Επιλογή sub

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Καλησπέρα,
μεσα στον επομενο διμηνο κοιταζω την αγορα ενος sub για να ολοκληρωσω το 2.1 συνολο μου.
Αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα ζευγαρι klipsch 280rf τα οποια παιζουν με εναν marantz 7011 για προενισχυση και εναν crown 1502 ως τελικο.
Εχωντας διαβασει διαφορες συζητησεις ειχα καταληξει στο svs pb2000 αλλα λογω μικρου χωρου με προβληματιζουν οι διαστασεις του. Εχω αρχισει να κοιταζω και παλι το klipsch 112sw λογω τιμής αγοράς χωρις να αποκλείω το svs pb1000 που ειναι αρκετα πιο μαζεμενο και προσιτο. Υπαρχει καποια αλλη προταση; Θα χρειαστω τελικο ενισχυτη και για το sub ή θα καλυπτομαι; Ευχαριστω!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
τα sub του εμπορίου είναι ενεργά(το 95%που μας αφορά τουλάχιστον)
οπότε δεν θα χρειαστείς ενισχυτικά
εφόσον δεν έχεις χώρο...γιατί δεν το κοιτάς σε sealed?
+πόσα τμ είναι?
μπορείς να πας για 2?
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
τα sub του εμπορίου είναι ενεργά(το 95%που μας αφορά τουλάχιστον)
οπότε δεν θα χρειαστείς ενισχυτικά
εφόσον δεν έχεις χώρο...γιατί δεν το κοιτάς σε sealed?
+πόσα τμ είναι?
μπορείς να πας για 2?
ο χωρος ειναι μικρος, αποσταση ακροασης τα 2,50-3 μετρα (τα 3 δεν τα φρανω αν υπολογισω το βαθος των ηχειων) και δεν εχω περιθωριο για δευτερο sub.
ενω ημουν αποφασισμενος για 12'', εχω αρχισει να κοιταω τις 10'' για να μην εχει μεγαλο ογκο. οριακα ομως μπορω το βαλω. Περαν της λογικης, the bigger the better, με ενδιαφερει να μην ειναι και δυσαναλογα μεγαλο
 



Μηνύματα
152
Reaction score
53
Δυο τέτοια ας πούμε δεν θα είχαν καλύτερο αποτέλεσμα από το ένα SVS ;
Σε τιμή μας κάνουν αλλά επιμένω στο ότι θα μπει ένα, έχει πολλούς περιορισμούς ο χώρος όποτε δεν μας παίρνει για δεύτερο
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
τόσο στενά τα πράγματα ; πάντως το SB 1000 είναι ποιο τετραγωνισμένο απο το το PB 1000 αλλά δεν κατεβαίνει τόσο χαμηλά .
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος οικονομικός περιορισμός, δε θα πήγαινα σε κάτι λιγότερο από sb2000 η ακόμη καλύτερα σε sb3000 για να μπορέσει να ακολουθήσει τις στάθμες των klipsch. Δε σου λεω για pb είναι μεγάλα σε όγκο.
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
the bigger the better, με ενδιαφερει να μην ειναι και δυσαναλογα μεγαλο
ισχύει με παραμέτρους
δεν ξέρεις-ξέρουμε τον χώρο σου...δεν έχεις πάρει μέτρηση να δεις πως συμπεριφέρεται ηχητικά
οπότε η πιο safe επιλογή είναι 2 μικρά ;)...θα σου αποδώσουν καλύτερο αποτέλεσμα από ένα μεγάλο

και εγώ 18ιντσο πήρα..... και ψάχνω τρόπο να βολέψω έστω και ένα ακόμα(ίσως και 15ιντσο)
να φανταστείς δοκίμασα πριν καιρό ένα focal 10ιντσο που φυσικά δεν μπορούσε να ακολουθήσει το μεγάλο
και έπαθα πλάκα από την ομαλότητα του μπάσου...άλλη αίσθηση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Περαν της λογικης, the bigger the better, με ενδιαφερει να μην ειναι και δυσαναλογα μεγαλο
Δε θες μεγάλο, δε θες ακριβό, δε θες 2.

Δε θες σαμπ, αλλά δε το ξέρεις...

Φίλε, τα σαμπ πρέπει να μην είναι λιγότερα από 2, πρέπει να είναι μεγάλα, και ακριβότερα από όλο το υπόλοιπο στέρεο...

Τραγικό, ε;
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Δε θες μεγάλο, δε θες ακριβό, δε θες 2.

Δε θες σαμπ, αλλά δε το ξέρεις...

Φίλε, τα σαμπ πρέπει να μην είναι λιγότερα από 2, πρέπει να είναι μεγάλα, και ακριβότερα από όλο το υπόλοιπο στέρεο...

Τραγικό, ε;
Τραγικό πράγματι, αλλά πιο τραγικό νομίζω ότι είναι το γεγονός ότι αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν συμβαδίζουν οι απόψεις ή οι ανάγκες μας πρέπει να θεωρούμαστε τρελοί!

Προφανώς για να ρωτάω απόψεις πιο έμπειρων από εμένα σημαίνει ότι το ψάχνω και ότι το μελετάω. Έχω στη διάθεση μου περίπου ένα μήνα μέχρι να βγει το τελικό σχέδιο του σπιτιού. Το σαλόνι είναι μικρό, 3Χ5 μέτρα στα οποία πρέπει να μπουν και έπιπλα κτλ κτλ. Αν χωρέσουν δυο 10’’ δεν το συζητάμε, θα μπουν αλλά για δυο 12´´ ξέρω ότι δεν χωράνε. Δυστυχώς δεν μπορούμε όλοι σε όλες τις φάσεις να διαθέσουμε 2-3000€ για ηχεία. Είναι σοκαριστικό αλλά συμβαίνει. Ψάχνω λοιπόν γνώμες για το καλύτερο δυνατό, αν το γνώριζα δεν θα κούραζα! Ευχαριστώ και πάλι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Τραγικό πράγματι, αλλά πιο τραγικό νομίζω ότι είναι το γεγονός ότι αν για τον οποιοδήποτε λόγο δεν συμβαδίζουν οι απόψεις ή οι ανάγκες μας πρέπει να θεωρούμαστε τρελοί!
Αυτά είναι δικές σου θεωρίες και απόψεις, που δε τις συμμερίζομαι.

Η ανάγκη για μεγάλα και >1 σαμπ, είναι αντικειμενική, προκύπτει από τις ισχύουσες θεωρίες, δεν αποτελεί προσωπική εκτίμηση κάποιου.

Τρελοί άλλωστε θεωρούμαστε από την πλειοψηφία του κόσμου, μόλις μαθαίνει πόσα έχουμε δαπανήσει για τα μηχανήματα, άποψη που δε μας αγγίζει καν.

Στην πράξη, αν λόγου χάριν πάρεις 1 και μικρό σαμπ, θα ακούς χειρότερα από ότι χωρίς σαμπ, διότι τα ηχεία σου βγάζουν κάποιο Μπάσο μόνα τους, δεν είναι πια εντελώς ψεύτικα, και είναι 2 ηχεία, άρα 2 πηγές μπάσου, οπότε αν πας σε 1 πηγή μπάσου και χαμηλής τιμής, άρα χαμηλών Μαξ εσπιελ, δε θα μπορεί να ακολουθήσει τις στάθμες των ηχείων, θα είναι χειρότερα όσον αφορά τη συμπεριφορά του χώρου διότι θα είναι μια πηγή και θα έχεις πρόβλημα ακυρώσεων μεγαλύτερο από αυτό που έχεις τώρα, άρα θα δώσεις λεφτά για ένα σαμπ και θα ακούς χειρότερα από ότι άκουγες.

Τα ανωτέρω δεν αποτελούν προσωπικές θεωρίες, απόψεις, ή δικές μου ανάγκες.
Όμως, έτσι είναι, θες δε θες.
Απλώς σε ενημερώνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα ζευγαρι klipsch 280rf τα οποια παιζουν με εναν marantz 7011 για προενισχυση και εναν crown 1502 ως τελικο.
Αυτή τη στιγμή δηλαδή έχεις 2 μεγάφωνα 8" απο κάθε πλευρά, στο σύνολο 4 μεγάφωνα 8" να βγάζουν Μπάσο, οδηγούμενα από κραουν, άρα επαρκώς.

4 τεμάχια 8" βγάζουν περισσότερο Μπάσο από 1 τεμάχιο 15", κι έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια από αυτό.

Μη παιρνεις 1 σαμπ <16", θα ακούς χειρότερα λόγω χώρου και σε πιο χαμηλή στάθμη.

Με 1 σαμπ 18", θα έχεις ισχυρότερο Μπάσο από ότι τώρα, αλλά περισσότερο πρόβλημα λόγω χώρου, με μπουμαρισματα και ακυρώσεις, επειδή θα είναι μόνο 1 η πηγή των χαμηλών.

Υποψιν:
Η σωστή τοποθέτηση ενός μοναδικού σαμπ είναι υποχρεωτικά στο κέντρο ανάμεσα στα 2 κυρίως ηχεία.


ΥΓ. (για να μη με πρήζετε)
Τίποτα εκ των ανωτέρω δεν αποτελεί προσωπική άποψη ή θεωρια ή εκτίμηση.
Αν καθίσετε να διαβάσετε κάναδυό χρόνια, θα τα λέτε κι εσείς μετά. Απλώς σας λείπει διάβασμα.

ΥΓ. 2. Το μέγεθος (και οι σταθμες) των σαμπ είναι ανάλογο του όγκου του χώρου. Το μέγεθος (και οι στάθμες) των δορυφόρων, ανάλογο της απόστασης ακρόασης. Για μικρό όγκο δωματίου, εφόσον τα ηχεία σου εχουν επαρκή απόκριση, καλύτερα να κάνεις μόνο ισοστάθμιση πάρα να βάλεις ένα σαμπ. Αν πας σε σαμπ, λογικά δύο 10" θα αρκούν, αν και μάλλον δεν θα καταφέρουν να ακολουθήσουν τα κυρίως ηχεία σε μεγάλες σταθμες. Δηλαδή θα αρκούν μόνο για χαμηλές σταθμες. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα κερδίσεις, διότι σε οικονομικά σαμπ ούτε τρομερή απόκριση δεν υπάρχει.

Τέλος, όσον αφορά το χώρο, έχε υπ'οψιν πως τα 2 σαμπ καλό είναι να τοποθετηθούν στις 2 εμπρός γωνίες του δωματίου, είτε στις κάτω (δάπεδο) είτε στις πάνω (ταβάνι). Πάνω ή κάτω, καμία διαφορά. Το γκέιν που θα κερδίσουν λόγω τέτοιας τοποθέτησης, μπορεί πιθανώς να καλύψει την διαφορά στάθμης με τα κυρίως ηχεία, ενώ η μηδενική απόσταση από τους τοίχους (σε σχέση με τα κυρίως ηχεία που συνήθως δεν είναι κολλητά στον πίσω τοίχο - κακώς βέβαια γίνεται αυτό) θα βοηθήσει στην ακύρωση από τον πίσω και πλαϊνό τοίχο. Δηλαδή, αυτά ειναι τα πλεονεκτήματα των 2 σαμπ, (που δε μπορεί να τα έχει το 1 σαμπ) και που πιθανώς να δώσουν ικανοποιητικό αποτέλεσμα με 2 τεμάχια 10" σε μικρό χώρο και σε νορμάλ στάθμες. Ωστόσο, δεν είναι λογικό να θες απόκριση κάτω των 20 κύκλων σε στάθμες χορταστικές από 2 μεγάφωνα 10", είναι ενάντια στους νόμους της φυσικής...
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όλο το "ζουμί" φίλε gager είναι το ΥΓ.2. παραπάνω... δηλαδή το:

ΥΓ. 2. Το μέγεθος (και οι σταθμες) των σαμπ είναι ανάλογο του όγκου του χώρου. Το μέγεθος (και οι στάθμες) των δορυφόρων, ανάλογο της απόστασης ακρόασης. Για μικρό όγκο δωματίου, εφόσον τα ηχεία σου εχουν επαρκή απόκριση, καλύτερα να κάνεις μόνο ισοστάθμιση πάρα να βάλεις ένα σαμπ. Αν πας σε σαμπ, λογικά δύο 10" θα αρκούν, αν και μάλλον δεν θα καταφέρουν να ακολουθήσουν τα κυρίως ηχεία σε μεγάλες σταθμες. Δηλαδή θα αρκούν μόνο για χαμηλές σταθμες. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα κερδίσεις, διότι σε οικονομικά σαμπ ούτε τρομερή απόκριση δεν υπάρχει.
και κυρίως η φράση "...Για μικρό όγκο δωματίου, εφόσον τα ηχεία σου εχουν επαρκή απόκριση, καλύτερα να κάνεις μόνο ισοστάθμιση πάρα να βάλεις ένα σαμπ..."

η οποία σε σένα κολλάει ακόμα περισσότερο αν "διορθωθεί" ελαφρά σε: "...Για μικρό όγκο δωματίου, εφόσον τα ηχεία σου εχουν επαρκή απόκριση και έχεις άφθονη οδήγηση, καλύτερα να κάνεις μόνο ισοστάθμιση πάρα να βάλεις ένα σαμπ..."
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Η επιλογή 2 σαμπ 10" θα ήταν απολύτως άριστη επιλογή αν τα κυρίως ηχεία είχαν το καθένα ένα γουφερ 6-7".

Ομορφος και ισορροπημένος συνδυασμός, ωραία αναλογία.

Αντιστοίχως, το 8" στο δορυφόρο θέλει 12" στο σαμπ, ή 2 10" σε κάθε σαμπ..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top