δεν είναι γκουρμέ... Είναι να γουστάρεις και να τραγουδάς... Άσε βρήκα και το θέμα για το youtube-dl (καταστροφή είστε...) και ψάχνω τώρα διαμάντια... Ο σεφ προτείνει Παπάζογλου, Μανάκι μου, στο καφενείο στην Ίο.... Για αυτούς τους αρέσει η θρησκευτική μουσική....
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.007
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top