Επιλογή "κουτιού" για αναπαραγωγή YouTube

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα κι από εδώ.

Με βάση την υποψία ότι στο δικό μου Dune Prime 3.0 έχει απενεργοποιηθεί η εφαρμογή YouTube, όπως ήδη ρωτάω στο σχετικό νήμα, ψάχνω να βρω ένα "κουτί" (τι κουτί θα είναι, λίγο ενδιαφέρει, δηλ. αν θα είναι κάποιος δέκτης DVB-T, ή δέκτης IPTV ή κάποιο Media Player ή κάτι άλλο), το οποίο να έχει τη δυνατότητα να στριμάρει βίντεο από το YouTube, να διαθέτει σύνδεση HDMI και να προσφέρει ανάλυση βίντεο Full HD, με αξιοπρεπή εικόνα και τηλεχειρισμό, φυσικά.

Εύρος κόστους 20 έως 50 ευρώ ± 10%

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Θέλεις να περιγράψεις λίγο περισσότερο το σενάριο χρήσης; 1080p youtube με τηλεχειρισμό παίζουν σχεδόν τα πάντα, από chromecast και firestick, μέχρι όλα τα android media players της αγοράς.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Θέλεις να περιγράψεις λίγο περισσότερο το σενάριο χρήσης; 1080p youtube με τηλεχειρισμό παίζουν σχεδόν τα πάντα, από chromecast και firestick, μέχρι όλα τα android media players της αγοράς.
Καλημέρα, Μηνά κι ευχαριστώ για την παρέμβαση.

Αν δεν ήταν σαφές το αρχικό μου μήνυμα, θα προσπαθήσω να το κάνω πιο συγκεκριμένο.

Με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή από το YouTube, με όσο γίνεται πιο αξιόπιστο τρόπο, με ανάλυση 1080p.
1. Σύνδεση σε TV με HDMI.
2. Τηλεχειρισμός.
3. Αν είναι δυνατόν με ενσωματωμένο εύχρηστο πληκτρολόγιο, προκειμένου να μπορεί ο χρήστης σχετικά εύκολα να πληκτρολογεί τον σύνδεσμο στο YouTube ή εναλλακτικά (και καλύτερα, θα έλεγα) με σύνδεση USB, που να μπορεί να δεχτεί και να λειτουργήσει με εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι.
4. Διάρκεια χρήσης μεγάλη, ώστε να μην το βγάλει από τη λίστα της η μαμά Google σύντομα.
5. Σύνδεση ενσύρματη (Ethernet), κατά προτίμηση.
6. Σενάρια αναπαραγωγής των υπαρχόντων και διαθέσιμων βίντεο: Παιδικά, ειδησεογραφικά, αθλητικά και κάποιες άλλες "στιγμές", που μπορεί να έχουν ενδιαφέρον επικαιρότητας.
7. Έβαλα το εύρος κόστους, αλλά επειδή δεν ξέρω τι παίζει, θα το διευρύνω λίγο ακόμη, πηγαίνοντας μέχρι τα 80 ευρώ ± 10%.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, που δεν ξέρω αν καλύπτει τη γκάμα των υπαρχόντων σε αυτό το εύρος κόστους, βρήκα 2-3 συσκευές, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν καλύπτουν εντελώς τις απαιτήσεις του (3) και του (4). Τις παραθέτω με σειρά, από την ακριβότερη μέχρι τη φτηνότερη:

(A) http://www.emtec-international.com/...roduct-files/tv-box-streamer-datasheet-en.pdf

(B) https://www.savio.net.pl/en/product...2-16-gb-android-7-1-hdmi-v2-0-4k-usb-wifi-sd/

(C) https://www.electroholic.gr/el/prod...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ωστόσο, κάθε πρόταση που καλύπτει τις παραπάνω προϋποθέσεις, ακόμα κι αν είναι φτηνότερη, είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Θα πετάξω μερικές άτακτες σκέψεις, που ίσως σου φανούν χρήσιμες.

Οι πιο πολλές συσκευές έχουν στοιχειώδες τηλεχειριστήριο, ακόμη και αυτά που είναι τύπου air/magic remote δεν είναι πάντα βολικά. Επίσης, σχεδόν όλες υποστηρίζουν CEC, άρα δουλεύουν και με το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασής σου.
Αν πας σε λύση εξωτερικού πληκτρολογίου/ποντικιού, εν γένει δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.
Δύο αξιοσημείωτες διαφορές στον χειρισμό είναι: από την μία το μοντέλο του chromecast, που χρησιμοποιείς κινητό, ταμπλέτα ή υπολογιστή, και από την άλλη οι φωνητικές εντολές - που βολεύουν κάποιους περισσότερο από χειροκίνητο χειρισμό. Και οι δύο αυτοί τρόποι υποστηρίζονται από πολλές συσκευές. Θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο?

Εάν το ενσύρματο δίκτυο και η συνδεσιμότητα USB θεωρηρούν απαραίτητα, η πιο βολική λύση είναι κάποιο από τα πολλά android media players με τσιπάκι AMLogic. Επειδή κάποια είναι προτιμότερα από άλλα, ας τα κρίνουμε κατά περίπτωση, ανάλογα και από πού ψάχνεις να το αγοράσεις. Πχ. το emtec που παρέθεσες έχει αρκετά παλιό επεξεργαστή και δεν θα το πρότεινα.

Ως πιο αντισυμβατική λύση, μπορείς να βάλεις και κάποιο Raspberry Pi με LibreElec και youtube addon, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει το περιβάλλον (Kodi).
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Εάν το ενσύρματο δίκτυο και η συνδεσιμότητα USB θεωρηρούν απαραίτητα, η πιο βολική λύση είναι κάποιο από τα πολλά android media players με τσιπάκι AMLogic. Επειδή κάποια είναι προτιμότερα από άλλα, ας τα κρίνουμε κατά περίπτωση, ανάλογα και από πού ψάχνεις να το αγοράσεις.
Καλησπέρα και πάλι, Μηνά και σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

Κάποιος φίλος μου πρότεινε, ανάμεσα στα πολλά που κυκλοφορούν, και ένα Xiaomi Mi Box S (8GB), το οποίο δεν έχει επεξεργαστή AMLogic, αλλά έναν τετραπύρηνο ARM Cortex-A53, αλλά - όπως μου είπε - με σύγχρονο λειτουργικό (σίγουρα πιο σύγχρονο από αυτό του Emtec).

Προσπάθησα να αντλήσω κάποιες πληροφορίες από το σχετικό νήμα, που έχει ανοιχτεί για το προηγούμενο μοντέλο, αλλά είναι πολύ μεγάλο και θέλει ψάξιμο αρκετή ώρα, μπας και πετύχω κάποιο ή κάποια μηνύματα που αναφέρονται στο νεότερο μοντέλο.

Τι θα έλεγες γι' αυτό, που μάλιστα εμπίπτει στην κατηγορία τιμής που αρχικά έχω θέσει ως προϋπόθεση;
(Θα βάλω και μιαν αντίστοιχη ερώτηση στο εν λόγω νήμα, αλλά μια πρώτη πληροφορία, αν υπήρχε εκτός αυτής της συζήτησης, θα την ήθελα).
Ως πιο αντισυμβατική λύση, μπορείς να βάλεις και κάποιο Raspberry Pi με LibreElec και youtube addon, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει το περιβάλλον (Kodi)
Όπως είπες, είναι αντισυμβατική λύση. Άλλωστε δίπλα στην τηλεόραση, υπάρχει ήδη και λειτουργεί desktop. Μια προσθήκη ενός επιπλέον υπολογιστή, έστω κι αν είναι τύπου Raspberry (ή τύπου Intel Compute Stick), δεν θα πρόσθετε λύση στο ζητούμενο, που είναι η απλή λύση ενός "κουτιού" με απλουστευμένες χρηστικές λειτουργίες.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Καλησπέρα και πάλι, Μηνά και σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

Κάποιος φίλος μου πρότεινε, ανάμεσα στα πολλά που κυκλοφορούν, και ένα Xiaomi Mi Box S (8GB), το οποίο δεν έχει επεξεργαστή AMLogic, αλλά έναν τετραπύρηνο ARM Cortex-A53, αλλά - όπως μου είπε - με σύγχρονο λειτουργικό (σίγουρα πιο σύγχρονο από αυτό του Emtec).

Προσπάθησα να αντλήσω κάποιες πληροφορίες από το σχετικό νήμα, που έχει ανοιχτεί για το προηγούμενο μοντέλο, αλλά είναι πολύ μεγάλο και θέλει ψάξιμο αρκετή ώρα, μπας και πετύχω κάποιο ή κάποια μηνύματα που αναφέρονται στο νεότερο μοντέλο.

Τι θα έλεγες γι' αυτό, που μάλιστα εμπίπτει στην κατηγορία τιμής που αρχικά έχω θέσει ως προϋπόθεση;
(Θα βάλω και μιαν αντίστοιχη ερώτηση στο εν λόγω νήμα, αλλά μια πρώτη πληροφορία, αν υπήρχε εκτός αυτής της συζήτησης, θα την ήθελα).

Όπως είπες, είναι αντισυμβατική λύση. Άλλωστε δίπλα στην τηλεόραση, υπάρχει ήδη και λειτουργεί desktop. Μια προσθήκη ενός επιπλέον υπολογιστή, έστω κι αν είναι τύπου Raspberry (ή τύπου Intel Compute Stick), δεν θα πρόσθετε λύση στο ζητούμενο, που είναι η απλή λύση ενός "κουτιού" με απλουστευμένες χρηστικές λειτουργίες.
Το Mi Box είναι πολύ δημοφιλής επιλογή και έχει τσιπάκι (System on Chip - SoC) AMLogic S905X - ούτε πολύ παλιό, ούτε πολύ καινούργιο. Πράγματι αποτελείται από Cortex A53, μεταξύ άλλων τμημάτων.
Απέφυγα να το αναφέρω ονομαστικά, κυρίως λόγω της απουσίας ethernet, αλλά και εξαιτίας μικροπροβλημάτων στο λογισμικό που έχουν ενοχλήσει κάποιους. Για την χρήση που ζητάς, προσωπικά δεν θα δίσταζα να το χρησιμοποιήσω. Το σχετικό θέμα δίνει καλή εικόνα για το τί μπορείς να περιμένεις από αυτό.

Το Pi μην το σκεφτείς σαν υπολογιστή. Ανέφερα ειδικά το LibreElec, που είναι βασικά έτοιμο Kodi, ώστε να δουλεύει μόνο ως media player. Δεν παραβλέπω όμως ότι το περιβάλλον ενός Android media player είναι πιο φιλικό από το Kodi, όταν συζητάμε για πλοήγηση στο youtube.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απέφυγα να το αναφέρω ονομαστικά, κυρίως λόγω της απουσίας ethernet, αλλά και εξαιτίας μικροπροβλημάτων στο λογισμικό που έχουν ενοχλήσει κάποιους.
Α, δεν το είχα προσέξει!
Νόμιζα ότι διαθέτει θύρα Ethernet.

Οπότε το ξεχνάω, δεν θέλω ούτε κατά διάνοια να μπω σε διαδικασίες-περιπέτειες που θα σχετίζονται με τη συνδεσιμότητα μέσω W-iFi.

Δηλώνω εξαρχής αναστολή κάθε σκέψης γι' αυτό και ψάχνω για κάτι άλλο, που να διαθέτει σίγουρα σύνδεση Ethernet.
Και πάλι ευχαριστώ, και συνεχίζω το ψάξιμο.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα και πάλι

Συνεχίζοντας το ψάξιμο χθες, έπεσα πάνω σε δυο ακόμα συσκευές.

Η πρώτη, που βρίσκεται και πιο κοντά στο εύρος τιμής που έχω θέσει, είναι η H96 MAX+ (64GB), που φαίνεται να γίνεται διαθέσιμη από αύριο στο ένα τουλάχιστον μαγαζί από αυτά που εμφανίζονται να το διαθέτουν.

Η δεύτερη, που βγαίνει έξω από το εύρος τιμής, αλλά φαντάζει σαν πιο μοντέρνα και πιο εξελιγμένη από τη πρώτη, είναι η Venz V10 Pro Plus, που είναι άμεσα διαθέσιμη.

Γνώμες;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
..αν η τιβι ειναι σμαρτ (εξυπνη) εχει απλικεισον youtube... στο οποιο μπορεις να συνδεθεις με το εξισου (εξυπνο) κινητο ..
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
..αν η τιβι ειναι σμαρτ (εξυπνη) εχει απλικεισον youtube... στο οποιο μπορεις να συνδεθεις με το εξισου (εξυπνο) κινητο ..
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, το γνωρίζω.
Όμως, ούτε η τηλεόραση είναι smart ούτε το κινητό μπορεί να βοηθήσει και πολύ.
Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνω για άλλη λύση.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Καλημέρα και πάλι

Συνεχίζοντας το ψάξιμο χθες, έπεσα πάνω σε δυο ακόμα συσκευές.

Η πρώτη, που βρίσκεται και πιο κοντά στο εύρος τιμής που έχω θέσει, είναι η H96 MAX+ (64GB), που φαίνεται να γίνεται διαθέσιμη από αύριο στο ένα τουλάχιστον μαγαζί από αυτά που εμφανίζονται να το διαθέτουν.

Η δεύτερη, που βγαίνει έξω από το εύρος τιμής, αλλά φαντάζει σαν πιο μοντέρνα και πιο εξελιγμένη από τη πρώτη, είναι η Venz V10 Pro Plus, που είναι άμεσα διαθέσιμη.

Γνώμες;
Για τη χρήση που περιγράφεις, και τα δύο είναι επαρκή. Παρότι έχω μία προδιάθεση υπέρ των AMLogic αντί Rockchip, λόγω ευρύτερης συμβατότητας με τρίτο λογισμικό, ίσως το H96 max+ να σου ταιριάζει περισσότερο.
Τα πλεονεκτήματά του είναι τα 4GB RAM και η νεότερη έκδοση Android.
Ρίξε μια ματιά και στο review άλλου θαμώνα του forum:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Για τη χρήση που περιγράφεις, και τα δύο είναι επαρκή. Παρότι έχω μία προδιάθεση υπέρ των AMLogic αντί Rockchip, λόγω ευρύτερης συμβατότητας με τρίτο λογισμικό, ίσως το H96 max+ να σου ταιριάζει περισσότερο.
Τα πλεονεκτήματά του είναι τα 4GB RAM και η νεότερη έκδοση Android.
Ρίξε μια ματιά και στο review άλλου θαμώνα του forum:
Μηνά, σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Η επιλογή του H96 Max+ έχει και ένα ακόμα "πλεονέκτημα¨, σε σύγκριση με το Venz: Είναι περίπου 30 ευρώ (και) φτηνότερο!

Αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο και για τα δύο είναι το αν μπορούν να δεχτούν εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι μέσω της θύρας USB (με χρήση επιπρόσθετου USB Hub, φυσικά). Μια δυνατότητα, της οποία η ύπαρξη κάποια στιγμή μπορεί να αποδειχτεί αναγκαία, όταν και αν το τηλεχειριστήριο δεν βολέψει για κάποιες επιλογές. Υποθέτω όμως ότι θα μπορούν, αν και ήδη έθεσα την ερώτηση στο μαγαζί που διαθέτει το H96 Max+. Μόνο που δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν άμεσα, είπαν ότι αύριο θα έλθει ο "τεχνικός" που ξέρει το θέμα, για να μου απαντήσει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα κι από δω.

Χθες παρέλαβα, όχι τον H96 MAX+ (64GB), που είχα αρχικά παραγγείλει, αλλά έναν, μάλλον πιο σύγχρονο, τον HK1 Max 4K, λόγω έλλειψης του πρώτου, στην ίδια τιμή με αυτόν που είχα παραγγείλει.

Το μηχανάκι είναι εξελιγμένο, με αρκετές δυνατότητες σύνδεσης και αναπαραγωγής και καλύπτει (ή μάλλον θα καλύψει) πλήρως τη βασική του αποστολή, που είναι η αναπαραγωγή βίντεο από το YouTube για την εγγονούλα μου, άσχετα αν αυτή την περίοδο αυτό είναι αδύνατο, αφού αποφεύγουμε την επαφή λόγω της πανδημίας.

Έχει δυο θύρες USB, μια 3.0 και μια 2.0, έξοδο HDMI, είσοδο RJ-45 για σύνδεση Ethernet, Card Reader (TF Card), (αναλογική) έξοδο AV σε υποδοχή για καρφί 3.5mm (για παλιές TV), λειτουργικό Android 9.0, τηλεχειρισμό (ασφαλώς) κλπ. Μαζί του, παρέλαβα και ένα σετάκι ασύρματου πληκτρολογίου/ποντικού, για να μπορώ να τον χρησιμοποιώ και ως κλασσική συσκευή αναζήτησης ιστοσελίδων αφού στις εφαρμογές ενσωματώνει και τον Chrome κ.α. παρόμοια.

Καλημέρα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
3
Καλησπέρα στους συνομιλητές.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, η αγορά ενός media player θα με βοηθήσει στο παρακάτω;
Έχω μια 47'' Panasonic 8ετίας της οποίας το λογισμικό δε παίρνει αναβάθμιση εδώ και πολύ καιρό.
Λόγω το ότι το έξυπνο μενού κολλάει αρκετές φορές (με πετάει πολλές φορές έξω από youtube και explorer) σκέφτηκα να συνδέσω ένα media player για χρήση youtube, netfix κυρίως για παιδικά και για
ταινίες από usb με υπότιτλους από .srt αρχείο ( κε Μελά μήπως το έχετε δοκιμάσει; ) .
Θα προτιμούσα ενσύρματη σύνδεση δικτύου ( είναι μακρυά το router) για αυτό μάλλον θα προτιμούσα το HK1 MAX αντί για το Mi Box S, εφόσον μια τέτοια συσκευή λύσει το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα στους συνομιλητές.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, η αγορά ενός media player θα με βοηθήσει στο παρακάτω;
Έχω μια 47'' Panasonic 8ετίας της οποίας το λογισμικό δε παίρνει αναβάθμιση εδώ και πολύ καιρό.
Λόγω το ότι το έξυπνο μενού κολλάει αρκετές φορές (με πετάει πολλές φορές έξω από youtube και explorer) σκέφτηκα να συνδέσω ένα media player για χρήση youtube, netfix κυρίως για παιδικά και για
ταινίες από usb με υπότιτλους από .srt αρχείο ( κε Μελά μήπως το έχετε δοκιμάσει; ) .
Θα προτιμούσα ενσύρματη σύνδεση δικτύου ( είναι μακρυά το router) για αυτό μάλλον θα προτιμούσα το HK1 MAX αντί για το Mi Box S, εφόσον μια τέτοια συσκευή λύσει το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.
Από την πλευρά μου, που εδώ και δυο μέρες χρησιμοποιώ το HK1 Max, θεωρώ ότι το μηχανάκι - για την τιμή του - είναι καλό και ίσως και να πλεονεκτεί έναντι άλλων της ίδιας τιμής σε ορισμένα σημεία. Από τα χαρακτηριστικά του, επισημαίνω τα εξής:

- Διαθέτει σύνδεση Ethernet 10/100 Mbps, η οποία βέβαια δεν είναι 1000άρα (Gigabit), αλλά υπεραρκετή για θέαση όλων των διαδικτυακών υπηρεσιών τύπου YouTube, Netflix κλπ.
- Διαθέτει, φυσικά, και σύνδεση Wi-Fi 2.4G/5G
- Διαθέτει 2 θύρες USB, μια USB 2.0 και μια USB 3.0
- Έχει ενσωματώσει τις πιο δημοφιλείς εφαρμογές (KODI 18.0, Neflix, Vudu, Skype chat, Picasa, Flicker, YouTube, Facebook, online movies, κλπ.), ενώ μέσω του "μαγαζιού" της Google, μπορεί ο χρήστης να κατεβάσει κι άλλες.
- Προσφέρει σύνδεση HDMI 2.0a, 4k 60Hz, ενώ υποστηρίζει διάφορα format αποκωδικοποίησης video, μέχρι και 4Κ.
- Έρχεται με σύγχρονο λειτουργικό (Android 9.0).
- Υποστηρίζει πολλά μουσικά format και πολλά media format.
- Υποστηρίζει HDR10 and HLG modes.
- Υποστηρίζει 3D.
- Δέχεται εξωτερικό ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι USB, πράγμα που με βοήθησε πολύ να το χρησιμοποιώ όπως εγώ θέλω, τόσο ως Media Player, όσο και γενικά ως συσκευή αναζήτησης στο διαδίκτυο και αναπαραγωγής αρχείων, αν αυτά υπάρχουν σε εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο, που μπορεί να συνδεθεί σε μία από τις δύο θύρες USB (εγώ φυσικά προτείνω την θύρα 3.0, έχοντας ήδη "αγκαζάρει" τη θύρα 2.0 με τον δέκτη USB του ασύρματου σετ πληκτρολόγιο/ποντίκι).
- Στη συσκευασία του συμπεριλαμβάνει καλώδιο HDMI, τηλεχειριστήριο και τροφοδοτικό.
- Στον τηλεχειρισμό μου, ο χρήστης έχει την επιλογή να χρησιμοποιεί το τηλεχειριστήριο, είτε ως κλασσικό τηλεχειριστήριο κουμπιών, είτε ως τηλεχειριστήριο-ποντίκι.
και άλλα, που μπορεί κανένας να τα διαβάσει στη σελίδα του προϊόντος (το link υπάρχει στο προηγούμενο μήνυμά μου).

Το δικό μου ήλθε με 64GB ενσωματωμένη μνήμη (την ενσωματώνει σε μόνιμη κάρτα eMMC), που την θεωρώ υπεραρκετή για τη χρήση που το προορίζω. Υπάρχει και η - λίγο φτηνότερη - έκδοση των 32GB, αλλά η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή για να την προτιμήσει κάποιος

Η διάθεσή του (έκδοση των 64GB) αυτή τη στιγμή είναι σε δυο διαδικτυακά μαγαζιά, σύμφωνα με το Scroutz.gr. Εγώ το αγόρασα από το www.ergo-tel.gr, που το είχε 2-3 ευρώ φτηνότερα και μαζί με ένα σετάκι ασύρματου πληκτρολογίου/ποντικιού το στείλανε με δωρεάν μεταφορικά (προσφέρουν δωρεάν αποστολές για αγορές από 70 ευρώ και πάνω). Ωστόσο υπάρχει και η επιλογή του άλλου μαγαζιού, που είναι στην Αθήνα. Διαλέγεις ανάλογα με το τι σε βολεύει.

Καλό βράδυ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.141
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top