Επιλογή προβολέα

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Καλημέρα,

Ανοίγω λοιπόν ένα ακόμη θέμα για να ζητήσω την βοήθεια σας για την επιλογή ενός προβολέα.
Είμαι νέος στον χώρο και θα είναι ο πρώτος μου προβολέας.
Οι απαιτήσεις δεν είναι υψηλές για ταινίες στο σαλόνι και τηλεόραση αν είναι εφικτό.
Το budget είναι πάρα πολύ περιορισμένο και μιλάμε μόνο για αγορά μεταχ/νων (και φθηνών) δέν υπάρχει χρήμα για καινούργια.
Ούτως ή άλλως ότι έχω μέχρι τώρα είναι αγορασμένα απο το site !!!
Σκοπεύω να πάρω και μία οθόνη προβολής δέν ξέρω όμως πόσες ίντσες γιατί απο την μία πλευρά είναι το τζάκι και απο την άλλη ο διάδρομος ...... θα σας πώ αποστάσεις για να βοηθήσετε.
Διάβασα λίγο το φόρουμ αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Ουσιαστικά ψάχνω να μπορώ να κάθομαι και να βλέπω μια ταινιούλα όποτε γουστάρω και να εντυπωσιάσω το έταιρον ήμιση το οποίο by the way έδωσε και έγκριση, παρεπιμπτόντως δέν έχω δεί ποτέ έναν στημένο οικιακό κινηματογράφο παρά μόνο το φαντάζομαι ....... οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Κανάλια και τέτοια θα τα ρωτήσουμε όταν φτάσει εκείνη η ώρα .... το σπίτι είναι με ενοίκιο.

Λοιπόν ας ρωτήσουμε λοιπόν

1. είναι καλύτερος ένας προβολέας που είναι 1920χ1080 (optoma hd200x)
απο έναν προβολέα 1280χ800 με καλύτερα χαρακτηριστικά (benq tw523p)

2. η ηλεκτρική οθόνη το ανώτερο που μπορεί να είναι 2.00μ χ 1.70μ .
τι σημαίνει αυτό ? μιλάμε απο άκρη σε άκρη του σαλονιού και απο τον πάνω τοίχο μέχρι τα ηχεία !!!!
Η απόσταση θέασης είναι μεγάλη το σαλόνι είναι μακρόστενο περίπου στα 5 μέτρα, βέβαια έχω και δύο φωτιστικά στο σαλόνι που ελπίζω να μήν δημιουργήσουν θέμα.


3. έχω έναν pioneer lx52 receiver και αυτή την στιγμή παίζω ταινίες απο το xbox kai netflix στην τηλεόραση
πώς θα συνδεθούν όλα αυτά μαζί και τι θα χρειαστώ για να βλέπω netflix και τηλεόραση απο τον προβολέα ?

4. ενας προβολέας αρκετά χρόνια δουλεμένος όταν αλλάξεις την λάμπα του γίνεται "καινούργιος" ?
ή δεν θα βλέπεις τίποτα και θα πετάξεις τα λεφτά σου , ή μήπως θα πρέπει να πάω σε κινέζικο καινούργιο ?


Φυσικά και οποιαδήποτε πρόταση είναι δεκτή και συζητήσιμη.
Φιλικά κώστας.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.636
1. είναι καλύτερος ένας προβολέας που είναι 1920χ1080 (optoma hd200x)
απο έναν προβολέα 1280χ800 με καλύτερα χαρακτηριστικά (benq tw523p)
Σήμερα, είναι καλύτερα να μην ασχοληθείς με χαμηλότερες αναλύσεις απο full HD.

3. έχω έναν pioneer lx52 receiver και αυτή την στιγμή παίζω ταινίες απο το xbox kai netflix στην τηλεόραση
πώς θα συνδεθούν όλα αυτά μαζί και τι θα χρειαστώ για να βλέπω netflix και τηλεόραση απο τον προβολέα ?
Έχει 2 HDMI out, είσαι ΟΚ.


4. ενας προβολέας αρκετά χρόνια δουλεμένος όταν αλλάξεις την λάμπα του γίνεται "καινούργιος" ?
ή δεν θα βλέπεις τίποτα και θα πετάξεις τα λεφτά σου , ή μήπως θα πρέπει να πάω σε κινέζικο καινούργιο ?
Εξαρτάται απο την κατηγορία τιμής. Άλλοι θα είναι ίδιοι με καινούριο και άλλοι θα χρειάζονται καθαρισμό.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Συνονόματε καλημέρα, πρώτα απ όλα θα σου συνιστούσα τη φωτό με τον γιο να υποθέσω να φαίνεται με το εσώρουχο κατέβασέ τη αν προλαβαίνεις ή ζήτα το από έναν mod, για ευνόητους λόγους.

Απαντώντας ένα ένα στα ερωτήματά σου:
1) Εννοείται ότι πας για 1920χ1080

2) Αν οι διαστάσεις που έδωσες είναι απ την πλευρά του τζακιού μέχρι το δεξί ηχείο, οριακά θα πας σε 90" (ίντζες).

3) Ο ενισχυτής σου από πίσω έχει εισόδους hdmi (ΙΝ) και δύο εξόδους (OUT) στις εισόδους θα βάλεις τις πηγές, δηλαδή το xbox στην είσοδο game για παράδειγμα. Στις εξόδους θα βάλεις το ένα καλώδιο που θα συνδέει τον ενισχυτή με τον προτζέκτορα και την άλλη έξοδο στην τηλεόραση η οποία θα κοιτάξεις να είναι αυτή που υποστηρίζει επιστροφή ήχου (arc) ώστε από κει να έχεις το Νέτφλιξ αρκεί να το υποστηρίζουν κι οι δύο συσκευές κάτι που δεν το γνωρίζω οπότε υπομονή να σε βοηθήσουν σ αυτό οι υπόλοιποι συνομιλητές.

4) Σ έναν προβολέα κυρίως dlp όπως ο optoma που έβαλες, δεν επηρρεάζεται η εικόνα τους με το πέρασμα του χρόνου, η λάμπα αλλάζεται λίγες ώρες πριν απ αυτή που έχει καθορίσει ο κατασκευαστής αλλά και γιατί θα έχει πέσει αισθητά η φωτεινότητά της, με την καινούρια λάμπα ο προβολέας θα είναι σαν καινούριος εκτός αν χρειάζεται καθαρισμό ο χρωματικός τροχός αν ήταν σε δύσκολο περιβάλλον απ τον προηγούμενο χρήστη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.315


Μηνύματα
511
Reaction score
454
Ερωτήσεων συνέχεια

Πρώτα αγοράζεις προβολέα και μετά επιλέγεις οθόνη ??
Αναλόγως τα lumen ? επιλέγεις και το χρώμα της οθόνης ?

Επίσης που καταλήγω
ένας προβολέας που είναι 1920χ1080 (optoma hd200x) dlp
ένας προβολέας που είναι 720ρ (Epson EMP-TW700 ) lcd

Σήμερα, είναι καλύτερα να μην ασχοληθείς με χαμηλότερες αναλύσεις απο full HD.
Αυτό ισχύει και για τους "καλύτερους" 3lcd ?

Επίσης ότι οθόνη προβολής βάλεις η εικόνα θα είναι γεμάτη απο άκρη σ' άκρη ??

Φιλικά κώστας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.315
Ερωτήσεων συνέχεια

Πρώτα αγοράζεις προβολέα και μετά επιλέγεις οθόνη ??
Αναλόγως τα lumen ? επιλέγεις και το χρώμα της οθόνης ?

Επίσης που καταλήγω
ένας προβολέας που είναι 1920χ1080 (optoma hd200x) dlp
ένας προβολέας που είναι 720ρ (Epson EMP-TW700 ) lcd



Αυτό ισχύει και για τους "καλύτερους" 3lcd ?

Επίσης ότι οθόνη προβολής βάλεις η εικόνα θα είναι γεμάτη απο άκρη σ' άκρη ??

Φιλικά κώστας.
Κώστα πόσο μπάτζετ υπάρχει και σε τι απόσταση μπορεί να τοποθετηθεί το προβόλι?

4) εκτός αν χρειάζεται καθαρισμό ο χρωματικός τροχός αν ήταν σε δύσκολο περιβάλλον απ τον προηγούμενο χρήστη.
ο σενσορας του τροχού,οι φακοί-οπτικά και το dlp chip :biggrin:
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Κώστα πόσο μπάτζετ υπάρχει και σε τι απόσταση μπορεί να τοποθετηθεί το προβόλι?
Μπάτζετ όσο πιο φθηνά γίνεται αλλά ρωτάω γιατί εσείς τα έχετε ήδη περάσει όλα αυτά πιό πρίν
περίπου μέχρι 400 ευρώ όλο το setup
Μέχρι και 5.5 μετ και λίγο πιο δεξιά απο τα φωτιστικά του σαλονιού.

Σε οθόνη καταλήξαμε 100" .... αυτή χωράει οριακά .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.315
Μέχρι και 5.5 μετ και λίγο πιο δεξιά απο τα φωτιστικά του σαλονιού.

Σε οθόνη καταλήξαμε 100" .... αυτή χωράει οριακά .
από χρήματα max μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις?
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Μπάτζετ όσο πιο φθηνά γίνεται αλλά ρωτάω γιατί εσείς τα έχετε ήδη περάσει όλα αυτά πιό πρίν
περίπου μέχρι 400 ευρώ όλο το setup
άντε 500 και δύσκολα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.315
Μπάτζετ όσο πιο φθηνά γίνεται αλλά ρωτάω γιατί εσείς τα έχετε ήδη περάσει όλα αυτά πιό πρίν
περίπου μέχρι 400 ευρώ όλο το setup
άντε 500 και δύσκολα.
για να μην παιδεύεσαι....να ξέρεις ότι όλες οι εταιρίες στα site τους έχουν calculator όπου υπολογίζεις με βάση την απόσταση που θα βάλεις τον προβολέα και τι ίντσες σου βγάζει

σίγουρα θα κοιτάξουμε για 1080 πάντως....θα βρεις κάτι
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Γεια σου φίλε BbisbosS
Μάλλον σε έχει πιάσει το μικρόβιο της μεγάλης εικόνας, καλά να πάθεις, και εγώ μαζί σου είμαι!!!!!!
Τώρα όσο για τα λεφτά που θέλεις να δώσεις θα πας μάλλον σε μεταχειρισμένα, αλλά αν θες τι γνώμη μου το πανί ειδικά να το πάρεις καινούργιο γιατί σ'αυτά τα λεφτά δύσκολο θα βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση εννοώ να μην έχει ζάρες.
Στο skroutz θα βρεις μέχρι 100 ευρώ.
Όσο για προβολέα καλό θα ήταν να πάρεις 1920Χ1080 για να βλέπεις αξιοπρεπώς στις 100 ίντσες που θέλεις,
το αν θα είναι DLP η LCD το αφήνω πάνω σου, ότι σου πάει στο μάτι σου.
Πάντως κοίτα και στο ebay μπορείς να βρεις καλούς μεταχειρισμένους προβολείς.
Καλές Αγορές.................
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Πάντως στη δεύτερη ή τρίτη σελίδα των αγγελιών υπάρχει benq 1070 στα 250 ευρώ και πανί ηλεκτρικό στα 100 ευρώ, νομίζω κάνεις μια χαρά τη δουλιά σου για το μπάτζετ σου.
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Πάντως στη δεύτερη ή τρίτη σελίδα των αγγελιών υπάρχει benq 1070 στα 250 ευρώ και πανί ηλεκτρικό στα 100 ευρώ, νομίζω κάνεις μια χαρά τη δουλιά σου για το μπάτζετ σου.
Εχω φάει όλες τις σελίδες δεν έχω δεί κάτι :(


Γεια σου φίλε BbisbosS
Μάλλον σε έχει πιάσει το μικρόβιο της μεγάλης εικόνας, καλά να πάθεις, και εγώ μαζί σου είμαι!!!!!!
Τώρα όσο για τα λεφτά που θέλεις να δώσεις θα πας μάλλον σε μεταχειρισμένα, αλλά αν θες τι γνώμη μου το πανί ειδικά να το πάρεις καινούργιο γιατί σ'αυτά τα λεφτά δύσκολο θα βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση εννοώ να μην έχει ζάρες.
Στο skroutz θα βρεις μέχρι 100 ευρώ.
Όσο για προβολέα καλό θα ήταν να πάρεις 1920Χ1080 για να βλέπεις αξιοπρεπώς στις 100 ίντσες που θέλεις,
το αν θα είναι DLP η LCD το αφήνω πάνω σου, ότι σου πάει στο μάτι σου.
Πάντως κοίτα και στο ebay μπορείς να βρεις καλούς μεταχειρισμένους προβολείς.
Καλές Αγορές.................
Σε ευχαριστώ πολύ , δεν ανακατεύομαι με ebay πιστεύω να βρώ κάτι στο site :)

Αν έχει κάποιος για σκότωμα εδώ είμαι εγώ :help::help:
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Εχω φάει όλες τις σελίδες δεν έχω δεί κάτι :(




Σε ευχαριστώ πολύ , δεν ανακατεύομαι με ebay πιστεύω να βρώ κάτι στο site :)

Αν έχει κάποιος για σκότωμα εδώ είμαι εγώ :help::help:
https://www.avsite.gr/forum/threads/optoma-hd82.176217/

https://www.avsite.gr/forum/threads/benq-w1070.175362/

https://www.avsite.gr/forum/threads/Οθόνη-Ηλεκτροκίνητη-100.179848/

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ουδεμία σχέση ή γνωριμία έχω με τους πωλητές.
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Συνονόματε καλημέρα, πρώτα απ όλα θα σου συνιστούσα τη φωτό με τον γιο να υποθέσω να φαίνεται με το εσώρουχο κατέβασέ τη αν προλαβαίνεις ή ζήτα το από έναν mod, για ευνόητους λόγους.

2) Αν οι διαστάσεις που έδωσες είναι απ την πλευρά του τζακιού μέχρι το δεξί ηχείο, οριακά θα πας σε 90" (ίντζες).
Τελικά ο συνονόματος έχει απόλυτο δίκιο γιατί εγώ δεν υπολόγιζα και τον μηχανισμό της οθόνης .....πφφφφφφ
μιλάμε τελικά μέχρι 94" μέχρι 2.30 πλάτος το ανώτερο μαζί με τον μηχανισμό .
Οσο μιλάς με κόσμο απο το site μαθαίνεις και καινούργια πράγματα ....... με χάλασε λίγο η αλήθεια αλλά τι να κάνουμε :headbang:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.201
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top