Επιλογες...

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Μετά από αρκετό χρόνο ήρθε η ώρα να βάλω μπρος το επόμενο diy project μου,
που το επεξεργάζομαι κάμποσους μήνες - έναν τελικό ενισχυτή.
Αλλά όταν κανείς καταλήξει στο τι θα βάλει μέσα στο κουτί πρέπει να δει
και τι γίνεται με τον έξω κόσμο.
Ο προβληματισμός μου έχει δύο σκέλη:
Α) Επιλογές βυσμάτων
Β) Με προενισχυτή τι κάνουμε;

Θέλω λοιπόν κάποιες έμπειρες γνώμες - που κυκλοφορούν άφθονες εδώ - για
συγκεκριμένα πράγματα.
Δηλαδή:
Α) Τι μάρκες-μοντέλα επιλέγουμε σε βύσματα RCA , XLR , ηχείων.
Β) Πιο σύνθετα πράγματα...

Θέλω ιδανικά ο προενισχυτής να έχει τα παρακάτω:
1) Μετατροπή σημάτων από non-balanced σε balanced
2) DAC
3) Τηλεχειρισμό
Έτοιμη λύση το βλέπω δύσκολο και πολύ ακριβό.
Σε DIY υπάρχουν πολλά σχέδια αλλά κυρίως λαμπάτα τα οποία θέλω να αποφύγω.
Κάτι που σκέφτηκα για το (2) είναι το γνωστό behri γιατί έχει και φοβερή τιμή και
κάνει τα πάντα - και το αποτέλεσμα είναι γνωστό και όχι "ότι βγάλει το τσουκάλι".
Για το (1) έχω δει και τρανζιστοράτη λύση και με πηνία αλλά η διαφορά στην τιμή
δεν ξέρω αν έχει πλεονέκτημα στην ποιότητα.
Για το (3) με βλέπω με μικροελεγκτή...

ΥΓ Για καλό κουτί που ψάχνουμε;
Για να μην αρχίσω τους κανιβαλισμούς και τους αλουμινάδες...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Ώστε έσβησες το καλοριφέρ και άναψες το κολλητήρι, ε; Χο, χο, χο…

Α) Πολύ απλά και γρήγορα, WBT, αλλά είναι μάλλον πολύ ακριβή λύση. Προσωπικά θα επέλεγα Neutrik παντού. Ίσως να υπάρχουν και άλλες καλές υλοποιήσεις που μου διαφεύγουν. (Αλήθεια, η FoxConn παίζει εδώ;) Ειδικά για τα ηχεία, προτείνω κάτι που να σφίγγει πολύ δυνατά το γυμνό καλώδιο. Είναι μια λύση ανώτερη από οποιοδήποτε βύσμα ηχείου, οποιασδήποτε ποιότητας ή τιμής, μιας και εξασφαλίζει την υψυλότερη δυνατή αγωγιμότητα. Αυτό ίσως ακούγεται αιρετικό, αλλά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Εκατομμύρια μετασχηματιστές στο δίκτυο ηλεκτροδότησης ολόκληρου του πλανήτη δεν κάνουν λάθος. (Βέβαια, το βύσμα κάνει το βάλε-βγάλε εύκολη υπόθεση).
Β) Οι Μπέρυ είναι πολύ καλή λύση, και η μόνη ένσταση που έχω αφορά το διακοπτικό τροφοδοτικό, (τέτοιο δεν έχουν;). Κατά τα λοιπά, ένας DAC2000 του Ελέκτορ είναι ό,τι πρέπει, ενώ για προενισχυτή γραμμής μπορείς να χρησιμοποιήσεις OPA627, (πρωτότυπο, ε;). Α, μην ξεχάσεις και έναν buffer στην έξοδο προς εγγραφή, με έναν 2604, ή δύο 627. Για τη μετατροπή balanced to unbalanced είχα κάπου ένα σχεδιάκι με κάποιο ολοκληρωμένο της BB, αλλά μακάρι να ήξερα πού το έχω βάλει…
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Ώστε έσβησες το καλοριφέρ και άναψες το κολλητήρι, ε; Χο, χο, χο…
προσπάθησα τα πάντα... αλλά είναι εθισμός!

Α)
Τα neutrik σκεφτόμουν και εγώ γιατί έχουν απόλυτα λογικές τιμές.
Τα WBT είναι ακριβούτσικα και δεν ξέρω αν αξίζει.
(Και τώρα γυμνά είναι τα καλώδια ηχείων, σφιχτά σφιχτά στους ακροδέκτες )

Β)
Το DAC2000 δεν το είχα υπόψη μου. Το ψάχνω τώρα (πάντως έχει καλό ΨΑ της ΤΙ).
Κανένα link με περισσότερες πληροφορίες για το DAC2000;
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Για τα χρήματά του πάντα, το DAC της Behringer UltraMatch Pro δεν έχει αντίπαλο.
Πρακτικά λένε κάποιοι ότι ίσως είναι το καλύτερο DAC κάτω από τα 700 ευρώ.
Το συγκεκριμενο έχει γραμμικό τροφοδοτικό και όχι παλμοτροφοδοτικό. Παλμοτροφοδοτικό έχει το DAC της benchmark.
To DAC της behringer σηκώνει και πολλές τροποποιήσεις, για αυτούς που δεν αρκούνται μόνο στα καλά κορίτσια και τις καλές νοικοκυρές.

Από βύσματα RCA (chassis mounted), τα καλύτερα αυτή την εποχή είναι όλα τα NextGen της WBT. Η WBT κατάλαβε επιτέλους το λάθος της και η νέα σειρά είναι πολύ καλυτερη από την προηγούμενη.
Eπίσης πολυ καλά είναι τα Cardas,
XLO/Ultralink (Μαρίνος στη στοά Φέξη/Κάνιγγος).

XLR μόνο της Neutrik

Βύσματα για έξοδο ενισχυτή (Ηχείων) : Furutech (120 ευρώ τα 4 τεμ./ High-Fi Power /Κάνιγγος).

Προενισχυτή να φτιάξεις μόνο λαμπάτο και να προσέχεις τις υψηλές τάσεις.
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Προενισχυτή να φτιάξεις μόνο λαμπάτο και να προσέχεις τις υψηλές τάσεις.
Γι αυτο μου αρέσεις, λάμπα μέχρι το κόκαλο...
Εγώ solid state δήλωσα ότι θέλω.
Αλλιώς μετά πως θα κάνουμε τις κόντρες μας, ακούγοντας λύρα με τη συνοδεία ρακής;
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ωραία , μου αρέσεις γιατί είσαι ένας γνήσιος Κρητικός.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα solid state προενισχυτικά. Απλά δεν θα μπορούμε να ακούμε προενισχυτές και ηχεία όταν θα έχουμε δίπλα μας ζωντανά μια γνήσια Κρητική λίρα με τη συνοδεία ρακής.
Θα έχουμε φτιάξει την κεφαλή μας με την ρατσί οπότε θα μας ακούγονται όλοι οι προενισχυτές το ίδιο κουζουλοί.

Θυμάμαι ένα καλοκαίρι τσι Παναγίας πόσο καλά περάσαμε με κάτι φίλους και φίλες στα Ανώγεια τσι Κρήτης.
Κάποια στιγμή χάσαμε και τσι φίλες και πηγαίναμε από σπίτι σε σπίτι και πίναμε ρατσί.
Ο κόσμος ήταν πολύ φιλόξενος και το θεωρούσαν προσβολή να μην φας και να μην πιείς στο σπίτι τους όταν σε καλούσαν μέσα.

Μετά, αν θυμάμαι καλά, βρήκαμε και τσι φίλες μας σε κάτι παραλίες τύφλα στο μεθύσι και ποτέ δεν μάθαμε πως έγινε και τσι χάσαμε μέσα στα Ανώγεια.

Καλή σου μέρα sp502
ι
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Ωραία...
Και έχω διαβάσει κάμποσο υλικό για προενισχυτές και αρχίζω να καταλήγω κάπου, δες OPA627, ΒΒ δαγκωτό κλπ
Και μπαίνει το ζήτημα του ελέγχου της τάσης: Με τι?
Απλή λύση με Alps motorized, step att. Tact με απλησίαστο τηλεχειρισμό ή ρελεδέκια και αντιστασούλες να γεμίζουμε
επιφάνειες;
Και μετά πού το βάζουμε (οχι μην το πεις!)?
Γιατί κάποιοι το βάζουν πριν τον buffer εισόδου. Εγώ σκέφτομαι ότι μετά από αυτόν έιναι πιο "σωστό".

Και πείτε ότι ήρθε η ώρα να στεγάσεις το αριστούργημα, πού βρίσκεις το όμορφο κουτί;
Γιατί μέχρι και τσάμπα HiEnd σχεδιάσεις βρίσκεις, αλλά κουτί...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Νομίζω πως η λογική επιτάσσει το 1ο κέρδος στο πρώτο στάδιο, και μετά έναν buffer με μοναδιαίο κέρδος. Βέβαια, εάν ο buffer είναι 1ος, το ρυθμιστικό στάθμης μπορεί να τοποθετηθεί στο μέσον, ώστε η συσκευή να έχει μέγιστη αντίσταση εισόδου, πράγμα επιθυμητό, (και τον κάνει αναίσθητο και στο καλώδιο οδήγησης). Προστίθεται όμως ο θόρυβός του, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι χαμηλός.

Μπλε ALPS. Μετά πας για ρελεδάκια. Αν το κάνεις, κάντο όσο καλύτερο γίνεται καλύτερα. Κουτί; www.mythosaudio.gr O Πάρης πάσχει από το ίδιο νόσημα, και έχει πολύ μεγάλες ξυλουργικές δυνατότητες. Προτείνω αγριοτριανταφυλλιά, (θυμήθηκα τώρα ένα παλιό Golf πρώτης γενιάς, με ξύλινο ταμπλό του Oettinger, χε, χε, χε…).
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Κώστας Κόγιας said:
Νομίζω πως η λογική επιτάσσει το 1ο κέρδος στο πρώτο στάδιο, και μετά έναν buffer με μοναδιαίο κέρδος. Βέβαια, εάν ο buffer είναι 1ος, το ρυθμιστικό στάθμης μπορεί να τοποθετηθεί στο μέσον, ώστε η συσκευή να έχει μέγιστη αντίσταση εισόδου, πράγμα επιθυμητό, (και τον κάνει αναίσθητο και στο καλώδιο οδήγησης). Προστίθεται όμως ο θόρυβός του, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι χαμηλός.

Μπλε ALPS. Μετά πας για ρελεδάκια. Αν το κάνεις, κάντο όσο καλύτερο γίνεται καλύτερα. Κουτί; www.mythosaudio.gr O Πάρης πάσχει από το ίδιο νόσημα, και έχει πολύ μεγάλες ξυλουργικές δυνατότητες. Προτείνω αγριοτριανταφυλλιά, (θυμήθηκα τώρα ένα παλιό Golf πρώτης γενιάς, με ξύλινο ταμπλό του Oettinger, χε, χε, χε…).
Απλότις: in-buffer-pot-{unb.-to-balanced}-out
Συνολικό κέρδος 2. Φαίνεται μικρό αλλά νομίζω ότι είναι αρκετό (εδώ άλλοι πάνε με παθητικά...)

Αλλά εδώ θα πω ένα μεγάλο όχι. Όχι στο ξύλο στα μηχανήματα και στα αμάξια! Ναι στα ηχεία και στα έπιπλα, αλλά
στα ενεργά βουρτσισμένο αλουμίνιο μόνο.

ΥΓ. Εκείνο το DAC2000 που θα το βρούμε? έχω ψηθεί αρκετά!
 


Μηνύματα
402
Reaction score
2
Μπορείτε να καλέσετε το 210 9949215, να ζητήσετε το Δάρα Γιώργο.
Έχει κάνει πολλές κατασκευές για μηχανήματα ήχου, περιγράψτε του τι θέλετε, θα το φτιάξει στο cad, έχει cnc για περίεργες προσόψεις ή στείλτε του email (δεν το ξέρω) στην περίπτωση που ήδη έχετε φτιάξει το σασί που θέλετε.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Η ποιότητα κατασκευής, το tracking error και θέση του ποτενσιόμετρου είναι καθοριστική για τον ήχο του προενισχυτή μας.
Οι OPA627 απαιτούν άριστη ποιότητα τροφοδόσίας. Αν δεν την προσέξεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απαγοητευτείς με τον ήχο τους.

Από τα 5 μπλε ALPS, το ένα θα είναι πάντα καλύτερο από τα υπόλοιπα 4. Επέλεξε το καλύτερο με το χέρι και με ένα πολύμετρο.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Βυσματα ηχειων

Tα θεωρω τα πιο χρηστικα βυσματα: http://www.cardas.com/content.php?area=oem&pagestring2=Patented%20Binding%20Posts&pagestring=Patented%20Binding%20Posts+(closeup)&content_id=10&part_id=54
 


Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
για προ...
εχω φτιαξει τον περιφημο οπα με αρκετα καλουδια (elna for audio cerafine , starget, scr , step ladder ποτ με dale αντιστασεις , kiwame , 2χ100VA μετασχηματιστες ,δηλαδη ξεχωριστα τροφοδοτικα διπλης σταθεροποιησης ανα καναλι) και το αποτελεσμα ειναι τουλαχιστον συγκλονιστικο.
ωστοσο η ρημαδα η πλακετα του ελεκτορα θελει μικροσκοπιο για να κολληθει (ευτυχως δοκιμασα πρωτα με φθηνους τελεστικους του ευρω και γλυτωσα δυο τεμαχια που εκαψα) (στα διαλα) για καποιον που δεν εχει μεγαλη εμπειρια με κολλητηρι (πχ εγω)
το θεμα κουτιου και επιλογεα ειναι αυτο που με προβληματιζει για την ωρα (αν και με το ηχητικο αποτελεσμα ξεχναω το προχειρο κουτι που τα εχω βολεψει)

επισης ενδιαφερον εχει και το λαμπατο buffer (με step ladder και αυτο) του g kar...
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή όλων στο thread.
Τώρα είμαι σε παύση λόγω Πάσχα (κάνω κούρα ομορφιάς ένα πράγμα).
Μικρές απαντήσεις:
1) Για τα apls διαβάζω όντως κάποιες κακές κριτικές ειδικά στο ζήτημα της ποιότητας κατασκευής
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κοιτάξω για άλλη εταιρία, ή να πάω κατευθείαν στη λύση των αντιστάσεων
με ρελέ, που θα είναι και εύκολη στον τηλεχειρισμό.
2) Αν χρειαστώ CNC έχω δικούς μου ανθρώπους που κάνουν τη δουλειά. Το πρόβλημά μου είναι
να βρώ το κουτί.
3) Εντόπισα ένα ιταλικό site που πουλάει όλα τα καλούδια για DIY, αλλά δεν έχω τώρα εύκαιρο το link.
Έχει και κουτιά αξιόλογα.
4) Να δω πότε θα προλάβω να τον φτιάξω τον προ... θα έχω τον τελικό στην αρχή μόνο του.
Όπως και στα ηχεία μου που για 3-4 μήνες είχα ετοιμάσει και έπαιζα μόνο το δεξί.
 

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
α δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα!
κοιτα να βρεις το λινκ με το μαγαζι γιατι ψαχνουμε και για knobs και καιγομαστε.
ρελεδες με αντιστασεις??
και τι ρελεδες? γιατι τουλαχιστον στο αλπς εχεις μια σχετικα σφικτη επαφη (και στο λαντερ ακομα πιο σφικτη) με τον ρελε παλι οχι και τοσο...(οση σημασια εχει αυτο)
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Επειδή είμαι καλό παιδί... :twisted:

το μαγαζί:
http://www.audiokit.it/ENG/Frames/Introduction1.htm

και τα κουτιά που πουλάει:
http://www.hifi2000.it/
Αν κάποια κουτιά σας θυμίσουν κάτι από πανάκριβες συσκευές εγώ δεν φταίω.

Ερώτησις, VU meters της προκοπής (με βελόνα) που θα βρούμε?
 

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
φτουυυ...
κοιτα ρε γμτ.
τα knobs που μαρεσουν σταματησαν (black nickel στο τελος)...
μηπως βρηκες και τιποτα αλλο?
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Έχω βρει και ένα άλλο site με διάφορα knobs, αλλά είμαι σε απόσταση 500χλμ
από τα bookmarks μου.
Από Δευτέρα κάτι θα κάνουμε για την περίπτωσή σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.679
Μηνύματα
2.869.812
Members
37.945
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top