Επιλογή phono stages

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα κάπως την βοήθεια σας. Λοιπον θα σας πω λιγο το σύστημα μου. Ενισχυτής creek evolution 2 πικαπ project experience 2 με κεφαλή orthofon browse 2m και πρόσφατη ανακαλωδιοση του βραχίονα με crear audio καλωδια ηχειων super cold nordost ηχεία focal aria 926 και phono stage project phono box s.
Λοιπον μετα απο 3 μπορεί και παραπάνω μουσικής θέλω γιατι αυτο κατάλαβα πλέον το phono stage.
Συν που μελλοντικά θα αλλαχτεί η κεφαλή και λεω να βαλω την μαύρη orthofon.
Τωρα το ποσό μέχρι 500ευρω γιατί οι καιροί ειναι δύσκολοι άκουσα σε εναν φίλο μου που πρόσφατα αγόρασε phono stage το Vincent ph 8 και έπαθα την πλακα μου.

Καποια στιγμή θα το φέρει να το βαλω στο σύστημα μου να δω πως θα παίζει..α ξεχασα να πω απο το πικαπ φεύγουν καλωδια της clear audio τα quint και απο το phono στον ενισχυτή καλώδια της kimba τα ultraplate αυτα που κάνουν 140 ευρώ .
Η μουσική που ακουω ειναι κλασικη ροκ σύγχρονη ροκ καμια φορα ακούω και κλασική και ακούω τζαζ και σπάνια βάζω και καμιά μεταλια. Στην ουσία θελω ακόμα ποιο πολύ λεπτομέρεια το phono μου εχω παρατηρήσει σε κάποια κομμάτια θάβει ορισμένα όργανα που έπρεπε να τα άκουγα εχω κάνει γενικά πολλές ρυθμίσεις στο phono μου για να βρω να με ικανοποιεί..αυτα το ξερω οτι έγραψα σεντόνι
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Από τα λίγα που έχω ακούσει θεωρώ ότι έξτρα λεπτομέρεια θα λάβεις από κανένα trichord.

Επίσης η πλήρης παραμετροποίηση του το καθιστά ιδανικό ταίρι για όλες τις κεφαλές της αγοράς και η δυνατότητα αναβάθμισης και του τροφοδοτικού του περιθώριο και για περαιτέρω βελτιωση.

Ωστόσο υπάρχουν και πολλά ακόμη και περίμενε και επόμενες προτάσεις να πέσουν στο τραπέζι
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Από τα λίγα που έχω ακούσει θεωρώ ότι έξτρα λεπτομέρεια θα λάβεις από κανένα trichord.

Επίσης η πλήρης παραμετρchordοποίηση του το καθιστά ιδανικό ταίρι για όλες τις κεφαλές της αγοράς και η δυνατότητα αναβάθμισης και του τροφοδοτικού του περιθώριο και για περαιτέρω βελτιωση.

Ωστόσο υπάρχουν και πολλά ακόμη και περίμενε και επόμενες προτάσεις να πέσουν στο τραπέζι
Για το tri
Από τα λίγα που έχω ακούσει θεωρώ ότι έξτρα λεπτομέρεια θα λάβεις από κανένα trichord.

Επίσης η πλήρης παραμετροποίηση του το καθιστά ιδανικό ταίρι για όλες τις κεφαλές της αγοράς και η δυνατότητα αναβάθμισης και του τροφοδοτικού του περιθώριο και για περαιτέρω βελτιωση.

Ωστόσο υπάρχουν και πολλά ακόμη και περίμενε και επόμενες προτάσεις να πέσουν στο τραπέζι
Εχω διαβάσει απο εδω για το trichord οτι είναι πολύ καλό αλλα αυτό ειναι το θέμα αμα δεν το εχεις να βαλεις στο σύστημα σου να το ακούσεις δεν μπορείς να βγάλεις σωστα συμπεράσματα.βεβαια η τιμή του ειναι πάνω απο 500 ευρώ αλλα. Εντάξει συν 100ευρω αμα είναι και βγάλει το αποτέλεσμα πού αναζητώ δεν θα με χαλάσει. Ενας μου πρότεινε τον primare r32 νομίζω αλλα μολις ειδα τιμή λεω οκκ αυτό στοιχίζει ποιο πολυ και απο τον ενισχυτή μου
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Η κεφαλή σου τι κόστος έχει;
Γυρω στα 450 νομίζω αλλα καποια στιγμή στο μελλον θα βάλω την orthofon black που παει γυρω στα 550 νομίζω. Εντιτ
Εχει πέσει η τιμη της τώρα που είδα στα 300 έχει πάει και η μαύρη στα 500
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Τσεκαρε κου του πετροπουλου το echo. Αν δεν σου κατσει το vincent εδω ειμαι εγω!
 


Μηνύματα
460
Reaction score
199
Θα σε συμβούλευα όποιες αλλαγές να τις κάνεις αν μπορείς μετά από δοκιμές και μόνο.
Το συγκεκριμένο phono είναι πολύ καλό, αν και φθηνό αυτό μην το σκέφτεσαι αρνητικά.
Δεν ξέρω αν έχεις παίξει με τις ρυθμίσεις που έχει.
Μήπως ευθύνεται και ο ενισχυτής σου στο ηχητικό αποτέλεσμα;
Δανείσου και κάποιον άλλον ενισχυτή από κάποιον φίλο σου και βλέπεις αν προκύψουν αλλαγές στον ήχο σου.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Θα σε συμβούλευα όποιες αλλαγές να τις κάνεις αν μπορείς μετά από δοκιμές και μόνο.
Το συγκεκριμένο phono είναι πολύ καλό, αν και φθηνό αυτό μην το σκέφτεσαι αρνητικά.
Δεν ξέρω αν έχεις παίξει με τις ρυθμίσεις που έχει.
Μήπως ευθύνεται και ο ενισχυτής σου στο ηχητικό αποτέλεσμα;
Δανείσου και κάποιον άλλον ενισχυτή από κάποιον φίλο σου και βλέπεις αν προκύψουν αλλαγές στον ήχο σου.
Το ξέρω οτι ειναι πολυ καλό για τα λεφτα του. Εχω παίξει με τις ρυθμίσεις συν οτι το εχουμε δοκιμάσει σε δύο αλλους ενισχυτές εναν arcam και εναν γερμανικό harmon και κατι άλλο αυτος με τον γερμανικό φοραει την ιδια βελόνα με εμενα και ιδιο πικάπ και το αλλο ιδιο πικάπ με μια σουμικο ε και στους δυο ενισχυτές ανάλογα με τις ρυθμίσεις σε μερικά τραγούδια θαβοντουσαν κάποια όργανα οπότε πιστεύω ειναι αδυναμία του phono να βγάλει περισσότερη ανάλυση
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα κάπως την βοήθεια σας. Λοιπον θα σας πω λιγο το σύστημα μου. Ενισχυτής creek evolution 2 πικαπ project experience 2 με κεφαλή orthofon browse 2m και πρόσφατη ανακαλωδιοση του βραχίονα με crear audio καλωδια ηχειων super cold nordost ηχεία focal aria 926 και phono stage project phono box s.
Λοιπον μετα απο 3 μπορεί και παραπάνω μουσικής θέλω γιατι αυτο κατάλαβα πλέον το phono stage.
Συν που μελλοντικά θα αλλαχτεί η κεφαλή και λεω να βαλω την μαύρη orthofon.
Τωρα το ποσό μέχρι 500ευρω γιατί οι καιροί ειναι δύσκολοι άκουσα σε εναν φίλο μου που πρόσφατα αγόρασε phono stage το Vincent ph 8 και έπαθα την πλακα μου.

Καποια στιγμή θα το φέρει να το βαλω στο σύστημα μου να δω πως θα παίζει..α ξεχασα να πω απο το πικαπ φεύγουν καλωδια της clear audio τα quint και απο το phono στον ενισχυτή καλώδια της kimba τα ultraplate αυτα που κάνουν 140 ευρώ .
Η μουσική που ακουω ειναι κλασικη ροκ σύγχρονη ροκ καμια φορα ακούω και κλασική και ακούω τζαζ και σπάνια βάζω και καμιά μεταλια. Στην ουσία θελω ακόμα ποιο πολύ λεπτομέρεια το phono μου εχω παρατηρήσει σε κάποια κομμάτια θάβει ορισμένα όργανα που έπρεπε να τα άκουγα εχω κάνει γενικά πολλές ρυθμίσεις στο phono μου για να βρω να με ικανοποιεί..αυτα το ξερω οτι έγραψα σεντόνι
Όλα αυτά για τα καλώδια κ.λ.π ουδεμία σχέση με το ζητούμενο..μη περιμένεις να ακούσεις καμιά τρελή διαφορά. Εκείνο που έχει σημασία είναι η κεφαλή (σωστά στημένη και ταίριασμα με τον βραχίονα) και ..πολύ σωστά όπως σκέφτεσαι το phono stage....εύκολα φαντάζομαι ΄θα μπορείς να δανειστείς 3-4 από εμπόρους να τα δοκιμάσεις σπίτι. Διαφορά θα ακούσεις, και μεγάλη σίγουρα, ανεξάρτητα από τα άλλα συνοδά μηχανήματα. Η Trichord είναι κλασική εταιρεία για phono stages, δοκιμασμένη σίγουρη λύση αλλά ακριβή...οπότε άκου όσα πιο πολλά μπορείς στον χώρο σου και διάλεξε
 

Μηνύματα
424
Reaction score
567
Το primare pre 32 το ακουσα στον Ορφεα και απογοητευτικα χωρια του οτι ειναι ακριβο.Mαλιστα και τα ατομα του Ορφεα δεν πιστευαν ποσο χαλια ακουγονταν.Θα επικοινωνουσαν με την εταιρεια να ρωτησουν γιατι παιζει ετσι κ εχει κ αυτη την τιμη παρολου τις ρυθμισεις που του εκαναν.Ετσι μου ειχανε πει τουλαχιστον.Μολις βαλαμε το ASR δεν υπηρχε συγκριση ηταν η μερα με τη νυχτα.Τελικα προχωρησα στην αγορα του ASR απο αλλο καταστημα μεταχειρισμενο.
[DOUBLEPOST=1526495469][/DOUBLEPOST]Sorry λογω ταχυτητας primare R32.....
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Όλα αυτά για τα καλώδια κ.λ.π ουδεμία σχέση με το ζητούμενο..μη περιμένεις να ακούσεις καμιά τρελή διαφορά. Εκείνο που έχει σημασία είναι η κεφαλή (σωστά στημένη και ταίριασμα με τον βραχίονα) και ..πολύ σωστά όπως σκέφτεσαι το phono stage....εύκολα φαντάζομαι ΄θα μπορείς να δανειστείς 3-4 από εμπόρους να τα δοκιμάσεις σπίτι. Διαφορά θα ακούσεις, και μεγάλη σίγουρα, ανεξάρτητα από τα άλλα συνοδά μηχανήματα. Η Trichord είναι κλασική εταιρεία για phono stages, δοκιμασμένη σίγουρη λύση αλλά ακριβή...οπότε άκου όσα πιο πολλά μπορείς στον χώρο σου και διάλεξε
τοσο καλο το Trichord?ακουω συνεχεια απο εδω καλα λογια.κοιτα θα δοκιμασω το vincent ph-8 που αγορασε το φιλαρακι που εχει ιδιο πικαπ και βελονα με εμενα να δω πως θα παιζει στο συστημα μου και μετα αμα δινουν αναλογα τα μαγαζια να δοκιμασω και κανενα αλλο phono
[DOUBLEPOST=1526497931][/DOUBLEPOST]
Το primare pre 32 το ακουσα στον Ορφεα και απογοητευτικα χωρια του οτι ειναι ακριβο.Mαλιστα και τα ατομα του Ορφεα δεν πιστευαν ποσο χαλια ακουγονταν.Θα επικοινωνουσαν με την εταιρεια να ρωτησουν γιατι παιζει ετσι κ εχει κ αυτη την τιμη παρολου τις ρυθμισεις που του εκαναν.Ετσι μου ειχανε πει τουλαχιστον.Μολις βαλαμε το ASR δεν υπηρχε συγκριση ηταν η μερα με τη νυχτα.Τελικα προχωρησα στην αγορα του ASR απο αλλο καταστημα μεταχειρισμενο.
[DOUBLEPOST=1526495469][/DOUBLEPOST]Sorry λογω ταχυτητας primare R32.....
ναι το καταλαβα και εγω ποιο primare ελεγες ναι ειναι οντος πολυ ακριβο και γενικα με χαλαει που στην μια ακρη εχει τους ακροδεκτες και στην εντελως ακρη εχει την γειωση για το πικαπ ακομα και στα ξενα rewies το κραζουν γιαυτο τον λογο που ανεφερα.στον ορφεα μου το προτεινανε και σε εμενα γιατι απο εκει αγορασε ο φιλος το vincent
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Μολις βαλαμε το ASR δεν υπηρχε συγκριση ηταν η μερα με τη νυχτα.Τελικα προχωρησα στην αγορα του ASR απο αλλο καταστημα μεταχειρισμενο.
[DOUBLEPOST=1526495469][/DOUBLEPOST]Sorry λογω ταχυτητας primare R32.....
Πολύ καλό το ASR....
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Εχθες ειχε έρθει ο φίλος που ειχε παρει το Vincent και καναμε δοκιμές εντάξει η μέρα με την νύχτα εξτρα λεπτομέρεια έβγαλε το Vincent αλλα αυτο που μου άρεσε ισορροπησε το μπάσο με phono box s της project αυτό το πρόβλημα έχω δεν μπορεί να διαχειρηστει σωστά το μπάσο βεβαια οταν εφτιαχνα το σύστημα το πηγαινα σιγα σιγα στο τελος αγορασα τα ηχεια γιατι ειχα κάτι παλια roister .
Παλια νομιζα οτι έφταιγε ο ενισχυτής ο creek evolution 2 αλλα αυτός ειναι φλαταρισμενος ενισχυτής γιαυτο πηρα τα focal aria 926 που εχουν μπάσο να γίνει πάντρεμα

Αλλα τελικά το phono stage φταίει βελτιώθηκε μόνο οταν ενεργοποιησα το subsonic του project κατέβηκε το μπάσο και ακουγες και τα υπόλοιπα όργανα,π.χ τα πιατινια που δεν τα άκουγες πριν γιατι έβγαινε το μπασο μπροστά .

Θα ήθελα ομως να ακούσω και ενα trichord mk3 αμα το γράφω σωστά το θεμα ειναι που μπορώ να βρω ενα ετσι να δοκιμάσω .
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπόν επανέρχομαι όπως είπα ειχε έρθει ο φίλος και βάλαμε το vincent pho 8 στο σύστημα μου.
Λοιπόν άνοιξε η σκηνή ακούσαμε όργανα που ήταν πίσω που με το δικο μου phono box s της project δεν τα άκουγες έβαζε μπροστά τα μπάσα και τα τύμπανα και κατι βιολιά η πιάνο δεν ακουγοντουσαν.
Απο σεπτεμβριο λεω να παω ορφεα μιας που ειναι ο μόνος που δίνει μηχανήματα να τα ακούσεις σπίτι σου.
Σκεφτόμουν για το project box ds+ και σκεφτόμουν και απο naim audio το stageline γενικά μπορώ να δώσω μεχρι 600 ευρώ.
Θα μου πείτε γιατι δεν περνεις σαν του φίλου αφου το ακουσες; γιατι καποια στιγμή θα βαλω την orthofon 2m black τώρα εχω την browse και το vincent δεν θα ανταποκριθεί στην μαύρη.
Έχετε κάτι αλλο να προτείνετε; ξέρω θα μου πείτε για το trihncord mkiii αλλα βρε παιδιά δεν.το.δινουν να το ακουσω στο συστημα μου έτσι τυφλά δεν μπορώ να το πάρω
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
[QUOTE="mparaxir, post: 2333301, member: γιατι καποια στιγμή θα βαλω την orthofon 2m black τώρα εχω την browse και το vincent δεν θα ανταποκριθεί στην μαύρη.
[/QUOTE]
Γιατι το πιστευεις αυτο;Ιδιες κεφαλες ειναι
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
[QUOTE="mparaxir, post: 2333301, member: γιατι καποια στιγμή θα βαλω την orthofon 2m black τώρα εχω την browse και το vincent δεν θα ανταποκριθεί στην μαύρη.
Γιατι το πιστευεις αυτο;Ιδιες κεφαλες ειναι[/QUOTE]
Εμένα έτσι μου ειπανε από τον Ορφέα οχι οτι δεν θα παίξει το vincent απλά δεν θα βγάλει αυτά που θέλεις να ακούσεις απο την μαύρη βελόνα
Τωρα αμα το ειπανε έτσι για να πάρουν περισσότερο χρήμα τι να πω αυτο δείχνει οτι κάνεις δεν άξιος εμπιστοσύνης και κοιτάνε το χρήμα
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.447
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top