Επιλογή, και αγορά εξωτερικού Drive.

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα παιδιά.

Πρίν από λίγες ημέρες αγόρασα δύο Nuc, (Windows 10), εκ των οποίων, το μεν πρώτο θα χρησιμοποιηθεί για αναπαραγωγή ψηφιακής μουσικής, προβολή ταινιών στην TV (HDMI), και χρήση internet, με παράλληλη διασύνδεση για την παροχή ήχου στο DAC, μέσω καλωδίου USB, και το δε δεύτερο προς αντικατάσταση του υπάρχοντος Laptop. Ο τύπος τους είναι NUC 8 i7 BEH, με σκληρούς δίσκους ΕVO 960 M2 250 gb, και κάρτες γραφικών intel iris 655, αμφότερα.

Πλέον αναγκαιεί η αγορά ενος φορητού αντιγραφικού CD/DVD, το οποίο θα πρέπει να καλύπτει τις παρακάτω προυποθέσεις:

1. Να λειτουργεί απροβλημάτιστα με τις παραπάνω προαναφερόμενες συσκευές, και να έχει αποδεδειγμένη αξιοπιστία και αντοχή στο χρόνο,

2. Να αναπαράγει UHD περιεχόμενο, ει δυνατόν και με HDR, (εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα), καθώς και SACD,

3. Να διαθέτει ομοαξονική έξοδο ήχου (S/PDIF), και Τοshlink, ή μία από τις δύο, με προτίμηση στην πρώτη, δεδομένου ότι προτίθεμαι να το χρησιμοποιώ και σαν CD Transport, για την απ' ευθείας διασύνδεσή του στο DAC, όταν αυτό κληθεί να αναπαράξει CD, ή SACD.

To κόστος αγοράς μου είναι σχετικά αδιάφορο, φτάνει να καλύπτει τις προυποθέσεις που έθεσα παραπάνω. Εάν δε, υπάρχει και κάποια άλλη δυνατότητα που κρίνετε ότι μου είναι απαραίτητη, και η οποία δεν έχει αναφερθεί, θα ήθελα να την καταθέσετε, π.χ. δυνατότητα αναπαραγωγής 5, ή 7,1 κ.λ.π.

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας...
 

TGD

Μηνύματα
7.135
Reaction score
7.174
1. Να λειτουργεί απροβλημάτιστα με τις παραπάνω προαναφερόμενες συσκευές, και να έχει αποδεδειγμένη αξιοπιστία και αντοχή στο χρόνο,
Όλα θα παίζουν απροβλημάτιστα. Για αντοχή κανένας δεν βάζει το χέρι του στη φωτιά... Πάντως οι παραγωγοί drive μετριούνται στα δάχτυλα: TSST, Teac, ξέρει κανένας άλλον επώνυμο;

2. Να αναπαράγει UHD περιεχόμενο, ει δυνατόν και με HDR, (εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα), καθώς και SACD,
Δεν γίνεται. Κανένα drive για υπολογιστή δεν διαβάζει SACD.

3. Να διαθέτει ομοαξονική έξοδο ήχου (S/PDIF), και Τοshlink, ή μία από τις δύο, με προτίμηση στην πρώτη, δεδομένου ότι προτίθεμαι να το χρησιμοποιώ και σαν CD Transport, για την απ' ευθείας διασύνδεσή του στο DAC, όταν αυτό κληθεί να αναπαράξει CD, ή SACD.
Όλα έχουν USB σύνδεση και μόνον. Κάποτε υπήρχε ένα με ενσωματωμένη κάρτα ήχου και DAC:
Αν βρίσκεται ακόμα, πες μου κι εμένα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Κοίταξε για κάποιο drive της Sony.

Αν είναι κάποιο να υποστηρίζει sacd, sony θα λέει στην ουγια.

Παρόλα αυτά, θα πρότεινα να πάρεις ένα τυπικό blue ray player sony, που παίζει τα πάντα όλα, με hdmi έξοδο.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ψάχνοντας, βρήκα δύο, ένα της pioneer (προταση μέλους): https://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Computer/Computer+Drives/BDR-XD07UHD#specs, αλλά δεν θα παίζει UHD, λόγω επεξεργαστή (i7 - 8559u), αυτό "u" στο τέλος εξαιρεί το drive, σύμφωνα με όσα λέει στα specs, από το να υποστηρίξει τη συγκεκριμένη ανάλυση.

Το επόμενο είναι το: http://www.liteonodd.com/en/product/dvd/item/root/eb1.html. Δε γνωρίζω εάν μπορεί να αναπαραξει UHD με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή του nuc, έχει όμως ένα link (https://www.cyberlink.com/prog/bd-support/diagnosis.do), όπου βάζεις τα στοιχεία του mini pc, και σου λέει εάν είναι συμβατό. Θα το κάνω αύριο και πιστεύω να μου δείξει.




Φυσικά Sacd, εξόδους ήχου, HDR τα ξεχνώ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.324
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top