Επιλογη ενισχυτη

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Χαιρετώ την ομάδα.Είμαι καινούριος σε ολα αυτα και θέλω να ρωτησω εσας που ξερετε καλύτερα...Σκέφτομαι να αγοράσω 2 χειροποίητα ηχεία 60W rms 6Ω 3 δρομων που εχω βρει. Ειναι για ακρόαση μουσικής (βασικα,για να τσεκάρω την μίξη μου απο τα ενεργά ηχεία που έχω,δλδ να κανω μιξη στα ενεργα και μετα να περνάω το track στο παθητικό σύστημα για να δω πως ακούγεται)
Τι ενισχυτη να διαλέξω ώστε να μην εχω θεμα με κάψιμο ηχείων,παραμόρφωση κλπ;
Αν τα ταιριαξω πχ. με 100w 8Ω θα ειμαι οκ;
Τα φωτα σας....
Σας ευχαριστω πολυ

ΥΓ.Εχω βρει κατι mini ενισχυτες απο Κινα,αλλα δεν ξέρω... ΤΡΑ3116D2 ο τύπος λέει...δεν ξερω αν βοηθαει
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Χαιρετώ την ομάδα.Είμαι καινούριος σε ολα αυτα και θέλω να ρωτησω εσας που ξερετε καλύτερα...Σκέφτομαι να αγοράσω 2 χειροποίητα ηχεία 60W rms 6Ω 3 δρομων που εχω βρει. Ειναι για ακρόαση μουσικής (βασικα,για να τσεκάρω την μίξη μου απο τα ενεργά ηχεία που έχω,δλδ να κανω μιξη στα ενεργα και μετα να περνάω το track στο παθητικό σύστημα για να δω πως ακούγεται)
Τι ενισχυτη να διαλέξω ώστε να μην εχω θεμα με κάψιμο ηχείων,παραμόρφωση κλπ;
Αν τα ταιριαξω πχ. με 100w 8Ω θα ειμαι οκ;
Τα φωτα σας....
Σας ευχαριστω πολυ

ΥΓ.Εχω βρει κατι mini ενισχυτες απο Κινα,αλλα δεν ξέρω... ΤΡΑ3116D2 ο τύπος λέει...δεν ξερω αν βοηθαει
Εγώ θα πρότεινα να αγοράσεις ηχεία πιστοποιημένα και μετρημένα αρχικά και μετά βλέπεις για ενισχυτή.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Μετρημενα ειναι,καλη δουλεια,δεν υπαρχει θεμα σ'αυτο.Λεω να τα δοκιμασω με 100w.Θα εχω θεμα;
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Μετρημενα ειναι,καλη δουλεια,δεν υπαρχει θεμα σ'αυτο.Λεω να τα δοκιμασω με 100w.Θα εχω θεμα;
Δεν νομίζω (εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις των ηχείων, την απόσταση ακρόασης, τις επιθυμητές στάθμες κ.λ.π). Αλλά για ακροάσεις σε χαμηλή στάθμη και σε κοντινή απόσταση ακρόασης δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα με τα 100 βατ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το ηχείο. Τρίδρομο και 60 watts είναι χαμηλής ισχύος.

Το 6 Ωμ σκέτο δεν λέει κάτι, αν δεν υπάρχει πλήρης εικόνα της εμπέδησης του ηχείου.
Το 6 Ωμ είναι τιμή περίπου και θα πρέπει κανονικά να είναι ο μέσος όρος.
Αν για παράδειγμα σε μεγάλη συχνοτική περιοχή το ηχείο πέφτει στα 4 Ωμ και με προβληματική φάση, θα πρέπει να πας σε ισχυρό ενισχυτή.
Ανέβασε διάγραμμα εμπέδησης από την στιγμή που είναι μετρημένα τα ηχεία.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας πολυ!
Για χαμηλες εντασεις μιλαμε παντα,δεν υπαρχει λογος για τερμα,ετσι κ αλλιως για δουλεια τα θελω,οχι για διασκεδαση
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας πολυ!
Για χαμηλες εντασεις μιλαμε παντα,δεν υπαρχει λογος για τερμα,ετσι κ αλλιως για δουλεια τα θελω,οχι για διασκεδαση
Μάλλον πρέπει να έχεις υψηλότερες απαιτήσεις ποιότητας αν θες τα μηχανήματα για δουλειά!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Μάλλον πρέπει να έχεις υψηλότερες απαιτήσεις ποιότητας αν θες τα μηχανήματα για δουλειά!
Για ακροαση της δουλειας μου θελω,αν ακουγεται σωστα σε τοσο ''χαλια'' μηχανημα,σε ηχοσυστηματα θα ακουγεται οπως πρεπει.Ετσι πιστευω
Αυτός καλύτερα γιατί είναι τσεκαρισμένος από έμπιστο άτομο :D8-)
Καλος φαινεται,αλλα μια χαζη ερωτηση...δεν ειναι πολλα τα βατ;;; θα υπαρχει θεμα;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.078
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top