Επιλογή ηχείων 7.1.4

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Καλησπέρα. Μετά από χρόνια αναμονής και ονείρων επιτέλους έφτιαξα στο υπόγειο του σπιτιού μου ένα δωμάτιο για χρήση home cinema και ακρόασης μουσικής. Το δωμάτιο είναι διαστάσεων Μ 6,5 * Π 3,3 * Υ 2,65. Η κυρίως θέση ακρόασης θα είναι στα 3μ. Έχω περάσει μέσα στην γυψοσανίδα ορυκτοβάμβακα knauf akustik καθώς και καλώδιο Belden 2x2.5mm 46381. Επίσης στην θέση των 4 atmos έχω φτιάξει κουτιά 30*30*15εκ. και τα έχω κλείσει μέσα στην γυψοσανίδα για να τοποθετήσω τα ηχεία.
Έχοντας γυρίσει (σχεδόν) όλα τα καταστήματα εικόνας και ήχου έχω καταλήξει στην σειρά Zensor της Dali, στον ενισχυτή Marantz 6012, καθώς και σε τελικό της Crown για τα 2 κυρίως (μιας και θέλω να φτάσω το 11.1). Από πηγές έχω ένα πικάπ της Dual και το pc μου.Έχω λοιπόν τις εξής απορίες :

1) Έλεγα για τα κυρίως ηχεία να πάω στην σειρά 7. Θα ήταν μεγάλα για τον χώρο μου; Να προτιμήσω την σειρά 5; Με δεδομένο ότι η οθόνη θα έχει 2,2μ πλάτος σημαίνει ότι θα αφήνει στο κάθε ηχείο περιθώριο για περίπου 50εκ απο τον καθε τοίχο δεξία και αριστερά. Απο τον πίσω τοίχο προβολής φαντάζομαι αν τα απομακρύνω 50-60εκ θα είμαι εντάξει;

2) Ποιο μοντέλο της Crown να προτιμήσω; Το XLS-1002 ή το XLS-1502; (φαντάζομαι θα κριθεί και βάση επιλογής σειράς κυρίως ηχείων)

3) Για surround και back surround φαντάζομαι η σειρά 1 είναι αρκετή και δεν χρειάζεται να πάω στην σειρά 3;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Το ιδανικό είναι 11 ίδια ηχεία
Εάν μπορείς ανέβα στην σειρά 701χ
Μαραντζ και πάνω
 

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ θα ήθελα να πάω στην σειρά 7012 πχ αλλά οικονομικά ανεβαίνω 300€, τα οποία πιστεύω θα ήταν καλύτερα να τα επενδύσω στον τελικό. Η κύρια απορία μου είναι αν πρέπει να πάω για κεντρικά ηχεία στην σειρά 5 ή 7.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
3
Έχω το Yamaha Yst-515.Λέω να ξεκινήσω με αυτό και αν δεν συνεργάζεται καλά με τα υπόλοιπα να το αλλάξω. Επειδή θα ακούω και μουσική μήπως θα υστερουν σε αυτόν τον τομέα τα 5 σε σχέση με τα 7; Ή τα 7 θα είναι υπερβολικα και θα 'μπουμαρουν';
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top