Επιλογή dac... την βοήθειά σας παρακαλώ!

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Χθες άνοιξα ένα θέμα στο φόρουμ για επιλογή αυτοενισχυόμενων ηχείων και όπως κατάλαβα είναι απαραίτητη και η αγορά ενός dac.
Η ακρόαση μουσικής είναι αποκλειστικά από σταθερό υπολογιστή, δεν με ενδιαφέρουν τα ακουστικά!
Δεν ακούω από spotify ή κάτι αντίστοιχο.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το dac μπορεί να συνδεθεί με dj controller και συγκεκριμένα τον Hercules rmx, δηλαδή controller -> dac -> κονσόλα (μίκτης). Δεν είναι προτεραιότητα απλά ρωτάω...

Από τα λίγα που ξέρω και από αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ ένα καλό dac είναι το ifi zen.
Επίσης κάπου είδα και για το FIIO K5 PRO και το Topping D10 που είναι πιο οικονομικό.

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο πχ. να έχει τροφοδοτικό και όχι να συνδέεται μόνο με usb, εισόδους - εξόδους, xlr , να έχει ρυθμιστή έντασης.

Το χρηματικό ποσό θα είναι με πολύ τράβηγμα 200€ αν είναι κάτι που αξίζει πραγματικά τα χρήματα αυτά. Θα προτιμούσα αγορά από Ελλάδα ή Ευρώπη αν δεν μπορώ να το βρω εδώ για να γίνει άμεσα η αγορά και να προχωρήσω και στην αγορά των ηχείων.

Θεωρώ οτι η σταδιακή αναβάθμιση δηλαδή πρώτα dac και μετά ηχεία, θα με βοηθούσε ώστε να καταλάβω και καλύτερα τις ηχητικές διαφορές.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το dac magic xs της cambridge(103€) και ηχεία φθηνά και καλά τα KRK rokit 5 g3(129€). Όσον αφορά τον κοντρόλερ εάν έχει κάρτα ήχου νομίζω πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που ξέρει καλά από υπολογιστές, νομίζω αλλάζεις το path της κάρτας κ.τ.λ. Όταν όμως δεν έχεις συνδεδεμένο τον κοντρόλερ μπορείς από το software που έχεις νομίζω virtual έχουν αυτοί οι κοντρόλερς να επιλέξεις το dac ως κάρτα ήχου. Στα λέω όλα αυτά γιατί έχω την S2 της native instrument και κατ' επέκταση το traktor pro. Βέβαια τον καλύτερο ήχο τον παίρνω με το foobar2000. Αυτά τα ολίγα.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
14
Θα περιμένω γιατί είναι ένα από τα 3 dac που ενδιαφέρομαι. Λογικά θα το πήρες 129,99€
 


Μηνύματα
19
Reaction score
14
Ifi zen , aune x1s , aune s6.
Βέβαια όλα είναι σχετικά διότι δεν μπορώ να τα ακούσω - ίσως το zen όταν πάω Θεσ-νικη. Είμαι αρκετά προβληματισμένος με το ντακ γιατί πριν καιρό άκουσα το ds2 ultra της project σε σύγκριση με το δικό μου dac magic xs σε hi end σύστημα. Σαφώς ήταν καλύτερο το ds2 αλλά η διαφορά στον ήχο δεν δικαιολογούσε την τιμή των 650€. Εν ολίγοις δεν με εντυπωσίασε, δεν ήταν τόσο αισθητή η διαφορά στον ήχο ώστε να να το αγοράσω. Το πολύ θα έδινα γι' αυτό το ντακ 300€.
Υ.Γ. το καλορίζικο είναι για τον ababa641
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Θα περιμένω γιατί είναι ένα από τα 3 dac που ενδιαφέρομαι. Λογικά θα το πήρες 129,99€
Μαζί με τα μεταφορικά μου ήρθε 145,80€

Το ifi zen ήταν και σε μένα στη λίστα μου αλλά τελικά πήρα το topping... κάποια στιγμή θα πέσει και το ifi zen στα χέρια μου γιατί το έχει κάποιος φίλος μου και θα τα συγκρίνω.
 


Μηνύματα
1.727
Reaction score
997
Με ενδιαφερει το dacaki. Γραψε εντυπωσεις και πες μας ποια αλλα dac ειχες / εχεις στη κατοχη σου ,
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Ok θα περιμένω εντυπώσεις και για τα δύο
Κάπτεν επειδή είμαστε σε διαφορετικές πόλεις θα αργήσω λίγο να ακούσω το if zen.

Για το δικό μου έγραψα κάποια πράγματα χθες στο θέμα "Dac's τελειωμό δεν έχουν".
Με ενδιαφερει το dacaki. Γραψε εντυπωσεις και πες μας ποια αλλα dac ειχες / εχεις στη κατοχη σου ,
Eteokritis έχω γράψει κάποια πράγματα στο θέμα "Dac's τελειωμό δεν έχουν".
Έχω ανεβάσει και φώτο.

Δεν είχα κάποιο άλλο dac στην κατοχή μου, είναι το πρώτο.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Ισως τότε να σε προλάβω μάλλον στις 18 Μαΐου θα πάω Θεσ-νικη και θα το ακούσω
 

Μηνύματα
78
Reaction score
0
Κάπτεν επειδή είμαστε σε διαφορετικές πόλεις θα αργήσω λίγο να ακούσω το if zen.

Για το δικό μου έγραψα κάποια πράγματα χθες στο θέμα "Dac's τελειωμό δεν έχουν".

Eteokritis έχω γράψει κάποια πράγματα στο θέμα "Dac's τελειωμό δεν έχουν".
Έχω ανεβάσει και φώτο.

Δεν είχα κάποιο άλλο dac στην κατοχή μου, είναι το πρώτο.
Τελικά δεν μας έκανες ενα review να μας πεις πως το είδες το dac?.
Με αυτό που ακούω.....ελπίζω να θέλει κάποιες ώρες να στρώσει...
 

Attachments


Μηνύματα
138
Reaction score
78
Τελικά δεν μας έκανες ενα review να μας πεις πως το είδες το dac?.
Με αυτό που ακούω.....ελπίζω να θέλει κάποιες ώρες να στρώσει...
Φίλε μου είχα γράψει κάποιες εντυπώσεις σε άλλο θέμα https://www.avsite.gr/forum/threads/dacs-τελειωμό-δεν-έχουν.99068/page-80#post-2585457 ποστ 1584
αλλά επειδή το καλοκαίρι ήρθε νέο μέλος στη οικογένεια δεν υπάρχει καθόλου χρόνος ούτε να ακούσω μουσική ούτε να χαζέψω στον υπολογιστή..
Οι δικές σου εντυπώσεις ...??? πως σου φάνηκε?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.399
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top