Επιλογή πηγής και ηχείων σε hyundai i10 του 2012. Βελτίωση ήχου!

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Γεια σας παιδια παρακαλω θελω την βοηθεια σας για να φτιαξω τον ηχο στο hyundai i10 μοντελο 2012, να αλλαξω την εργοστασιακη πηγη και να βαλω 1din alpine π.χ αυτην


επισης θα χρειαστω και προσοψη απο οτι ειδα σε διαφορα video για το i10 νομιζω οτι ειναι αυτή


θα παρω αυτην την μονωση για τις δυο μπροστινες πορτες

πιστευω να φτασει για δυο πορτες.. και τελος το διλημα ειναι τα ηχεια τα οποια θα αλλαξω για αρχη ειναι μονο τα μπροστινα. Τα εργοστασιακα ειναι 13αρια ομοαξονικα απ οτι καταλαβαινω γιατι ανοιξα το πανελ και ειδα και λεω αν τις παιρνει και βαλω αλλες βασεις για 16.5 ηχεια π.χ αυτές


τωρα για ηχεια αν μπαινουν τελικα 16.5 δεν ξερω ποια να παρω. Ενισχυτή για την ωρα δεν θα βαλω αλλα μπορει αργοτερα για την ωρα θελω να κανω αυτα και πιστευω να εχω ενα καλυτερο «μπασατο» σε εισαγωγικα για τα δεδομενα που εχω σκοπο να κανω ηχο στο αμαξι απο οτι εχει τωρα. Τα χερια μου πιανουν και πιστευω να το καταφερω, τωρα αν εχετε καποιες αλλες προτασεις φυσικα και ειναι δεκτες!
Τα πισω ηχεια στις πορτες θα τα βαλω και αυτα αργοτερα αν χρειαστει και θα μονωσω και τις πισω πορτες.. επισης αν εχει φτιαξει καποιος i10 και υπαρχει κατι αλλο σχετικα με την προσοψη ας μου πει γιατι δεν ξερω αν αυτη που εβαλα στο link ειναι η σωστη..
να και μερικες φωτο απ το εργοστασιακο ηχειο..

829A1A77-BB04-47F9-A438-D29682129359.jpeg 3D340C2A-347E-468E-86B0-11F2462C098C.jpeg 956950E9-3DCD-4AB6-A883-C54762E4CD3D.jpeg D2F49B43-E3D5-48F0-A047-FA18243D771D.jpeg A3E5BE03-6EB3-4C30-808E-FAF59E8BB06F.jpeg

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και περιμενω τις συμβουλες σας!
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Πριν μερικά χρόνια έβαλα στο αξεντ 16,5 εμπρός ενώ από το εργοστάσιο είχε 13,5cm.απλα έβαλα λεπτά ηχεία χωρίς να έχουνε μεγάλο βάθος. Το αμάξι σου έχει στην πόρτα παραπλησιες διαστάσεις με το αξεντ, οπότε μαλον μπορείς να βαλεις και 16,5cm που θα έχουνε καλητέρο ήχο από τα 13αρια.τι μάρκα να βάλεις δεν μπορώ να σου πω γιατί έχουμε διαφορετικά αυτιά, εσύ θα βάλεις ότι αντέχει η τσέπη σου και ότι σου αρέσει. Στο αξεντ εγώ έβαλα 16,5 esx και παίζουνε πολύ ωραία χωρίς να έχω ενισχυτη
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Ναι 16,5 θέλω να βάλω αλλά θα σιγουρευτώ μόλις ανοίξω τα πάνελ απ τις πόρτες για να κάνω την μόνωση με το stp το οποίο περιμένω να μου ρθει, και τότε θα πάρω μια καλή μέτρηση αν χωράνε τα 16,5 και μετά θα δω ποια μάρκα θα πάρω. Φαντάζομαι ομοαξονικά έχεις ε? περιμένω να δουν και το θέμα μου οι ειδικοί για καμιά περαιτέρω συμβουλή ή αν πρέπει να κάνω καμιά αλλαγή στην πηγή κ.τ.λ. στο αρχικό μου ποστ. σ ευχαριστώ πολύ πάντως για τη πληροφορία!
 


Μηνύματα
35
Reaction score
1
Διαιρούμενο. Το τουιτερακι το έβαλα στο τριγωνακι του καθρεπτη
Μα εμενα στο τριγωνακι εχει το λεβιεδακι για να χειριζεσαι τον καθρεφτη… εσενα ειναι με ηλεκτρικους καθρεφτες ε.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Μα εμενα στο τριγωνακι εχει το λεβιεδακι για να χειριζεσαι τον καθρεφτη… εσενα ειναι με ηλεκτρικους καθρεφτες ε.
Σωστα. Ηλεκτρικούς έχει. Κάπου εκεί κοντά θα βρεις μέρος ή στο ταμπλο
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
κολωνάκι καλύτερα αν μπορείς να ξεχωρίσεις τα καλώδια πριν την πόρτα , που μάλλον μπορείς αφού έφτασες μέχρι εκεί.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Στο κολωνακι ναι σωστα αν κανω τρυπα εκει παιζει ρολο η αποσταση στην ακουστικη απο το ηχειο που ειναι κατω στην πορτα; θα ειναι καπως μακρυα ηχειο woofer με twitter.. επισης αν τελικα μπει στο κολωνακι η τρυπα πρεπει να γινει ετσι ουτως ωστε το twiter να εχει κληση προς τον οδηγο ή δεν παιζει ρολο αν ειναι και στην ευθεια του..
Ευχαριστω για τις συμβουλες!
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Τωρα παιδια οσο αφορα την πηγη επειδη θα προβω αμεσα στην αγορα της, ειναι καλη η alpine που γραφω στο πρωτο μου ποστ ή μου προτεινεται καποια αλλη π.χ pioneer. Τα ηχεια θα τα παρω σε μαλλον σε δευτερη φαση και δεν ξερω ακομη ποια..
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
μακρυά θα είναι έτσι και αλλιώς πριν κάνεις τρύπα βάλε με τσίχλα πρόχειρα και αν σ αρέσει αυτό που ακούς το κάνεις μόνιμα.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Θα κανω δοκιμη ετσι κ αλλιως. Σκευτηκα για πιο ευκολα να τρυπησω το πανελ στο σημειο διπλα στο χερουλι ή θα ναι μαλ…α σκετη..
 

Attachments


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλό είναι να μετρήσεις τον χώρο πάνω από το λεβιέ στο τρίγωνακι του καθρεφτη. Η πηγή που θα επιλέξεις καλό είναι να διαβάζει αρχεία flac η wav! Μικρό σαμπ θα βάλεις; έστω μελλοντικά; ρωτάω γιατί έχει άμεση σχέση με τα εμπρός Μιντμπας.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Καλό είναι να μετρήσεις τον χώρο πάνω από το λεβιέ στο τρίγωνακι του καθρεφτη. Η πηγή που θα επιλέξεις καλό είναι να διαβάζει αρχεία flac η wav! Μικρό σαμπ θα βάλεις; έστω μελλοντικά; ρωτάω γιατί έχει άμεση σχέση με τα εμπρός Μιντμπας.
Καλησπερα, στο τριγωνακι δεν το παιρνει απ οτι φαινετε δυστηχως ειναι απο πισω η βαση με το κλιπσακι για να κουμπωσει το τριγωνακι και λεω να βαλω το τουιτερακι στο πανελ της πορτας οπως εχω το σημαδι στην φωτο ή να βαλω ομοαξονικα καλα αν μου προτείνεις καποια. Βλεπω οτι οι pioneer πηγες διαβαζουν περα απ τα υπολοιπα forma και flac και wav ενω οι alpine μονο flac wma mp3 aac οποτε καλο ειναι να παω σε pioneer πχ σαν αυτην? https://www.skroutz.gr/s/20271268/Pioneer-MVH-S520DAB-με-Bluetooth.html τι λες?
Τωρα για Σαμπ δεν ξερω θελω αλλα ισως βαλω αργοτερα διοτι και ο χωρος στο πορτ μπαγκαζ ειναι μικρος και θα με δεσμευσει για την ωρα ομως οχι.
A3D2064C-9C82-48DA-85C4-30BF81CB5C9B.jpeg D0F5BF2A-BEE0-4039-BC70-13035C36B42F.jpeg 5A4852D0-0C6D-4889-8A32-630D687643AB.jpeg
Σ ευχαριστώ πολυ!
 
Last edited:

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Βάλε το tweeter εξωτερικά στο τριγωνακι με γωνία κλίσης που υπάρχει στα σετ των μεγαφωνων. Η πηγή που αναφέρεις είναι πολύ καλή. Στα 170 υπάρχουν καλά σετακια μεγαφωνων!
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Βάλε το tweeter εξωτερικά στο τριγωνακι με γωνία κλίσης που υπάρχει στα σετ των μεγαφωνων. Η πηγή που αναφέρεις είναι πολύ καλή. Στα 170 υπάρχουν καλά σετακια μεγαφωνων!
Δηλαδη ενοεις πανω απ το λεβιε του καθρεφτη με μια τριπουλα στη μεση ισα ισα να περασει το καλωδιο ε; Υπαρχει καμια παρομια φωτο απο οποιοδηποτε αυτοκινητο που να ειναι το tweeter ετσι εξωτερικα σε παρακαλω να δω περιπου πως θα ειναι με την γωνια κλισης; Οσο για την πηγη να παρω αυτην λες ε; οχι alpine.. για τα μεγαφωνα κλινω προς τα hertz cento CK-165L.. εκτος αν μου προτεινεις αλλα καλυτερα απλα περιμενω να μου ερθει η μονωση για να ανοιξω τα πανελ και να σιγουρευτω οτι παιρνει 6.5’’μεγαφωνα απο 5.25’’ που εχει. Και κατι τελευταιο θελω καποιο λινκ αν μπορεις για να παραγγειλω βασεις μεγαφωνων καταλληλες για hyundai i10 του 2012..
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δηλαδη ενοεις πανω απ το λεβιε του καθρεφτη με μια τριπουλα στη μεση ισα ισα να περασει το καλωδιο ε; Υπαρχει καμια παρομια φωτο απο οποιοδηποτε αυτοκινητο που να ειναι το tweeter ετσι εξωτερικα σε παρακαλω να δω περιπου πως θα ειναι με την γωνια κλισης; Οσο για την πηγη να παρω αυτην λες ε; οχι alpine.. για τα μεγαφωνα κλινω προς τα hertz cento CK-165L.. εκτος αν μου προτεινεις αλλα καλυτερα απλα περιμενω να μου ερθει η μονωση για να ανοιξω τα πανελ και να σιγουρευτω οτι παιρνει 6.5’’μεγαφωνα απο 5.25’’ που εχει. Και κατι τελευταιο θελω καποιο λινκ αν μπορεις για να παραγγειλω βασεις μεγαφωνων καταλληλες για hyundai i10 του 2012..
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
με 2 ξύλινες ροδέλες μπαίνουν 16αρια άπλα θέλει προσοχή στο βάθος τοποθέτησής μεγάφωνου

έχω την 92bt έχει αυτά που χρειάζομαι δηλ 3 rca και κάλο κροσσοβερ από ποιότητά ήχου δεν μπορώ να σου απαντήσω λόγω ότι το σύστημά είναι spl
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
με 2 ξύλινες ροδέλες μπαίνουν 16αρια άπλα θέλει προσοχή στο βάθος τοποθέτησής μεγάφωνου

έχω την 92bt έχει αυτά που χρειάζομαι δηλ 3 rca και κάλο κροσσοβερ από ποιότητά ήχου δεν μπορώ να σου απαντήσω λόγω ότι το σύστημά είναι spl
Ναι μετρησα και παιρνει τα 16αρια μετρησα και το βαθος και εδωσα να μου κοψουν ξυλινες βασεις 25mm παχος. Πηγη θα παραγγειλω την S520Dav ή την σκετη χωρις DAV.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top