Επισκευή ή αντικατάσταση ενισχυτή;

Μηνύματα
2
Reaction score
2
Καλησπερίζω την παρέα και καλώς με βρήκατε :help: Αρχικά να αναφέρω ότι διαθέτω τα παρακάτω ηχεία και ενισχυτή.
http://stereonomono.blogspot.com/2010/08/b-dm-310.html
https://www.hifiengine.com/manual_library/kenwood/kr-a5040.shtml

Ο ενισχυτής όπως και τα ηχεία ήταν χρόνια σε αχρησία (ευτυχώς όχι σε κάποια αποθήκη πεταμένα) και τους τελευταίους μήνες που τα χρησιμοποιώ συνδεδεμένα στο pc γίνεται το εξής: καθώς ακούω μουσική χάνω ένα απ' τα δύο ηχεία ή και τα δύο (συνήθως το αριστερό) και για να παίξουν κανονικά πρέπει να βγάλω το καρφί (jack 3.5mm) και να το ξαναβάλω ή να αυξομειώσω τον ήχο ή να αλλάξω έξοδο. Επίσης παρατήρησα ότι στην έξοδο TAPE 1 για παράδειγμα δε το κάνει τόσο συχνά όσο στο CD.

Απ' ότι έχω καταλάβει φταίει ο ενισχυτής γιατί δοκίμασα τα ηχεία και με άλλον χωρίς να παρουσιάζουν το ίδιο θέμα. Το χα πάει σε έναν τεχνικό, μου λέει λογικά θέλει καθάρισμα. Τον παραλαμβάνω μετά από 1μιση μήνα, πάλι τα ίδια κάνει οπότε του τον γύρισα πίσω. Τι μπορεί να φταίει; Οι έξοδοι, το ποτενσιόμετρο; Γενικά αξίζει η επισκευή ή να πάμε για αλλαγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Η επιλογή εισόδου στον ενισχυτή σου γίνεται μέσω ολοκληρωμένων. Αυτά συνδέουν την έξοδο τους στην αντίστοιχη είσοδο, αναλόγως που θα δεχτούν σήμα από τον επιλογέα.
Τα ολοκληρωμένα αυτά είχαν διάφορα θέματα αξιοπιστίας και πλέον είναι και δυσεύρετα.
Σε πρώτη φάση θέλει ένα πέρασμα των κολλήσεων, μήπως είσαι τυχερός και φταίει κάποια ψυχρή κόλληση.
Αν το πρόβλημα εμφανίζεται σε μία μόνο είσοδο μπορείς να χρησιμοποιείς κάποια από τις άλλες.

Γενικά πάντως ενισχυτές αυτής της ηλικίας την θέλουν την συντήρηση τους. Όταν δε δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν ενισχυτής, δεν είμαι σίγουρος πως αξίζει το τρέξιμο και το κόστος.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Δεν αξίζει ν'ασχοληθείς
Αξίζει μόνο στην περίπτωση που σε καλύπτει ακουστικά και δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις.Πριν προβείς σε σερβις,ρωτάς τι θα στοιχίσει και βέβαια πας σε δυο τρεις τεχνικούς...
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Καλησπερίζω την παρέα και καλώς με βρήκατε :help: Αρχικά να αναφέρω ότι διαθέτω τα παρακάτω ηχεία και ενισχυτή.
http://stereonomono.blogspot.com/2010/08/b-dm-310.html
https://www.hifiengine.com/manual_library/kenwood/kr-a5040.shtml

Ο ενισχυτής όπως και τα ηχεία ήταν χρόνια σε αχρησία (ευτυχώς όχι σε κάποια αποθήκη πεταμένα) και τους τελευταίους μήνες που τα χρησιμοποιώ συνδεδεμένα στο pc γίνεται το εξής: καθώς ακούω μουσική χάνω ένα απ' τα δύο ηχεία ή και τα δύο (συνήθως το αριστερό) και για να παίξουν κανονικά πρέπει να βγάλω το καρφί (jack 3.5mm) και να το ξαναβάλω ή να αυξομειώσω τον ήχο ή να αλλάξω έξοδο. Επίσης παρατήρησα ότι στην έξοδο TAPE 1 για παράδειγμα δε το κάνει τόσο συχνά όσο στο CD.

Απ' ότι έχω καταλάβει φταίει ο ενισχυτής γιατί δοκίμασα τα ηχεία και με άλλον χωρίς να παρουσιάζουν το ίδιο θέμα. Το χα πάει σε έναν τεχνικό, μου λέει λογικά θέλει καθάρισμα. Τον παραλαμβάνω μετά από 1μιση μήνα, πάλι τα ίδια κάνει οπότε του τον γύρισα πίσω. Τι μπορεί να φταίει; Οι έξοδοι, το ποτενσιόμετρο; Γενικά αξίζει η επισκευή ή να πάμε για αλλαγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημέρα και απο εμένα,η άποψή μου είναι οτι δεν αξίζει η επισκευή του και θα ήταν καλύτερα να πας σε κάτι άλλο.Βέβαια δεν ξέρω τα οικονομικά σου για να πας σε καινούργιο.Υπάρχουν πάντως αξιόλογα μετ/μένα σε λογικές τιμές.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
2
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τις απαντήσεις σας. Αφετέρου μετά από επικοινωνία με γνωστό τεχνικό κατάστημα των Αθηνών το οποίο ειδικεύεται στη συντήρηση ενισχυτών, εντοπίστηκε το πρόβλημα και φαντάζομαι θα επιλυθεί άμεσα τις επόμενες μέρες χωρίς ιδιαίτερο κόστος ευτυχώς. Όταν μάθω περισσότερες πληροφορίες, θα ενημερώσω το φόρουμ.
 


Μηνύματα
237
Reaction score
94
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τις απαντήσεις σας. Αφετέρου μετά από επικοινωνία με γνωστό τεχνικό κατάστημα των Αθηνών το οποίο ειδικεύεται στη συντήρηση ενισχυτών, εντοπίστηκε το πρόβλημα και φαντάζομαι θα επιλυθεί άμεσα τις επόμενες μέρες χωρίς ιδιαίτερο κόστος ευτυχώς. Όταν μάθω περισσότερες πληροφορίες, θα ενημερώσω το φόρουμ.
Καλησπέρα. Επειδή αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (σε μικρότερο όμως βαθμό) σε έναν δικάναλο ONKYO A-RV 401 μπορεις να μου πεις ποιό ακριβώς ήταν το πρόβλημα, το κόστος και το μαγαζί για την επισκευή?
Ευχαριστώ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top