Επιλογή Projector σε Dedicated room γύρω στα 3K

Μηνύματα
36
Reaction score
16
Καλησπέρα κύριοι.
Σχετικά με την επιλογή projector θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.
Το δωμάτιο που θα μπει θα είναι χωρίς παράθυρα, αποκλειστικά για home cinema...
Το ποσό που θα διέθετα είναι γύρω στα 3Κ πάνω κάτω... (όχι ότι θα με χάλαγε αν μου προτείνατε και κάποιον οικονομικότερο με χαρακτηριστικά που δεν θα υπήρχε τεράστια διαφορά οπτική).
Οι επιλογές από ότι βλέπω είναι μεταξύ των Epson, Optoma και Benq.
Εδώ και καιρό νόμιζα ότι είχα καταλήξει στον Optoma UHD65, αλλά θα ήθελα και κάποια πιο "έμπειρη" γνώμη στο γιατί ναι ή γιατί όχι...
Οι γνώμες που ακούω αρίστερά δεξιά είναι πχ ότι οι epson έχουν πολύ πιο ζωντανά χρώματα κάτι το οποίο όμως θυμίζει περισσότερο τηλεόραση και αφαιρεί από την "κινηματογραφική" αίσθηση. Επίσης στον Epson (W5700) με προβληματίζει αρκετά το μέγεθός του και αν θα έχω πρόβλημα να τον τοποθετήσω σε ψευδοροφή ή αν θα πρέπει να φτιάχνω έξτρα βάσεις κλπ...
Η απόσταση που έχω από πίσω μέχρι την οθόνη είναι 4 μέτρα και θα παίξω σε περίπου 110''.
Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
36
Reaction score
16
Νομίζω έχεις μπερδευτεί με τα μοντέλα
Ο επσον έχει 9400 σαν τρέχον μοντέλο
ναι έχεις δίκιο. Τον 9400 εννοούσα. 5700 είναι ο Benq...

Επίσης, συνεχίζοντας τις σκέψεις μου, και πάντα δεδομένου ότι στην παρούσα φάση δεν παίρνεις Native 4K σε φυσιολογικά χρήματα, μήπως θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα κάποιο πιο οικονομικό μοντέλο (όπως Benq W2700, Optoma UHD50 κλπ) με μελλοντική αναβάθμιση σε True 4K, όταν γίνουν πιο προσιτοί;
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Μακάρι να μπορούσες να βάλεις και τους δύο στο ίδιο κουτί! Αν θέλεις χρώμα τότε Epson. Αν θέλεις ξυράφι εικόνα τότε Benq. Αν θέλεις επεξεργασία σε επίπεδο 4Κ τότε Benq. Αν θέλεις φως τότε Epson. Αν βλέπεις rainbow τότε Epson. Αν θέλεις τέλεια κίνηση τότε Benq.
Αν τα θέλεις όλα σε ένα κουτί τότε άλλαξε κατηγορία (κοίτα προς JVC μεριά...)
Ελπίζω να (μην) βοήθησα.
Γιάννης
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Πριν καν ξεκινησεις την αναζητηση, ξεκινα απο το εαν εσυ η τα προσωπα που θα βλεπετε τακτικα μαζι ταινιες (πατερας μανα,συζυγος ,παιδι κλπ) βλεπουν το φαινομενο του ''rainbow'' που εμφανιζουν ολοι οι DLP προβολεις. Αν το βλεπουν,τοτε ο EPSON ειναι μονοδρομος.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
16
Μακάρι να μπορούσες να βάλεις και τους δύο στο ίδιο κουτί! Αν θέλεις χρώμα τότε Epson. Αν θέλεις ξυράφι εικόνα τότε Benq. Αν θέλεις επεξεργασία σε επίπεδο 4Κ τότε Benq. Αν θέλεις φως τότε Epson. Αν βλέπεις rainbow τότε Epson. Αν θέλεις τέλεια κίνηση τότε Benq.
Αν τα θέλεις όλα σε ένα κουτί τότε άλλαξε κατηγορία (κοίτα προς JVC μεριά...)
Ελπίζω να (μην) βοήθησα.
Γιάννης
Η περιγραφή σου μου λέει Benq, δεδομένου ότι το δωμάτιο δεν θα έχει παράθυρα - φως που να επηρρεάζει την φωτεινότητα... εξαιρώντας του rainbow effect.
Μια επίσκεψη σε μια έκθεση καταστήματος, όπου θα δω έναν DLP σε λειτουργία αρκεί για καταλάβω αν επηρρεάζομαι ή πάει και ανάλογα με το μοντέλο;;;
Ευχαριστώ και πάλι Γιάννη
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
ναι έχεις δίκιο. Τον 9400 εννοούσα. 5700 είναι ο Benq...

Επίσης, συνεχίζοντας τις σκέψεις μου, και πάντα δεδομένου ότι στην παρούσα φάση δεν παίρνεις Native 4K σε φυσιολογικά χρήματα, μήπως θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα κάποιο πιο οικονομικό μοντέλο (όπως Benq W2700, Optoma UHD50 κλπ) με μελλοντική αναβάθμιση σε True 4K, όταν γίνουν πιο προσιτοί;
Οι Native 4K δεν θα γινουν ποτε προσιτοι.
Αυτο γιατι οι consumer DLP προβολεις δεν προβλεπεται απο την ΤΙ να εχουν native 4K panels.
Επισης οι JVC/SONY με native panel δεν θα πεσουν ποτε χαμηλα σε τιμή.

Δεν ειναι αυτο ομως που πρεπει να σε απασχολει μια και η "μετατροπή" 2.5Κ->4Κ γίνεται με παρα πολυ καλο (πλέον) τρόπο και τα 4Κ pixels ειναι εντελως διακριτά.

Αυτο που πρεπει να σε απασχολεί ειναι η καλύτερη συνολικά εικονα που μπορείς να παρεις με το δεδομένο μπάτζετ σου.

Μαλλον πας στον 9400, καρφί μάλιστα αφου εχει πολύ καλο μαυρο και μπορεις να τον τοποθετήσεις πρακτικά παντου. Αλλιώς στους w5700/2700. Αν δεν εχεις batcave χώρο τοτε πας προς τον w2700 μιας και μάλλον δεν θα δεις σημαντική διαφορά.

Καλές αγορές και καλές προβολές!

ΥΓ. Ρωτα την επισημη αντιπροσωπεια της JVC αν πουλάνε ακομα τον JVC x7900 στα 2850ευρω. Αν ναι, τον αγοράζεις χθες.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
16
Οι Native 4K δεν θα γινουν ποτε προσιτοι.
Αυτο γιατι οι consumer DLP προβολεις δεν προβλεπεται απο την ΤΙ να εχουν native 4K panels.
Επισης οι JVC/SONY με native panel δεν θα πεσουν ποτε χαμηλα σε τιμή.

Δεν ειναι αυτο ομως που πρεπει να σε απασχολει μια και η "μετατροπή" 2.5Κ->4Κ γίνεται με παρα πολυ καλο (πλέον) τρόπο και τα 4Κ pixels ειναι εντελως διακριτά.

Αυτο που πρεπει να σε απασχολεί ειναι η καλύτερη συνολικά εικονα που μπορείς να παρεις με το δεδομένο μπάτζετ σου.

Μαλλον πας στον 9400, καρφί μάλιστα αφου εχει πολύ καλο μαυρο και μπορεις να τον τοποθετήσεις πρακτικά παντου. Αλλιώς στους w5700/2700. Αν δεν εχεις batcave χώρο τοτε πας προς τον w2700 μιας και μάλλον δεν θα δεις σημαντική διαφορά.

Καλές αγορές και καλές προβολές!

ΥΓ. Ρωτα την επισημη αντιπροσωπεια της JVC αν πουλάνε ακομα τον JVC x7900 στα 2850ευρω. Αν ναι, τον αγοράζεις χθες.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εννοείς ότι σε dedicated room, σκοτεινό και χωρίς παράθυρα και ο w2700 μου κάνει μια χαρά, σωστά?

Επίσης, μου κάνει εντύπωση... Για τους Optoma κανείς δεν λέει τίποτα... Ενώ τα reviews δεν τους έχουν για κακούς...
 


Μηνύματα
36
Reaction score
16

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εννοείς ότι σε dedicated room, σκοτεινό και χωρίς παράθυρα και ο w2700 μου κάνει μια χαρά, σωστά?

Επίσης, μου κάνει εντύπωση... Για τους Optoma κανείς δεν λέει τίποτα... Ενώ τα reviews δεν τους έχουν για κακούς...
Οι Optoma δεν εχουν βγαλει νεα μοντέλα με διορθωμενα πανελ χωρίς φωτοστέφανο.
Για 4Κ dlp, αυτη τη περίοδο πας μονο σε Benq w2700/w5700.

Το παραμικρό φως θα σου χαλάσει το μαυρο στην εικονα σου. Αν εχεις batcave, τοτε μην παρεις ουτε τον w5700 αλλα τον 9400 (η αν υπάρχει ακομα σε προσφορα τον x7900 που σβηνει τους πάντες απο τον χάρτη).
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ωχ... Διαφορά, όχι αστεία.... Πως κι έτσι?
Αλλά από εγγύηση? Τάμα στον Άγιο Ραφαήλ?
Γιατι οι Βουλγαροι που αγοραζουν καινουρια μηχανήματα στην χωρα τους τα παιρνουν χωρις εγγυηση? Η Βουλγαρια δεν ειναι και μακρια εδω που τα λεμε (τουλάχιστον από Θεσσαλονικη!)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
16
Γιατι οι Βουλγαροι που αγοραζουν καινουρια μηχανήματα στην χωρα τους τα παιρνουν χωρις εγγυηση? Η Βουλγαρια δεν ειναι και μακρια εδω που τα λεμε (τουλάχιστον από Θεσσαλονικη!)
Σίγουρα, απλά αν πάθει και αντί να το πας στην αντιπροσωπεία εδώ πρέπει να το στείλεις Βουλγαρία φαντάζομαι.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Σαφως και δεν θελω να σε παρασυρω σε καποια επιλογή που υπαρχουν μελανα σημεια.

Εγω απ εδώ που είμαι ουτε θα το σκεφτομουν. Για την ακριβεια κι εγω επειδή κοιταζω προβολεις (στο EPSON 9400 κολησα), αλλα ενδεχομένως για μετα το νέο ετος, θα πεταχτω μια βολτιτσα στη Σοφια και θα τον παρω. Αν παθει κατι ρωταω πρωτα Καστρουνη και μετα παω στο παρασύνθημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Ο επσον είναι όντως ωραίο κομμάτι, αλλά έχει σοβαρό θέμα στην κίνηση, και δε δουλεύει αξιοπρεπώς το frame interpolation, πρακτικά είναι άχρηστο.

Για μένα αυτό από μόνο του, αποτέλεσε σοβαρό λόγο να θέλω να τον ξεφορτωθώ..

Οπότε, όσοι ενδιαφέρονται για επσον, καλό είναι να δούνε πρώτα καμιά σκηνή με γρήγορη κίνηση.

Νομίζω πως πλέον στις διαθέσιμες επιλογές προβολέων, όλοι έχουν αξιοπρεπέστατο μαύρο και ωραία χρώματα, εφόσον καλιμπραριστουν.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
16
Οι Optoma δεν εχουν βγαλει νεα μοντέλα με διορθωμενα πανελ χωρίς φωτοστέφανο.
Για 4Κ dlp, αυτη τη περίοδο πας μονο σε Benq w2700/w5700.

Το παραμικρό φως θα σου χαλάσει το μαυρο στην εικονα σου. Αν εχεις batcave, τοτε μην παρεις ουτε τον w5700 αλλα τον 9400 (η αν υπάρχει ακομα σε προσφορα τον x7900 που σβηνει τους πάντες απο τον χάρτη).
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον JVC που μου προτείνεις, εσύ όπως και άλλοι από ότι βλέπω.
Από τοίχο σε τοίχο είμαι 3,95m.
Δεδομένου λοιπόν ότι δεν θα κολλήσει εντελώς πίσω (και για τα καλώδια και για τον εξαερισμό του) αν βάλω 15-20 cm πχ περιθώριο + τα σχεδόν 50 του projector η λάμπα πλέον θα είναι στα περίπου 3,25-3,30 από το πανί... Το οποίο βάσει του Calculator του site της JVC (https://eu.jvc.com/specials/2017/d-s/) μου δείχνει ότι εντελώς οριακά, μπορώ να έχω οθόνη 110 ίντσες (16:9)... Κάπου τόσο υπολόγιζα ούτως ή αλλιώς αλλά είμαι και εντελώς στα όρια... Θα υπήρχε θέμα; Ή μήπως καλύτερα να έβλεπα κάτι σε πιο short throw?
Ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
36
Reaction score
16
Νομιζω ο short throw σε περιοριζει πιο πολυ.
Βασικά δεν εννοούσα τους short throw αλλά σε κάποιον που για την απόσταση - μέγεθος οθόνης δεν θα ήμουν τόσο στο όριο. Δηλαδή με τον JVC και να ήθελα μελλοντικά να βάλω μια πιο μεγάλη οθόνη 1:2.35 αντί για 16:9 δεν θα είχα την επιλογή...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.885
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον JVC που μου προτείνεις, εσύ όπως και άλλοι από ότι βλέπω.
Από τοίχο σε τοίχο είμαι 3,95m.
Δεδομένου λοιπόν ότι δεν θα κολλήσει εντελώς πίσω (και για τα καλώδια και για τον εξαερισμό του) αν βάλω 15-20 cm πχ περιθώριο + τα σχεδόν 50 του projector η λάμπα πλέον θα είναι στα περίπου 3,25-3,30 από το πανί... Το οποίο βάσει του Calculator του site της JVC (https://eu.jvc.com/specials/2017/d-s/) μου δείχνει ότι εντελώς οριακά, μπορώ να έχω οθόνη 110 ίντσες (16:9)... Κάπου τόσο υπολόγιζα ούτως ή αλλιώς αλλά είμαι και εντελώς στα όρια... Θα υπήρχε θέμα; Ή μήπως καλύτερα να έβλεπα κάτι σε πιο short throw?
Ευχαριστώ!
Για τον Χ7900 χρειάζεσαι τιυλάχιστον 341 εκ. φακό-οθόνη σύμφωνα με αυτό:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.936
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top