Επιλογή DSLR ???

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Για πείτε καμμιά καλή πρόταση ποιά DSLR με ποιό φακό να επιλέξω;

- Δεν με ενδιαφέρουν τα άπειρα megapixels.
- Με ενδιαφέρει να τραβάει σε υψηλά ISO (π.χ. 1600) χωρίς κόκκο. (πολύ σημαντικό)
- Δεν με ενδιαφέρει το live view.
- Δεν πρόκειται να πάρω πολλούς φακούς, άρα θέλω κάποιον που να με καλύπτει στις περισσότερες των περιπτώσεων.
- Θέλω μηχανή σώμα, φακός, μια extra μπαταρία και θήκη να παραμένουν εντός 3ψήφιας τιμής.

Ποιά είναι η γνώμη σας για την Nikon D3100;

http://www.dpreview.com/news/1008/10081920nikond3100.asp

Επειδή δεν είμαι "ειδικός" στις DSLR είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις.


Υ.Γ. Υπάρχει καμμιά καταραμένη DSLR μηχανή σε 3ψήφια τιμή, πλήν των Sony α που να είναι ακόμα Made in Japan την σήμερον ημέρα;
Ποιά είναι η γνώμη σας για τις Sony α; Μάλλον τις σνομπάρει ο πολύ ο κόσμος;
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Επιλογή DSLR ???

Όχι δεν συζητάω για μεταχειρισμένη. Προτιμώ κάποιο χαμηλότερο μοντέλο αλλά ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.631
Reaction score
30.955
Απάντηση: Επιλογή DSLR ???

Υ.Γ. Υπάρχει καμμιά καταραμένη DSLR μηχανή σε 3ψήφια τιμή, πλήν των Sony α που να είναι ακόμα Made in Japan την σήμερον ημέρα;
Μόνο η Canon.

Δυστυχώς όλοι οι κατασκευαστές τραβούν τον δρόμο των μεγαπίξελς.

Σε Νικον και με τον προϋπολογισμό που θέτεις, καλύτερη περίπτωση είναι η 5100. Το διπλό κιτ της (με στάνταρ και τέλε ζουμ, δεν είναι τίποτα να έχεις μόνο δύο φακούς) βγαίνει κομπλέ με τσαντούλα στα 850 ευρώ. Είναι καλύτερο από άποψη ποιότητας να προτιμήσεις δύο έστω φακούς αντί κάποιον όλα-σε-ένα (που θα βγαίνει και σαφώς ακριβότερος).

Σε Canon, το διπλό κιτ της 550D βγαίνει περίπου 950 ευρώ. Επίσης πολύ καλή περίπτωση.

Τα 1600iso τα έχουν και οι δύο μηχανές αρκεί να μην μιλάμε για πολύ μεγάλα σκοτάδια γιατί εκεί και με 800 άνετα μπορεί να δεις θόρυβο (όχι ενοχλητικό βέβαια) και από καλύτερα μοντέλα. Το σημαντικό είναι πως αποκλείεται να φαίνεται ο θόρυβος σε εκτυπώσεις ακόμη και Α4 ή μεγαλύτερες.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Επιλογή DSLR ???

Μόνο η Canon.
Και Canon πάντως που έχω δει ήταν Made in.... ισλαμαμπάντ. :110:


Δυστυχώς όλοι οι κατασκευαστές τραβούν τον δρόμο των μεγαπίξελς.
Αυτά κάνει το marketing. μεγάλη βλακεία!

Σε Νικον και με τον προϋπολογισμό που θέτεις, καλύτερη περίπτωση είναι η 5100.
Σε σχέση με την 5000 υπερτερεί πουθενά αλλού εκτός από τα megapixels;


Το διπλό κιτ της (με στάνταρ και τέλε ζουμ, δεν είναι τίποτα να έχεις μόνο δύο φακούς) βγαίνει κομπλέ με τσαντούλα στα 850 ευρώ. Είναι καλύτερο από άποψη ποιότητας να προτιμήσεις δύο έστω φακούς αντί κάποιον όλα-σε-ένα (που θα βγαίνει και σαφώς ακριβότερος).
Ναι δεν αντιλέγω ότι είναι καλύτερα, αλλά θα βαριέμαι να κουβαλάω τον δεύτερο φακό μαζί μου....

Σε Canon, το διπλό κιτ της 550D βγαίνει περίπου 950 ευρώ. Επίσης πολύ καλή περίπτωση.
Θα το κοιτάξω και αυτό...

Τα 1600iso τα έχουν και οι δύο μηχανές αρκεί να μην μιλάμε για πολύ μεγάλα σκοτάδια γιατί εκεί και με 800 άνετα μπορεί να δεις θόρυβο (όχι ενοχλητικό βέβαια) και από καλύτερα μοντέλα. Το σημαντικό είναι πως αποκλείεται να φαίνεται ο θόρυβος σε εκτυπώσεις ακόμη και Α4 ή μεγαλύτερες.
ISO 1600 έχουν και πολλές compact αλλά δεν βλέπονται από τον πολύ κόκκο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.631
Reaction score
30.955
Απάντηση: Επιλογή DSLR ???

1) Όλες οι Canon μονοοπτικές ρίφλεξ είναι made in Japan. Δίχως εξαίρεση. Πλην της Sony καμία άλλη εταιρεία δεν φτιάχνει, τουλάχιστον τα εισαγωγικά ή και μεσαία ακόμη μοντέλα της, στην Ιαπωνία.
2) Η 5100 έχει τον αισθητήρα της D7000. Μεγάλο βήμα από την 5000, δεν είναι μόνο τα mp.
3) Εγώ δηλαδή που κουβαλάω 4 και ογκώδεις τι να πω; Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο να έχεις έναν δεύτερο φακό μαζί για τέλε. Ο "κοινός" 18-55vr του κιτ υπερτερεί του 18-105 που είναι το επόμενο βήμα (περίπου στο ίδιο κόστος με το διπλό κιτ βγαίνει η μηχανή με αυτόν) ο οποίος συν τοις άλλοις έχει και πολύ μικρότερο εύρος (πού 250mm πού 105mm). Εάν είναι να πάρεις κάτι σοβαρό και ποιοτικό all-around η καλύτερη λύση είναι ο 16-85vr. Με αυτόν όμως ξεπερνάς κάπως το "τριψήφιο" όριο που έθεσες. Νομίζω βγαίνει γύρω στο 500ρικο μόνο ο φακός.
4) Μιλάμε για τα 1600 iso των τρεχόντων μοντέλων dslr's.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Επιλογή DSLR ???

3) Εγώ δηλαδή που κουβαλάω 4 και ογκώδεις τι να πω; Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο να έχεις έναν δεύτερο φακό μαζί για τέλε. Ο "κοινός" 18-55vr του κιτ υπερτερεί του 18-105 που είναι το επόμενο βήμα (περίπου στο ίδιο κόστος με το διπλό κιτ βγαίνει η μηχανή με αυτόν) ο οποίος συν τοις άλλοις έχει και πολύ μικρότερο εύρος (πού 250mm πού 105mm). Εάν είναι να πάρεις κάτι σοβαρό και ποιοτικό all-around η καλύτερη λύση είναι ο 16-85vr. Με αυτόν όμως ξεπερνάς κάπως το "τριψήφιο" όριο που έθεσες. Νομίζω βγαίνει γύρω στο 500ρικο μόνο ο φακός.
Εγώ πολλές φορές παίρνω την pocket (Canon Ixus) που χωράει στο τσεπάκι γιατί βαριέμαι να κουβαλάω την Fuji 9600 που έχει μέγεθος όσο οι DSLR και μού λες να κουβαλάω μια DSLR + ένα φακό επιπλέον; Με τίποτα. Αυτό δεν γίνεται! Άρα χρειάζομαι έναν φακό που να με καλύπτει σε όσο το δυνατόν περισσότερες περιπτώσεις. Έναν φακό. Τι θα προτείνατε;
Αντίστοιχα των D3100 και D5100 ποια μοντέλα είναι της Canon;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Επιλογή DSLR ???

τι θες να φωτογραφίζεις δε μας είπες!

ποια είναι τα πιο χρήσιμα εστιακά μήκη για σένα; (με βάση τις ως τώρα φωτογραφίσεις σου)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Επιλογή DSLR ???

τέλος, αν σε ενδιαφέρει πολύ το μέγεθος, ίσως να πρέπει να δεις και τις νέες ολύμπους μ4/3, ή την τελευταία πανασόνικ μ4/3 (πακέτο με ένα ηλεκτρονικό σκόπευτρο - αν νομίζεις πως σου είναι απαραίτητο δηλαδή, κάτι που δε νομίζω, καθώς, ιδίως η όλυ με την ο-λεντ οθόνη είναι χρηστικότατη και κάτω από τον ήλιο! εξαιρετική οθόνη, όπως λέει και το dpreview).

Επίσης, δε ξέρω και κατά πόσο σε ενδιαφέρει το βίντεο, αλλά αυτές οι μ4/3 έχουν εξαιρετικό βίντεο.

Αν πάντως το μέγεθος είναι τόσο σημαντική παράμετρος, η λύση των μ4/3 είναι η καλύτερη, καθώς τα σώματα είναι μεγέθους κόμπακτ, και οι φακοί είναι ιδιαίτερα συμμαζεμένοι.

όσο για το θέμα θορύβου, καμιά σχέση με τις μηχανές που ανέφερες. Μη σκας.

δες:
http://www.dpreview.com/previews/olympusep3/
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.364
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top