Επιλογή κεφαλής σε budget ~500€

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δηλαδή ότι MC και να πάρει κάποιος γύρω στα 500 θα βγεί "μάπα το καρπούζι"?
Έχει κανείς άποψη ή είναι κάτοχος καμίας απο τις παρακάτω ?

Grado Statement Platinum 2
Sumiko BPS EVO III
Hana EL Low Output MC
Benz Micro MC Gold
Benz Micro MC Silver
Το μάπα είναι σχετικό ... απλά όλες οι κεφαλές που αναφέρεις είναι για υποδεέστερα συστήματα από το δικό σου, γι'αυτό σου πρότεινα ή να ανέβεις πιο ψηλά για MC (>750 ευρώπουλα) ή να κοιτάξεις εξαιρετικές ΜΜ / ΜΙ (στο πεντακοσάρικο)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Μια μέτρια κεφαλή σε καλό phono παίζει καλύτερα από μια καλή κεφαλή σε μέτριο phono.
- δεν ισχύει αυτό . . . το πρωτόγεννες σήμα δεν βελτιώνεται , απλά υποβιβάζεται ( ποιοτικά ) σταδιακά . . . εκεί παίζουν τον μέγιστο ρόλο του οι ''καλές'' συσκευές . . . αυτός ο υποβιβασμός είναι όσο γίνεται μικρότερος

-στο παράδειγμά σου το καλό phono απλά θα αναδείξει στο maximum την μέτρια πληροφορία της κεφαλής . . . ενώ στην αντίθετη περίπτωση , το μέτριο phono απλά θα φιμώσει κάπως την καλή πληροφορία της αντίστοιχης καλή κεφαλής
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σας ευχαριστώ όλους αλλά χωρίς να θέλω να κάνω κατάχρηση του νήματος, τί προτάσεις συνδυασμών phono + κεφάλης θα προτείνατε σε budget 1500€ +/- 20%
επειδή έχω το ίδιο πλατό με σένα με rb-300 με vdh, επομένως είμαστε αρκετά κοντά, θα σου πρότεινα κι εγώ όπως ο @Mr Spock τη dynavector dv20x2l που έχω και όντως είναι εκπληκτική κεφαλή, σε συνδυασμό με το sonneteer sedley που έχει άπειρες πρακτικά ρυθμίσεις, ή με το asr mini basis, ή και το dynavector το τελευταίο..
Ο πρώτος συνδυασμός είναι στο budget που έθεσες.
Αν θες να τ'ακούσεις και πως παίζει το συγκεκριμένο setup, στείλε μου πμ αν είσαι από Πειραιά -Αθήνα να έρθεις να τ'ακούσεις στη πράξη με δικό σου βινύλιο ή κάποιο από τα δικά μου πριν προβείς σε κάποια αγορά ώστε να έχεις άποψη για το πώς παίζουν.
Από τις 5 κεφαλές πάντως που έχεις ο ίδιος ρωτήσει, η πιο ισορροπημένη θεωρώ ότι είναι η hana el, αλλά η έκδοση sl είναι ακόμα καλύτερη.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
επειδή έχω το ίδιο πλατό με σένα με rb-300 με vdh, επομένως είμαστε αρκετά κοντά, θα σου πρότεινα κι εγώ όπως ο @Mr Spock τη dynavector dv20x2l που έχω και όντως είναι εκπληκτική κεφαλή, σε συνδυασμό με το sonneteer sedley που έχει άπειρες πρακτικά ρυθμίσεις, ή με το asr mini basis, ή και το dynavector το τελευταίο..
- και η ενδοτικότητά της ταιριάζει με την ενεργό μάζα του βραχίονα :wink:
 

K

kimon

Guest
- και η ενδοτικότητά της ταιριάζει με την ενεργό μάζα του βραχίονα :wink:
Προστιθεμένης και της μάζας της κεφαλής,ε; (κάπως έτσι ταιριάζουν δυναμικά κεφαλές χαμηλής ενδοτικότητας σε βραχίονες χαμηλής ενεργού μάζας,όταν οι πρώτες έχουν μεγάλο βάρος)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Προστιθεμένης και της μάζας της κεφαλής,ε; (κάπως έτσι ταιριάζουν δυναμικά κεφαλές χαμηλής ενδοτικότητας σε βραχίονες χαμηλής ενεργού μάζας,όταν οι πρώτες έχουν μεγάλο βάρος)
. . . το αποτέλεσμα βέβαια πάντα στο test record , πχ . . .

1576509319629.png
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
- δεν ισχύει αυτό . . . το πρωτόγεννες σήμα δεν βελτιώνεται , απλά υποβιβάζεται ( ποιοτικά ) σταδιακά . . . εκεί παίζουν τον μέγιστο ρόλο του οι ''καλές'' συσκευές . . . αυτός ο υποβιβασμός είναι όσο γίνεται μικρότερος

-στο παράδειγμά σου το καλό phono απλά θα αναδείξει στο maximum την μέτρια πληροφορία της κεφαλής . . . ενώ στην αντίθετη περίπτωση , το μέτριο phono απλά θα φιμώσει κάπως την καλή πληροφορία της αντίστοιχης καλή κεφαλής
Το μέτριο phono θα καταστήσει μέτρια την καλή κεφαλή, είτε λόγω έλλειψης ρυθμίσεων, είτε λόγω έλλειψης gain, είτε λόγω μέτριας σχεδίασης και υλικών.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Το μέτριο phono θα καταστήσει μέτρια την καλή κεφαλή, είτε λόγω έλλειψης ρυθμίσεων, είτε λόγω έλλειψης gain, είτε λόγω μέτριας σχεδίασης και υλικών.
- ναι όντως, αλλά και πάλι το πρωτογενές σήμα θα είναι ακόμα και έτσι ψαλιδισμενο καλύτερο από το φτωχο a priori σήμα της μέτριας κεφαλής

, και οι δύο περιπτώσεις είναι άστοχες anyway
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Τα προενισχυτικά phono χαμηλότερου κόστους (<700-800 ευρώ), είναι συνήθως περισσότερο κατάλληλα για κεφαλές υψηλής εξοδου (MM / MC).
Οι χαμηλοέξοδες κεφαλές κινητού πηνίου (<0.5 mV rms) αποδίδουν περισσότερο με ακόμη υψηλότερου κόστους προενισχυτές που διαθέτουν πολλές επιλογές παραμέτρων.
Χωρίς αυτό να αποτελεί αυστηρό εμπειρικό κανόνα, το κόστος ενός ποιοτικού προενισχυτή phono, τυπικά δεν θα πρέπει να είναι μικρότερο από το διπλάσιο του κόστους της κεφαλής.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η αγορά ενός phono για χαμηλοέξοδες MC δυστυχώς κοστίζει. Όμως μια φορά το αγοράζεις. Ο φίλος με το βινυλιακό σύστημα που διαθέτει χρειάζεται οπωσδήποτε ένα phono στα 1,5 έως 2 χιλιάρικα, αν επιθυμεί να αξιοποιήσει σωστά τη χαμηλοέξοδη MC κεφαλή που σκοπεύει να αγοράσει. Επάρκεια ρυθμίσεων και gain είναι απαραίτητα για να αξιοποιήσει την κεφαλή αυτή και συνεπώς να απολαύσει τη δισκοθήκη του.

Στη θέση του δε θα συμβιβαζόμουν με τίποτα λιγότερο σε τιμή από: ASR mini basis exclusive, lehmann decade, trichord diablo, Musical Fidelity M6 VYNIL, Avid Pulsus.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
99
Η αγορά ενός phono για χαμηλοέξοδες MC δυστυχώς κοστίζει. Όμως μια φορά το αγοράζεις. Ο φίλος με το βινυλιακό σύστημα που διαθέτει χρειάζεται οπωσδήποτε ένα phono στα 1,5 έως 2 χιλιάρικα, αν επιθυμεί να αξιοποιήσει σωστά τη χαμηλοέξοδη MC κεφαλή που σκοπεύει να αγοράσει. Επάρκεια ρυθμίσεων και gain είναι απαραίτητα για να αξιοποιήσει την κεφαλή αυτή και συνεπώς να απολαύσει τη δισκοθήκη του.

Στη θέση του δε θα συμβιβαζόμουν με τίποτα λιγότερο σε τιμή από: ASR mini basis exclusive, lehmann decade, trichord diablo, Musical Fidelity M6 VYNIL, Avid Pulsus.
Τι ειναι ολα αυτα; :p :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
επειδή έχω το ίδιο πλατό με σένα με rb-300 με vdh, επομένως είμαστε αρκετά κοντά, θα σου πρότεινα κι εγώ όπως ο @Mr Spock τη dynavector dv20x2l που έχω και όντως είναι εκπληκτική κεφαλή, σε συνδυασμό με το sonneteer sedley που έχει άπειρες πρακτικά ρυθμίσεις, ή με το asr mini basis, ή και το dynavector το τελευταίο..
Ο πρώτος συνδυασμός είναι στο budget που έθεσες.
Αν θες να τ'ακούσεις και πως παίζει το συγκεκριμένο setup, στείλε μου πμ αν είσαι από Πειραιά -Αθήνα να έρθεις να τ'ακούσεις στη πράξη με δικό σου βινύλιο ή κάποιο από τα δικά μου πριν προβείς σε κάποια αγορά ώστε να έχεις άποψη για το πώς παίζουν.
Από τις 5 κεφαλές πάντως που έχεις ο ίδιος ρωτήσει, η πιο ισορροπημένη θεωρώ ότι είναι η hana el, αλλά η έκδοση sl είναι ακόμα καλύτερη.
offtopic: Όχι, για να μη λες. Δεν είπα τίποτα για dac. Είδες;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Η αγορά ενός phono για χαμηλοέξοδες MC δυστυχώς κοστίζει. Όμως μια φορά το αγοράζεις. Ο φίλος με το βινυλιακό σύστημα που διαθέτει χρειάζεται οπωσδήποτε ένα phono στα 1,5 έως 2 χιλιάρικα, αν επιθυμεί να αξιοποιήσει σωστά τη χαμηλοέξοδη MC κεφαλή που σκοπεύει να αγοράσει. Επάρκεια ρυθμίσεων και gain είναι απαραίτητα για να αξιοποιήσει την κεφαλή αυτή και συνεπώς να απολαύσει τη δισκοθήκη του.

Στη θέση του δε θα συμβιβαζόμουν με τίποτα λιγότερο σε τιμή από: ASR mini basis exclusive, lehmann decade, trichord diablo, Musical Fidelity M6 VYNIL, Avid Pulsus.
Σας ευχαριστώ όλους αλλά χωρίς να θέλω να κάνω κατάχρηση του νήματος, τί προτάσεις συνδυασμών phono + κεφάλης θα προτείνατε σε budget 1500€ +/- 20%
Νομίζω ότι στο δεδομένο budget του @EvangelosR καμία από τις παραπάνω αξιόλογες όντως προτάσεις δεν ανταποκρίνεται, μιας και μόνο η αγορά κάποιου phono απ'τα αναφερόμενα υπερκαλύπτει το σύνολο του budget χωρίς καθόλου διαθέσιμο ποσό για αγορά κεφαλής οπότε... :idk: :idk:
offtopic: Όχι, για να μη λες. Δεν είπα τίποτα για dac. Είδες;
Το καλό που σου θέλω!:laugh::laugh:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ο φίλος που ρωτά έχει ένα πολύ καλό πικάπ και πολύ καλό βραχίονα. Οπότε αργά ή γρήγορα θα αναγκαστεί να δώσει το παραπάνω ποσό για χαμηλοέξοδη MC κεφαλή και αντίστοιχης κλάσης phono ώστε να αξιοποιήσει πλήρως τις δυνατότητές των.
O ίδιος ανέφερε ότι το υπάρχον project tube box είναι ο αδύναμος κρίκος στο σύστημά του κι ότι θα μπεί σοβαρό phono στο σύστημα άμεσα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Mε βαση το dynavector p75mk4 οι benz ace sl, benz glider sl,dyna dv20l , hana sl η οι αντιστοιχες υψηλοεξοδες εκδοσεις τους καλυπτουν ευκολα το μπατζετ kai το πικαπ ως εχει και προφανως θα μεινει.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Που θα συμβιβαστει?
Αν εννοεις οτι οι χαμηλοεξοδες mc ειναι καλυτερες,ναι ειναι . Ενας λογος ειναι και το γεγονος οτι οι πλειστοι παιζουν μια υψηλοεξοδη παντα στα 47Κ ενω δεν ειναι σωστο.Μια benz ace low στα 100Ω και μια ace high στα 1000Ω περιπου ακουγονται πολυ ομοια παρα αν επαιζε η high στα 47Κ. Εκτος κι αν δεν εχει ρυθμιση το dyna για τετοιες ρυθμισεις.
Ενας αλλος λογος που δεν θα προτεινα ακριβοτερη κεφαλη αλλα για τις πιο πανω κεφαλες θα προτεινα πιο ακριβο phono ειναι διοτι ο rb900 την εποχη του ηταν καλυτερος απο π.χ εναν rb300 αλλα σημερα ενας rb303 η rb330 πιθανοτατα να ειναι και καλυτεροι.Επομενως το μπατζετ ειναι σωστο να ξοδευτει μετρημενα. Κεφαλες οπως η ace low για παραδειγμα εχουν πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες απο το p75mk4 και ταυτοχρονα μπορουν να αξιοποιησουν και καλυτερους βραχιονες απο τον 900. Οι μονοι συμβιβασμοι ειναι αυτοι του μπατζετ γι αυτο η προσπαθεια ειναι να ξοδευτει λογικα και μετρημενα.Καλυτερα συνεπως να φτασει το phono στα ορια του και οχι η κεφαλη.Αν χασει απο την κεφαλη οπως σωστα ειπε ο spok τo καλυτερο phono τι να το κανει?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Που θα συμβιβαστει?
Αν εννοεις οτι οι χαμηλοεξοδες mc ειναι καλυτερες,ναι ειναι . Ενας λογος ειναι και το γεγονος οτι οι πλειστοι παιζουν μια υψηλοεξοδη παντα στα 47Κ ενω δεν ειναι σωστο.Μια benz ace low στα 100Ω και μια ace high στα 1000Ω περιπου ακουγονται πολυ ομοια παρα αν επαιζε η high στα 47Κ. Εκτος κι αν δεν εχει ρυθμιση το dyna για τετοιες ρυθμισεις.
Ενας αλλος λογος που δεν θα προτεινα ακριβοτερη κεφαλη αλλα για τις πιο πανω κεφαλες θα προτεινα πιο ακριβο phono ειναι διοτι ο rb900 την εποχη του ηταν καλυτερος απο π.χ εναν rb300 αλλα σημερα ενας rb303 η rb330 πιθανοτατα να ειναι και καλυτεροι.Επομενως το μπατζετ ειναι σωστο να ξοδευτει μετρημενα. Κεφαλες οπως η ace low για παραδειγμα εχουν πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες απο το p75mk4 και ταυτοχρονα μπορουν να αξιοποιησουν και καλυτερους βραχιονες απο τον 900. Οι μονοι συμβιβασμοι ειναι αυτοι του μπατζετ γι αυτο η προσπαθεια ειναι να ξοδευτει λογικα και μετρημενα.Καλυτερα συνεπως να φτασει το phono στα ορια του και οχι η κεφαλη.Αν χασει απο την κεφαλη οπως σωστα ειπε ο spok τo καλυτερο phono τι να το κανει?
Μια διευκρινηση , απο τις πιο πανω κεφαλες προσωπικα μονο για την ACE θα σκεφτομουν ακριβοτερο/καλυτερο phono απο το dyna η αλλα της κατηγοριας του.
Πολυ αστοχο το lol.Για διαφορετικο λογο απο του comtal εκανα το δικο μου σχολιο.Απαντησα σε σενα διοτι νομισα οτι θεωρησες συμβιβασμο τις υψηλοεξοδες mc στο δικο μου ποστ. Πιο κατανοητο τωρα ?
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Που θα συμβιβαστει?
Αν εννοεις οτι οι χαμηλοεξοδες mc ειναι καλυτερες,ναι ειναι . Ενας λογος ειναι και το γεγονος οτι οι πλειστοι παιζουν μια υψηλοεξοδη παντα στα 47Κ ενω δεν ειναι σωστο.Μια benz ace low στα 100Ω και μια ace high στα 1000Ω περιπου ακουγονται πολυ ομοια παρα αν επαιζε η high στα 47Κ. Εκτος κι αν δεν εχει ρυθμιση το dyna για τετοιες ρυθμισεις.
Ενας αλλος λογος που δεν θα προτεινα ακριβοτερη κεφαλη αλλα για τις πιο πανω κεφαλες θα προτεινα πιο ακριβο phono ειναι διοτι ο rb900 την εποχη του ηταν καλυτερος απο π.χ εναν rb300 αλλα σημερα ενας rb303 η rb330 πιθανοτατα να ειναι και καλυτεροι.Επομενως το μπατζετ ειναι σωστο να ξοδευτει μετρημενα. Κεφαλες οπως η ace low για παραδειγμα εχουν πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες απο το p75mk4 και ταυτοχρονα μπορουν να αξιοποιησουν και καλυτερους βραχιονες απο τον 900. Οι μονοι συμβιβασμοι ειναι αυτοι του μπατζετ γι αυτο η προσπαθεια ειναι να ξοδευτει λογικα και μετρημενα.Καλυτερα συνεπως να φτασει το phono στα ορια του και οχι η κεφαλη.Αν χασει απο την κεφαλη οπως σωστα ειπε ο spok τo καλυτερο phono τι να το κανει?
Έχει άπειρες ρυθμίσεις το dynavector. Πρεσβυωπία να μην έχεις ή να διαθέτεις έναν καλό μεγεθυντικό φακό για το τι γράφει κάτω από τα jumpers και μη φοβάσαι τίποτα. Και mm και mc σκοτώνει. Για την συγκεκριμένη κατηγορία τιμής θεωρείται ίσως το καλύτερο και πιο ήσυχο επίσης.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top