Επιλογή πολυμηχανήματος ασπρόμαυρου laser


P

panag 505

Guest
αλλά στο διπλής εκτύπωσης που ζητά ο Celan υπάρχουν μοντέλα νορμάλ
Μπορεί το συγκεκριμένο να σαρώσει από βιβλίο διπλή όψη (για το πάχος αναφέρομαι). Ευχαριστώ.
Συγνώμη εάν είναι οφ τοπικ αλλά είναι σημαντική παράμετρος.
 

Μηνύματα
29.081
Reaction score
23.110
ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ Ε-ΣΟΠ ΕΝΑ ΡΙΚΟ ΔΙΠΛΗΣ ΣΑΡΩΣΗΣ/ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΑ 230 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΙ.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Θα έλεγα κι εγώ να κοιτάξεις κατά Brother μεριά. Έχω εδώ και καιρό τον 2350 (χωρίς ethernet) και κυριολεκτικά μου έχει λύσει τα χέρια. Το συμβατό κάπου 8 ευρώ.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ Ε-ΣΟΠ ΕΝΑ ΡΙΚΟ ΔΙΠΛΗΣ ΣΑΡΩΣΗΣ/ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΑ 230 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΙ.
Είναι πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα, όμως δυστυχώς έχει ακριβά αναλώσιμα.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Λοιπόν, αυτός ο Xerox είναι ό,τι πρέπει, και έχει και ethernet και wi-fi. Έχει κασέτα τόνερ λογικής τιμής, ενώ κυκλοφορούν και συμβατά τόνερ, δεν ξέρω αν είναι με chip ή χωρίς chip (αισθητήρα επικοινωνίας με τον εκτυπωτή). Ρωτήστε κατά περίπτωση. Το μειονέκτημα/πλεονέκτημά του είναι πως έχει χωριστά το drum, δηλαδή, αυτό αλλάζει χωριστά (με βάση τις προδιαγραφές, μαζί με κάθε 3η ή 4η αλλαγή τόνερ - συνήθως τα drum αντέχουν περισσότερο, ίσως και με κάποιες μικρές παραχωρήσεις στην ποιότητα εκτύπωσης). Το drum του έχει πάντως λογική τιμή.

Επίσης, αυτός ο HP είναι πολύ καλή περίπτωση, ακριβώτερος όμως. Έχει το πλεονέκτημα/μειονέκτημα του ενιαίου toner cartridge, που περιλαμβάνει και το drum. Κατ' αυτόν τον τρόπο, με καινούργιο και γνήσιο cartridge έχετε εγγυημένα τέλεια εκτύπωση. Παρ' όλ' αυτά, το αυθεντικό μικρό cartridge έχει λογική τιμή, δεδομένου του ενσωματωμένου drum. Υπάρχει και μεγάλο cartridge, αλλά δυσεύρετο (προφανώς διότι οι περισσότεροι βολεύονται με τα συμβατά και ανακατασκευτασμένα). Ειδικά ο printking πουλάει συμβατό cartridge plug'n'play (με chip) με 39€ + μεταφορικά, και ισχυρίζεται ότι πιάνει 5000 σελίδες.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.119
Reaction score
30.063
Λογικη τιμη τα 45 ευρω για catridge 1100 σελιδων; Υπαρχουν δλδ και ακριβότερα απο 4 λεπτά τη σελιδα;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Λοιπόν, αυτός ο Xerox είναι ό,τι πρέπει, και έχει και ethernet και wi-fi. Έχει κασέτα τόνερ λογικής τιμής, ενώ κυκλοφορούν και συμβατά τόνερ, δεν ξέρω αν είναι με chip ή χωρίς chip (αισθητήρα επικοινωνίας με τον εκτυπωτή). Ρωτήστε κατά περίπτωση. Το μειονέκτημα/πλεονέκτημά του είναι πως έχει χωριστά το drum, δηλαδή, αυτό αλλάζει χωριστά (με βάση τις προδιαγραφές, μαζί με κάθε 3η ή 4η αλλαγή τόνερ - συνήθως τα drum αντέχουν περισσότερο, ίσως και με κάποιες μικρές παραχωρήσεις στην ποιότητα εκτύπωσης). Το drum του έχει πάντως λογική τιμή.

Επίσης, αυτός ο HP είναι πολύ καλή περίπτωση, ακριβώτερος όμως. Έχει το πλεονέκτημα/μειονέκτημα του ενιαίου toner cartridge, που περιλαμβάνει και το drum. Κατ' αυτόν τον τρόπο, με καινούργιο και γνήσιο cartridge έχετε εγγυημένα τέλεια εκτύπωση. Παρ' όλ' αυτά, το αυθεντικό μικρό cartridge έχει λογική τιμή, δεδομένου του ενσωματωμένου drum. Υπάρχει και μεγάλο cartridge, αλλά δυσεύρετο (προφανώς διότι οι περισσότεροι βολεύονται με τα συμβατά και ανακατασκευτασμένα). Ειδικά ο printking πουλάει συμβατό cartridge plug'n'play (με chip) με 39€ + μεταφορικά, και ισχυρίζεται ότι πιάνει 5000 σελίδες.
Είστε θησαυρός! Σας ευχαριστώ θερμά!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Λογικη τιμη τα 45 ευρω για catridge 1100 σελιδων; Υπαρχουν δλδ και ακριβότερα απο 4 λεπτά τη σελιδα;
Με ενσωματωμένο drum. Για άλλους μειονέκτημα, για άλλους το αντίθετο.
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Xerox έγχρωμα έχουμε στη δουλειά. Παρότι τα τόνερ δαγκώνουν (και δεν έχουμε βρει συμβατά) η ποιότητα σκαναρίσματος και εκτύπωσης είναι πάρα πολύ καλή.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.119
Reaction score
30.063
Με ενσωματωμένο drum. Για άλλους μειονέκτημα, για άλλους το αντίθετο.

Να το βάλω εδώ μια και τώρα το θυμήθηκα. Για τους Kyocera που παίρνουν το τόνερ ΤΚ1150 (3.000 ονομαστικών σελίδων, σε συμβατό από 8 ευρώ).
"The cartridge-free system means toner is the only consumable for the first 100,000 pages.""

Πρακτικά για όλη τη ζωή τέτοιων μηχανημάτων, δεν αλλάζει κανείς παρά μόνο (πάμφθηνο, συμβατό) τόνερ. Στις 100.000 σελίδες μπορεί βέβαια να αλλάξει τύμπανο με κανένα 100ρι και ξανασυνεχίζει...


(το παραπάνω τα έχει τα πάντα όλα, ντούπλεξ εκτύπωση/σκανάρισμα/φαξ, και πιθανότατα θα είναι η επόμενη αγορά μου καθώς το Samsung ήδη έχει εξαντλήσει το 70% της ζωής του belt -των 50.000 σελίδων).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Πάρα πολύ ωραίο μηχάνημα. Και βασικά, για την Kyocera μόνο καλά λόγια ακούω πάντοτε...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.119
Reaction score
30.063
Έχω εδώ και 2-3 χρόνια τον 2035 (εκτυπωτή), δεν κάνει κιχ. Είναι οι μοναδικοί της φθηνής σειράς (τον είχα πάρει ...γύρω στα 80 ευρώ!!) που έχουν τύμπανο 100.000 σελίδων. Μέχρι στιγμής έχει βγάλει περίπου 22k εκτυπώσεις, πρακτικά δεν αλλάζεις τύμπανο σε αυτούς εκτός εάν κάνει κανείς πραγματικά βαριά χρήση οπότε καλύτερα θα ήταν να πάει σε πιο ακριβό μηχάνημα. Αλλά για μέχρι 2-3 χιλιάδες εκτυπώσεις τον μήνα (που δεν τις λες και λίγες ακριβώς) είναι τζετ.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Ευχαριστώ θερμά και για τις υπόλοιπες προτάσεις. Αν ήξερα, θα παρήγγελα το Kyocera . Παρήγγειλα όμως ήδη το XEROX που πρότεινε ο κ. Coyas και το περιμένω.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Τελικά ο προμηθευτής μου δεν βρήκε τον XEROX που παρήγγειλα και βρήκα το εξής πολυμηχάνημα, του οποίου τα αναλώσιμα είναι φτηνά. Το γνωρίζει κανείς φίλος;

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.119
Reaction score
30.063
Τελικά ο προμηθευτής μου δεν βρήκε τον XEROX που παρήγγειλα και βρήκα το εξής πολυμηχάνημα, του οποίου τα αναλώσιμα είναι φτηνά. Το γνωρίζει κανείς φίλος;


Εάν κατέληξες στο τελευταίο, καμία εντύπωση;
Φαίνεται καλό, δεν έχει μόνο σκαναρισμα διπλής όψης που ε δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Εάν κατέληξες στο τελευταίο, καμία εντύπωση;
Φαίνεται καλό, δεν έχει μόνο σκαναρισμα διπλής όψης που ε δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
Το μηχάνημα το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου σε παραϊατρικό εργαστήριο, για να κόβει αποδείξεις και τιμολόγια. Είναι ικανοποιημένη από αυτήν τη λειτουργία. Θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία κάποιες δικές μου δοκιμές για πιο απαιτητικές εργασίες γραφείου και θα επανέλθω. Χρόνια Πολλά!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.119
Reaction score
30.063
Το έχω ήδη στο γραφείο εδώ και μήνα και βάλε.
Πάμφθηνα αναλωσιμα, συμβατό τονερ για 2.000 πραγματικές σελιδες με 7-8 ευρω. Εχω ήδη αλλάξει 2 τέτοια τονερ χωρις προβλημα. Θέλει τυμπανο καθε 12.000 σελίδες, αλλά 14-16 ευρώ το συμβατο. Θα δουμε πώς θα παει.
Πραγματικό κόστος σε διπλή εκτύπωση, 1 λεπτο η σελίδα μαζί με το χαρτί.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top