Επιλογή Subwoofer

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Καλησπέρα, έχω τα audioengine a5 απο τα οποία είμαι φουλ ευχαριστημένος. Σκεφτόμουν μήπως πρόσθετα και ένα subwoofer αν και η χρήση τους είναι σχεδόν αποκλειστικά για μουσική (>85%, από είδη μουσικής διάφορα, με μια έμφαση σε post-rock / sludge metal αλλά και blues,jazz, etc ). Πιστεύεται αξίζει μια τέτοια αγορά? Αν ναι, έχω καταλήξει σε αυτές τις 2 επιλογές :
1 - Audioegnine S8
2 - YAMAHA NS-SW050

Το δεύτερο είναι πολύ πιο κοντά οικονομικά σε εμένα, για το πρώτο θα πρέπει να κάνω μεγάλη υπέρβαση που όμως αν αξίζει θα γίνει. Αν έχετε κάποια γνώμη είτε για αυτά τα δύο είτε για κάποιο αντίστοιχο.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Καλησπέρα, έχω τα audioengine a5 απο τα οποία είμαι φουλ ευχαριστημένος. Σκεφτόμουν μήπως πρόσθετα και ένα subwoofer αν και η χρήση τους είναι σχεδόν αποκλειστικά για μουσική
"αν και" ;;;;

Δηλαδη πιστεύεις πως τα ηχεία σου με το 5άρι γούφερ μπορεί και να αρκούν για μουσική;
 


Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Tι χωρος , αποσταση ακροασης,εντασεις και τι εννοεις ειμαι φουλ ευχαριστημενος σκεφτομουν μηπως...
Εγω θα σου ελεγα αφου εισαι ευχαριστημενος να μην...για δωσε μερικες διευκρινησεις στις ανω αποριες...;)
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα,
Αγαπητέ @steve62742 από τη στιγμή που είσαι φουλ ευχαριστημένος με τα ηχεία σου δε τα αλλάζεις, αλλά για 5ιντσα βάσης δεν έχεις καλές χαμηλές άρα καλά σκέφτεσαι για σαμπ.
Η δικιά μου γνώμη είναι αν επιλέξεις σε 8ιντσο σαμπ να πας σε δύο, αλλιώς κοίταξε για κανά 12ιντσο δε θα χάσεις.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
καλησπέρα, ο χώρος είναι 3.5x4x4, απόσταση ακρόασης ~60cm και 100cm. Εντάσεις κατά κύριο λόγο ψηλές. Τα ηχεία είναι πολύ δύσκολο να αλλαχτούν, οπότε σκέφτομαι το sub για να ολοκληρώσω/αναδείξω καλύτερα το σύστημα.
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Κοιτα τι γινεται , η αγορα σαμπ σε κοντινες αποστασεις ακροασης φερνει προβληματα εντοπισμου αυτου και οχι καλο δεσιμο με τους δορυφορους,εκτος και εαν τοποθετηθει πολυ κοντα σε αυτους , η καλυτερη λυση οπως το βλεπω ειναι αγορα μεγαλυτερων ηχειων εδω απο την αγορα σαμπ και ενσωματωσης αυτου.
Διδρομα οκταιντσα ελαχιστο δηλαδη αναλογως του διαθεσιμου ποσου, υπολογιζοντας και πωληση των υπαρχοντων.
Επισης αυτα θα ειναι και future proof αφου θα σου δωσουν δυνατοτητες καλυψης μεγαλυτερης αποστασης ακροασης ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.645
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top