Επιλογή Laptop για πολυμέσα (Web Design, Graphic Design, 3D Maya, Video editing, Sound editing)

Μηνύματα
5
Reaction score
4
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα μια γνώμη παρακαλώ πολύ γιατί έχω μπερδευτεί και επειγει να πάρω μια απόφαση!

Ποιο laptop να επιλέξω για σχεδιασμό 2D, 3D, σύνθεση ήχου και βίντεο? (ήδη έχω μεγάλη οθόνη για σχεδιασμο για να συνδέω το laptop).

1)
Dell Laptop G5 5587 Gaming 15,6" FHD/i7-8750H/16GB/256GB SSD + 1TB/GeForce GTX 1060 6GB
2)
Lenovo Legion 1060 Laptop (Core i7 7700HQ/16 GB/256GB SSD + 1TB HDD/GTX 1060 6 GB)
3)
Laptop Asus ROG Strix 17.3" (i7-8750H/16GB/1TB & 256GB SSD/GTX 1050Ti 4GB) GL703GE-EEO13T

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση εκ των προτέρων!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Τα πράγματα είναι απλά. Εφ' όσον έχετε εξωτερική οθόνη, δεν χρειάζεστε 17άρι λάπτοπ και επομένως αποκλείστε το 3 (το οποίο έχει και πιο αδύναμη κάρτα γραφικών). Αφήστε δηλαδή που το 15άρι μεταφέρεται και πιο εύκολα σε μια τσάντα.

Προχωρώντας, ο 7700HQ είναι σημαντικά πιο αργός από τον 8750H, (ο οποίος είναι 6πύρηνος και ταχύτερος από όλους τους προηγουμένων γενεών επεξεργαστές, desktop και mobile - και μην επιτρέψετε κανέναν πωλητή να σας αντιτάξει οιαδήποτε δικαιολογία επ' αυτού).

Επομένως, πάρτε το Dell. Ιδανικά, αυτός ο Dell πρέπει να έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, έτσι δεν είναι;
 


Μηνύματα
5
Reaction score
4
Τα πράγματα είναι απλά. Εφ' όσον έχετε εξωτερική οθόνη, δεν χρειάζεστε 17άρι λάπτοπ και επομένως αποκλείστε το 3 (το οποίο έχει και πιο αδύναμη κάρτα γραφικών). Αφήστε δηλαδή που το 15άρι μεταφέρεται και πιο εύκολα σε μια τσάντα.

Προχωρώντας, ο 7700HQ είναι σημαντικά πιο αργός από τον 8750H, (ο οποίος είναι 6πύρηνος και ταχύτερος από όλους τους προηγουμένων γενεών επεξεργαστές, desktop και mobile - και μην επιτρέψετε κανέναν πωλητή να σας αντιτάξει οιαδήποτε δικαιολογία επ' αυτού).

Επομένως, πάρτε το Dell. Ιδανικά, αυτός ο Dell πρέπει να έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, έτσι δεν είναι;
Πραγματικά σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηςη σας η οποία με καθησύχασε. Οι πωλητές στο πλαίσιο υποστήριζαν ο καθένας το μηχάνημα τους και επειδη δεν εχω τεχνικές γνώσεις δεν ηξερα τι να κανω αν και καταλάβαινα οτι κάποιο λάκο εχει η φάβα.
Στην Dell μου είπαν οτι κανονικά χρειάζομαι εναν Precission Quadcore ομως και με αυτόν τον Dell θα μπορεσω να κανω την δουλειά μου μιας και δεν μπορω να διαθέσω παραπάνω χρηματα αυτη την στιγμή. Οπροηγούμενος υπολογιςτης μου που τον είχα 7 χρονια ηταν πύργος hp workstation Z200 Quad Core i7-870 2.93 Ghz 8MB/1333 FSB Nvidia Quadcore FX580 512MB και κάηκε το τροφοδοτικό και οι δίσκοι πεθαίνουν και ίσα ίσα πρόλαβα στο πλαίσιο να σώσω τα αρχεία. Ελπιζω με τον Dell με τον επεξεργαστή που ειναι 2.20 GHz να μη κολλάει..
Όσο για τον φωτισμό, δεν το εχω δει απο κοντα μιας και οι συνεννοηςεις Με τους πωλητές έγιναν απο τηλεφώνου και internet, ομως θα το κανω αυριο.
Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηςη σας!
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Σίγουρα το πρώτο.
Μετά το δευτερο.

Σε κάθε περίπτωση η αγορά ενός workstation laptop θα κοστισει πολλά παραπάνω χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη αναγκη.

Θεωρώ χρέος μου να σας προτείνω τη μεγιστη επέκταση εγγύησης που προσφέρει ο κάθε κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
4
Σίγουρα το πρώτο.
Μετά το δευτερο.

Σε κάθε περίπτωση η αγορά ενός workstation laptop θα κοστισει πολλά παραπάνω χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη αναγκη.

Θεωρώ χρέος μου να σας προτείνω τη μεγιστη επέκταση εγγύησης που προσφέρει ο κάθε κατασκευαστής.
Και παλι σας ευχαριστω πολυ για την βοήθεια σας και την πρόταση σας για την επέκταση της εγγύησης. Θα το ρωτηςω αυριο.

Να ειςτε καλα!
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Και παλι σας ευχαριστω πολυ για την βοήθεια σας και την πρόταση σας για την επέκταση της εγγύησης. Θα το ρωτηςω αυριο.

Να ειςτε καλα!
Να τονίσω ότι δεν αναφέρομαι στις ακριβές εγγυησεις για πτώση κλπ
Απλή επεκταση εγγύησης στα 5 πχ έτη. Η dell έχει τέτοια πακετα. Μην πάρεις κάτι που να μην έχει έστω τρία ετη. Rendering = μεγιστες θερμοκρασίες κλπ καταπονούν το λαπτοπ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.707
Επέκταση εγγύησης Dell = Εγγύηση! :hi:

Πολλές φορές με έχουν σώσει, παλιότερα έκαναν και next day επισκευή κατ' οίκον. :geek:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Επέκταση εγγύησης Dell = Εγγύηση! :hi:

Πολλές φορές με έχουν σώσει, παλιότερα έκαναν και next day επισκευή κατ' οίκον. :geek:
+1
αν πάρεις λαπτοπ
Dell και τα μυαλά στα κάγκελα
τα καλύτερα έχω να πω

από επαγγελματική εμπειρία που έχω με service και σε πανάκριβo laptop των 4000ευρώ με 5 χρόνια εγγύηση και πρόβλημα στον 4ο (αγορασμένο από Ρωσία παρακαλώ) όπου κανονικά δεν στέλνουν ανταλλακτικό(αποσπώμενη gpu για την ακρίβεια ήταν το πρόβλημα) μου έστειλαν στο μαγαζί κατόπιν συνεννόησης (με πήρε τηλέφωνο Άγγλος,μου ζήτησε μόνο να του πω το κατάστημα της Ρωσίας που αγοράστηκε και μου έστειλε κάρτα σε 7 μέρες να την περάσω εγώ (που κανονικά δεν το επιτρέπουν..αλλά κατάλαβε ότι βιαζόταν ο πελάτης μου) και χέρι με χέρι να δώσω στην κούριερ την χαλασμένη
+ μια φορά σε λάπτοπ εκτός εγγύησης(για 3 μήνες) πριν 4 χρόνια(τότε που δεν έβρισκες ακόμα ανταλλακτικά από άλλα καταστήματα) του είπα του ανθρώπου ότι έριξε το παιδί του πελάτη χυμό στο πληκτρολόγιο(και πάλι βιαζόμασταν για αντικατάσταση) και μου έστειλε δωρεάν καινούριο την άλλη μέρα με μόνη χρέωση τα μεταφορικά:thumbsup::hi:


σε γενικές γραμμές είναι το μοναδικό service υπολογιστών στην Ελλάδα που λειτουργεί όπως θα έπρεπε...
όλοι οι άλλοι είναι κουκουρούκου...ή τα έχουν αναθέσει σε άλλους που και πάλι είναι κουκουρούκου

χειρότερη εμπειρία MSI
λαπτοπ 1700 ευρώ βάρεσε μητρική στα 3 χρόνια (εγγύηση είχε 2)
τους πήρα τηλ να τους ρωτήσω αξία μητρικής(ο πελάτης θα αγόραζε αναγκαστικά...γιατί τα είχε όλα πάνω κολλημένα, cpu & gpu)
μου είπαν ότι πρέπει να το στείλω σε αυτούς(για να χρεώσουν εισαγωγή 68 ευρώ για να μου πουν τι έχει:headbang:>:()...
ρε να τους λέω...service είμαι..ξέρω τι έχει...και βασικά τι σε νοιάζει τι έχει....θέλω μία μητρική γι αυτό το μηχάνημα... πείτε μου μια τιμή για να του πω του ανθρώπου να ξέρει...
τίποτα αυτοί...δεν επιτρέπεται να πούμε
τα λεφτά όμως για την εισαγωγή πως μπόρεσες και μου τα είπες?
αυτά έχουν να κάνουν με δική μας πολιτική...όχι της msi>:(:headbang:

στην αρχή χρησιμοποίησα την γοητεία μου:whistling::D...αλλά τίποτα αυτή
στο τέλος την άρπαξα και τις λέω ότι με αναγκάζει να απευθυνθώ σε άλλες πηγές
νευριάζει και μου λέει ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος που αντιμετωπίζω την πολιτική της εταιρίας
ε δεν άντεξα
και της λέω...εσύ αν ήσουν άντρας... θα πήγαινες σε μπ0υρδέλο χωρίς να ξέρεις πόσα θα πληρώσεις?
αυτό τι σχέση έχει? μου λέει
ότι είστε μπ0ρδέλο και της το έκλεισα:roflmao::lol:

τελικά του βρήκα απ έξω με 500 ευρώ και όλα καλά8-)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Στην Dell μου είπαν οτι κανονικά χρειάζομαι εναν Precission Quadcore
Εξαρτάται από τον όγκο του rendering που κάνετε, και πόσο συχνά. Αν κάνετε video rendering καθημερινά, έχουν δίκιο. Η καθημερινή καταπόνηση τέτοιου είδους μάλλον απαιτεί σταθερό υπολογιστή με καλή ψύξη. Ένας 4πύρηνος precision με 16άρα ram και ικανή Quadro (p2000), κοστίζει 1700€ (ενδεικτικά), που δεν είναι πολλά, αν τον δείτε ως επαγγελματικό εργαλείο. Αν κάνετε video rendering μια φορά την εβδομάδα, πάρτε το λάπτοπ.
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Οχι λαπτοπ για τετοιες εφαρμογες,καλο desktop που θα κοστισει και λιγοτερο.Με την διαφορα του κοστους αγοραζεις και ενα λαπτοπ i3 ή και i5 (θα συμφωνησω με dell) για οποια αλλη χρηση θελεις.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
4
Οχι λαπτοπ για τετοιες εφαρμογες,καλο desktop που θα κοστισει και λιγοτερο.Με την διαφορα του κοστους αγοραζεις και ενα λαπτοπ i3 ή και i5 (θα συμφωνησω με dell) για οποια αλλη χρηση θελεις.
Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηςη σας. Ρώτησα και μου είπαν παντού οτι θα παει πιο ακριβά με desktop και αυτη τη στιγμή χρειάζομαι laptop οποτε ιςως ειναι μια λυςη που τα συνδιάζει ολα για λιγο καιρο.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Δεν θα ειναι πιο ακριβο,στηνεις πιο γρηγορο desktop ακομα και απο το πρωτο laptop dell με σημαντικα λιγοτερα χρηματα. Με τα ιδια χρηματα,1500 περιπου στηνεις ενα πολυ καλυτερο συστημα απο το laptop.Aπο την στιγμη ομως που ειναι απαιτηση το laptop,τοτε θα συμγωνησω και εγω για το dell.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top