Επιλογή πολυμηχανήματος ασπρόμαυρου laser

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Αγαπητοί φίλοι, ζητώ βοήθεια για την επιλογή πολυμηχανήματος ασπρόμαυρου laser. Εκτός από την καλή ποιότητα εκτύπωσης και την αξιοπιστία, θα ήθελα να έχει σύνδεση usb, ethernet και WIFI, αυτόματη εκτύπωση δύο πλευρών και διαθεσιμότητα συμβατού τόνερ στην αγορά αναλωσίμων. Κάποια μηχανήματα που είδα έχουν δυστυχώς πολύ ακριβό τόνερ, ειδικά αν συγκρίνω με ένα παλιότερο μηχάνημα samsung πενταετίας που έχω και στο σπίτι και στο σχολείο και αγοράζω τόνερ για (ονομαστικά) 3000 σελίδες με 20 Ευρώ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.832
Reaction score
77.397
πάνω κάτω κύκλο εργασιών τον μήνα?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.544
Ενα Samsung που εχουμε παντως στο γραφείο (3060FR), αν και δεν ειναι το φθηνότερο σε τονερ, διοτι τα συμβατά λενε πως δεν ειναι και τοσο πετυχημενα, εχει αυθεντικο τονερ 8.000 ονομαστικων σελιδων στα 70 ευρω. Το βασικο για εμενα ειναι να εχει DADF, δλδ αυτοματο σκαναρισμα δυο πλευρων απο τον τροφοδοτη. Πρεπει να σκαναρουμε ετσι καπου 100 σελιδες την εβδομαδα. Πρεπει να ειναι 3ετιας μηχανημα, αλλα εβγαινε καπου στα 350-400.
Υπαρχει και ενα Kyocera που πρεπει να τα κανει αυτα και φθηνοτερο, και το σημαντικο, εχει παμφθηνο συμβατο τονερ. Εχω εκτυπωτη Kyocera (2035) με τετοιο τονερ, το συμβατο το βρισκεις και 8-9 ευρω, και βγαζει 3.000 ονομαστικες αλλα μαλλον πιο κοντα στις 1.500 πραγματικες πρεπει να ειναι, παλι πολυ φθηνο. Τα Kyocera εχουν ακομη και τα πιο εισαγωγικα, τυμπανο που βγαζει πανω απο 100.000 σελίδες, πολυ παραπανω απο τον ανταγωνισμό. Το αντιστοιχο πολυμηχανημα ειναι αυτο:


Στα 250 ευρω σε laser νομιζω βρισκεις μοντελα διχως duplex αντιγραφο, μονο duplex εκτυπωση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.832
Reaction score
77.397
ξέρω ότι έχεις αναφέρει για laser
ξέρω ότι θέλεις μόνο εκτυπωτή

αλλά καλό θα ήταν να δεις σοβαρά επιλογές epson ecotank

1. Ξεχνάς μελάνια (με τα μπουκάλια που έχει ήδη μέσα......μετά από 15 μήνες με πήραν τηλέφωνο από μικροβιολογικό εργαστήριο να πάω να συμπληρώσω και το υπόλοιπο μαύρο μπουκάλι της συσκευασίας :o)

2. δεν χρειάζεται να παίρνεις συμβατά αναλώσιμα...τα γνήσια της epson έχουν κόστος καμιά 5+ ευρώ το μπουκάλι
και σου βγάζουν καμιά 5000 σελίδες :lolsign:

3. έχουν 3 χρόνια εγγύηση
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Ενα Samsung που εχουμε παντως στο γραφείο (3060FR), αν και δεν ειναι το φθηνότερο σε τονερ, διοτι τα συμβατά λενε πως δεν ειναι και τοσο πετυχημενα, εχει αυθεντικο τονερ 8.000 ονομαστικων σελιδων στα 70 ευρω. Το βασικο για εμενα ειναι να εχει DADF, δλδ αυτοματο σκαναρισμα δυο πλευρων απο τον τροφοδοτη. Πρεπει να σκαναρουμε ετσι καπου 100 σελιδες την εβδομαδα. Πρεπει να ειναι 3ετιας μηχανημα, αλλα εβγαινε καπου στα 350-400.
Υπαρχει και ενα Kyocera που πρεπει να τα κανει αυτα και φθηνοτερο, και το σημαντικο, εχει παμφθηνο συμβατο τονερ. Εχω εκτυπωτη Kyocera (2035) με τετοιο τονερ, το συμβατο το βρισκεις και 8-9 ευρω, και βγαζει 3.000 ονομαστικες αλλα μαλλον πιο κοντα στις 1.500 πραγματικες πρεπει να ειναι, παλι πολυ φθηνο. Τα Kyocera εχουν ακομη και τα πιο εισαγωγικα, τυμπανο που βγαζει πανω απο 100.000 σελίδες, πολυ παραπανω απο τον ανταγωνισμό. Το αντιστοιχο πολυμηχανημα ειναι αυτο:


Στα 250 ευρω σε laser νομιζω βρισκεις μοντελα διχως duplex αντιγραφο, μονο duplex εκτυπωση.
Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση! Δεν ήξερα ότι υπάρχει και η δυνατότητα αντίγραφου διπλής όψεως σε τέτοια μηχανήματα, επομένως δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Τα Kyocera του σχολείου έχουν αποδειχτεί φοβερά μηχανήματα. Πάντως με τον Samsung δεν είχα μέχρι τώρα προβλήματα με το συμβατό τόνερ, όμως με κάθε τρεις αλλαγές τόνερ ονομαστικής ποσότητας 3000 σελίδων χρειάζεται και αλλαγή τυμπάνου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.544
Στον Kyocera εχουμε αλλαξει τουλαχιστον 10 τονερ των "3.000" σελιδων και το τυμπανο εχει πολυ ακομη. Μια λεπτομερεια που πρεπει να προσεχει κανεις στους laser.
Παρεμπιπτοντως υπαρχουν και inkjet με αντιστοιχες λειτουργιες και πολυ φθηνα συμβατα, αλλα θελουν συχνη χρηση για να μη βουλωνουν.
Πχ
Και Α3 μαλιστα
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
ξέρω ότι έχεις αναφέρει για laser
ξέρω ότι θέλεις μόνο εκτυπωτή

αλλά καλό θα ήταν να δεις σοβαρά επιλογές epson ecotank

1. Ξεχνάς μελάνια (με τα μπουκάλια που έχει ήδη μέσα......μετά από 15 μήνες με πήραν τηλέφωνο από μικροβιολογικό εργαστήριο να πάω να συμπληρώσω και το υπόλοιπο μαύρο μπουκάλι της συσκευασίας :o)

2. δεν χρειάζεται να παίρνεις συμβατά αναλώσιμα...τα γνήσια της epson έχουν κόστος καμιά 5+ ευρώ το μπουκάλι
και σου βγάζουν καμιά 5000 σελίδες :lolsign:

3. έχουν 3 χρόνια εγγύηση
Ευχαριστώ πολύ! Κάθε πρόταση είναι χρήσιμη, ειδικά για θέματα που δεν γνωρίζω. Δεν υπάρχει κίνδυνος να στεγνώσει το μελάνι σε περιόδους σπάνιας χρήσης; Το έπαθα με epson που κατά τα άλλα ήταν καλό και οικονομικό στην αγορά μηχάνημα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
ξέρω ότι έχεις αναφέρει για laser
ξέρω ότι θέλεις μόνο εκτυπωτή

αλλά καλό θα ήταν να δεις σοβαρά επιλογές epson ecotank

1. Ξεχνάς μελάνια (με τα μπουκάλια που έχει ήδη μέσα......μετά από 15 μήνες με πήραν τηλέφωνο από μικροβιολογικό εργαστήριο να πάω να συμπληρώσω και το υπόλοιπο μαύρο μπουκάλι της συσκευασίας :o)

2. δεν χρειάζεται να παίρνεις συμβατά αναλώσιμα...τα γνήσια της epson έχουν κόστος καμιά 5+ ευρώ το μπουκάλι
και σου βγάζουν καμιά 5000 σελίδες :lolsign:

3. έχουν 3 χρόνια εγγύηση
+1000 για eco tank

Εχω βάλει στο μαγαζί έχω στο σπίτι, σε 2 γυμνάσια από 3 κομμάτια, πριν κανένα τρίμηνο όταν πήγα να κάνω τη δεύτερη δόση του εμβολίου, με ρώτησε ο γιατρός ποιος θα ήταν ο πιο οικονομικός τρόπος να τυπώσει 40.000 σε διάστημα 2 μηνών. Του έφερα ένα epson και 4 μελάνια μαύρα (κόστος) 24 euro. Ήρθε πριν μια βδομάδα και τις είχε εκτυπώσει και ζήτησε μελάνι για καβάτζα....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.832
Reaction score
77.397
Ευχαριστώ πολύ! Κάθε πρόταση είναι χρήσιμη, ειδικά για θέματα που δεν γνωρίζω. Δεν υπάρχει κίνδυνος να στεγνώσει το μελάνι σε περιόδους σπάνιας χρήσης; Το έπαθα με epson που κατά τα άλλα ήταν καλό και οικονομικό στην αγορά μηχάνημα.
δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο από κανέναν πελάτη μου.....ακόμα και οικιακό...

άλλωστε έχει εξαιρετικό σύστημα καθαρισμού και αλφαδοποίησης κεφαλών αν κρίνει ότι κάτι δεν πάει καλά
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.832
Reaction score
77.397
+1000 για eco tank

Εχω βάλει στο μαγαζί έχω στο σπίτι, σε 2 γυμνάσια από 3 κομμάτια, πριν κανένα τρίμηνο όταν πήγα να κάνω τη δεύτερη δόση του εμβολίου, με ρώτησε ο γιατρός ποιος θα ήταν ο πιο οικονομικός τρόπος να τυπώσει 40.000 σε διάστημα 2 μηνών. Του έφερα ένα epson και 4 μελάνια μαύρα (κόστος) 24 euro. Ήρθε πριν μια βδομάδα και τις είχε εκτυπώσει και ζήτησε μελάνι για καβάτζα....
τι εκτύπωνε ρέι? προκηρύξεις? :lol:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.544
Εχω την εντυπωση οτι σε πολυμηχανημα ecotank η Epson βγαινει ακριβη...
Πανω απο 500 ευρω για να εχεις και duplex scan/copy
δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο από κανέναν πελάτη μου.....ακόμα και οικιακό...

άλλωστε έχει εξαιρετικό σύστημα καθαρισμού και αλφαδοποίησης κεφαλών αν κρίνει ότι κάτι δεν πάει καλά
Ενας EpsonA3 μη ecotank παντως μου στουμπωσε στο 2μηνο. Και Α3 που το ηθελα για σκαναρισμα κυριως... Γι αυτο εχω μια φοβια.

Για τα Brother? Εχουν κατι μηχανακια και Α3 μαλιστα... Και η Canon νομιζω εχει ecotank.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.832
Reaction score
77.397
Ενας EpsonA3 μη ecotank παντως μου στουμπωσε στο 2μηνο. Και Α3 που το ηθελα για σκαναρισμα κυριως... Γι αυτο εχω μια φοβια.
λογικό.... ;)

Εχω την εντυπωση οτι σε πολυμηχανημα ecotank η Epson βγαινει ακριβη...
Πανω απο 500 ευρω για να εχεις και duplex scan/copy
μου φαίνεται εκεί στο 300ρι υπάρχει μοντέλο
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.544
Ξαναδες το... Σάρωση διπλής όψης σε ecotank αρχίζει πάνω από τα 500-600...
Νομίζω το παρακάτω είναι το φθηνότερο, και α/μ... και δίχως φαξ νομίζω
Πρέπει να είχε και κατι αλλά όταν τα έψαχνα, που έχουν μάλλον καταργηθεί, αλλά και εκείνα κάπου εκεί επαιζαν
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.832
Reaction score
77.397
α θες και σάρωση....ναι εκεί.....ανεβαίνει η ταρίφα....και λογικό

αλλά στο διπλής εκτύπωσης που ζητά ο Celan υπάρχουν μοντέλα νορμάλ



και σε ασπρόμαυρο διπλής όψης εκτύπωσης υπάρχει και αυτό
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.544
α θες και σάρωση....ναι εκεί.....ανεβαίνει η ταρίφα....και λογικό

Γιατί μάνα μου λογικό;

Ο παραπάνω Brother λχ έχει το αντίστοιχο του ink tank, τα κάνει όλα τα πάντα, είναι και Α3 παρακαλώ, και βγαίνει 400 και κάτι. Οι Epson τι είναι δλδ, της Μεγάλης Πέμπτης το αυγό; Που κατασκευαστικά... χμ, θα μου επιτρέψεις. Στα όρια του σουσταλίδικου είναι οι σημερινοί της.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.832
Reaction score
77.397
Γιατί μάνα μου λογικό;

Ο παραπάνω Brother λχ έχει το αντίστοιχο του ink tank, τα κάνει όλα τα πάντα, είναι και Α3 παρακαλώ, και βγαίνει 400 και κάτι. Οι Epson τι είναι δλδ, της Μεγάλης Πέμπτης το αυγό; Που κατασκευαστικά... χμ, θα μου επιτρέψεις. Στα όρια του σουσταλίδικου είναι οι σημερινοί της.
μη συγκρίνεις την brother με epson....
+ το ότι ένας εκτυπωτής τα έχει όλα σε χαμηλότερη τιμή δεν μου λέει τίποτα

η brother είναι κατεξοχήν εταιρία που γέρνει πιο πολύ σε επαγγελματίες (φυσικά διαθέτει και low cost μοντέλα για το σπίτι...αλλά....)....

η Epson αυτή τη στιγμή στα συγκεκριμένα μοντέλα με την πατέντα ecotank...για πρώτη φορά στην ιστορία των εκτυπωτών έχει καταφέρει να συνδυάσει άπειρες εκτυπώσεις με γνήσιο αναλώσιμο σε τιμή απίστευτα πιο κάτω από τον ανταγωνισμό των συμβατών αναλώσιμων

και εντάξ...η σάρωση 2πλής όψης....είναι κάτι σαν το fax ένα πράμα.....δεν αποτελεί ανάγκη που υπήρχε κάποτε
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.544
Για γραφείο τη θεωρώ ουσιώδη. Πολύ περισσότερο από το φαξ (μόνο οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν πλέον, και ήδη αυτές τα ζητούν σκαναρισμένα). Δεν είναι μόνο ότι μπορείς να βγάζεις έτσι πολυσέλιδα έγγραφα φωτοτυπίες (καλά όποιος θέλει πολλές τέτοιες παίρνει φωτοτυπικό στο κάτω-κάτω), είναι ότι με όλα τα μασκαραλίκια της ψηφιακής διακυβέρνησης και τους περιορισμούς κορωνοϊού, το σκανάρισμα πάει σύννεφο. Και εκεί -στη διαχείριση χαρτιού- φαίνεται και το καλό μηχάνημα από το σουσταλίδικο.
Πάντως όταν φτάσει στο τέλος ζωής τυμπάνου το Samsung με βλέπω κι εμένα για κάτι σε inkjet... Απλά προβληματίζομαι για την Επσον, που δεν είναι εξάλλου και η μόνη με τεχνολογία ινκ-τανκ (μπορεί βέβαια η δική της να είναι η καλύτερη, δεν ξέρω δεν χρησιμοποίησα για να έχω γνώμη)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top