Επιλογή ηχείων?

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Καλησπέρα στο forum! Έχω έναν ενισχυτή pioneer vsx 821 αλλά δεν ξέρω τι ηχεία του ταιριαζουν! Θα είναι πλέον στο δωμάτιο μου για να ακούω μουσική με το pc! Ο ενισχυτής υποστηρίζει 5.1 αλλά αρχικά έλεγα να πάρω δύο ηχεία της προκοπής...πιο μετά και ένα sub.....και βλέπουμε! Από τιμή να είναι οικονομικά....
 
  • Like
Reactions: PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Απόσταση ακρόασης και διαθέσιμο μπατζετ πρέπει να καθοριστούν.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Απόσταση ακρόασης και διαθέσιμο μπατζετ πρέπει να καθοριστούν.
Απόσταση...κοντινή! Σε δωμάτιο 17-18 τ.μ. ! Όσο για την τιμή....μέχρι το πολύ 400€ το ζευγάρι! Τώρα αν με λίγη διαφορά στην τιμή...έχω μεγάλη διαφορά στον ήχο....τότε θα το τρενάρω λίγο για να μπει στο budget!
 

Μηνύματα
125
Reaction score
18
Φίλε Pasparrou, είμαι θερμός υποστηριχτής των δοκιμών, ειδικά αν πρόκειται για αγοραστή που δεν αλλάζει σύστημα κάθε μήνα .
Ένα ηχείο που φαντάζομαι θα ταίριαζε είναι το Chario ( Syntar 516 π.χ)
Με 400 ευρώ έχεις αναρίθμητες επιλογές.
Εγώ θα κοιτούσα ενεργά.
 


Μηνύματα
125
Reaction score
18
Υπονοούσα να μην χρησιμοποήσει καθόλου τον Pioneer. Απευθείας από PC. Αν όμως θέλει να 'χτίσει' επάνω σ΄αυτόν και δεν έχει pre-out , ας δεί τα chario μεταξύ των άλλων.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Επειδή δεν γνωρίζω...τι είναι το pre out? Και ναι δεν θέλω να καταργήσω των ενισχυτή...γιατί εκεί έχω συνδεδεμένα και ps4... και tv...και βάζω και τα headset στις ώρες ησυχίας!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.537
Νομίζω ότι αξίζει να δεις το έτοιμο πακέτο boss acoustimass για 5.1 σεταπ.

Οι μικροί δορυφόροι βολεύουν πολύ στην τοποθέτηση, και μαζί με το δικό τους σαμπ έχουν πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα, εντυπωσιακό θα έλεγα για το μέγεθός τους και για το κόστος τους.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Νομίζω ότι αξίζει να δεις το έτοιμο πακέτο boss acoustimass για 5.1 σεταπ.

Οι μικροί δορυφόροι βολεύουν πολύ στην τοποθέτηση, και μαζί με το δικό τους σαμπ έχουν πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα, εντυπωσιακό θα έλεγα για το μέγεθός τους και για το κόστος τους.
Link φίλε μου?
 



Μηνύματα
22
Reaction score
4
Γκουγκλαρε βρε, θα το βρεις.
Αν εννοείς αυτό φίλε μου...https://www.bose.com/en_us/products/speakers/home_theater/acoustimass-10-speaker-system.html#v=am10_v_black ...μιλάμε για 1000€! Εγώ θέλω μέχρι 400€ το ζευγάρι
 

Μηνύματα
125
Reaction score
18
Στην pre out εξοδο θα είχες όλες τις δυνατότητες του Pionner εκτός του ενισχυτή του. Θα μπορούσες να συνδέσεις εξωτερικό ενισχυτή.
Στις κλασικές επιλογές μαζί με τα chario βάλε και τα Acoustic energy.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.537
Αν εννοείς αυτό φίλε μου...https://www.bose.com/en_us/products/speakers/home_theater/acoustimass-10-speaker-system.html#v=am10_v_black ...μιλάμε για 1000€! Εγώ θέλω μέχρι 400€ το ζευγάρι
Αγαπητέ, είναι 5 ηχεία συν σαμπ.

Βγαίνει κάτω από 400€ το ζευγάρι που λες, καθώς εμπεριέχει σαμπ και είναι 5 ηχεία, και προφανώς το ακριβό είναι το σαμπ.

Απλώς είναι ολόκληρο το πακέτο, δηλαδή αντί να πας λίγο λίγο, το παίρνεις ολοκληρωμένο, πλήρες.

Δες και τα υπόλοιπα πακέτα που προτάθηκαν:

q-acoustics 7000i 5.1
focal dome 5.1

Μακροπρόθεσμα θα σου βγουν πιο φτηνά από άλλες λύσεις. Άσε που θα το χαρείς εξ'αρχής.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Αγαπητέ, είναι 5 ηχεία συν σαμπ.

Βγαίνει κάτω από 400€ το ζευγάρι που λες, καθώς εμπεριέχει σαμπ και είναι 5 ηχεία, και προφανώς το ακριβό είναι το σαμπ.

Απλώς είναι ολόκληρο το πακέτο, δηλαδή αντί να πας λίγο λίγο, το παίρνεις ολοκληρωμένο, πλήρες.

Δες και τα υπόλοιπα πακέτα που προτάθηκαν:

q-acoustics 7000i 5.1
focal dome 5.1

Μακροπρόθεσμα θα σου βγουν πιο φτηνά από άλλες λύσεις. Άσε που θα το χαρείς εξ'αρχής.
Δυστυχώς το budget δεν μου επιτρέπει τώρα να πάω εκεί! Καλά θα ήταν! Άρα θα πάω λίγο λίγο κι ας βγει στο σύνολο ακριβότερα!

Τώρα ψάχνω να βρω 2 ηχεία για αρχή να ταιριάξουν με τον ενισχυτή! Αλλά δεν ξέρω ποια? Με τι αντίσταση...με τι watt...σε τι συχνότητες?
 


Μηνύματα
125
Reaction score
18
Κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια. Είχε φίλος μου την ακριβή σειρά. Τι σε περιορίζει να τα ακούσεις;
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.540
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top