Επισκευή Κασετοφώνου

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Καλησπέρα σε όλους!

Θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας για κατάστημα σερβις/ τεχνικό που θα μπορούσε να αναλάβει - και να ολοκληρώσει αξιοπρεπώς - την επισκευή κασετοφώνου.

Πρόκειται για ένα pioneer CT 939 με ανάγκη αλλαγής ιμάντων και πιθανότατα ελέγχου των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και των ρυθμίσεων...

Όπως αντιλαμβάνεστε, είναι ιδιαίτερα σημαντικό η εργασία να είναι επιμελής και αξιόπιστη.

Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα...
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Ελπίζω να έχουμε απαντήσεις για μερακλήδες "μάστορες" που λογικά, θα έχουν μια ηλικία :hi:και εμπειρία (αφού θα έχουν σερβίρει κασετόφωνα τις εποχές που ήταν στην ακμή τους). Αναμένουμε...
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Ειδικά το κασετόφωνο θέλει τον μερακλή του...

Πρόκειται για συσκευή πολύπλοκη με πολλά μηχανικά και ηλεκτρονικά μέρη που θα πρέπει να βρίσκονται όλα ταυτόχρονα σε πολύ καλή κατάσταση και ρυθμισμένα στην εντέλεια.

Διαφορετικά, ως συσκευή νομίζω πως έχει μόνο διακοσμητική αξία...
 

Μηνύματα
40
Reaction score
29
Συμφωνώ απόλυτα, η επισκευή του κασετοφώνου είναι αρκετά δύσκολη σήμερα προκειμένου η συσκευή να έχει τις προδιαγραφές με τις οποίες κατακευάστηκε και όχι απλά να γυρίζει τη κασέτα. Έχω ένα Aiwa AD-F800 και θα με ενδιέφερε και εμένα η επισκευή του. Προς το παρόν έχω αλλάξει ιμάντες με τους καλύτερους που μπορούσα να βρώ για το συγκεκριμένο κασετόφωνο από Ευρώπη. Έκανα καθαρισμό και λίπανση του μηχανισμού και έχω καταφέρει το W&F από 0,035% που έχει στις προδιαγραφές του να είναι στο 0,05%. Αλλά πέρα από αυτό πιθανά χρειάζεται ρύθμιση στο bias, αζιμούθιο, ισορροπία καναλιών κλπ, και γι'αυτές τις ρυθμίσεις απαιτούνται ειδικές κασέτες αναφοράς που είναι δυσεύρετες. Μακάρι να υπάρχει κάποιος τεχνικός που θα μπορούσε να τα επισκευάζει σωστά.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Παρακαλούνται οι συνφορουμίτες που γνωρίζουν και μπορούν να συστήσουν τεχνικούς με γνώσεις και όρεξη να συνδράμουν...
 





Μηνύματα
85
Reaction score
120
Συμφωνώ απόλυτα, η επισκευή του κασετοφώνου είναι αρκετά δύσκολη σήμερα προκειμένου η συσκευή να έχει τις προδιαγραφές με τις οποίες κατακευάστηκε και όχι απλά να γυρίζει τη κασέτα. Έχω ένα Aiwa AD-F800 και θα με ενδιέφερε και εμένα η επισκευή του. Προς το παρόν έχω αλλάξει ιμάντες με τους καλύτερους που μπορούσα να βρώ για το συγκεκριμένο κασετόφωνο από Ευρώπη. Έκανα καθαρισμό και λίπανση του μηχανισμού και έχω καταφέρει το W&F από 0,035% που έχει στις προδιαγραφές του να είναι στο 0,05%. Αλλά πέρα από αυτό πιθανά χρειάζεται ρύθμιση στο bias, αζιμούθιο, ισορροπία καναλιών κλπ, και γι'αυτές τις ρυθμίσεις απαιτούνται ειδικές κασέτες αναφοράς που είναι δυσεύρετες. Μακάρι να υπάρχει κάποιος τεχνικός που θα μπορούσε να τα επισκευάζει σωστά.
Έχω διαβάσειτα καλύτερα για το AD-F800. Ένα από τα καλύτερα Aiwa. Σίγουρα αξίζει ιδιαίτερη φροντίδα. Δεν ξέρω αν θα έμπαινα όμως στη διαδικασία να το φέρω σε απόλυτες εργοστασιακές προδιαγραφές, που δεν ξέρω κι αν γίνεται, με πολύ καλούς - αλλά όχι original ιμάντες - original δεν υπάρχουν, αφού εδώ και πολλά χρόνια η Aiwa... εξαϋλωθηκε από τη Sony. Οι αναφερόμενες προδιαγραφές ήταν σύμφωνα με το εργοστάσιο, με εργοστασιακές κασέτες αναφοράς και - χωρίς να είμαι τεχνικός - δε νομίζω κάθε κομμάτι, ένα προς ένα είχε W&F 0,035%. Δεν ξέρω φυσικά κι αν το είχες μετρήσει στα νειάτα του αν έδινε 0,035%. Όπως (ψιλοάσχετο παράδειγμα) δεν έχουν όλα τα ίδια μοντέλα αυτοκινήτων την ίδια υποδύναμη στο δυναμόμετρο. Υπάρχουν αποκλίσεις ακόμη και σε κάθετη παραγωγή. (Κασέτες της προκοπής πια δεν υπάρχουν, αυτό είναι πρόβλημα :()
 

Μηνύματα
40
Reaction score
29
RetroManix σωστά είναι όσα αναφέρεις. Το AD-F800 ήταν από τα τελευταία κασετόφωνα που κατασκεύασε η Aiwa πριν αρχίσουν οι μεγάλες περικοπές στο κόστος και ηχητικά είναι αρκετά καλό, γι' αυτό το λόγο και θα ήθελα να το επαναφέρω σε όσο το δυνατόν πιό καλή κατάσταση. Δεδομένου ότι αυθεντικοί ιμάντες δεν υπάρχουν πλέον, είμαι ικανοποιημένος με το μηχανισμό κίνησης όπως είναι αυτή τη στιγμή. Το W&F είναι πολύ κοντά στην τιμή που δίνουν τα specs και η ταχύτητα είναι ρυθμισμένη με ακρίβεια. Όπως ανέφερα όμως υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις που θα πρέπει να ελεγχθούν και αυτό απαιτεί κασέτες αναφοράς που είναι δυσεύρετες και πανάκριβες για έναν ιδιώτη γι'αυτό θα με ενδιέφερε να βρεθεί κάποιος τεχνικός που θα μπορούσε να ελέγξει και να επιδιορθώσει σωστά το κασετόφωνο. Ελάχιστοι τεχνικοί αναλαμβάνουν την επιδιόρθωση ενός κασετόφωνου πλέον.
Ευχαριστούμε το Ultra Audio για την πρότασή του!
 

Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Φιλε paull θα ηθελα μια χαρη: Οποτε μπορεσεις να τσεκαρεις το εξης (μια και εχεις ρυθμισει με ακριβεια την ταχυτητα στο aiwa): Να χρονομετρησεις και μου πεις σε ποσο χρονο ακριβως παιζει τη μια πλευρα μιας κασετας C-60 ή C-90. Σου το ζηταω γιατι εχω ενα θεμα σχετικο με την ταχυτητα μοτερ στο δικο μου (NAD 613), προκειμενου να κανω συγκριση. Ξερω οτι δεν εχουν ολες οι κασετες την ιδια ακριβως διαρκεια ( ολες εχουν καποια δευτερολεπτα επιπλεον χρονο της αναγραφομενης τυπικης διαρκειας, διαφορετικο ομως σε καθε μαρκα κασετας). Γι΄ αυτο αν και οταν το κανεις, να αναφερεις και την κασετα που χρησιμοποιησες για τον ελεγχο.
Ευχαριστω.
 


Μηνύματα
40
Reaction score
29
Φιλε paull θα ηθελα μια χαρη: Οποτε μπορεσεις να τσεκαρεις το εξης (μια και εχεις ρυθμισει με ακριβεια την ταχυτητα στο aiwa): Να χρονομετρησεις και μου πεις σε ποσο χρονο ακριβως παιζει τη μια πλευρα μιας κασετας C-60 ή C-90. Σου το ζηταω γιατι εχω ενα θεμα σχετικο με την ταχυτητα μοτερ στο δικο μου (NAD 613), προκειμενου να κανω συγκριση. Ξερω οτι δεν εχουν ολες οι κασετες την ιδια ακριβως διαρκεια ( ολες εχουν καποια δευτερολεπτα επιπλεον χρονο της αναγραφομενης τυπικης διαρκειας, διαφορετικο ομως σε καθε μαρκα κασετας). Γι΄ αυτο αν και οταν το κανεις, να αναφερεις και την κασετα που χρησιμοποιησες για τον ελεγχο.
Ευχαριστω.
Χρησιμοποίησα μία κασέτα Maxell UR C-90 μιά και είναι από τις λίγες κασέτες που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή στα καταστήματα. Ο χρόνος που χρειάστηκε για να παίξει η μία πλευρά της κασέτας είναι 47 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει στις ρυθμίσεις σου.
Ο καλύτερος τρόπος είναι να αγοράσεις μιά κασέτα σαν αυτή που ανέφερε ο Dimpas παραπάνω, ή άλλες αντίστοιχες κασέτες από ebay με κόστος γύρω στα 12-15 ευρώ που είναι ειδικές για τη ρύθμιση της ταχύτητας. Σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα όπως το wfgui (είναι χωρίς χρέωση) που τρέχει στον υπολογιστή, σου επιτρέπει να ρυθμίσεις με καλή ακρίβεια την ταχύτητα του κασετοφώνου και να έχεις μία μέτρηση για το W&F.
 


Μηνύματα
85
Reaction score
120
Φιλε paull θα ηθελα μια χαρη: Οποτε μπορεσεις να τσεκαρεις το εξης (μια και εχεις ρυθμισει με ακριβεια την ταχυτητα στο aiwa): Να χρονομετρησεις και μου πεις σε ποσο χρονο ακριβως παιζει τη μια πλευρα μιας κασετας C-60 ή C-90. Σου το ζηταω γιατι εχω ενα θεμα σχετικο με την ταχυτητα μοτερ στο δικο μου (NAD 613), προκειμενου να κανω συγκριση. Ξερω οτι δεν εχουν ολες οι κασετες την ιδια ακριβως διαρκεια ( ολες εχουν καποια δευτερολεπτα επιπλεον χρονο της αναγραφομενης τυπικης διαρκειας, διαφορετικο ομως σε καθε μαρκα κασετας). Γι΄ αυτο αν και οταν το κανεις, να αναφερεις και την κασετα που χρησιμοποιησες για τον ελεγχο.
Ευχαριστω.
Σε καμία περίπτωση η διάρκεια μιας κασέτας δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αναφορά για την μέτηση ταχύτητας. Ο λόγος είναι απλός: Δε θα βρεις δύο κασέτες ίδου τύπου (πχ TDK D-60 η αγαπημένη μου) διαφορετικής παρτίδας παραγωγής που θα έχουν ακριβώς την ίδια διάρκεια (δηλαδή με απόλυτη ακρίβεια το μήκος ταινίας). Το έχω δοκιμάσει σε ολόιδιες κασέτες με ακρίβεια χρονομέτρου, στο ίδιο κασετόφωνο, την ίδια μέρα και περίπου ώρα. Η απόκλιση έφτασε από ελάχιστα έως πολλά δευτερόλεπτα. Η ταύτητα του μοτέρ ρυθμίζεται με κασέτα αναφοράς (πχ η Aiwa δίνει 3000 Hz). Εάν ενδιαφέρεσαι δες πως ρυθμίζει η NAD (δεν έχω χρόνο να το κοιτάξω) και επανερχόμαστε για λεπτομέρειες - εάν δεν υπάρχει επαγγελματίας με κασέτες αναφοράς και εμπειρία - για να το κοιτάξει. Φίλος, παλιά καραβάνα, ρύθμιζε μοτέρ ακούγοντας αγαπημένο χιλιοακουσμένο κομμάτι σε καλορυθμισμένο πικάπ και σύγκρινε το ίδο κομμάτι με ακουστικά από το κασετόφωνο. Δουλεύει (ως κόλπο στο... πόδι) αλλά δεν είναι "by the book". Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες. ;)
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Ο πατέρας μου έχει μια κασέτα calibration με τόνο αναφοράς και εσωτερικό μηχανισμό με στροβοσκόπιο (όπως για τα πικάπ), αλλά έχω να τη δω χρόνια. Ούτε ξέρω πού την έχει καταχωνιάσει.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Σε καμία περίπτωση η διάρκεια μιας κασέτας δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αναφορά για την μέτηση ταχύτητας. Ο λόγος είναι απλός: Δε θα βρεις δύο κασέτες ίδου τύπου (πχ TDK D-60 η αγαπημένη μου) διαφορετικής παρτίδας παραγωγής που θα έχουν ακριβώς την ίδια διάρκεια (δηλαδή με απόλυτη ακρίβεια το μήκος ταινίας). Το έχω δοκιμάσει σε ολόιδιες κασέτες με ακρίβεια χρονομέτρου, στο ίδιο κασετόφωνο, την ίδια μέρα και περίπου ώρα. Η απόκλιση έφτασε από ελάχιστα έως πολλά δευτερόλεπτα. Η ταύτητα του μοτέρ ρυθμίζεται με κασέτα αναφοράς (πχ η Aiwa δίνει 3000 Hz). Εάν ενδιαφέρεσαι δες πως ρυθμίζει η NAD (δεν έχω χρόνο να το κοιτάξω) και επανερχόμαστε για λεπτομέρειες - εάν δεν υπάρχει επαγγελματίας με κασέτες αναφοράς και εμπειρία - για να το κοιτάξει. Φίλος, παλιά καραβάνα, ρύθμιζε μοτέρ ακούγοντας αγαπημένο χιλιοακουσμένο κομμάτι σε καλορυθμισμένο πικάπ και σύγκρινε το ίδο κομμάτι με ακουστικά από το κασετόφωνο. Δουλεύει (ως κόλπο στο... πόδι) αλλά δεν είναι "by the book". Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες. ;)
Ενας καλός τρόπος είναι να βάλεις στο κασετόφωνο μια εργοστασιακή κασέτα με ενα τραγούδι να παίζει και να βάλεις και στο πικαπ η το cd player το ιδιο κομμάτι (ιδια εκτέλεση) και να τα ακους Α _ Β. Αν δεν είναι σωστό το κασετόφωνο , μετα απο λίγο η θα μείνει πισω η θα πάει μπροστά. Ρυθμίζεις και ξανά
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Ο πατέρας μου έχει μια κασέτα calibration με τόνο αναφοράς και εσωτερικό μηχανισμό με στροβοσκόπιο (όπως για τα πικάπ), αλλά έχω να τη δω χρόνια. Ούτε ξέρω πού την έχει καταχωνιάσει.
Μοιάζει κάπως με αυτή ε? ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top