Επιλογή Subwoofer

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Γεια σας!

Έχω έναν χώρο αποκλειστικά για Home Cinema 25 τετραγωνικών, είχα ένα Magnat Omega 300 αλλά δυστυχώς πνέει τα λοίσθια από ότι φαίνεται και όταν είναι πάνω από την μέση, η ένταση, σε κάποια έκρηξη σβήνει..

Οπότε κοιτάω για ένα νέο.. το budget λογω στέλνω οικονομικών αυτή την περίοδο θα έλεγα 350 οπότε κοιταω τα:

Wharfedale WH-D10,

WHARFEDALE WH-S10E,

Klipsch R 100 SW,

Polk Audio XT12

Είμαι σχετικά άσχετος γιατί ήρθε επαγγελματίας να τα σεταρει όλα αλλά έχει περάσει καιρός από τότε!

Ναι θέλω να τρίζουν όλα όπως με το Magnat! Είναι κάποιο από αυτά παρόμοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Γεια σας!

Έχω έναν χώρο αποκλειστικά για Home Cinema 25 τετραγωνικών, είχα ένα Magnat Omega 300 αλλά δυστυχώς πνέει τα λοίσθια από ότι φαίνεται και όταν είναι πάνω από την μέση, η ένταση, σε κάποια έκρηξη σβήνει..

Οπότε κοιτάω για ένα νέο.. το budget λογω στέλνω οικονομικών αυτή την περίοδο θα έλεγα 350 οπότε κοιταω τα:

Wharfedale WH-D10,

WHARFEDALE WH-S10E,

Klipsch R 100 SW,

Polk Audio XT12

Είμαι σχετικά άσχετος γιατί ήρθε επαγγελματίας να τα σεταρει όλα αλλά έχει περάσει καιρός από τότε!

Ναι θέλω να τρίζουν όλα όπως με το Magnat! Είναι κάποιο από αυτά παρόμοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ!
Κανενα απο αυτα δεν σου κανει.
Τα 3 πρωτα ειναι 10" και το τριτο ενα πολυ μετριο 12".
Πρεπει να ανεβασεις το μπατζετ και οχι να αντικαταστησεις το magnat αλλα να το συμπληρωσεις.
Με δυο λογια χρειαζεσαι αλλο ενα 12" subwoofer και να παιζουν και τα δυο ταυτοχρονα, τοποθετημενα βεβαια σε διαφορετικες θεσεις κατοπιν δοκιμων.
To Μagnat που εχεις εχει θεωρητικα αποκριση που ξεκινα απο τα 18Hz (αν και κατα πασα πιθανοτητα αυτο αφορα σταθμη τουλαχιστον -10db) και για να βρεις αντιστοιχο πρεπει να πας πανω απο 700 ευρω η να κοιταξεις για καποιο μεταχειρισμενο.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Κανενα απο αυτα δεν σου κανει.
Τα 3 πρωτα ειναι 10" και το τριτο ενα πολυ μετριο 12".
Πρεπει να ανεβασεις το μπατζετ και οχι να αντικαταστησεις το magnat αλλα να το συμπληρωσεις.
Με δυο λογια χρειαζεσαι αλλο ενα 12" subwoofer και να παιζουν και τα δυο ταυτοχρονα, τοποθετημενα βεβαια σε διαφορετικες θεσεις κατοπιν δοκιμων.
To Μagnat που εχεις εχει θεωρητικα αποκριση που ξεκινα απο τα 18Hz (αν και κατα πασα πιθανοτητα αυτο αφορα σταθμη τουλαχιστον -10db) και για να βρεις αντιστοιχο πρεπει να πας πανω απο 700 ευρω η να κοιταξεις για καποιο μεταχειρισμενο.
Γεια χαρά! Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα κοίταγα να το αντικαταστήσω με κάτι μικρότερο.. απλά δεν νομίζω θα την βγάλει καθαρή..


Οπότε όπως μου τα γράφεις.. αν αγόραζα ένα από αυτά που έγραψα και το έχω να παίζει μαζί με το Magnat (χαμηλά σε ένταση) μέχρι να τα φτύσει τελείως και όταν χαλάσει να πάρω ένα δεύτερο ίδιο από τα από πάνω; Θα ήταν καλή ιδέα ώστε να μου βγουν τα 700 σε δύο δόσεις;

Συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση όπως είπα, είμαι άσχετος!
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Γεια χαρά! Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα κοίταγα να το αντικαταστήσω με κάτι μικρότερο.. απλά δεν νομίζω θα την βγάλει καθαρή..


Οπότε όπως μου τα γράφεις.. αν αγόραζα ένα από αυτά που έγραψα και το έχω να παίζει μαζί με το Magnat (χαμηλά σε ένταση) μέχρι να τα φτύσει τελείως και όταν χαλάσει να πάρω ένα δεύτερο ίδιο από τα από πάνω; Θα ήταν καλή ιδέα ώστε να μου βγουν τα 700 σε δύο δόσεις;

Συγγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση όπως είπα, είμαι άσχετος!
Εχεις manual που να αναγραφει τα specs ? Αυτο πρεπει να ειναι 100w rms και να μην κατεβαινει τοσο χαμηλα για 12 αρι
Ποιο Home cinema ακριβως εχεις ?
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Εχεις manual που να αναγραφει τα specs ? Αυτο πρεπει να ειναι 100w rms και να μην κατεβαινει τοσο χαμηλα για 12 αρι
Ποιο Home cinema ακριβως εχεις ?
Γεια και σε εσένα! Ευχαριστώ για την συμμετοχή!

Manual δεν έχω, αλλά ψάχνοντας online

12" subwoofer downfire system
Power output RMS: 100 Watt
Max power output: 200 Watt
Voltage Selector switch
Switchable phase 40 - 180hz

Επειδή το έχω ανοιχτό, το ηχείο γράφει:
W300CP4140

Μαζί είναι όλη η σειρά Magnat Vintage 420 (160/280 Watt 4 - 8 Ohm
22 - 75.000 Hz 92dB) συνδεδεμένα όλα σε έναν Pioneer VSX D811s.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Προσωπικα νομιζω οτι το ευρος τιμων που εχεις θεσει για το συνολικο συστημα ειναι τιμιο ,δεν θα ξεφευγα παραπανω
Μπορεις να δεις και το Magnat Alpha RS 12 στα 373 €
Τεστ sub , κανε το translate σε English/Greek
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Προσωπικα νομιζω οτι το ευρος τιμων που εχεις θεσει για το συνολικο συστημα ειναι τιμιο ,δεν θα ξεφευγα παραπανω
Μπορεις να δεις και το Magnat Alpha RS 12 στα 373 €
Τεστ sub , κανε το translate σε English/Greek
Φαίνεται καλό, σε καλή τιμή και είναι και Magnat όπως και τα υπόλοιπα! :)

Φαντάζομαι δεν θα καταλάβω και τεράστια διαφορά με αυτό που έχω.. σωστά; Συνήθως δεν το έβαζα και τέρμα.. κάμποσο πάνω από την μέση..
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Φαίνεται καλό, σε καλή τιμή και είναι και Magnat όπως και τα υπόλοιπα! :)

Φαντάζομαι δεν θα καταλάβω και τεράστια διαφορά με αυτό που έχω.. σωστά; Συνήθως δεν το έβαζα και τέρμα.. κάμποσο πάνω από την μέση..
Δεν γνωριζω την τιμη του sub που εχεις , υποθετω απο την δηλωμενη ισχυ οτι ανηκει στην οικονομικη κατηγορια
Το Alpha rs 12 ειναι θεωρητικα 20w παραπανω απο αυτο που εχεις
Η αλλη επιλογη ειναι να περιμενεις για καποιο μεταχειρισμενο στις αγγελιες σε καλη τιμη
Εχουν περασει αρκετα καλα κομματια εκει .!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Δεν γνωριζω την τιμη του sub που εχεις , υποθετω απο την δηλωμενη ισχυ οτι ανηκει στην οικονομικη κατηγορια
Το Alpha rs 12 ειναι θεωρητικα 20w παραπανω απο αυτο που εχεις
Η αλλη επιλογη ειναι να περιμενεις για καποιο μεταχειρισμενο στις αγγελιες σε καλη τιμη
Εχουν περασει αρκετα καλα κομματια εκει .!
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου..! Η αληθεια ειναι οτι δεν ημουν ποτε "φιλος" τον μεταχειρισμενων..!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Οταν ειδα το ποστ σου, εψαξα στο ιντερνετ για να βρω τα χαρακτηριστικα του subwoofer σου και βρηκα τα παρακατω

Produkt Hauptmerkmale
FarbeSchwarz
Maße
Höhe51.99cm
Breite46cm
Tiefe49cm
Zusätzliche Produkteigenschaften
BauartPA-Subwoofer
Outdoor/IndoorInnenbereich
Produktart1 Weg, Aktiver Subwoofer
PrinzipAktiv
SubwooferMit Subwoofer
Frequenzbereich18 Hz-200 Hz
Tieftöner30.48cm
LautsprechertypSubwoofer
Spitzenleistung200W
BefestigungStandlautsprecher
RMS-Leistung200W
AudioeingängeRohkabelbuchse
SystemkonfigurationEinzelner Subwoofer
Magnetische AbschirmungNicht Magnetisch Abgeschirmt
KonnektivitätKabelgebunden

Και η μεταφραση στα Αγγλικα:
Product Main Features
Color: Black
Dimensions
Height51.99cm
Width46cm
Depth49cm
Additional product features
TypePA subwoofer
outdoor/indoorindoor
Product Type1 Way, Active Subwoofer
PrincipleActive
SubwooferWith subwoofer
Frequency range 18Hz-200Hz
Woofer 30.48cm
Speaker TypeSubwoofer
Peak power 200W
Fasteningfloor speaker
RMS power 200W
Audio inputsRaw cable jack
System configuration Single subwoofer
Magnetic ShieldingNot Magnetic Shielded
ConnectivityWired

Εδω αναφερει αποκριση 18-200Hz χωρις να αναφερεται στα ποσα db πτωσης πιανει τα 18Hz.
Αρχικα χωρις να μπω στην διαδικασια να κανω υπολογισμους, υπεθεσα οτι το sub ειναι ενα σκαλι πανω απο την χαμηλη κατηγορια τιμης αλλα τελικα μαλλον πως αυτο δεν ισχυει και τα 18Hz αφορουν αποδοση στα -10db η και πιο κατω, που πρακτικα σημαινει χρησιμη αποκριση μεχρι τα 37-40Hz το πολυ.
Με αυτα τα δεδομενα, μπορεις να παραμεινεις στην χαμηλη κατηγορια τιμης αλλα θα σου προτεινα να βρεις το πιο δυνατο που υπαρχει σε αυτην την κατηγορια μια που ειναι σαφες πως αυτο που εχεις τωρα ειναι οριακα επαρκες.

Προσωπικα δεν θα πηγαινα σε τιποτα λιγοτερο απο αυτο https://www.skroutz.gr/s/16466442/Wharfedale-SW-12-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-12-450W-Μαύρο.html που τουλαχιστον εχει αρκετα ισχυροτερο ενισχυτη (450W προφανως peak) και κατεβαινει στα 35Hz.
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου..! Η αληθεια ειναι οτι δεν ημουν ποτε "φιλος" τον μεταχειρισμενων..!
H αληθεια ειναι οτι αυτο σου στερει την δυνατοτητα να παρεις κατι πραγματικα καλο σε καλη τιμη μια που πολυ συχνα βρισκεις πολυ καλες ευκαιριες με μηχανηματα ελαχιστα δουλεμενα σχεδον καινουρια αρκετα κατω απο την τιμη του καινουριου.

Αν μπορεις να ανεβεις λιγακι σε τιμη, θα σου προτεινα αυτο https://www.skroutz.gr/s/14018088/Polk-Audio-HTS-12-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-12-200W-Μαύρο.html
Που κατεβαινει περιπου στα 25Hz και παιζει αρκετα δυνατα και με λογικο κοστος.
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Οταν ειδα το ποστ σου, εψαξα στο ιντερνετ για να βρω τα χαρακτηριστικα του subwoofer σου και βρηκα τα παρακατω

Produkt Hauptmerkmale
FarbeSchwarz
Maße
Höhe51.99cm
Breite46cm
Tiefe49cm
Zusätzliche Produkteigenschaften
BauartPA-Subwoofer
Outdoor/IndoorInnenbereich
Produktart1 Weg, Aktiver Subwoofer
PrinzipAktiv
SubwooferMit Subwoofer
Frequenzbereich18 Hz-200 Hz
Tieftöner30.48cm
LautsprechertypSubwoofer
Spitzenleistung200W
BefestigungStandlautsprecher
RMS-Leistung200W
AudioeingängeRohkabelbuchse
SystemkonfigurationEinzelner Subwoofer
Magnetische AbschirmungNicht Magnetisch Abgeschirmt
KonnektivitätKabelgebunden

Και η μεταφραση στα Αγγλικα:
Product Main Features
Color: Black
Dimensions
Height51.99cm
Width46cm
Depth49cm
Additional product features
TypePA subwoofer
outdoor/indoorindoor
Product Type1 Way, Active Subwoofer
PrincipleActive
SubwooferWith subwoofer
Frequency range 18Hz-200Hz
Woofer 30.48cm
Speaker TypeSubwoofer
Peak power 200W
Fasteningfloor speaker
RMS power 200W
Audio inputsRaw cable jack
System configuration Single subwoofer
Magnetic ShieldingNot Magnetic Shielded
ConnectivityWired

Εδω αναφερει αποκριση 18-200Hz χωρις να αναφερεται στα ποσα db πτωσης πιανει τα 18Hz.
Αρχικα χωρις να μπω στην διαδικασια να κανω υπολογισμους, υπεθεσα οτι το sub ειναι ενα σκαλι πανω απο την χαμηλη κατηγορια τιμης αλλα τελικα μαλλον πως αυτο δεν ισχυει και τα 18Hz αφορουν αποδοση στα -10db η και πιο κατω, που πρακτικα σημαινει χρησιμη αποκριση μεχρι τα 37-40Hz το πολυ.
Με αυτα τα δεδομενα, μπορεις να παραμεινεις στην χαμηλη κατηγορια τιμης αλλα θα σου προτεινα να βρεις το πιο δυνατο που υπαρχει σε αυτην την κατηγορια μια που ειναι σαφες πως αυτο που εχεις τωρα ειναι οριακα επαρκες.

Προσωπικα δεν θα πηγαινα σε τιποτα λιγοτερο απο αυτο https://www.skroutz.gr/s/16466442/Wharfedale-SW-12-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-12-450W-Μαύρο.html που τουλαχιστον εχει αρκετα ισχυροτερο ενισχυτη (450W προφανως peak) και κατεβαινει στα 35Hz.

H αληθεια ειναι οτι αυτο σου στερει την δυνατοτητα να παρεις κατι πραγματικα καλο σε καλη τιμη μια που πολυ συχνα βρισκεις πολυ καλες ευκαιριες με μηχανηματα ελαχιστα δουλεμενα σχεδον καινουρια αρκετα κατω απο την τιμη του καινουριου.

Αν μπορεις να ανεβεις λιγακι σε τιμη, θα σου προτεινα αυτο https://www.skroutz.gr/s/14018088/Polk-Audio-HTS-12-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-12-200W-Μαύρο.html
Που κατεβαινει περιπου στα 25Hz και παιζει αρκετα δυνατα και με λογικο κοστος.
Ευχαριστω για τον χρονο και το ψαξιμο!
To Wharfedale φαινεται καλη τιμη στο Σκρουτζ ενα μονο καταστημα το εχει 399 και με μικρη οικονικη διαφορα σε σχεση με το Μagnat RS12 που προτεινε ο eteokritis απο πανω!

Με τα μεταχειρισμενα ειναι το θεμα και του χρονου.. το οτι θελω αμεσα για να δουμε καμια ταινια! χαχα!

Δεν ξερω παιδια.. φαινεστε ειδικοι.. αν συμφωνειτε και μεταξυ σας να παω να παρω το Wharfedale! :)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ευχαριστω για τον χρονο και το ψαξιμο!
To Wharfedale φαινεται καλη τιμη στο Σκρουτζ ενα μονο καταστημα το εχει 399 και με μικρη οικονικη διαφορα σε σχεση με το Μagnat RS12 που προτεινε ο eteokritis απο πανω!

Με τα μεταχειρισμενα ειναι το θεμα και του χρονου.. το οτι θελω αμεσα για να δουμε καμια ταινια! χαχα!

Δεν ξερω παιδια.. φαινεστε ειδικοι.. αν συμφωνειτε και μεταξυ σας να παω να παρω το Wharfedale! :)
Οταν δεν εχεις δοκιμασει ο ιδιος κατι (και να ξερεις και τι κανεις ταυτοχρονα) δεν μπορεις να βαλεις το χερι σου στη φωτια για τιποτα. Η μονη βοηθεια που εχει καποιος που σου προτεινει κατι και ξερει 5 πραγματα ειναι reviews απο το ιντερνετ, τα τεχνικα χαρακτηριστικα που δηλωνει ο κατασκευαστης και η εμπειρια που απλα θα βοηθησει στην αποκρυπτογραφηση των χαρακτηριστικων και ενδεχομενως την επαληθευση η οχι των reviews.

Δυστυχως στην χαμηλη κατηγορια τιμης τα reviews σπανιζουν και τα χαρακτηριστικα που δηλωνει ο κατασκευαστης σχεδον παντα ειναι υπεραισιοδοξα.

Στην χαμηλη κατηγορια τιμης μεχρι 400ευρω εχω βρει reviews και εχω ξεχωρισει καποια subwoofer τα οποια ομως ειναι ολα 10" και ειναι καταλληλα μονο για μικρους χωρους.
Για την δικη σου περιπτωση το φτηνοτερο 12" για το οποιο εχω βρει αξιοπιστα reviews ειναι το Polk HTS-12 που σου προσθεσα στο τελος (το οποιο παρεμπιπτοντως υπαρχει μεταχειρισμενο σε αγγελια στα 370 ευρω και φυσικα να προσθεσω οτι δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη) ενω για το whafedale η μονη αναφορα που εχω βρει, αφορα το 15" μοντελο το SW15 το οποιο για το μεγεθος του και τα χρηματα που ζητα (590 ευρω) ειναι πολυ καλη περιπτωση για ενα μεγαλο χωρο που θελει ενταση χωρις απαιτησεις σε εκταση. Με βαση εκεινο το review εκανα την υποθεση οτι το αμεσως μικροτερο μοντελο της σειρας θα ειναι πανω κατω της ιδιας φιλοσοφιας και με 400 ευρω θα εχεις ενα sub το οποιο δεν θα κατεβαινει μεν πολυ χαμηλα αλλα τουλαχιστον θα παιζει αρκετα δυνατα πραγμα που φαινεται να το υποστηριζει και ο αρκετα δυνατος για την κατηγορια τιμης ενισχυτης που λογικα me 450W peak, πρεπει να ειναι γυρω στα 150-225W RMS
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Ευχαριστω για τον χρονο και το ψαξιμο!
To Wharfedale φαινεται καλη τιμη στο Σκρουτζ ενα μονο καταστημα το εχει 399 και με μικρη οικονικη διαφορα σε σχεση με το Μagnat RS12 που προτεινε ο eteokritis απο πανω!

Με τα μεταχειρισμενα ειναι το θεμα και του χρονου.. το οτι θελω αμεσα για να δουμε καμια ταινια! χαχα!

Δεν ξερω παιδια.. φαινεστε ειδικοι.. αν συμφωνειτε και μεταξυ σας να παω να παρω το Wharfedale! :)
Ως πρων κατοχος WHARFEDALE θα πω οτι ειναι τιμια στις προδιαγραφες που ανακοινωνει
Το πισω bass reflex port που εχει θα βοηθησει σε περιπτωση που θελεις χαμηλοτερες συχνοτητες να το τοποθετησεις πιο κοντα στο τοιχο
Απο την αλλη το Magnat αν και με χαμηλοτερη ισχυ ειναι επαρκη σε σχεση με τα λεγομενα σου ,ειναι τα ιδια με τα υπολοιπα ηχεια σου και διαβασα οτι κατεβαινει αρκετα χαμηλα στα 20hz ( ?)
Αν δε σε βοηθαει αυτο τοτε ...παρε εκεινο που σου εκλεισε το ματι πρωτο :)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Απο την αλλη το Magnat αν και με χαμηλοτερη ισχυ ειναι επαρκη σε σχεση με τα λεγομενα σου ,ειναι τα ιδια με τα υπολοιπα ηχεια σου και διαβασα οτι κατεβαινει αρκετα χαμηλα στα 20hz ( ?)
Αν δε σε βοηθαει αυτο τοτε ...παρε εκεινο που σου εκλεισε το ματι πρωτο :)
Εχω εντονες αμφιβολιες στο οτι μπορει να κατεβαινει στο Magnat στα 20Hz. το μεγεθος του κουτιου και οι δυο πολυ κοντες σωληνες bass reflex μαρτυρουν συχνοτητα συντονισμου τουλαχιστον στα 30-35Hz αν οχι πιο πανω και ως γνωστον τα bass reflex ηχεια πεφτουν με ρυθμο 24db/oct απο την συχνοτητα συντονισμου και κατω.
Για να κατεβαινε στα 20Hz σε τοσο μικρο κουτι θα επρεπε να εχει πολυ μακρυτερες σωληνες bass reflex
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Εχω εντονες αμφιβολιες στο οτι μπορει να κατεβαινει στο Magnat στα 20Hz. το μεγεθος του κουτιου και οι δυο πολυ κοντες σωληνες bass reflex μαρτυρουν συχνοτητα συντονισμου τουλαχιστον στα 30-35Hz αν οχι πιο πανω και ως γνωστον τα bass reflex ηχεια πεφτουν με ρυθμο 24db/oct απο την συχνοτητα συντονισμου και κατω.
Για να κατεβαινε στα 20Hz σε τοσο μικρο κουτι θα επρεπε να εχει πολυ μακρυτερες σωληνες bass reflex
....και γιαυτο εβαλα το ερωτηματικο μεχρι που βρηκα αυτο ....

"Our measurements confirmed our doubts expressed above: the Alpha RS 12 was just humming at 20 hertz, at 25 it was already 10 decibels louder, at 31.5 was quite human, which meant an additional 8 dB, but the peak was only at 40 achieved. So much for the numbers provided by the manufacturer. If we knew what kind of slope they refer to, we might approach it differently, but this way..."



ερχεσαι λοιπον στις προδιαγραφες του WHARFEDALE και ειναι καλυτερη επιλογη πιστευω
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
συγγνωμη για την καθυστερηση και σας ευχαριστω παρα πολυ και τους δυο για τον χρονο και τις συμβουλες!
θα προχωρησω αμεσα σε αγορα σε ενα εκ των δυο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.550
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top