Επιλογή καλωδίου ηχείων.


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Τι έγινε παίζεις ακόμα μουσική με τις κρυσταλιέρες να τρίζουν ή τις πούλησες.
Ωραίο -καλό πικάπ στο αβατάρ σου. Με τι κεφαλή παίζεις ? τα συνήθη zyx, Lyra ?

Εδιτ : σόρρυ , άλλο νόμιζα ότι ήταν. Αυτό δε το εχω ακουσει. Και το δικό σου καλό θα είναι φαντάζομαι :)
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα.

best cable ever για μένα. Αμα θες σου κόβω δύο δίμετρα δώρο να τα δοκιμάσεις καθότι η καλούμπα είναι 50μετρη και έχω περίσσευμα. Σοβαρά μιλάω στείλε μου PM να συνεννοηθούμε.

Φιλικα Κωνσταντίνος
 



Μηνύματα
23
Reaction score
9
Καλησπέρα σε όλους τους κυρίους που συνδράμουν άλλοι λίγο άλλοι πολύ άλλοι καθόλου στο ερώτημα του φίλου. Εκτιμώ το χιούμορ όταν είναι ενσωματωμένο στην όποια γνώση και εμπειρία (αλλά όχι μόνο του) και με αρκετούς επαγγελματίες εδώ σίγουρα μαθαίνουμε. Προσπαθείστε να δώσετε στον άνθρωπο χειροπιαστά παραδείγματα τι να κάνει στο χώρο (βάσει της θεωρίας ή και εμπειρίας) που ίσως ενδιαφέρουν περισσότερους. Φίλε νομίζω ότι είπες, δοκίμασε καλώδια συμπεριλαμβανομένων χαμηλού κόστους και βλέπεις. Αν η διαφορά/βελτίωση δεν είναι σημαντική ή δεν σε ικανοποιεί σημαίνει ότι είσαι οριακά και κάτι άλλο πρέπει να κάνεις, καλή συνέχεια!
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ωραίο -καλό πικάπ στο αβατάρ σου. Με τι κεφαλή παίζεις ? τα συνήθη zyx, Lyra ?

Εδιτ : σόρρυ , άλλο νόμιζα ότι ήταν. Αυτό δε το εχω ακουσει. Και το δικό σου καλό θα είναι φαντάζομαι :)
Είναι Αμερικανικό Basis Audio 2001 με Linn Ittok βραχίωνα και κεφαλή Dynavector XXII
Καλησπέρα,έχω ενισχυτή Luxman 507markll και ηχεία usher 718b αυτή τη στιγμή παίζουν με red down nordost την καινούργια σειρά Ls .Τα καλώδια έπαιζαν σε. διαφορετικό σύστημα όταν αγοράστηκαν,τώρα όμως βλέπω ότι δεν είναι και το καλύτερο ταίριασμα ,είναι λίγο σκληρός ο ήχος.Ειχα μια σύσταση για Van Den Hull αλλά θα ήθελα και επιπλεον γνώμες,κατά νου έχω και τα kimber 8tc .Μουσική ακούω ροκ new wave ηλεκτρονική..Τώρα το μπάτζετ λίγο πάνω από τα 500 -700 ευρώ για καλώδιο μήκος 2*2..5 μέτρα,ευχαριστώ.
Πάρε τα 8tc την νέα σειρά (με το διάφανο οχι το μπλε) το έχω δοκιμάσει και μου άρεσε, είναι ένα τίμιο καλώδιο με εντυπωσιακά άκρα κάνει για την μουσική που ακούς, και βρίσκεις πολλά δεύτερο χέρι σε πολύ οικονομική τιμή.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Για να απλώνει τα ρούχα είναι μία χαρά
Ναι για αυτό είναι καλό γιατί παίζει σε όλα τα ρούχα "παλτά" και μη χαχαχαχαχα. Δεν είναι σαν κάτι ακριβά που ξινίζουν τα μούτρα τους είναι παντός καιρού και βαλάντιού.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Και το Mogami 2921 βλέπω ότι έχει εξαιρετικές προδιαγραφές, αν και σχετικά ακριβό ( 21 ευρώ το μέτρο ). Για κάποιον που θα ψαχτεί με διπλοκαλωδίωση ( ή διενίσχυση, όπως κάνω εγώ ) και θέλει να πάει by the book τηρώντας τις προδιαγραφές, το βλέπω σαν μια πολύ καλή πρόταση.
Προδιαγραφές Mogami 2921:
DC Resistance: 0.008Ω/m Typ. (0.0024Ω/Ft)
Inductance (1kHz, 20°C):
1-2​
0.7µH/m
(0.21µH/Ft)​
1-3​
0.3µH/m
(0.09µH/Ft)​

Capacitance (20°C)Frequency
100Hz​
1kHz​
10kHz​
50kHz​
100kHz​
W2921
Diagram w2972d2
1-2127pF/m
(38.7pF/Ft)
110pF/m
(33.6pF/Ft)
101pF/m
(30.8pF/Ft)
92pF/m
(28.1pF/Ft)
90pF/m
(27.5pF/Ft)
1-3102pF/m
(31.1pF/Ft)
89pF/m
(27.1pF/Ft)
89pF/m
(27.1pF/Ft)
74pF/m
(22.6pF/Ft)
71pF/m
(21.7pF/Ft)


Mogami 3082:

DC Resistance at 20°CInner Conductor
0.009Ω/m(0.0027Ω/Ft)
Same value for both internal and outernal/shield conductor)​
Shield Conductor
Capacitance at 1kHz, 20°C
253pF/m(77pF/Ft)​
Inductance
0.4µH/m(0.12µH/Ft)​

Kimber Kable 8TC:

Kimber 8TC:
  • (Cp) parallel capacitance: 821.0 pF @ 20 kHz.
  • (Ls) series inductance: 0.345 µH @ 20 kHz.
  • (Rdc) dc loop resistance: 0.018 Ω
Δηλαδή, απο πλευράς προδιαγραφών, τις καλύτερες έχει το Mogami 2921 και μετά το 3082 και το 8TC παιζουν στα σημεία. Η μεγάλη διαφορά ( και αμφίβολο αν είναι ακουστή ), προκύπτει σε σύγκριση με το 12TC, όπου το 2921 έχει λίγο παραπάνω απο τριπλάσια επαγωγικότητα, λίγο μεγαλύτερη αντίσταση και σαφώς μικρότερη χωρητικότητα, ενώ η διαφορά τιμής είναι αρκετή για να πάρει κάποιος υλικά φροντίδας χώρου ή να φέρει μάστορα να του μετρήσει τον χώρο και να του προτείνει λύσεις για φροντίδα.

Kimber Kable 12TC:

Standard
(Cp) parallel capacitance: 494 pF / meter
(Ls) series inductance: 0.09 uH / meter
(Rdc) dc loop resistance: 0.005 Ohm / meter


Εγώ πάντως που δοκίμασα το 3082, δεν το είδα να μην ανταποκρίνεται στις μικρομεταβολές που προκύπτουν απο έστω και μικρές αλλαγές στις ρυθμίσεις του συστήματός μου, ενώ αυτές οι μικρομεταβολές μετριούνται κανονικότατα απο το rew. Αντίθετα, δεν είδα καμία μετρήσιμη μεταβολή κατά την αλλαγή των καλωδίων απο το 8TC στο Chord Carnival.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Τί σου είναι αυτή η Mogami! Αναλυτικές προδιαγραφές για να αποφασίσει αυτός που ξέρει να τις ερμηνεύει.
Και αυτός είναι ο λόγος που παρόλο που πλέον διαφωνώ με το όλο concept των χαϊεντοκαλωδίων, τρέφω σεβασμό προς τη Kimber. Παρέχουν σαφείς πληροφορίες, ενώ παράγουν οι ίδιοι τα καλώδια ( δεν ξέρω αν παράγουν και τους αγωγούς τους ίδιους, τέλος πάντων ). Και φυσικά, δεν τυλίγουν τα καλώδιά τους σε κάλτσες, αν και η ομορφιά τους είναι αυτό το πλέξιμο που τους κάνουν, το οποίο πλέξιμο κάνει μια μηχανή με συγκεκριμένο τρόπο και όχι ο Μπαρμπα Μήτσος ή όποιος άλλος τυχαίος αυτοαποκαλούμενος κατασκευαστής high end καλωδίων.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Περασε καιρος, μα ελπιζω ο νηματοθετης να μας πει τι εκανε τελικα με τα καλωδια - γιατι κατι εκανε..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.625
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top