Επιλογή κεφαλής

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες το εξής, ψάχνω για κεφαλή σε βραχίονα Rega RB-202 και είμαι ανάμεσα σε Shure M97xE με προοπτική να μπει μια Jico-SAS, ή Ortofon 2M Black ή Nagaoka MP 200.
Ποια πιστεύεται ότι θα είναι καλύτερη;

ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Παντως τιμολογιακα δεν ειναι ιδιες οι κατηγοριες

Εχω προσωπικη εμπειρια απο τη shure την απλη ομως και οντως ειναι απολαυστικοτατη με πλουσιο ακουσμα, καταλληλο για ροκιες, αλλα τοποθετημενη σε ενα μκ2

Ο rb απο μονος του, εκ μνημης για τον 300, θυμαμαι οτι ειχε γεματο ηχο και πλουσιο χαμηλο, οποτε δεν ξερω μηπως παραγινει το πραγμα

Μια jvc z1s που εχω με sas επαιξε απιστευτα κοντα στην 2m black

Στη θεση σου θα κοιτουσα ποια ταιριαζει με βαση τα τεχνικα χαρακτηριστικα και τη συνεργεια

Αν θες γραψε και το υπολοιπο συστημα, δλδ πικαπ, phono, ενισχυτη και ηχεια, το budget και προτιμησεις σε ακουσματα για να γινει και η καλυτερη προταση
 

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Παντως τιμολογιακα δεν ειναι ιδιες οι κατηγοριες

Εχω προσωπικη εμπειρια απο τη shure την απλη ομως και οντως ειναι απολαυστικοτατη με πλουσιο ακουσμα, καταλληλο για ροκιες, αλλα τοποθετημενη σε ενα μκ2

Ο rb απο μονος του, εκ μνημης για τον 300, θυμαμαι οτι ειχε γεματο ηχο και πλουσιο χαμηλο, οποτε δεν ξερω μηπως παραγινει το πραγμα

Μια jvc z1s που εχω με sas επαιξε απιστευτα κοντα στην 2m black

Στη θεση σου θα κοιτουσα ποια ταιριαζει με βαση τα τεχνικα χαρακτηριστικα και τη συνεργεια

Αν θες γραψε και το υπολοιπο συστημα, δλδ πικαπ, phono, ενισχυτη και ηχεια, το budget και προτιμησεις σε ακουσματα για να γινει και η καλυτερη προταση

LFD MK4
Harbeth SHL-5
Systemdek iix RB-202
EAR 834P

Budget έως 400€
Ακούσματα Rock Jazz Κλασσική
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Έτσι νόμιζα κι εγώ, αλλά βλέπω 400 κάτι για τις δύο και 500 κάτι για την 2m black...
Κατά τ' άλλα, συμφωνώ λίγο πολύ με

Στη θεση σου θα κοιτουσα ποια ταιριαζει με βαση τα τεχνικα χαρακτηριστικα και τη συνεργεια

Αν θες γραψε και το υπολοιπο συστημα, δλδ πικαπ, phono, ενισχυτη και ηχεια, το budget και προτιμησεις σε ακουσματα για να γινει και η καλυτερη προταση
Να έχει ο κόσμος μια ιδέα για το πως ακούς τώρα και προς τα που θες να το πας το πράγμα...
Πάντως, μεταξύ M97 jico και 2m black, εγώ θα ξεκινούσα με την εργοστασιακή shibata...;)

Τώρα, για μάζες κ ενδοτικότητες κ ταιριάσματα, θα στα πουν πολύ καλύτερα αυτοί που δεν χρειάζονται να ξαναδιαβάσουν κατεβατά χαρακτηριστικών για να δώσουν καλή συμβουλή! :( 8-)

*Διαβάζοντας και το σύστημά σου, και ότι βάζεις και κλασική, και αν υποθέσουμε πως η συζήτηση θα παραμείνει ανάμεσα στις 3 κεφαλές που αναφέρεις, η Nagaoka παίρνει κεφάλι καθότι η "μαύρη" έχει 499€ fix στην Ελλάδα. Αυτό το "fix" όμως, χρειάζεται ψάξιμο!... ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Βασικά την Ortofon 2M Black την αναφέρω σε περίπτωση που είναι λίρα 100, για την υπέρβαση!!!!

Αλλά το βασικό budget είναι έως 400€! και να προσθέσω και την AT VM750SH
[DOUBLEPOST=1507393085][/DOUBLEPOST]
Έτσι νόμιζα κι εγώ, αλλά βλέπω 400 κάτι για τις δύο και 500 κάτι για την 2m black...
Κατά τ' άλλα, συμφωνώ λίγο πολύ με



Να έχει ο κόσμος μια ιδέα για το πως ακούς τώρα και προς τα που θες να το πας το πράγμα...
Πάντως, μεταξύ M97 jico και 2m black, εγώ θα ξεκινούσα με την εργοστασιακή shibata...;)

Τώρα, για μάζες κ ενδοτικότητες κ ταιριάσματα, θα στα πουν πολύ καλύτερα αυτοί που δεν χρειάζονται να ξαναδιαβάσουν κατεβατά χαρακτηριστικών για να δώσουν καλή συμβουλή! :( 8-)

*Διαβάζοντας και το σύστημά σου, και ότι βάζεις και κλασική, και αν υποθέσουμε πως η συζήτηση θα παραμείνει ανάμεσα στις 3 κεφαλές που αναφέρεις, η Nagaoka παίρνει κεφάλι καθότι η "μαύρη" έχει 499€ fix στην Ελλάδα. Αυτό το "fix" όμως, χρειάζεται ψάξιμο!... ;)
Όταν λες την εργοστασιακή shibata εννοείς την 2M Black;
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Ναι, την 2μ μπλάκ, εννοώ. Ίσως να βρίσκεται φτηνότερα από 499, έχω καιρό πολύ να βγώ στη γύρα για αγορά ακριβής κεφαλής στην Ελλάδα...
Απο την άλλη είδα ότι η βελόνα τζίκο, έχει 375€ οπότε αν πρέπει να αγοράσεις και τη μ97, πιθανόν να έρχεται μια η άλλη.
Η ΑΤ φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά δεν έχω ιδέα πως συγκρίνεται με άλλες. Ειναι πολύ καινούρια για μένα.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Πρωην κατοχος του ear και των harbeth, τα οποια δυστυχως λογω τοτε χωρου δεν μπορεσα να τα απολαυσω οπως τους αξιζε...

Το ear παιζει πολυ καλα με mm οποτε εισαι σε καλο δρομο και ακουει σε αλλαγες λαμπων...αλλα καλων λαμπων

Αυτο που λεει ο φιλος sterkon ειναι οτι καλυτερα απευθειας απο το εργοστασιο 2m black παρα πειραματισμοι με την sas, και ειδικα τη neo sas που δεν υπαρχουν και πολλες ενδοχωριες εμπειριες

Αλλωστε η shure λεγεται οτι και ειναι λιγο θεμα λαχειου να πεσεις σε καλη παρτιδα με σωστο διαχωρισμο καναλιων...υπαρχουν αρκετα παραπονα για τετοια φαινομενα και κατα τη γνωμη μου αφου το συστημα υποστηριζει καλυτερες βελονες πηγαινε για το καλυτερο
Καποια στιγμη, παρε μια shure για spare και για αλλαγη εαν θες σε βρωμικους δισκους ή ακουσματα...χαχαχα

Εκτος αυτων, τσεκαρε και σε συτα τα χρηματα και την goldring 1042...δεν εχω ακουσει, αλλα λεγονται πολυ καλα σχολια

Απλα μια χαρη προσωπικα απο εμενα...οτι διαλεξεις...γραψε δυο λογακια ετσι για την εμπειρια

Α και εαν θες, μπορω να σου πω ποια ταιριαζει απο ενδοτικοτητες και τετοια, με ανταλλαγμα ομως μια ακροαση της συστηματαρας σου......χαχαχα

Πλακα κανω, οχι για τη συστηματαρα αλλα για την υποχρεωτικα του ανταλλαγματος

Μολις βρω ευκαιρια θα τσεκαρω και θα σου γραψω απο τεχνικης αποψεως τι ταιριαζει στο budget σου
 


Μηνύματα
142
Reaction score
39
Ναι, την 2μ μπλάκ, εννοώ. Ίσως να βρίσκεται φτηνότερα από 499, έχω καιρό πολύ να βγώ στη γύρα για αγορά ακριβής κεφαλής στην Ελλάδα...
Απο την άλλη είδα ότι η βελόνα τζίκο, έχει 375€ οπότε αν πρέπει να αγοράσεις και τη μ97, πιθανόν να έρχεται μια η άλλη.
Η ΑΤ φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά δεν έχω ιδέα πως συγκρίνεται με άλλες. Ειναι πολύ καινούρια για μένα.

απλά διαβάζω ότι η βελόνες Jico NEO SAS είναι έτσι κατασκευασμένες που διαβάζουν καλύτερα το αυλάκι που σημαίνει περισσότερη πληροφορία!!!
[DOUBLEPOST=1507396598][/DOUBLEPOST]
Ποια είναι η ενεργός μάζα του 202 ?
11,5 gr αν δεν κάνω λάθος! και αν είναι έτσι ταιριάζει με Ortofon 2M Black βάση ενδοτικότητας
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
απλά διαβάζω ότι η βελόνες Jico NEO SAS είναι έτσι κατασκευασμένες που διαβάζουν καλύτερα το αυλάκι που σημαίνει περισσότερη πληροφορία!!!
[DOUBLEPOST=1507396598][/DOUBLEPOST]

11,5 gr αν δεν κάνω λάθος! και αν είναι έτσι ταιριάζει με Ortofon 2M Black βάση ενδοτικότητας
Ναι ιδικά αν βάλεις πλαστικά βιδακια είσαι άρχοντας.. Για την μαύρη...
 

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Πρωην κατοχος του ear και των harbeth, τα οποια δυστυχως λογω τοτε χωρου δεν μπορεσα να τα απολαυσω οπως τους αξιζε...

Το ear παιζει πολυ καλα με mm οποτε εισαι σε καλο δρομο και ακουει σε αλλαγες λαμπων...αλλα καλων λαμπων

Αυτο που λεει ο φιλος sterkon ειναι οτι καλυτερα απευθειας απο το εργοστασιο 2m black παρα πειραματισμοι με την sas, και ειδικα τη neo sas που δεν υπαρχουν και πολλες ενδοχωριες εμπειριες

Αλλωστε η shure λεγεται οτι και ειναι λιγο θεμα λαχειου να πεσεις σε καλη παρτιδα με σωστο διαχωρισμο καναλιων...υπαρχουν αρκετα παραπονα για τετοια φαινομενα και κατα τη γνωμη μου αφου το συστημα υποστηριζει καλυτερες βελονες πηγαινε για το καλυτερο
Καποια στιγμη, παρε μια shure για spare και για αλλαγη εαν θες σε βρωμικους δισκους ή ακουσματα...χαχαχα

Εκτος αυτων, τσεκαρε και σε συτα τα χρηματα και την goldring 1042...δεν εχω ακουσει, αλλα λεγονται πολυ καλα σχολια

Απλα μια χαρη προσωπικα απο εμενα...οτι διαλεξεις...γραψε δυο λογακια ετσι για την εμπειρια

Α και εαν θες, μπορω να σου πω ποια ταιριαζει απο ενδοτικοτητες και τετοια, με ανταλλαγμα ομως μια ακροαση της συστηματαρας σου......χαχαχα

Πλακα κανω, οχι για τη συστηματαρα αλλα για την υποχρεωτικα του ανταλλαγματος

Μολις βρω ευκαιρια θα τσεκαρω και θα σου γραψω απο τεχνικης αποψεως τι ταιριαζει στο budget σου
όποτε θες! μέχρι να καταλήξω σε κεφαλή αλλά και να φτιάξω λίγο τον χώρο!!! ευπρόσδεκτος!!!!!!
[DOUBLEPOST=1507397048][/DOUBLEPOST]
Ναι ιδικά αν βάλεις πλαστικά βιδακια είσαι άρχοντας.. Για την μαύρη...
πλαστικά!!!! γιατί;;; και που τα βρίσκεις αυτά;;;
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Δεν ξερω για εσας αλλα κ. Τοπαλιδη* απο το κινητο που μπηκα σε vinyl engine δεν συμφωνω

H goldring 1042 ενδοτικοτητα μου βγαζει το εργαλειο 11.5

Η 2m black 7.74 που δεν ειναι και ιδανικο πιστευω

Η shure 7.37 αντιστοιχα χαμηλη
Οι τελευταιες δυο καθως εχουν υψηλο compliance

Η nagaoka mp 200 ειναι στα 13.78 που ειναι υψηλη

Audio technica at150mlx στα 11.16

Υπαρχει και η ομοσταυλη rega exact αλλα δεν εχουν δημοσιευθει στοιχεια για compliance οποτε δεν μπορουμε να υπολογισουμε ενδοτικοτητα

Επομενως βαση τεχνικων χαρακτηριστικων πιο συμβατες φιανονται οι goldring και η audio technica
Απο αυτες λεγονται οι audio technica πθο αναλυτικες, αρα μαλλον η goldring για μενα θα σου καθοταν καλυτερα
Τωρα βεβαια αυτα ειναι δικες μου εικασιες οποτε it's up to you

* Δημητρη διαβαζω για εξαιρετικες κατασκευες και εχουμε να τα πουμε πολυ καιρο...οταν ηρεμησεις με τα γυρισματα και εγω με τα τρεξιματα, μια συναντηση επιβαλεται... :)
 

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Δεν ξερω για εσας αλλα κ. Τοπαλιδη* απο το κινητο που μπηκα σε vinyl engine δεν συμφωνω

H goldring 1042 ενδοτικοτητα μου βγαζει το εργαλειο 11.5

Η 2m black 7.74 που δεν ειναι και ιδανικο πιστευω

Η shure 7.37 αντιστοιχα χαμηλη
Οι τελευταιες δυο καθως εχουν υψηλο compliance

Η nagaoka mp 200 ειναι στα 13.78 που ειναι υψηλη

Audio technica at150mlx στα 11.16

Υπαρχει και η ομοσταυλη rega exact αλλα δεν εχουν δημοσιευθει στοιχεια για compliance οποτε δεν μπορουμε να υπολογισουμε ενδοτικοτητα

Επομενως βαση τεχνικων χαρακτηριστικων πιο συμβατες φιανονται οι goldring και η audio technica
Απο αυτες λεγονται οι audio technica πθο αναλυτικες, αρα μαλλον η goldring για μενα θα σου καθοταν καλυτερα
Τωρα βεβαια αυτα ειναι δικες μου εικασιες οποτε it's up to you

* Δημητρη διαβαζω για εξαιρετικες κατασκευες και εχουμε να τα πουμε πολυ καιρο...οταν ηρεμησεις με τα γυρισματα και εγω με τα τρεξιματα, μια συναντηση επιβαλεται... :)
πως το βγάζεις αυτό; το compliance πιο υπολογίζεις; το static ή το dynamic;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Επειδή η SAS έχει σκληρότερη ανάρτηση από την μαμά βελόνα... αυτό και μόνο αλλάζει την ενδοτικότητά της, όπως και εάν κάνεις χρήση της βούρτσας κατεβασμένη... απλά σε μια Shure M97xE βάλεις την Jico SAS βελόνα με Cantilever Sapphire (ζαφείρι), δηλαδή με σύνολο αγορά και των δυο στα 350 ευρώ.... δεν υπάρχει αντίπαλος σε αυτά τα λεφτά και όχι μόνο...!
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Οσο ξερω και εχω διαβασει πρεπει να λαμβανεται υποψη το dynamic
Βεβαια ο γραφων απο πανω ειναι ο πλεον γνωστης του αντικειμενου, οποτε η αποψη του πρεπει να εξεταστει με τη δεουσα προσοχη
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
απλά διαβάζω ότι η βελόνες Jico NEO SAS είναι έτσι κατασκευασμένες που διαβάζουν καλύτερα το αυλάκι που σημαίνει περισσότερη πληροφορία!!!
:) Δεν έχω άποψη για jico, εννοώ δηλαδή, στο χώρο μου αβάδιστα κλπ. :) Ήταν κάποτε να κινηθώ προς μια ΑΤ-95 SA (shibata) αλλά δεν... Κρίμα γιατί κάποιοι έλεγαν για βελτίωση Χ2, 5, 10 :D κι όχι απλά για ποσοστιαία...

Τώρα, η 2m black, είναι εκεί ψηλά με την Nagaoka 500 και την Goldring 1042 για την οποία θα έλεγα ότι είναι μια μικρή Delos (με μπόλικη ακουστική φαντασία και μνήμη:p). Ίσως όμως η 2m Black να δέσει αναπάντεχα καλά με το EAR και τον Rega...:)

*Τα ζηλεύω αυτά ρε gamwto... :D
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η nagaoka mp 200 ειναι στα 13.78
Η ενδοτικοτητα της ΜΡ200 δινεται στα 100Hz.Στα 10 ειναι ψηλοτερη.Με βαση την μαζα του 202/ΜΡ200/βιδες η συχνοτητα συντονισμου της nagaoka ειναι 10Hz , ιδανικος συνδιασμος.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.106
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top