Επιλογή προβολέα

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Καλησπέρα,

Φτιάχνω ένα καινούριο χώρο home sinema στο σπίτι και ήρθε η ώρα αγοράς προβολέα. Είναι ο τρίτος μου προβολέας αλλά ο τελευταίος μου ήταν ένας optoma hd 82 οπότε έχει τα χρονάκια του.

Προγραμματίζομαι στον Epson EH-TW9400, μου κάνει όσον αφορά τις πιο κάτω απαιτήσεις?

Λεπτομέρειες project:
  • Χώρος ελεγχόμενου φωτισμού όταν είμαι μόνος, ambient light όταν είμαι με οικογένεια
  • Οθόνη προβολής καλής ποιότητας (που δεν έχει αποφασιστεί ακόμα πια). Πλάτος οθόνης 3.5 - 4m οπότε αρκετές inches
  • Ο χώρος είναι σαλόνι όποτε δεν θα υπάρχει έλεγχος χρώματος τοίχων και ταβανιού, οπότε θα είναι ανοιχτά χρώματα
  • Τοποθέτηση σωστή σε ταβάνι , και calibration από επαγγελματία
  • κυρίως για ταινίες
  • Πηγές: amazon prime, netflix, mkvs υψηλής ποιότητας blu ray rips uncompressed
  • Προφανώς θέλω 4κ / hdr
budget κοντά στα 3κ, παραπάνω δίνω μόνο αν θα φαίνεται μεγάλη διαφορά χωρίς να χρειάζεται να βλέπουμε μηχανήματα δίπλα δίπλα με το μεγεθυντικό φακό
 
  • Like
Reactions: PMC

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Νομιζω σε αυτα τα χρηματα ειναι μονοδρομος ο epson , για να ανεβεις κατηγορια και να δεις μεγαλη διαφορα πρεπει να πας στα διπλασια χρηματα τουλαχιστον.
Εγω παντως που τον εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Συμβουλή
Μείνε κάτω από τα 3 μέτρα πλάτος οθόνης
Κ μόνο που είσαι σαλόνι φτάνει
δεν έιναι ελεγχομενος χώρος οπότε περισσότερα μειονεκτήματα θα έχεις παρά οφέλη
Ειδικά εάν θες hdr
Φώναξε κάποιον να δει τον χώρο σου πριν αγοράσεις
Αυτόν που θα σε καλιμπραρει εννοώ
Ίσως σου γλιτώσει αρκετά χρήματα
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Συμβουλή
Μείνε κάτω από τα 3 μέτρα πλάτος οθόνης
Κ μόνο που είσαι σαλόνι φτάνει
δεν έιναι ελεγχομενος χώρος οπότε περισσότερα μειονεκτήματα θα έχεις παρά οφέλη
Ειδικά εάν θες hdr
Φώναξε κάποιον να δει τον χώρο σου πριν αγοράσεις
Αυτόν που θα σε καλιμπραρει εννοώ
Ίσως σου γλιτώσει αρκετά χρήματα
Με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες, μπορείς να μου πεις περισσότερες πληροφορίες?

Στον hd82 έχω 3m οθόνη τώρα σε παρόμοιο χώρο και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα

Φαντάζομαι εννοείς πάνω από 3m θα πέσει πολύ το brightness που θα βγάλει ο προβολέας?
 


Μηνύματα
279
Reaction score
668
Εγώ θα προτιμούσα να περιμένεις λίγο ακόμα για να μπορέσεις να δεις και το benq w5700 που θα είναι διαθέσιμο αυτό το μήνα
 


Μηνύματα
279
Reaction score
668
Σε τι είναι καλύτερο από τον epson 9400 ;
Δεν εννοουσα ότι είναι καλύτερο απλά έχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι είναι ο καλύτερος DLP προβολέας σε αυτήν την κατηγορία με βάση την συγκεκριμένη τιμή
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Νομίζω πως ο χώρος σου πριν και πάνω απ' όλα χρειάζεται μια καλή alr οθόνη. Γνωρίζεις βέβαια ότι είναι αρκετά ακριβές. Μιλάμε για σταθερή οθόνη ή ηλεκτρική;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Νομίζω πως ο χώρος σου πριν και πάνω απ' όλα χρειάζεται μια καλή alr οθόνη. Γνωρίζεις βέβαια ότι είναι αρκετά ακριβές. Μιλάμε για σταθερή οθόνη ή ηλεκτρική;
Ηλεκτρικη. Οταν λεμε αρκετα ακριβη? Κοστος περι τις 2000 με 3000 ευρω για οθόνη προβολής το θεωρώ λογικό εφόσον αλλάζει την ποιότητα της εικόνας.

Το ambient ligtt θέλω να το αποφύγω αλλα ειναι αδύνατο οταν βλέπεις με γυναικα και παιδί. Γενικά με το θέμα οθόνης προβολής δεν ειμαι σχετικός, μεχρι τωρα ειχα φτηνιαρικες των 400 ευρω
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Μια που το αναφέρατε πείτε μου καμιά σωστή μάρκα για motorized ambient light reduction οθόνες μεγάλου μεγέθους (3 - 3.5μ)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Είναι δύσκολο γενικά να πάρεις ηλεκτρική οθόνη 3-3,5 μέτρα και να αποφύγεις τις ζάρες. Είναι πολύ μεγάλο το μέγεθος.
Επιλογές από φθηνότερη σε ακριβότερη συνιστούν οι:

  • Elite Cinegrey
  • Euroscreen React 3.0
  • Elte Polar Star
  • Μακάρι να έβρισκες καμιά Stewart Firehawk ή Screen Innovations Slate, αλλά η τιμή τους είναι μάλλον στη στρατόσφαιρα
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Είναι δύσκολο γενικά να πάρεις ηλεκτρική οθόνη 3-3,5 μέτρα και να αποφύγεις τις ζάρες. Είναι πολύ μεγάλο το μέγεθος.
Επιλογές από φθηνότερη σε ακριβότερη συνιστούν οι:

  • Elite Cinegrey
  • Euroscreen React 3.0
  • Elte Polar Star
  • Μακάρι να έβρισκες καμιά Stewart Firehawk ή Screen Innovations Slate, αλλά η τιμή τους είναι μάλλον στη στρατόσφαιρα
Ευχαριστώ. Έχω μία στο άλλο σπίτι φτηνιάρικη no name των 350 ευρό στα 3m εδώ και 4 χρόνια. Οι ζάρες που έχει κάνει είναι ανεπαίσθητες, δεν ενοχλούν στις προβολές. Ίσως εξαρτάται τι θα μας τύχει. Δεν μπορώ να κατέβω σε inches γιατί κάτι που έχω μάθει είναι ότι αν πας πάνω δεν ξανακατεβαίνεις, ότι ποιότητα και να βγάλεις ξενερώνεις.

Θα δω τις εταιρίες που μου είπες. Έχουν παρουσία στην Ελλάδα γιατί αν έρθει κάτι τέτοιο από το εξωτερικό, τα μεταφορικά είναι άλλο τόσο πάνω στην τιμή.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ευχαριστώ. Έχω μία στο άλλο σπίτι φτηνιάρικη no name των 350 ευρό στα 3m εδώ και 4 χρόνια. Οι ζάρες που έχει κάνει είναι ανεπαίσθητες, δεν ενοχλούν στις προβολές. Ίσως εξαρτάται τι θα μας τύχει. Δεν μπορώ να κατέβω σε inches γιατί κάτι που έχω μάθει είναι ότι αν πας πάνω δεν ξανακατεβαίνεις, ότι ποιότητα και να βγάλεις ξενερώνεις.

Θα δω τις εταιρίες που μου είπες. Έχουν παρουσία στην Ελλάδα γιατί αν έρθει κάτι τέτοιο από το εξωτερικό, τα μεταφορικά είναι άλλο τόσο πάνω στην τιμή.
Euroscreen νομίζω Νακας. Stewart και Elite η Projecting Art.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Euroscreen νομίζω Νακας. Stewart και Elite η Projecting Art.
Ευχαριστώ

Επειδή διάβασα ότι υπάρχουν κάποια θέματα με γωνίες θέασης με κάποιες arl οθόνες ανεβάζω την διάταξη του σαλονιού με τα 3 κύρια σημεία θέασης της οθόνης.

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ευχαριστώ

Επειδή διάβασα ότι υπάρχουν κάποια θέματα με γωνίες θέασης με κάποιες arl οθόνες ανεβάζω την διάταξη του σαλονιού με τα 3 κύρια σημεία θέασης της οθόνης.

Ναι ισχύει αυτό που λες. Σε ενδιαφέρει η γωνία half gain που δίνει ο κατασκευαστής. Οπότε υπολόγισε τις γωνίες που σχηματίζουν οι 2 ακραίες θέσεις θέασης με το κέντρο οθόνης.
Επίσης πρόσεξε το minimum throw ratio (λόγος απόστασης φακού προβολέα απο κέντρο οθόνης και πλάτους αυτής) που προτείνει ο κατασκευαστής, γιατί μπορείς να έχεις hot spot.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Ναι ισχύει αυτό που λες. Σε ενδιαφέρει η γωνία half gain που δίνει ο κατασκευαστής. Οπότε υπολόγισε τις γωνίες που σχηματίζουν οι 2 ακραίες θέσεις θέασης με το κέντρο οθόνης.
Επίσης πρόσεξε το minimum throw ratio (λόγος απόστασης φακού προβολέα απο κέντρο οθόνης και πλάτους αυτής) που προτείνει ο κατασκευαστής, γιατί μπορείς να έχεις hot spot.
Ευχαριστώ. Μου προτάθηκε η Thor Tab Tension στα 3.5μ από τον μηχανικό, με react 3.0. Την εγκατάσταση οθόνη και προβολέα, και το calibration θα τις κανονίσει αυτός και οι συνεργάτες του. Ευχαριστώ και πάλι για την πρόταση σου για ALR οθόνη, καθώς δεν γνώριζα την τεχνολογία.

https://www.euroscreens.se/home-3/p...TRu3lkzQvGGkJpDaPcN3sKv26W2NwvFpszlalSWpPTS90
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η react είναι ένα πολύ διαδεδομένο υλικό στη Βρετανία. Στην Αμερική την κατασκευάζει η draper.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top