Επιλογή phono stage

Μηνύματα
5
Reaction score
4
Καλησπέρα , θα ήθελα κάποια βοήθεια για την επιλογή phono stage. Το σύστημα που έχω είναι: Ενισχυτής Hegel h190 , με ηχεία monitor audio bronze6 και πικαπ rega planar 25 με βραχίονα RB 600 και κεφαλή Hana SL. Το μπάτζετ που διαθέτω είναι μέχρι 1000 e , ποια είναι η γνώμη σας για το project phono box ds2?
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Το συγκεκριμενο δεν το εχω δοκιμασει αλλα ειχα συγκρινει ενα λαμπατο της ιδια εταιριας με το ενσωματωμενο του Τσακιριδη που ειχα μεσα στον προενισχυτη μου και δεν υπηρχε καμια επαφη. Το πουλησα αυθημερων.
Δε ρωτας τα παιδια αυτα να δεις τι κοστιζει το καλο τους phono? Κατι μου λεει οτι δεν θα μετανοιωσεις αν το κανεις...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα , θα ήθελα κάποια βοήθεια για την επιλογή phono stage. Το σύστημα που έχω είναι: Ενισχυτής Hegel h190 , με ηχεία monitor audio bronze6 και πικαπ rega planar 25 με βραχίονα RB 600 και κεφαλή Hana SL. Το μπάτζετ που διαθέτω είναι μέχρι 1000 e , ποια είναι η γνώμη σας για το project phono box ds2?
1. http://www.analogueseduction.net/sonneteer/sonneteer-sedley-mm-mc-phonostage.html (κυκλοφορεί και σε αγγελία εδώ στο φόρουμ νομίζω)
2. http://www.analogueseduction.net/trichord-research/trichord-dino-mk3-phono-stage.html
 



Μηνύματα
75
Reaction score
57
Το μεγάλο phono των Τσακιριδεων είναι εξαιρετικό... Φυσικά και αξίζει τα λεφτά του. το έχω περίπου ένα χρόνο και δεν με έχει απογοητεύσει....
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Το μεγάλο phono των Τσακιριδεων είναι εξαιρετικό... Φυσικά και αξίζει τα λεφτά του. το έχω περίπου ένα χρόνο και δεν με έχει απογοητεύσει....

Σκεψου οτι επαιξε εξαιρετικα την Denon DL S1. Επαθε πλακα ο γκουρου μου που το ρυθμισε...0.15 εξοδο αν θυμαμαι καλα!
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.809
Reaction score
2.224

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Το Sonneteer Sedley αντιπροσωπεύεται και στην Ελλάδα (audio Soul Ultra)
Ίδια τιμή με το εξωτερικό,
ναι sorry, απλά το λινκ το έβαλα για να δει τεχνικά χαρακτηριστικά κ.λ.π. Είμαι 200% υπέρ της αγοράς των συσκευών μας από τους έλληνες αντιπροσώπους (εφ΄όσον διατηρούν ανταγωνιστική τιμή).
 

Μηνύματα
5
Reaction score
4
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον , αρκετές επιλογές και απ’οτι βλέπω να μην το σκεφτώ καθόλου για project , απλά δεν είναι και λίγα τα χρήματα και θέλω να κάνω μια επιλογή που δεν θα το μετανιώσω αργότερα .
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Φίλε μου έχω ένα phono ιδιοκατασκευές από Τσακιριδη το οποίο παίζει πολύ καλά .Πριν αποφασίσεις να δοκιμασεις γιατί πραγματικά είναι χαος.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Δεν υπάρχει καλό phono. Η περίπτωση πικάπ είναι μια ηθελημένα vintage επιλογή που έχεις κάνει και πρέπει να σου αρέσει εσένα πως παίζει.
Στο price point που θέτεις όλοι δίνουν τα phono για δοκιμή σπίτι οπότε άκουσε, φρόντισε η κεφαλοβελόνα σου να ματσάρει (ρυθμίσεις) με το phono (αφού είσαι σίγουρος εκ των προτέρων ότι είναι στημένη σωστά στον βραχίονα) και διάλεξε αυτό που προτιμάς σαν ηχόχρωμα.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Επειδή μιλάμε για κεφαλή ΜC ένα phono με ρυθμίσεις gain και loading impedance είναι απαραίτητο. Τα specs της Hana SL προτείνουν 400 ohms loading impedance. Οπότε ψάχνεις για κάποιο που να έχει αρκετές ρυθμίσεις ώστε να ταιριάξεις στο μέγιστο την κεφαλή. Gain 60dB είναι μια χαρά.

Αυτά που προτάθηκαν είναι καλά αλλά δε ξέρω ποιο προσφέρει 400 ohms loading impedance. Ψάξτο καλά.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Έχω το ίδιο πικάπ.Τράβα μέχρι τον Τροβά να σου φτιάξει ένα.Θα με θυμηθείς
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Επειδή μιλάμε για κεφαλή ΜC ένα phono με ρυθμίσεις gain και loading impedance είναι απαραίτητο. Τα specs της Hana SL προτείνουν 400 ohms loading impedance. Οπότε ψάχνεις για κάποιο που να έχει αρκετές ρυθμίσεις ώστε να ταιριάξεις στο μέγιστο την κεφαλή. Gain 60dB είναι μια χαρά.

Αυτά που προτάθηκαν είναι καλά αλλά δε ξέρω ποιο προσφέρει 400 ohms loading impedance. Ψάξτο καλά.
Με πρόλαβες, μπράβο σου ρε μάγκα, o φίλος έγραψε μια τεκμηριωμένη άποψη σύμφωνα με αυτά που ζητάει η κεφαλή που έχεις.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν υπάρχει καλό phono. Η περίπτωση πικάπ είναι μια ηθελημένα vintage επιλογή που έχεις κάνει και πρέπει να σου αρέσει εσένα πως παίζει.
Στο price point που θέτεις όλοι δίνουν τα phono για δοκιμή σπίτι οπότε άκουσε, φρόντισε η κεφαλοβελόνα σου να ματσάρει (ρυθμίσεις) με το phono (αφού είσαι σίγουρος εκ των προτέρων ότι είναι στημένη σωστά στον βραχίονα) και διάλεξε αυτό που προτιμάς σαν ηχόχρωμα.
Υπαρχουν ΑΨΟΓΑ phono εκει εξω αν ψαξει καποιος.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μέχρι 1000ε? Μπορείτε να προτείνετε 1-2? Για το παιδί που ρωτάει δλδ οχι για εμένα.
Κατ αρχην να πω οτι το σχολιο μου εγινε ως απαντηση στο δικο σου οτι δηλ. δεν υπαρχει καλο phono.Ετσι εκ του προχειρου θα ελεγα graham slee,dynavector,rega, naim.........
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Εγω έχω δει αγγελία χθεσινή με ένα πολύ καλό phono που δυστυχώς δεν μπορώ να αποκτήσω.
Αν ψαξετε υπαρχουν πολύ καλά στην κατηγορία τιμης που ψαχνετε και χαμηλότερα, σε μεταχειρισμένα!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top