Επιλογή ssd

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για πείτε ρε παιδιά καμμιά ιδέα!
Ο υπολογιστής του γιου μου θέλει σκληρό καθώς έχει ένα προπολεμικό γαϊδούρι.
Έχω ξεχωρίσει τον samsung 860 evo και τον wd blue sn500 στα 250gb και οι δύο.
Επίσης σκέφτομαι να τους αγοράσω σε m2 μορφή.
Τί λέτε?
Ξέχασα να αναφέρω ότι η μητρική είναι η Asus prime b450-plus
Bλέπω βέβαια ότι το πλαισιο πχ,έχει τον sn500 ο οποίος δεν υπάρχει στο σκρουτζ καθόλου.Αντ'αυτού υπάρχει ο sn550.
Είναι πιο παλιός ο sn500?
Να πω εδώ ότι το maximum όριο που έχω βάλει μαζί με μεταφορικά είναι τα 70€
 
Last edited:

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Για πείτε ρε παιδιά καμμιά ιδέα!
Ο υπολογιστής του γιου μου θέλει σκληρό καθώς έχει ένα προπολεμικό γαϊδούρι.
Έχω ξεχωρίσει τον samsung 860 evo και τον wd blue sn500 στα 250gb και οι δύο.
Επίσης σκέφτομαι να τους αγοράσω σε m2 μορφή.
Τί λέτε?
Ξέχασα να αναφέρω ότι η μητρική είναι η Asus prime b450-plus
Bλέπω βέβαια ότι το πλαισιο πχ,έχει τον sn500 ο οποίος δεν υπάρχει στο σκρουτζ καθόλου.Αντ'αυτού υπάρχει ο sn550.
Είναι πιο παλιός ο sn500?
Να πω εδώ ότι το maximum όριο που έχω βάλει μαζί με μεταφορικά είναι τα 70€
Εγώ προβλήματα αξιοπιστίας δεν είχα με Samsung & Intel. Οπότε σου προτείνω κάποια από τις 2. Υποτίθεται πως νο.1 είναι η Samsung από ότι λένε. Όσον αφορά την ταχύτητα ότι ssd και να βάλεις θα έχει χαώδη διαφορά με συμβατικούς σκληρούς. Δεν θα μπορούσα να γυρίσω πίσω με τίποτα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ναι,για τη samsung ακούω και γω απλά επειδή διαβάζω και για τον wd για καλές ταχύτητες και τέτοια γι'αυτό ρωτάω.
Σίγουρα βέβαια δεν έσπασε το καλούπι μετά τη samsung αλλά για να λένε όλοι γι'αυτήν,κάτι παραπάνω θα προσφέρει!
 


gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Η σειρά 860 EVO είναι εξαιρετική, έχει ένα σωρό θετικότατες κριτικές παντού.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Από την στιγμή που η μητρική υποστηρίζει m.2 SSD, διαλέγεις την χωρητικότητα που θες σε Samsung 970 Evo / Plus και καθάρισες.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Και μπαίνει ο M2 σε προπολεμικό γαϊδούρι;
το προπολεμικό γαιδούρι είναι ο σκληρός, η μητρική είναι καινούρια :prankster:

m2 θα βάλεις,

αν οι επιδόσεις είναι σημαντικές, οι 970 αποτελούν εύκολη και αξιόπιστη λύση
αν όχι, δες αν γλιτώνεις λεφτά με κάτι άλλο
έτσι και αλλοιώς δεν είναι μακρόχρονη επένδυση

είχα βάλει πριν 2 + χρόνια τον φθηνότερο 128 ssd που είχα βρει (44 ευρώ τότε) σε firewall ρούτερ που όλη την ώρα γράφει logs των πάντων, δεν υπήρχε κανένα θέμα
 
Last edited:

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Nai οι samsung M2 ειναι κορυφη αλλα παλια αν θυμαμαι καλα υπηρχε ενα θεμα για καθαρη εγκατασταση, (ηθελε πρωτα τους οδηγους και μετα εγκατασταση), πιστευω οτι θα το διορθωσαν αυτο..
Αν δεν θες πιθανα μπλεξηματα παρε εναν ssd sata3 και ξεμπερδευεις. Πολυ μικρη διαφορα πρακτικα θα δεις σε σχεση με εναν Μ2.
Εξαιρετικοι ειναι οι samsung evo αλλα και οι Crucial MX500
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
....
Ξέχασα να αναφέρω ότι η μητρική είναι η Asus prime b450-plus
......
M2 σε PCI mode (προτιμητέο από SATA mode), και ο 660 512Gb μια χαρά είναι.
Επίσης έχω Intel 660 1Tb, αλλά τον είχα πάρει 30€ φτηνότερα από όσο έχει τώρα!!!, Τον έγινε, ακρίβηνε?
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Από την στιγμή που η μητρική υποστηρίζει m.2 SSD, διαλέγεις την χωρητικότητα που θες σε Samsung 970 Evo / Plus και καθάρισες.
Με πέθανες ρε φίλε!
70€ max είπαμε! :)
Και μπαίνει ο M2 σε προπολεμικό γαϊδούρι;
το προπολεμικό γαιδούρι είναι ο σκληρός, η μητρική είναι καινούρια :prankster:
Αυτό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Με πέθανες ρε φίλε!
70€ max είπαμε! :)


Αυτό.
Μήπως είναι δυνατόν να έχουμε κάπως πληρέστερη εικόνα; Πόση ram έχει ο υπολογιστής, σε ποια συχνότητα, και σε πόσα αρθρώματα; Π.χ. έχει 2x4GB ddr3 3200MHz, κάτι διαφορετικό; Και με ποιον επεξεργαστή;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Nai οι samsung M2 ειναι κορυφη αλλα παλια αν θυμαμαι καλα υπηρχε ενα θεμα για καθαρη εγκατασταση, (ηθελε πρωτα τους οδηγους και μετα εγκατασταση), πιστευω οτι θα το διορθωσαν αυτο..
Δε θα γίνει καθαρή εγκατάσταση.
Νομίζω ότι οι ssd δίνουν και software μεταφοράς του λειτουργικού ή κάνω λάθος?
Μήπως είναι δυνατόν να έχουμε κάπως πληρέστερη εικόνα; Πόση ram έχει ο υπολογιστής, σε ποια συχνότητα, και σε πόσα αρθρώματα; Π.χ. έχει 2x4GB ddr3 3200MHz, κάτι διαφορετικό; Και με ποιον επεξεργαστή;
Ναι,βεβαίως.
Μισό λεπτό.
Η σύνθεση αποτελείται από..

Asus prime b450-plus
Ryzen 3 3200g
Gskill Ripjaws v 16gb
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Nai οι samsung M2 ειναι κορυφη αλλα παλια αν θυμαμαι καλα υπηρχε ενα θεμα για καθαρη εγκατασταση, (ηθελε πρωτα τους οδηγους και μετα εγκατασταση), πιστευω οτι θα το διορθωσαν αυτο..
Αν δεν θες πιθανα μπλεξηματα παρε εναν ssd sata3 και ξεμπερδευεις. Πολυ μικρη διαφορα πρακτικα θα δεις σε σχεση με εναν Μ2.
Εξαιρετικοι ειναι οι samsung evo αλλα και οι Crucial MX500

όντως σε καθημερινή χρήση (αναλόγως βέβαια) η διαφορά ανάμεσα σε sata ssd και Μ2 είναι πολύ μικρή και αν την δεις κιόλας


όσον αφορά καθαρή εγκατάσταση σε samsung M2, πληροφοριακά για όποιον ενδιαφέρεται
έκανα πριν 3 μήνες, καθαρή εγκατάσταση windows 10 + fedora 31 (dual boot) σε samsung 970 ( 500gb) χωρίς κανένα θέμα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Τέλεια! Δεδομένης της φύσης της χρήσης του υπολογιστή συναρτήσει του προϋπολογισμού, τα σημαντικά σκαλοπάτια είναι 4, τα εξής:
  1. Φθηνός, καλής ποιότητας 250άρης με cache (sata 3). link
  2. Φθηνός (ακριβότερος του προηγουμένου), καλής ποιότητας 500άρης χωρίς cache (πράγμα που είναι σημαντικό μειονέκτημα), (sata 3). link
  3. Φθηνός (ακριβότερος του προηγουμένου), καλής ποιότητας 250άρης nvme με cache (πολύ ταχύτερος των δύο προηγουμένων, αλλά χωρίς αυτό να φαίνεται χειροπιαστά στη χρήση που κάνει ο νεαρός). link
  4. Μέσης τιμής, (ακριβότερος και πιο αργός του προηγουμένου, αλλά ταχύτερος των δύο πρώτων), πολύ καλής ποιότητας 500άρης με cache, sata 3. link
Στη θέση σας θα έπαιρνα τον 4ο, πληρώνοντας περίπου 90€. Εντάξει ρε παιδί μου, στην ανάγκη θα περίμενα να μαζέψω ακόμα ένα 20ρικο, αν εκεί ήταν το πρόβλημα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.Μία ερώτηση όμως!Γιατί να επιλέξω τον 500άρη και όχι τον 250άρη?

Κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι υπάρχουν άλλοι δύο σκληροί (κλασικοί,με κινούμενα μέρη) που χρησιμοποιούνται ως αποθηκευτικός χώρος και αυτός που θέλω να αγοράσω θα χρησιμοποιείται καθαρά ως εκείνος για το λειτουργικό.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Κι εγώ με κλειστά μάτια για Samsung... έχω 3 ssd και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια.

Επειδή έχεις βάλει όριο στα 70€ αν βάλεις κάτι παραπάνω παίρνεις τον Samsung 860 Evo 500GB στα 80€ από skroutz και στα 85€ στο eshop.
Για 10€ - 15€ παραπάνω διπλάσια χωρητικότητα...

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.Μία ερώτηση όμως!Γιατί να επιλέξω τον 500άρη και όχι τον 250άρη?

Κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι υπάρχουν άλλοι δύο σκληροί (κλασικοί,με κινούμενα μέρη) που χρησιμοποιούνται ως αποθηκευτικός χώρος και αυτός που θέλω να αγοράσω θα χρησιμοποιείται καθαρά ως εκείνος για το λειτουργικό.
Οι κλασσικοί δίσκοι θεωρητικά έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής γιατί έχουν μηχανικά μέρη και έχουν περισσότερη φθορά.
Καλύτερα θα ήταν να τους χρησιμοποιείς ως αποθήκη και back up και τα αρχεία που χρησιμοποιείς πιο συχνά να τα έχεις στον ssd. Επίσης θα δεις μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα εγγραφής - ανάγνωσης σε σχέση με τους μηχανικούς.
Σκέψου και το άλλο, κάθε χρόνο χρήσης του υπολογιστή τον φορτώνουμε με παραπάνω αρχεία π.χ. download ταινίες, μουσική, βίντεο, φώτο, νέα προγράμματα και updates. Τι θα κάνεις μελλοντικά, θα πάρεις και άλλον σκληρό για αποθήκευση? Και να ξέρεις, όσο πιο άδειος είναι ο δίσκος τόσο καλύτερα τρέχει...
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Παιδιά,ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.
Απ'ότι βλέπω,η συντριπτική πλειοψηφία προτείνει samsung,οπότε δεν έχω λόγο να την αμφισβητήσω.
Θα σκεφτώ το θέμα της χωρητικότητας,θα παραγγείλω και θα ενημερώσω.
Καλή Κυριακή :)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
To 3 από την πρόταση του Costas Coyas.
Γιατί ?

Θα σας πω το πιο απλό δίχως να μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες.
Λοιπόν, ένας SSD δίσκος, έχει εχθρό του τις εγγραφές δεδομένων.
Το υλικό τους αντέχει μέχρι ένα Χ αριθμό εγγραφών.

Οι Samsung αυτής της κατηγορίας έχουν την καλύτερη αντοχή σε εγγραφές και εγγύηση σε χρόνια/εγγραφές ( whichever is reached first ).

Κάθε μέρα αν σερφάρεις αρκετά στο διαδίκτυο, ο δίσκος σου, αν χρησιμοποιείς Google Chrome γράφει περί τα 10GB στον δίσκο.
Μόνο από το browsing λοιπόν σε έναν χρόνο θα έχεις γράψει 3.65ΤΒ ( σε πελάτη που παίζει πολλά multimedia έχω δει και περί τα 24GB/day στην Chrome cache written ).
Βάλε και τα υπόλοιπα temporary data από τα προγράμματα που χρησιμοποιείς και καταλήγεις να χρησιμοποιείς περί τα 25-35GB written per day.

Φθηνοί SanDisk, Apacer, G.Skill, Corsair ειδικά SATA III έχουν αλλαχθεί γιατί έχουν ψοφήσει σε λιγότερο από 3-4 χρόνια ουκ ολίγες φορές, και δεν είναι και σε άτομα με πολλή χρήση στον υπολογιστή.
Δεν θα ήθελα καν να με φανταστώ εμένα με έναν τέτοιο, στο 6μηνο θα τον είχα στέιλει off...

Samsung SSD 970 Evo Plus 250GB από εμένα ( 75€ έχει.... ) ΔΑΓΚΩΤΟ.
Speed, Warranty, Stability.

Edit: στην εγκατάσταση/partitioning, άσε 15-20GB ελεύθερα ( unpartitioned ) για provisioning.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
To 3 από την πρόταση του Costas Coyas.
Γιατί ?

Θα σας πω το πιο απλό δίχως να μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες.
Λοιπόν, ένας SSD δίσκος, έχει εχθρό του τις εγγραφές δεδομένων.
Το υλικό τους αντέχει μέχρι ένα Χ αριθμό εγγραφών.

Οι Samsung αυτής της κατηγορίας έχουν την καλύτερη αντοχή σε εγγραφές και εγγύηση σε χρόνια/εγγραφές ( whichever is reached first ).

Κάθε μέρα αν σερφάρεις αρκετά στο διαδίκτυο, ο δίσκος σου, αν χρησιμοποιείς Google Chrome γράφει περί τα 10GB στον δίσκο.
Μόνο από το browsing λοιπόν σε έναν χρόνο θα έχεις γράψει 3.65ΤΒ ( σε πελάτη που παίζει πολλά multimedia έχω δει και περί τα 24GB/day στην Chrome cache written ).
Βάλε και τα υπόλοιπα temporary data από τα προγράμματα που χρησιμοποιείς και καταλήγεις να χρησιμοποιείς περί τα 25-35GB written per day.

Φθηνοί SanDisk, Apacer, G.Skill, Corsair ειδικά SATA III έχουν αλλαχθεί γιατί έχουν ψοφήσει σε λιγότερο από 3-4 χρόνια ουκ ολίγες φορές, και δεν είναι και σε άτομα με πολλή χρήση στον υπολογιστή.
Δεν θα ήθελα καν να με φανταστώ εμένα με έναν τέτοιο, στο 6μηνο θα τον είχα στέιλει off...

Samsung SSD 970 Evo Plus 250GB από εμένα ( 75€ έχει.... ) ΔΑΓΚΩΤΟ.
Speed, Warranty, Stability.

Edit: στην εγκατάσταση/partitioning, άσε 15-20GB ελεύθερα ( unpartitioned ) για provisioning.

έτσι είναι,
απλά ίσως μερικές φορές όμως,
αν η επόμενη μεγαλύτερη χωρητικότητα άλλης φθηνής μάρκας είναι κοντά στην τιμή
ίσως κερδίζει κανείς σε μακροζωΐα από την μεγαλύτερη αντοχή σε εγγραφές της μεγαλύτερης χωρητικότητας,
ειδικά αν θα φτάσει να χρησιμοποιεί κοντά στα 70-80% του "μικρού"
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Απ'ότι βλέπω,η συντριπτική πλειοψηφία προτείνει samsung,οπότε δεν έχω λόγο να την αμφισβητήσω.
Έχω στο κύριο πισί μου έναν 840 Pro (μόνο για σύστημα) απο το '13, που έχει γράψει 75,2TB. o_O o_O
10% over provisioning.
Αγόρασα πέρσι έναν διπλάσιας χωρητικότητας 860 Pro για να αλλάξω, μα δεν βρίσκω ακόμα λόγο (και βαριέμαι), κάθεται στο κουτάκι του.
Μπορεί να μην έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στη Σαμσούνγκ γενικά, αλλά οι SSD τους σκίζουν. Και για συμβατικούς, μόνο WD.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top