Επιλογή Sub

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Διαβάζοντας, διαπίστωσα ότι κάθε περίπτωση είναι ειδική, όποτε λεω να δώσω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ για να με βοηθήσετε. Το δωμάτιο είναι περίπου 55 κυβικα μετρα 3χ6χ2,90. απόσταση από τα μπροστά ηχεία περίπου 2,80. ενισχυτής denon 2600, μπροστα klipsch r620f, κεντρικο klipsch rc 35 (προσπαθω να το αλλαξω νε καποιο μικροτερο γιατι δεν χωραει), πισω klipsch rs 35, μεση ταβανι 2 δορυφοροι απο ενα παλιο 5.1 harma kardon htk5 και το αντιστοιχο 8" sub. 70% ταινίες και 30% μουσική. H auto ρυθμιση των ηχειων εχει βγαλει full range τα μπροστα, ολα τα αλλα μικρα με 60hz το κεντρικο και τα πισω και 200hz τα atmos. Σιγουρα εχω προβλημα και το ακουω (για την ακριβεια δεν ακουω) τα χαμηλα. Η επιθυμία μου απο θεμα κοστους θα ηταν να κανω χρηση το υπαρχον sub και να προσθεσω ενα ακομα.
Εδώ λοιπόν χρειάζομαι τις προτάσεις σας είτε τι να συμπληρώσω για 2ο sub (όπως θα με βόλευε) ή αν αποσυρω το υπαρχων και να προσθεσω ενα ή δυο sub.

Αναμένω τις προτάσεις σας
 


Μηνύματα
471
Reaction score
56
Όχι δεν έχω πάρει αυτή την εφαρμογή. Από χρήματα θα ήθελα να δώσω τα λιγότερα που χρειάζονται για ένα σωστό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παρε την εφαρμογη και μετρα....

το κεντρικο που το εχεις και δεν χωραει ?
....μην το αλλαξεις...
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Δυστηχως δεν χωράει στο έπιπλο και το κακό είναι ότι δεν βρίσκω και άλλο να το παίρνει συν τον ενισχυτή (συν τους όρους της γυναίκας μου)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Το παλιό σαμπ που έχεις, δε μπορεί να κάνει δουλειά.

Χρειάζονται 2 φρέσκα σαμπ και να κόψεις όλα τα υπόλοιπα ηχεία στους 80 κύκλους.

Τα πάνω ηχεια, είναι σετ με το 8-αρι "σαμπ" (γούφερ είναι) που έχεις, οπότε ως σετ θα τα χρησιμοποιήσεις, με αποκοπή κι αυτό το σετ στους 80 κύκλους. Δηλαδή το παλιό σαμπ μαζί με τα δορυφοράκια του, θα παίζει από 80 και πάνω.

Τώρα ποια σαμπ να πάρεις, όποια αντέχει η τσέπη σου, τα μεγαλύτερα και ακριβότερα που μπορείς.. Τα κλιψ είναι αρκετά οικονομικά, δύο τεμάχια τα μεγαλύτερα κλιψ σαμπ που μπορείς, πχ 2 τεμάχια 15" δεν είναι καθόλου άσχημα.
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Μια διόρθωση. Το sub δεν μπορεί να κοπεί στους 80, είναι αυτόνομο και έχει είσοδο μόνο rca.

Θεωρείς ότι 2 15´´ είναι το ελάχιστο για να πάρω σωστό αποτέλεσμα;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
αυτο το εχεις παρει ?

Audyssey MultEQ Editor app

και ποσα λ7 διαθετεις για sub ?
Κώστα Καλησπέρα,
Μάλλον το συγκεκριμένο app δε το γνωρίζουν πολλοί, όπως και εγώ, έχει και 22 ευρώ το άτιμο στο apple store γιαυτό αν ήταν τσαμπέ κάτι γινόταν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Αυτό το "σαμπ", ναι, δε μπορεί να κοπεί αλλού σε σχέση με τους δικούς του δορυφόρους, πάει πακέτο με συγκεκριμένες συχνότητες κρος.

Θα το χρησιμοποιήσεις ως ηχείο, μαζί με τους δορυφόρους του, και θα βάλεις άλλα σαμπ, αυτά που θα πάρεις, τα οποία θα κόψεις με τον av processor στους 80.

Είναι μικρό το δωμάτιο, και με 10" θα κάνεις μια 'α' δουλειά, αλλά στα σαμπ δεν υπάρχει όριο...
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δυστηχως δεν χωράει στο έπιπλο και το κακό είναι ότι δεν βρίσκω και άλλο να το παίρνει συν τον ενισχυτή (συν τους όρους της γυναίκας μου)
Ειναι γενικο το κακο, αλλος περισσοτερο και αλλος λιγοτερο με το ιδιο προβλημα... ;)
....το κεντρικο ειναι απο τα πιο βασικα καναλια, οποτε αν μπορεις μην το αλλαξεις....
παρε 2 sub στα λ7 που μπορεις......με δυο 12αρια θα κανεις δουλεια ...
......12αρι sub εχει με 350ευρω και με 3000 ευρω ......το ιδιο ισχυει για ολα τα sub σε ιντσες επιλογης...
σε οικονομικη κατηγορια-αξιοπιστα σε βαθος χρονου και με καλες επιδοσεις ειναι αυτα....

και αυτα ειναι καλα και πιο οικονομικα..

νομιζω πως θα εισαι οκ με αυτες τις 2 επιλογες....
.....οσο ανεβαινεις κατηγορια τιμης εχεις καποια db παραπανω(συνηθως,) τα οποια αναλογα την ενταση που ακους βοηθαει να ακουις καλυτερα...
 


Μηνύματα
471
Reaction score
56
Πως γίνεται να το χρησιμοποιήσω μαζί με τα μικρά (ταβάνι);;;;
 



Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
10":
1) Presonus Temblor T10 στα 760 τα δυο

2) SVS PB1000 στα 1200 τα δυο
Και τα δυο κατεβαινουν στα 20Ηz (μην περιμενεις ομως υψηλες σταθμες στα 20Hz)
12":
1) Arendal 1961 Subwoofer 1S στα 1600 τα δυο
2) Arendal 1961 Subwoofer 1V στα 2000 τα δυο.
Καλες περιπτωσεις ειναι επισης και οι δυο επιλογες του Κωστα Κεφαλα σε αυτες τις τιμες (ειναι απο εξωτερικο βεβαια και δεν ξερω τι παιζει με τα μεταφορικα, στα Arendal ειναι δωρεαν) .
Για τον δικο μου χωρο που ειναι 42 m3 εχω καταληξει σε δυο Presonus T10.
Ωστοσο να ξερεις οτι χωρις room treatment δεν θα εχεις ποτε ηχο οσα χρηματα κι αν δωσεις σε μηχανηματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
10":
1) Presonus Temblor T10 στα 760 τα δυο

2) SVS PB1000 στα 1200 τα δυο
Και τα δυο κατεβαινουν στα 20Ηz (μην περιμενεις ομως υψηλες σταθμες στα 20Hz)
12":
1) Arendal 1961 Subwoofer 1S στα 1600 τα δυο
2) Arendal 1961 Subwoofer 1V στα 2000 τα δυο.
Καλες περιπτωσεις ειναι επισης και οι δυο επιλογες του Κωστα Κεφαλα σε αυτες τις τιμες (ειναι απο εξωτερικο βεβαια και δεν ξερω τι παιζει με τα μεταφορικα, στα Arendal ειναι δωρεαν) .
Για τον δικο μου χωρο που ειναι 42 m3 εχω καταληξει σε δυο Presonus T10.
Ωστοσο να ξερεις οτι χωρις room treatment δεν θα εχεις ποτε ηχο οσα χρηματα κι αν δωσεις σε μηχανηματα.
Ειχα καιρο να μπω στο σαιτ και δεν ξερω πως αλλα μου ειχε διαφυγει η προσφορα με τα XTZ και τωρα που το ξαναβλεπω πιο προσεκτικα ειναι μαλλον η καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη σε χαμηλο σχετικα κοστος οποτε αν δεν θες να ξεπερασεις τα 1200-1300 ευρω ειναι σιγουρα καλυτερη επιλογη απο τα δυο SVS PB1000
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Σαν άσχετος που είμαι και δεν βρήκα πουθενά πληροφορίες, ψάχνοντας μου δημιουργήθηκε μια απορία. Είδα κάποια sub και ειδικα ενα magnat 302A, το οποιο ειναι 12" και λεει κατεβαινει στα 16Hz. Απο την τιμη καταλαβαινω οτι κατι ειναι αρνητικο αλλιως θα μου το ειχατε προτείνει. Μπορει καποιος να μου εξηγησει????? πχ δυο τετοια γιατι δεν θα εκαναν?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top