Επιλογή Phono Stage

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Γεια σας,εχω ενα πικαπ Nothgham Analogue Horizon το οποιο ειναι αναβαθμισμενο με καλωδιωση van den Hul D-502 με ακροδεκτες eichmann Bullet Gold,και καλωδιο ρευματος AudioQuest (πολυ λεπτο)η εκδοση που ειχε βγει για πικαπ.Ο δε βραχιονας ειναι ο RB-251 που αντικατεστησε τον 250 γιατι ειχε προβλημα.Η κεφαλη που τον συνοδευει ειναι η Benz SL 0.4V. Οσον αφορα τον ενισχυτη αυτη την εποχη παιζω με εναν Simaudio i3.Tο δε phono stage που εχω υποψη μου ειναι τα εξης.
1-Project Tube Box DS
2-Creek Audio OBH-15 Mk2
3-[URL='https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiYkfmPrMXXAhWSLlAKHVKQDNkQFgguMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.analogueseduction.net%2Ftrichord-research%2Ftrichord-dino-mk3-phono-stage.html&usg=AOvVaw2nT9YU_j9uSSszivR-7sab']Trichord Dino MK3
[/URL]
Τα οποια μπορουν να αγοραστουν και καινουργια με το Dino ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΙΑΚΑ απο οικονομικης αποψης!Και σε μεταχειρισμενο το
Trigon Vanguard II το ΙΙΙ θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο για μεταχειρισμενο,οποτε εκτος.Περιμενω τις αποψεις σας και ευχαριστω!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Γεια σας,εχω ενα πικαπ Nothgham Analogue Horizon το οποιο ειναι αναβαθμισμενο με καλωδιωση van den Hul D-502 με ακροδεκτες eichmann Bullet Gold,και καλωδιο ρευματος AudioQuest (πολυ λεπτο)η εκδοση που ειχε βγει για πικαπ.Ο δε βραχιονας ειναι ο RB-251 που αντικατεστησε τον 250 γιατι ειχε προβλημα.Η κεφαλη που τον συνοδευει ειναι η Benz SL 0.4V. Οσον αφορα τον ενισχυτη αυτη την εποχη παιζω με εναν Simaudio i3.Tο δε phono stage που εχω υποψη μου ειναι τα εξης.
1-Project Tube Box DS
2-Creek Audio OBH-15 Mk2
3-
Trichord Dino MK3
Τα οποια μπορουν να αγοραστουν και καινουργια με το Dino ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΙΑΚΑ απο οικονομικης αποψης!Και σε μεταχειρισμενο το
Trigon Vanguard II το ΙΙΙ θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο για μεταχειρισμενο,οποτε εκτος.Περιμενω τις αποψεις σας και ευχαριστω!
Πολύ καλή κεφαλή. Μην πάρεις φτηνό phono....της αξίζει ό,τι καλύτερο μπορείς να φτάσεις (έστω με λίγη υπομονή). Επίσης: Phono stage όχι με λάμπες! Άρα το project άστο (ασε που δεν έχει και αρκετό gain)...προτείνω Trichord.....Πολύ καλό και μπορείς κάποια στιγμή να το αναβαθμίσεις με το εξωτερικό τροφοδοτικό NCPSU της εταιρείας.
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
εκει το βλεπω και εγω για Dino,αλλα και το Τrigon θεωρω οτι ειναι απο τα καλα,αν καποιος ξερει ας μου πει τον χαρακτηρα του σε σχεση με το dino ,οπως και τα συν και τα πλην.
 


T

Tadakis

Guest
Δες και το Leema. Μάλλον καλύτερο από όλες τις προτάσεις που έχεις βάλει στη λίστα (το έχω δοκιμάσει και ήταν καλύτερο και από το Dino και Trigon). Οικονομικά είναι στην ίδια κατηγορία και σίγουρα με τη καλύτερη απόδοση από όλα όσα αναφέρεις.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Δες και το Leema. Μάλλον καλύτερο από όλες τις προτάσεις που έχεις βάλει στη λίστα (το έχω δοκιμάσει και ήταν καλύτερο και από το Dino και Trigon). Οικονομικά είναι στην ίδια κατηγορία και σίγουρα με τη καλύτερη απόδοση από όλα όσα αναφέρεις.
Μαλλον καποιο λαθος κανεις νομιζω ειναι στα διπλα λεφτα και παραπανω!
[DOUBLEPOST=1510921461][/DOUBLEPOST]Για κοιτα λιγο τιμη!https://www.amazon.co.uk/Leema-Acoustics-Elements-Ultra-Phono-silver/dp/B00NFQMN3I
 

T

Tadakis

Guest
Μαλλον καποιο λαθος κανεις νομιζω ειναι στα διπλα λεφτα και παραπανω!
[DOUBLEPOST=1510921461][/DOUBLEPOST]Για κοιτα λιγο τιμη!https://www.amazon.co.uk/Leema-Acoustics-Elements-Ultra-Phono-silver/dp/B00NFQMN3I
Τη ξέρω τη τιμή του αγαπητέ, κάπου σε αυτή τη κλίμακα δεν είναι και το Dino3 με το καλώδιο και τροφοδοτικό? Δεν μιλάω για Creek/Pro-ject που προφανώς δεν έχουν καμμία σχέση και για μενα ακατάλληλα για αυτό το σεταπ. Άλωωστε υπάρχει και η αγορά του ΜΤΧ που σε ένα phono δεν θα με προβλημάτιζε ιδιαίτερα. audio-markt is your best friend :)
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Τη ξέρω τη τιμή του αγαπητέ, κάπου σε αυτή τη κλίμακα δεν είναι και το Dino3 με το καλώδιο και τροφοδοτικό? Δεν μιλάω για Creek/Pro-ject που προφανώς δεν έχουν καμμία σχέση και για μενα ακατάλληλα για αυτό το σεταπ. Άλωωστε υπάρχει και η αγορά του ΜΤΧ που σε ένα phono δεν θα με προβλημάτιζε ιδιαίτερα. audio-markt is your best friend :)
Το dino mk3 θα το παρω σκετο,οπως αναφερε παραπανω ο xrchristos εχει γινει σοβαρη αναβαθμιση στο τροφοδοτικο του,και στεκεται μια χαρα και μονο του,αργοτερα το βλεπουμε,εξαλλου δεν θα εβαζα ολα αυτα τα phono που κανουν γυρω στα 300 ευρω και ξαφνικα ταβανι στα 1000.Θα εβαζα μηxαvηματα απο 500 εως 1000 ευρω οπου εκει υπαρχουν πολλα αλλα καλα!Ευχαριστω παντως!:)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Μαλλον καποιο λαθος κανεις νομιζω ειναι στα διπλα λεφτα και παραπανω!
[DOUBLEPOST=1510921461][/DOUBLEPOST]Για κοιτα λιγο τιμη!https://www.amazon.co.uk/Leema-Acoustics-Elements-Ultra-Phono-silver/dp/B00NFQMN3I
Υπάρχουν 2 μοντέλα του Leema Acoustics phono stage....το elements essentials (πιο φτηνό γύρω στα 600-650 https://www.amazon.co.uk/Leema-Acou...10929970&sr=1-1-fkmr0&keywords=Leema+Elements) και το ultra πιο ακριβό (αυτό που έδωσες το Link).
Βέβαια αν τώρα αρχίσουμε να προτείνουμε ο καθένας και κάτι διαφορετικό, ξεφεύγουμε από το θέμα της παρούσης συζήτησης όπου ρώτησες για 3 συγκεκριμένα phono stages.....όπως φαίνεται μέχρι τώρα οι περισσότεροι λένε Trichord (χωρις να σημαίνει ότι τα Trigon και Leema δεν είναι καλά)
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Υπάρχουν 2 μοντέλα του Leema Acoustics phono stage....το elements essentials (πιο φτηνό γύρω στα 600-650 https://www.amazon.co.uk/Leema-Acou...10929970&sr=1-1-fkmr0&keywords=Leema+Elements) και το ultra πιο ακριβό (αυτό που έδωσες το Link).
Βέβαια αν τώρα αρχίσουμε να προτείνουμε ο καθένας και κάτι διαφορετικό, ξεφεύγουμε από το θέμα της παρούσης συζήτησης όπου ρώτησες για 3 συγκεκριμένα phono stages.....όπως φαίνεται μέχρι τώρα οι περισσότεροι λένε Trichord (χωρις να σημαίνει ότι τα Trigon και Leema δεν είναι καλά)
Ναι θα συμφωνησω οτι το Dino mk3 ειναι πανω απο τα αλλα που ανεφερα,Τωρα εγω εγραψα τι συστημα εχω ωστε αν υπαρχει και κατι αλλο που να ταιριαζει σε αυτο και γνωριζει καποιος ας προτεινει.Δηλαδη το να εχω και μια δευτερη ισαξια η καλυτερη επιλογη απο το Dino στα λεφτα αυτα δεν θα με χαλαγε.Ευχαριστω για την προταση σου!
[DOUBLEPOST=1510938589][/DOUBLEPOST]Επισης να τονισω οτι ακουω αρκετα ηδη μουσικης,Ποπ,ροκ,ηλεκτρονικη,funky,disco,Νew Wave,New Age,λιγη jazz δεν ακουω κλασικη μουσικη,δηλαδη ακουω συγχρονη μουσικη αν αυτο βοηθα στο να προσανατολιστω σε καποιο phono ιδιαιτερα.
 
Last edited:


Μηνύματα
355
Reaction score
686
εκει το βλεπω και εγω για Dino,αλλα και το Τrigon θεωρω οτι ειναι απο τα καλα,αν καποιος ξερει ας μου πει τον χαρακτηρα του σε σχεση με το dino ,οπως και τα συν και τα πλην.
Έχω το Vanguard I πάνω από δεκαετία. Το είχα πάρει καθαρά λόγω δυνατοτήτων ρύθμισης που δεν έβρισκες αλλού κάτω από το 200άρι (μεταχειρισμένο).

Τότε, σε σπίτι φίλου, το άκουσα μαζί με το dino. Παίζανε το ίδιο πάνω κάτω. Το trigon μου φάνηκε πιο "ήσυχο".

Κάποια στιγμή το έδωσα. Γρήγορα κατάλαβα τι έκανα...

Το ξαναγόρασα.

Μάλιστα πήρα μαζί και ένα volcano χωρίς μπαταρία με σκοπό να βάλω μια και να το βάλω πάνω στο Vanguard.

Ακόμη με το πακάκι ακούω...

Στο κόστος αυτό, εκτός από τα Trichord και Trigon, πολλές ρυθμίσεις έχει και το ifi.

Σε υψηλότερο κόστος, θα έλεγα κάτι σε ASR micro basis
 

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Πολύ καλή κεφαλή. Μην πάρεις φτηνό phono....της αξίζει ό,τι καλύτερο μπορείς να φτάσεις (έστω με λίγη υπομονή). Επίσης: Phono stage όχι με λάμπες! Άρα το project άστο (ασε που δεν έχει και αρκετό gain)...προτείνω Trichord.....Πολύ καλό και μπορείς κάποια στιγμή να το αναβαθμίσεις με το εξωτερικό τροφοδοτικό NCPSU της εταιρείας.
Γιατί όχι phono με λάμπες;
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Έχω το Vanguard I πάνω από δεκαετία. Το είχα πάρει καθαρά λόγω δυνατοτήτων ρύθμισης που δεν έβρισκες αλλού κάτω από το 200άρι (μεταχειρισμένο).

Τότε, σε σπίτι φίλου, το άκουσα μαζί με το dino. Παίζανε το ίδιο πάνω κάτω. Το trigon μου φάνηκε πιο "ήσυχο".

Κάποια στιγμή το έδωσα. Γρήγορα κατάλαβα τι έκανα...

Το ξαναγόρασα.

Μάλιστα πήρα μαζί και ένα volcano χωρίς μπαταρία με σκοπό να βάλω μια και να το βάλω πάνω στο Vanguard.

Ακόμη με το πακάκι ακούω...

Στο κόστος αυτό, εκτός από τα Trichord και Trigon, πολλές ρυθμίσεις έχει και το ifi.

Σε υψηλότερο κόστος, θα έλεγα κάτι σε ASR micro basis
Με ποιο dino το ακουσες αν επιτρεπεται;φανταζομαι και το trigon ii θα ειναι καλυτερο απο το πρωτο.ευχαριστω για τις σημαντικες σου πληροφοριες.
[DOUBLEPOST=1510952743][/DOUBLEPOST]
Γιατί όχι phono με λάμπες;
Δεν εχω αποψη για λαμπατο phono,αλλα σιγουρα το project που αναφερα παραπανω τις λαμπες δεν τις εχει καν στην προενισχυση αλλα στο buffer!
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Δεν υπάρχουν ποιοτικά λαμπάτα phono σε αυτές τις κατηγορίες τιμής. Αυτά που έχουν λάμπες τις χρησιμοποιούν σαν buffer για να χρωμματίζουν ευχάριστα τον ήχο που έχει φτιάξει το soli state στάδιο.

Τα αληθινά λαμπάτα phono είναι πολύ ακριβές κατασκευές με εξωτικά υλικά και σχεδιάσεις και το κυριότερο step up μετασχηματιστές για υποβοήθηση (αφου με τον θόρυβο των λυχνιών πάει το ευαίσθητο σήμα της κεφαλής). Όλα αυτά για να λειτουργήσουν σωστά και ποιοτικά σημαίνουν πολύ μεγάλο κόστος και ενίοτε ταλαιπωρια (δεν παίζουν καλά οι stepup μετασχηματιστές με οποιαδήποτε κεφαλή)

Με αυτά τα ολίγα δεν υπάρχουν αληθινά λαμπάτα phono stages σε προσιτή (έστω και αλμυρά) τιμή...
 

Μηνύματα
355
Reaction score
686
Με ποιο dino το ακουσες αν επιτρεπεται;φανταζομαι και το trigon ii θα ειναι καλυτερο απο το πρωτο.
Πρέπει να το άκουσα γύρω στο 2004... Οπότε μιλάμε για το πρώτο dino χωρίς τροφοδοτικό.

Θυμάμαι πως η ακρόαση έγινε διότι κάποιο phono σημαντικά μεγαλύτερης τιμής είχε θέμα με τις ασύρματες εκπομπές από το γύρω περιβάλλον (έπιανε τα ραδιοταξί κλπ). Γι αυτό δοκιμάσαμε αυτά τα δύο phono, τα οποία δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα.

Ένα ενδιαφέρον θέμα με τα trigon vanguard ήταν η αναβάθμιση με εξωτερικό τροφοδοτικό μπαταρίας (το volcano).

Το τροφοδοτικό αυτό κόστιζε όσο και το phono.

Το μεγαλύτερο μοντέλο phono, το advance, ήταν ένα vanguard μαζί με το volcano σε ένα κουτί.

Και κόστιζε όσο τα vanguard και volcano μαζί... Απορώ ποιος το αγόραζε.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Γεια σας,εχω ενα πικαπ Nothgham Analogue Horizon το οποιο ειναι αναβαθμισμενο με καλωδιωση van den Hul D-502 με ακροδεκτες eichmann Bullet Gold,και καλωδιο ρευματος AudioQuest (πολυ λεπτο)η εκδοση που ειχε βγει για πικαπ.Ο δε βραχιονας ειναι ο RB-251 που αντικατεστησε τον 250 γιατι ειχε προβλημα.Η κεφαλη που τον συνοδευει ειναι η Benz SL 0.4V. Οσον αφορα τον ενισχυτη αυτη την εποχη παιζω με εναν Simaudio i3.Tο δε phono stage που εχω υποψη μου ειναι τα εξης.
1-Project Tube Box DS
2-Creek Audio OBH-15 Mk2
3-
Trichord Dino MK3
Τα οποια μπορουν να αγοραστουν και καινουργια με το Dino ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΙΑΚΑ απο οικονομικης αποψης!Και σε μεταχειρισμενο το
Trigon Vanguard II το ΙΙΙ θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο για μεταχειρισμενο,οποτε εκτος.Περιμενω τις αποψεις σας και ευχαριστω!
Έχει το περιοδικό ήχος τεστ με phonο.

Και αυτό που με εκπλήσσει ευχάριστα με το περιοδικό είναι ότι τα φθηνά phono έχουν σχεδόν ίδια βαθμολογία με τα ακριβά.

Σαν να σου λένε ότι τα ακριβά δεν είναι απαραίτητα και καλύτερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Έχει το περιοδικό ήχος τεστ με phonο.

Και αυτό που με εκπλήσσει ευχάριστα με το περιοδικό είναι ότι τα φθηνά phono έχουν σχεδόν ίδια βαθμολογία με τα ακριβά.

Σαν να σου λένε ότι τα ακριβά δεν είναι απαραίτητα και καλύτερα.
Είναι καλύτερα...αδιαμφισβήτητα..(δεν αναφέρομαι βεβαια σε κάποιο ακριβό που είναι κατασκευαστικό λάθος!)! Όταν έψαχνα για phono stage προ ετών και είχα δοκιμάσει αρκετά, δεν υπάρχει καμιά σχέση στην απόδοση ενός φτηνού (150-200 ευρώ) σε σχέση με ένα ακριβό phono (ακόμη και της τάξεως των 1000-1200 ευρώ). Νομίζω είναι από τις audio συσκευές που έχουν πολύ μεγάλη επίδραση στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα....δεν ξέρω τι λένε και άλλοι φίλοι που έχουν κάνει παρόμοια δοκιμή..
 

T

Tadakis

Guest
ισχύει. Ένα τέτοιο stage ειναι ικανό να αναδείξει την υπέροχη του αναλογικού κόσμου. Δυστυχώς αυτα των 200-300 η και 500 ευρώ εισάγουν πολλές συμβιβαστικές παραμέτρους που αφαιρούν πολύ από το excitement. Επίσης ένα phono stage ειναι επένδυση και το πιο συμαντικο στην αλυσίδα του αναλογικού.μια σωστή επιλογή εκεί θα σε γλιτώσει από κάποια περιττά ενδιάμεσα μελόντικα βήματα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top