Επιλογή switch για οικιακό δίκτυο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Για ελάτε κοντά οι γνώστες...

Λοιπόν, σε επικείμενη ανακαίνιση του σπιτιού, θα προκύψει το θέμα της παροχής/διαμοιρασμού internet σε χώρους του σπιτιού.

Το modem/router είναι το ARRIS TG862S, στο οποίο θέλω να συνδέσω ένα switch από το οποίο θα φεύγουν καλώδια CAT6 τα οποία θα καταλήγουν σε πρίζες δικτύου στα δωμάτια/χώρους του σπιτιού. Με πρόχειρους υπολογισμούς, στο σπίτι θα χρειαστεί να εγκατασταθούν 17 πρίζες δικτύου. Από μια μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα switches με 16 θύρες, με 18 θύρες, με 20 θύρες κι ούτω καθεξής. Επειδή είμαι της λογικής "καλύτερα να σου περισσεύει παρά να σου λείπει", ακόμα και να "σκαρτάρω" τη μία (1) πρίζα, δεν θα έπαιρνα 16άρι ή 18άρι switch, διότι ο αριθμός των θυρών θα ήταν οριακός συγκριτικά με τον αριθμό των πριζών και δεν θέλω να αλλάζω μηχάνημα σε περίπτωση που για κάποιο λόγο στο μέλλον αυξηθεί ο αριθμός των πριζών. Οπότε, κοιτάω για switches με 20 ή 24 θύρες.

Στο δια ταύτα: Η αγορά θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα από το www.eshopcy.com.cy. Χρησιμοποιώντας την αναζήτηση, είχα τα εξής αποτελέσματα:

1) CISCO Switch 20 θυρών στα €389
2) CISCO Switches 24 θυρών σε διάφορες τιμές.
3) Switches 24 θυρών διαφόρων εταιριών, σε διάφορες τιμές.

Θα παρατηρήσατε μια προτίμηση σε συσκευές της CISCO, αλλά μην την θεωρήσετε απόλυτη. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις ισάξιας ποιότητας κατασκευής, αξιοπιστίας κι ευκολιών προς το χρήστη - αρκεί να είναι διαθέσιμες στο www.eshopcy.com.cy ή έστω σε άλλο κατάστημα στην Κύπρο.

Δεν έχω εκτιμώμενο προϋπολογισμό, αλλά θεωρώ ότι δεν χρειάζομαι switch των €2000+ για οικιακό δίκτυο. Θα ήθελα τη βοήθειά σας να κατανοήσω όρους/χαρακτηριστικά όπως "Managed", "Unmanaged", "Smart", "QoS", "Link Aggregation", τι εξυπηρετεί το καθένα (δηλαδή τι προσφέρουν στον χρήστη) και πώς το κάθε χαρακτηριστικό επιρεάζει την τελική τιμή του προϊόντος.

Για την ασφάλεια του δικτύου, πέραν της διαμόρφωσης του modem/router, σκέφτομαι να παρεμβάλω ένα προϊόν της NetGate, αυτό ή αυτό.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μήπως ξεφεύγεις λίγο Γουίζζυ; :)

Τη δουλειά μπορείς να την κάνεις με 2 8 θυρών πολύ φθηνότερα, κι αν χρειαστεί προσθέτεις ένα πέντε. Έξτρα ασφάλεια δε χρειάζεται.



Έχω κι εγώ Netgear Tp-Link switches πέντε θυρών με τα οποία δεν ασχολήθηκα ποτέ μετά την αρχική σύνδεση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Σε λιγότερα από τα μισά λεφτά του σισκο, το νετγκιαρ είναι υπεραρκετό.

Και το ζιξελ στην ίδια τιμή, κι αυτό.

Στο σπίτι δεν χρειάζεται τραγικότητες σε τέτοια επίπεδα τιμής του σίσκο..

Εδώ και 6 χρόνια έχω κάπου ξεχασμένο ένα νετγκιαρ 8 θέσεων που το είχα πάρει 25-30€, δουλεύει απροβλημάτιστα, παρά τη σκόνη που έχει μαζέψει..
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Σε πυργο ζεις και θες 17 η θα γεμισεις τους τοιχους με 3-4 το καθένα ?
Στο WC μην βάλεις ....θα έχεις βρωμικο σήμα :rolleyes:
Υπάρχει και το wifi ....το απορρίπτεις για λόγους υγείας ?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Εγώ με τα tp-link δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο πρόβλημα. Unmanaged, plug and play.
Αν μπορείς κάνες nested δικτύωμα με 3-4 κόμβους και με μικρά σουϊτσις σε κάθε κόμβο τρέχει η κάθε ομάδα.
Π.χ. ενισχυτής, nas για ταινίες, media player, τηλεόραση κάτω από το ίδιο switch.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Να στο πω απλά: Ένα managed switch σου επιτρέπει να κάνεις το απαραίτητο traffic shaping εντός του δικτύου σου, ώστε μια μηχανή που της την κάρφωσε να κατεβάσει τρεις συκωταριές ενημερώσεις, ή ο γιος σου που θέλει να κατεβάσει μια ματρόσκα 60GB α-πό-ψε, να μη σου στεγνώσουν τη γραμμή. Τέτοιες πρακτικές δεν σπανίζουν στο επαγγελματικό περιβάλλον, αλλά καμιά φορά χρειάζονται και στο σπίτι. Το link aggregation επιτρέπει το connection paralleling, προς όφελος του bandwidth αλλά και για λόγους διαθεσιμότητας. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει υπολογιστές με δύο χιλιάρες κάρτες.

Μην ακούς κανέναν. Πάρε ένα cisco που να κάνει στράκες κι άστους όλους να πρασινίσουν από τη ζήλεια τους, εφ' όσον έχεις τα χρήματα βεβαίως. Σημείο προσοχής: Τα επαγγελματικά χιλιάρια switch, συνήθως είναι μόνον αυτό, οπότε δεν επικοινωνούν με κάρτες ethernet χαμηλότερης ταχύτητας. Επομένως, αν έχεις δικτυακό ενσύρματο εκτυπωτή με 100άρα κάρτα, ή τον πουλάς και παίρνεις κάποιον άλλο με χιλιάρα, ή παρεμβάλλεις ένα μικρό switch 10-100-1000, ώστε να επικοινωνεί αυτό στα 1000Mbit με το δίκτυο και στα 100Mbit με τον εκτυπωτή.

Δεύτερο σημείο προσοχής, μιας και θα έχεις να κάνεις με έλληνα τεχνικό: Αν το switch αναρτηθεί σε τοίχο, οι θύρες του πρέπει να κοιτάζουν το δάπεδο, ώστε να σκονίζονται ελάχιστα έως καθόλου. Αν παρ' όλ' αυτά ο τεχνικός εξακολουθεί να έχει αντιρρήσεις, πλάκωσέ τον στις γρήγορες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πάρε ένα cisco που να κάνει στράκες κι άστους όλους να πρασινίσουν από τη ζήλεια τους
Ομολογώ πως αυτό το γούστο δεν το γνώριζα. Is it a thing; Να πάρω να ρωτήσω τον S;

-Πώπω, είδες το Σίσκο του Γουίζζυ;
-Ναι, κ@ύλα είναι με τις είκοσι πορτάρες του.
-Τον θέλω όλονα.
-Μι του.
-Μι θρι.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Προσωπικά, το σπίτι το δικτύωσα μόνος μου.

Παίζουν διάφορα switches στα δωμάτια, κυρίως 8 θέσεων. Άλλο στο σαλόνι, άλλο στο γραφείο, άλλο στο hc, άλλο στη σοφίτα κλπ.

Εκτός από 1 προβληματικό Netgear που αλλάχθηκε με εγγύηση στο μήνα με ένα ίδιο, αφού όλα τα άλλα παρόμοια δουλεύουν τέλεια, δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά. Μπορώ να κατεβάζω μεγάλα αρχεία, την ίδια στιγμή που βλέπω άλλη ταινία στο σαλόνι και άλλη στο hc, πάντα μέσω δικτύου.

Αν δεν έχεις 16 δωμάτια, δεν βλέπω τον λόγο τέτοιας εγκατάστασης.
 




Μηνύματα
8
Reaction score
1
Να συμπληρώσω στις παρατηρήσεις του Costas Coyias, βασικό στα switch είναι το Backplane, η εγγύηση (Lifetime που έχει η Cisco, Lynksys) είναι ιδιαίτερα χρήσιμη , ασχετα αν έχεις η όχι απαιτήσεις για ασφαλεια ή bandwidth management. Επίσης στην λογική που βάζουμε πολλά Switch στον ιδιο χώρο, πρέπει να σχεδιάσουμε τον φόρτο που έχει πχ το κάθε δωμάτιο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Καταρχάς, καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πάμε, λοιπόν:

Εγώ εκτιμώ πολύ την Netgear -στα επαγγελματικά ProSafe-, ότι έχω ανοίξει έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

https://www.netgear.com/business/products/switches/unmanaged/JGS524.aspx?cid=wmt_netgear_organic

Τσέκαρε μόνο αν θες Unmanaged Switch ή κάτι παραμετροποιήσιμο.
Τη Netgear τη γνωρίζω σαν εταιρία, αλλά δεν είχα πρότερη εμπειρία χρήσης. Ευχαριστώ για την πρόταση, θα την μελετήσω - ελπίζω να είναι διαθέσιμα μέσω αντιπροσώπου στην Κύπρο.

Μήπως ξεφεύγεις λίγο Γουίζζυ; :)

Τη δουλειά μπορείς να την κάνεις με 2 8 θυρών πολύ φθηνότερα, κι αν χρειαστεί προσθέτεις ένα πέντε. Έξτρα ασφάλεια δε χρειάζεται.

Έχω κι εγώ Netgear switches πέντε θυρών με τα οποία δεν ασχολήθηκα ποτέ μετά την αρχική σύνδεση.
Δεν ξέρω εάν ξεφεύγω ή όχι, για αυτό ζήτησα τη γνώμη σας!:) Την extra ασφάλεια τη συστήνει ο Κοντολέτας και - προσωπικά - δεν έχω λόγο να αγνοήσω τη συμβουλή του. Επίσης, θα προτιμούσα μία (1) συσκευή με επαρκή αριθμό θυρών, "let's keep it simple" φάση - ένα modem/router, ένα switch, τέλος.

Σε λιγότερα από τα μισά λεφτά του σισκο, το νετγκιαρ είναι υπεραρκετό.

Και το ζιξελ στην ίδια τιμή, κι αυτό.

Στο σπίτι δεν χρειάζεται τραγικότητες σε τέτοια επίπεδα τιμής του σίσκο..

Εδώ και 6 χρόνια έχω κάπου ξεχασμένο ένα νετγκιαρ 8 θέσεων που το είχα πάρει 25-30€, δουλεύει απροβλημάτιστα, παρά τη σκόνη που έχει μαζέψει..
Από ότι βλέπω η Netgear χαίρει ευρείας εκτίμησης - καλό αυτό. Όπως επίσης καλές είναι κι οι τιμές τους.

Σε πυργο ζεις και θες 17 η θα γεμισεις τους τοιχους με 3-4 το καθένα ?
Στο WC μην βάλεις ....θα έχεις βρωμικο σήμα :rolleyes:
Υπάρχει και το wifi ....το απορρίπτεις για λόγους υγείας ?
Μάνο, δεν ζω σε πύργο. Σκέψου ότι μόνο για το home entertainment (Smart TV, media player, PS4) θέλω τρεις (3) θύρες. Τέσσερις (προβλέ ότι θα) χρειάζομαι και στο γραφείο (3 PCs, 1 δικτυακό printer), από μία (1) σε κάθε υπνοδωμάτιο (4 τον αριθμό), μάνι μάνι φτάσαμε στις 11 θύρες. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω και να απαριθμήσω τις ανάγκες και για τους υπόλοιπους χώρους του σπιτιού, καταλαβαίνεις πώς πάει το πράγμα. Σε κάποια θύρα θα μπορεί να μπει κάποιο wireless router, κάτι το οποίο θα εξαρτηθεί από το πού θα τοποθετηθεί το modem/router το οποίο παρέχει wireless δίκτυο.

Εγώ με τα tp-link δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο πρόβλημα. Unmanaged, plug and play.
Αν μπορείς κάνες nested δικτύωμα με 3-4 κόμβους και με μικρά σουϊτσις σε κάθε κόμβο τρέχει η κάθε ομάδα.
Π.χ. ενισχυτής, nas για ταινίες, media player, τηλεόραση κάτω από το ίδιο switch.
Καλή πρόταση και τα TP-Link, ισάξια της Netgear - υποθέτω. Το nested δικτύωμα σε τι εξυπηρετεί; Με άλλα λόγια, τι πλεονεκτήματα έχει έναντι του ενός κεντρικού switch; Ρωτάω επειδή εάν το εφαρμόσω, αφενός θα απομακρυνθώ από τη λογική του "let's keep it simple" κι αφετέρου αισθάνομαι ότι δεν είναι κάτι το οποίο έχω τις γνώσεις για να στήσω και να διατηρώ/συντηρώ μόνος μου.


Να στο πω απλά: Ένα managed switch σου επιτρέπει να κάνεις το απαραίτητο traffic shaping εντός του δικτύου σου, ώστε μια μηχανή που της την κάρφωσε να κατεβάσει τρεις συκωταριές ενημερώσεις, ή ο γιος σου που θέλει να κατεβάσει μια ματρόσκα 60GB α-πό-ψε, να μη σου στεγνώσουν τη γραμμή. Τέτοιες πρακτικές δεν σπανίζουν στο επαγγελματικό περιβάλλον, αλλά καμιά φορά χρειάζονται και στο σπίτι. Το link aggregation επιτρέπει το connection paralleling, προς όφελος του bandwidth αλλά και για λόγους διαθεσιμότητας. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει υπολογιστές με δύο χιλιάρες κάρτες.

Μην ακούς κανέναν. Πάρε ένα cisco που να κάνει στράκες κι άστους όλους να πρασινίσουν από τη ζήλεια τους, εφ' όσον έχεις τα χρήματα βεβαίως. Σημείο προσοχής: Τα επαγγελματικά χιλιάρια switch, συνήθως είναι μόνον αυτό, οπότε δεν επικοινωνούν με κάρτες ethernet χαμηλότερης ταχύτητας. Επομένως, αν έχεις δικτυακό ενσύρματο εκτυπωτή με 100άρα κάρτα, ή τον πουλάς και παίρνεις κάποιον άλλο με χιλιάρα, ή παρεμβάλλεις ένα μικρό switch 10-100-1000, ώστε να επικοινωνεί αυτό στα 1000Mbit με το δίκτυο και στα 100Mbit με τον εκτυπωτή.

Δεύτερο σημείο προσοχής, μιας και θα έχεις να κάνεις με έλληνα τεχνικό: Αν το switch αναρτηθεί σε τοίχο, οι θύρες του πρέπει να κοιτάζουν το δάπεδο, ώστε να σκονίζονται ελάχιστα έως καθόλου. Αν παρ' όλ' αυτά ο τεχνικός εξακολουθεί να έχει αντιρρήσεις, πλάκωσέ τον στις γρήγορες.
Να κι ένας που υποστηρίζει τα CISCO! :p

Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις των όρων. Φαντάζομαι ότι για το traffic shaping και το link aggregation, θα υπάρχουν οδηγίε στο manual της συσκευής, οπότε δεν θα είναι κάτι δύσκολο στην υλοποίηση.

Το πρώτο σημείο προσοχής δεν το είχα υπόψη μου - θα το έχω υπόψη μου. Όταν λες ότι τα 1000Mbit switches δεν επικοινωνούν με κάρτες ethernet χαμηλότερης ταχύτητας, αυτό εφαρμόζεται και στους Η/Υ ή μονο σε εκτυπωτές που έφερες ως παράδειγμα;

Το δεύτερο σημείο προσοχής εμπίπτει σε αυτό που λέμε "κοινή λογική" αλλά επειδή "η κοινή λογική δεν είναι κοινή" θα το προσέξω κι αυτό. Αν και, όπως δείχνουν τα πράγματα, το modem/router και το switch θα μπουν σε κλειστό (αεριζόμενο) ντουλάπι, οπότε ίσως ο παράγοντας σκόνη να μην είναι τόσο σημαντικός. Ίδωμεν.

Προσωπικά, το σπίτι το δικτύωσα μόνος μου.

Παίζουν διάφορα switches στα δωμάτια, κυρίως 8 θέσεων. Άλλο στο σαλόνι, άλλο στο γραφείο, άλλο στο hc, άλλο στη σοφίτα κλπ.

Εκτός από 1 προβληματικό Netgear που αλλάχθηκε με εγγύηση στο μήνα με ένα ίδιο, αφού όλα τα άλλα παρόμοια δουλεύουν τέλεια, δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά. Μπορώ να κατεβάζω μεγάλα αρχεία, την ίδια στιγμή που βλέπω άλλη ταινία στο σαλόνι και άλλη στο hc, πάντα μέσω δικτύου.

Αν δεν έχεις 16 δωμάτια, δεν βλέπω τον λόγο τέτοιας εγκατάστασης.
Netgear for the win, λέμε! Τι είναι αυτό το πράγμα, ρε παιδιά, με τη Netgear, τόσο αξιόπιστες είναι οι συσκευές της; ΟΚ, κατά παράφραση του γνωστού ρητού, "ρωτών αεί διδασκόμενος"!:thumbsup: 16 δωμάτια δεν έχω, αλλά όπως εξήγησα και στον Μάνο πιο πάνω, έχω όμως μια πρώτη εικόνα των σύγχρονων αναγκών και - καλό είναι να - προβλέπω και για μελλοντικές. Όπως είπα, καλύτερα να μου περισσεύουν παρά να μου λείπουν.

Τα πολλά switches που έχεις δεν δημιουργούν πρόβλημα στη διαχείριση τους;

Να συμπληρώσω στις παρατηρήσεις του Costas Coyias, βασικό στα switch είναι το Backplane, η εγγύηση (Lifetime που έχει η Cisco, Lynksys) είναι ιδιαίτερα χρήσιμη , ασχετα αν έχεις η όχι απαιτήσεις για ασφαλεια ή bandwidth management. Επίσης στην λογική που βάζουμε πολλά Switch στον ιδιο χώρο, πρέπει να σχεδιάσουμε τον φόρτο που έχει πχ το κάθε δωμάτιο.
Πώς διακρίνεται η ποιότητα του κάθε backplane σε κάθε switch (εάν κατάλαβα σωστά το σχόλιό σου); Δηλαδή, γιατί είναι "βασικό στοιχείο"; Η εγγύηση είναι όντως πολύ σημαντικός παράγοντας κι η εγγύηση εφ όρου ζωής που έχουν κάποιες συσκευές προσθέτει "πόντους" στην περίπτωσή τους.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Καλή πρόταση και τα TP-Link, ισάξια της Netgear - υποθέτω. Το nested δικτύωμα σε τι εξυπηρετεί; Με άλλα λόγια, τι πλεονεκτήματα έχει έναντι του ενός κεντρικού switch; Ρωτάω επειδή εάν το εφαρμόσω, αφενός θα απομακρυνθώ από τη λογική του "let's keep it simple" κι αφετέρου αισθάνομαι ότι δεν είναι κάτι το οποίο έχω τις γνώσεις για να στήσω και να διατηρώ/συντηρώ μόνος μου.

Για να μην τραβάς χιλιόμετρα καλώδιο.
Πάει ένα καλώδιο από το κεντρικό router ή switch στο γραφείο, από κει άλλο switch μοιράζει τοπικά στις συσκευές. Το ίδιο στο media center και σε κάθε δωμάτιο.
ΕΣΥ δεν εχεις να κάνες κάτι, απλά τα συνδέεις και παίζουν όλα.
Λιγότερα καλώδια και πιο φθηνά switch, των 5 ή 8 θέσεων σε κάθε θέση αναλόγως την περίπτωση. Θα ξεκίναγα από το router κατευθείαν σε ένα switch δίπλα του χιλιάρι που θα μοίραζε σε κάθε χωρο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
ΟΚ, κατανοητό. :thumbsup:

Επειδή στο πλαίσιο της ανακαίνισης θα ξηλωθούν τα πατώματα κτλ και θα γίνει μελέτη από ηλεκτρολόγο μηχανικό για δομημένη καλωδίωση, ήμουν "προετοιμασμένος" για πολλά μέτρα καλώδιου χωρίς να με πειράζει ιδιαίτερα η σκέψη. Θα δω την πρότασή σου ως - καλή - εναλλακτική.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Αφού θα τα κάνεις από την αρχή φρόντισε αν μπορείς με κανάλια κατάλληλης διατομής και "φρεάτια" στις γωνίες να εχεις τη δυνατότητα αλλαγής καλωδίου στο μέλλον.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Ναι, σίγουρα! Ο "κανόνας" που ακολουθεί ο ηλεκτρολόγος μηχανολόγος που συνεργάζομαι λέει ότι το κάθε καλώδιο Χ διατομής θα περάσει από κανάλο διατομής 2Χ. Ε, φαντάζομαι, τα "φρεάτια" (είναι αυτό που βλέπουμε στη φωτογραφία, σωστά?) θα τα χρησιμοποιεί by default.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top