Επιλογή soundbar

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Μόλις αγόρασα μια UHD Sony 55' και ενδιαφέρομαι να τη συμπληρώσω με ένα οικονομικό soundbar (όχι πάνω από 200 €). Θα ήθελα επιπλέον να έχει bluetooth ώστε να το χρησιμοποιώ και για μουσική από το κινητό.
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με προτάσεις;
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα κι από μένα και Χρόνια Πολλά.

Αφού είναι ήδη ανοιχτό το νήμα, σκέφτηκα να μην ανοίγω νέο για τον ίδιο λόγο.

Εδώ και πολύ καιρό αναζητώ κι εγώ μια ηχομπάρα, προκειμένου να την "ταιριάξω" με την δική μου Pioneer Kuro, τη γνωστή (και αξεπέραστη στην εποχή της) PDP-LX6090H.

Όταν αγοράστηκε (Μάρτιος 2010), συνοδεύτηκε από τη στάνταρντ βάση της, το μοντέλο KRP-TS01, που προορίζεται να λειτουργεί η συσκευή με πλαϊνά ηχεία.

Με τον καιρό όμως, αναθεώρησα λίγο την άποψή μου για το ηχητικό αποτέλεσμα των συνοδευτικών ηχείων (εντάξει, ηχεία τηλεόρασης είναι, δεν περίμενα και θαύματα) και σκέφτηκα (εξακολουθώ να σκέφτομαι) την προσθήκη μιας ηχομπάρας, που θα βελτιώσει το ακουστικό αποτέλεσμα στην καθημερινή θέαση, ιδιαίτερα τη θέαση ταινιών από NOVA ή COSMOTE.

Αρχικά, προσπάθησα να βρω και να αγοράσω την άλλη βάση, το μοντέλο PDK-TS35A, που υπερυψώνει το σώμα της Kuro, αφήνοντας ικανοποιητικό κενό, για να χωρέσει μια ηχομπάρα από κάτω, ιδιαίτερα η δική της. Όμως, η αναζήτησή μου απέβη μάταιη. Λογικό ήταν, άλλωστε, αφού όλα τα συγκεκριμένα αξεσουάρ έχουν προ πολλού αποσυρθεί από την αγορά.

Προσπαθώ λοιπόν, να βρω κάποια αξιοπρεπή ηχομπάρα, της οποίας το ύψος δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 11 εκατοστά, ώστε να μπορεί να τοποθετηθεί στη βάση της Kuro, έστω και αν προεξέχει κατά τη διάσταση του βάθους της, αλλά να μη μου κρύβει καθόλου την οθόνη. Παράλληλα, το μήκος της δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 146 εκατοστά (1.46 m), που είναι το συνολικό πλάτος της συσκευής (συμπεριλαμβανόμενου και του εξωτερικό πλαισίου).

Κάποια πρόταση ή έστω κάποια κατεύθυνση να ψάξω;

Βαλάντιο κοντά στα 150 ευρώ.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
εγω πάντως τελευταία ζαχαρωνω την Sony ΗΤ-RT4 που έχει και πίσω ηχεία..την έχει προσφορά το πλαίσιο στα 220€...την έχει δοκιμάσει κανείς...?
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Λοιπον μολις χθες ακουσα στο γειτονα την ηχομπαρα της crystal audio sv240 με sub που αγορασε προσφατα για να την βαλει σε μια 65 lg και την ακουσα τοσο πολυ που μαλλον θα την αγορασω και εγω.τιμη κοντα στα 100€.εχει toslink-mini jack &bluetooth.υψος 6,5cm βαθος 7,5cm.Για ψαχτε την.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
εγω πάντως τελευταία ζαχαρωνω την Sony ΗΤ-RT4 που έχει και πίσω ηχεία..την έχει προσφορά το πλαίσιο στα 220€...την έχει δοκιμάσει κανείς...?
Πρώτον, η προσφορά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ είναι για εκθεσιακά κομμάτια, και μόνο σε ορισμένα καταστήματα. Που σημαίνει ότι πρέπει να πας ο ίδιος στο μαγαζί που θα την εντοπίσεις για να τη δεις και να την αγοράσεις. Σε τι κατάσταση θα είναι το σετ, εξαρτάται από το πως την έχει χρησιμοποιήσει το εν λόγω μαγαζί.

Δεύτερον, εγώ την εντόπισα στο κατάστημα του Ταύρου, στην Πειραιώς και πήγα επιτόπου απόψε να την ελέγξω. Όταν διαπίστωσα ότι όλα τα κομμάτια της ήταν σε άριστη κατάσταση και βεβαιώθηκα ότι οι διαστάσεις της ίδιας της ηχομπάρας θα με βολέψουν στην προσαρμογή της στην τηλεόρασή μου, αποφάσισα να την αγοράσω, αλλά πριν τους ζήτησα να βεβαιωθούν ότι υπάρχουν όλα τα παρελκόμενα (manual, καλώδια, τηλεχειριστήριο κλπ.). Τους ρώτησα αν υπάρχει και το κουτί της αρχικής συκευασίας και μου είπαν ότι δεν υπάρχει. Όταν τους ρώτησα πως θα μπορέσω να μεταφέρω όλα τα κομμάτια ασφαλώς, χωρίς τη συσκευασία τους, με διαβεβαίωσαν ότι θα τα συσκευάσουν προσεκτικά, ώστε να αποφευχθεί κάποια ζημιά. Στη συνέχεια, βρήκαν όλα τα παρελκόμενα, τυλίξανε προσεκτικά τα κομμάτια με νάϋλον με φουσκάλες, πλήρωσα (4 άτοκες), τα πήγαμε στο αυτοκίνητο και πριν μισή ώρα είναι στο σπίτι. Δοκιμή από το νέο έτος, τώρα έχω πολλές δουλειές που τρέχουν.

Τρίτον, το εν λόγω σετ, αποτελείται από 4 κομμάτια: Την ηχομπάρα, που παίζει το ρόλο των μπροστινών ηχείων 3-σε-1 (κεντρικό, αριστερό, δεξί) και ενσωματώνει και τον ενισχυτή, το subwoofer και τα δυο πίσω ηχεία, κολώνες δαπέδου, όλα αυτά μαζί με το τηλεχειριστήριο, ένα καλώδιο οπτικής ίνας και το εγχειρίδιο οδηγιών. Το ΠΛΑΙΣΙΟ παρέχει δυο χρόνια εγγύηση δική του, που αναφέρεται στην απόδειξη αγοράς. Αυτό που δεν έχω ακόμα ελέγξει είναι το αν τα πίσω ηχεία συνδέονται ασύρματα με τον ενισχυτή ή όχι και βέβαια πως συνδέεται το subwoofer, και αν είναι αυτοενισχυόμενο ή όχι.

Η δοκιμή θα δείξει κατά πόσον άξιζε τα λεφτά της (καινούργια έχει κοντά στο 400άρι, πάντως).

Καλό βράδυ.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Κοστίζει βέβαια παραπάνω από τα 200€ που έχεις budget αλλά αξίζει.

https://www.skroutz.gr/s/13527276/JBL-Bar-2-1.html

Δεν έχω ακούσει πιο φθηνές για να σου προτείνω αλλά οι JBL είναι σε άλλη κλάση.
Σε ευχαριστώ. Επίσης πάνω από τα χρήματα έχω δει και τον Yamaha YAS-207 και μου άρεσε πολύ.
Ξέχασα όμως να αναφέρω το εξής: Έχω ήδη έναν ενισχυτή Denon AVR-1910 με δύο ηχεία Monitor Audio Bronze.
Το δίλημμα είναι ποιό θα έχει καλύτερο ήχο για ταινίες. Καταλαβαίνω ότι το HiFi είναι γενικά καλύτερο, αλλά δεν έχω subwoofer και επίσης ο ενισχυτής δεν έχει bluetooth receiver.
Με το soundbar θα μπορώ πιο εύκολα να κάνω και streaming μουσικής ανά πάσα στιγμή και φυσικά δε θα πρέπει να μεταφέρω ενισχυτή και ηχεία δίπλα στη τηλεόραση (είναι τοποθετημένα σε άλλο σημείο του σαλονιού).
Έχω σκεφτεί και την αγορά subwoofer και bluetooth receiver, αλλά περιπλέκω πολύ το setup και φυσικά γεμίζει πολύ ο χώρος.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε.
Παραμονή αγόρασα απο public το soundbar της crystal audio casb240.Τιμή 89,90.
Εχουμε και λέμε,τα + πρώτα.Εξαιρετική απόδοση έτη φωτός από αυτό της tv,υπογούφερ διακριτικό και ουσιαστικό με ξεχωριστή ρύθμιση απο το τηλεκοντρόλ,bluetooth γρήγορο σε σύνδεση,συνδεσμολογία εύκολη,ένα καλώδιο αυτό της τροφοδοσίας και ένα του υπογούφερ.
Τα - τώρα,δεν υπάρχει έστω μια μικρή οθόνη για να βλέπεις την ένταση του volume-treble-bass.Θα ήθελα και ραδιόφωνο.Ελπίζω να αντέξει στο χρόνο .
Τώρα σε σχέσει με τα soundbar της Yamaha που έχω ακούσει δεν υπάρχει σύγκριση,είναι σαφώς καλύτερα απο μία εταιρεία κόσμημα στο χώρο του ήχου.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αυτό που δεν έχω ακόμα ελέγξει είναι το αν τα πίσω ηχεία συνδέονται ασύρματα με τον ενισχυτή ή όχι και βέβαια πως συνδέεται το subwoofer, και αν είναι αυτοενισχυόμενο ή όχι
Επανέρχομαι για τα παραπάνω:
- Τα πίσω ηχεία όπως και η ηχομπάρα (που εμπεριέχει τα ηχεία R-C-L) συνδέονται ενσύρματα με τον ενισχυτή, ο οποίος είναι ενσωματωμένος στο subwoofer και όχι στην ηχομπάρα, όπως είχα λανθασμένα γράψει στο προηγούμενο post.
- Το subwoofer είναι βέβαια αυτοενισχυόμενο.
 

Μηνύματα
149
Reaction score
5
Πρώτον, η προσφορά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ είναι για εκθεσιακά κομμάτια, και μόνο σε ορισμένα καταστήματα. Που σημαίνει ότι πρέπει να πας ο ίδιος στο μαγαζί που θα την εντοπίσεις για να τη δεις και να την αγοράσεις. Σε τι κατάσταση θα είναι το σετ, εξαρτάται από το πως την έχει χρησιμοποιήσει το εν λόγω μαγαζί.

Δεύτερον, εγώ την εντόπισα στο κατάστημα του Ταύρου, στην Πειραιώς και πήγα επιτόπου απόψε να την ελέγξω. Όταν διαπίστωσα ότι όλα τα κομμάτια της ήταν σε άριστη κατάσταση και βεβαιώθηκα ότι οι διαστάσεις της ίδιας της ηχομπάρας θα με βολέψουν στην προσαρμογή της στην τηλεόρασή μου, αποφάσισα να την αγοράσω, αλλά πριν τους ζήτησα να βεβαιωθούν ότι υπάρχουν όλα τα παρελκόμενα (manual, καλώδια, τηλεχειριστήριο κλπ.). Τους ρώτησα αν υπάρχει και το κουτί της αρχικής συκευασίας και μου είπαν ότι δεν υπάρχει. Όταν τους ρώτησα πως θα μπορέσω να μεταφέρω όλα τα κομμάτια ασφαλώς, χωρίς τη συσκευασία τους, με διαβεβαίωσαν ότι θα τα συσκευάσουν προσεκτικά, ώστε να αποφευχθεί κάποια ζημιά. Στη συνέχεια, βρήκαν όλα τα παρελκόμενα, τυλίξανε προσεκτικά τα κομμάτια με νάϋλον με φουσκάλες, πλήρωσα (4 άτοκες), τα πήγαμε στο αυτοκίνητο και πριν μισή ώρα είναι στο σπίτι. Δοκιμή από το νέο έτος, τώρα έχω πολλές δουλειές που τρέχουν.

Τρίτον, το εν λόγω σετ, αποτελείται από 4 κομμάτια: Την ηχομπάρα, που παίζει το ρόλο των μπροστινών ηχείων 3-σε-1 (κεντρικό, αριστερό, δεξί) και ενσωματώνει και τον ενισχυτή, το subwoofer και τα δυο πίσω ηχεία, κολώνες δαπέδου, όλα αυτά μαζί με το τηλεχειριστήριο, ένα καλώδιο οπτικής ίνας και το εγχειρίδιο οδηγιών. Το ΠΛΑΙΣΙΟ παρέχει δυο χρόνια εγγύηση δική του, που αναφέρεται στην απόδειξη αγοράς. Αυτό που δεν έχω ακόμα ελέγξει είναι το αν τα πίσω ηχεία συνδέονται ασύρματα με τον ενισχυτή ή όχι και βέβαια πως συνδέεται το subwoofer, και αν είναι αυτοενισχυόμενο ή όχι.

Η δοκιμή θα δείξει κατά πόσον άξιζε τα λεφτά της (καινούργια έχει κοντά στο 400άρι, πάντως).

Καλό βράδυ.
Πρόλαβες τελικά να τη δοκιμάσεις? Εντυπώσεις ?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Πρόλαβες τελικά να τη δοκιμάσεις? Εντυπώσεις ?
Όπως βλέπεις, τώρα που γράφω το μήνυμα είναι ήδη 7μιση το βράδυ και εσύ με ρώτησες από τις 11μιση το πρωί. Πράγμα που σημαίνει ότι μόλις είδα το μήνυμα και μάλιστα στα κλεφτά.

Ο λόγος είναι ότι εδώ και πάνω από βδομάδα ταλαιπωρούμαι από μια οξεία βρογχίτιδα, με πυρετούς και άλλα "καλά" και πηγαινοέρχομαι στα νοσοκομεία. Και το χειρότερο είναι ότι από χτες με ακολούθησαν πρώτα η κόρη μου, μετά η εγγονούλα μου, η οποία ήδη νοσηλεύεται στο Metropolitan, και τελευταία η γυναίκα μου, με την οποία μόλις γυρίσαμε από τα επείγοντα.

Οπότε, που να βρεθεί καιρός για δοκιμή. Μόλις γίνω καλά και πατήσω στα πόδια μου, χωρίς περαιτέρω παρατράγουδα και από τον υπόλοιπο θηλυκό πληθυσμό της οικογένειας, θα επανέλθω.

Καλό βράδυ.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
1
Όπως βλέπεις, τώρα που γράφω το μήνυμα είναι ήδη 7μιση το βράδυ και εσύ με ρώτησες από τις 11μιση το πρωί. Πράγμα που σημαίνει ότι μόλις είδα το μήνυμα και μάλιστα στα κλεφτά.

Ο λόγος είναι ότι εδώ και πάνω από βδομάδα ταλαιπωρούμαι από μια οξεία βρογχίτιδα, με πυρετούς και άλλα "καλά" και πηγαινοέρχομαι στα νοσοκομεία. Και το χειρότερο είναι ότι από χτες με ακολούθησαν πρώτα η κόρη μου, μετά η εγγονούλα μου, η οποία ήδη νοσηλεύεται στο Metropolitan, και τελευταία η γυναίκα μου, με την οποία μόλις γυρίσαμε από τα επείγοντα.

Οπότε, που να βρεθεί καιρός για δοκιμή. Μόλις γίνω καλά και πατήσω στα πόδια μου, χωρίς περαιτέρω παρατράγουδα και από τον υπόλοιπο θηλυκό πληθυσμό της οικογένειας, θα επανέλθω.

Καλό βράδυ.
Περαστικά(αλλά πως να μην αρρωστήσεις (εδώ φτάσαμε τις θερμοκρασίες της Αλάσκας από 25 Δεκ).
Θα πω την ταπεινή μου γνώμη ότι σε ηχομπάρες μέχρι 700 ευρώ οι ηχομπάρες της JBL είναι στην κορυφή μακράν και ανεβαίνοντας στα χρήματα οι ΝΑΙΜ.Προσωπική άποψη.
Τώρα τις συγκεκριμένες ηχομπάρες που αναφέρετε δεν έχω γνώμη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top