Επισκευη ενισχυτη Cyrus 3, υπαρχει αντιπροσωπεια;;

Μηνύματα
30
Reaction score
9
Καθως με την καραντινα εχουμε πολυ ελευθερο χρονο, ειπα κ εγω να ενεργοποιησω ενα τελικο ενισχυτη cyrus PSX που ειχα στο παταρι και να τον συνδεσω με ενα ολοκληρωμενο cyrus 3 που ειχα ηδη στημενο κ επαιζε με ενα ζευγαρι mission 753. Πειραματισμοι με διπλοκαλωδιωση, με διπλοενισχυση, βαλε βγαλε καλωδια κ το κακο εγινε. Ο cyrus 3 δεν λειτουργει πια κ αναβοσβυνει κοκκινο το κουμπακι του power. Κατι πρεπει να καηκε. Ξερουμε αν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια κ σερβις; Κ αν δν υπαρχει, γνωριζουμε καποιον σοβαρο επισκευαστη; ευχαριστω εκ των προτερων!
 


Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Ο αντιπροσωπος ειναι αυτος που ανεφερε ο Κilson,αλλα μιας και μιλαμε για παλιο μοντελο,απο την εποχη που αντιπροσωπος ηταν η Κινοτεχνικη,καλο θα ηταν να επικοινωνησεις μαζι τους. Θυμαμαι οταν το 2000 ειχα αγορασει απο αγγελιες εναν cyrus IIIi και ενα psx και τα ειχα παει εκει (Γλυφαδα ηταν,λιγο πανω απο το αεροδομιο) για να τα σεταρουν (ηθελε καποια αλλαγη εσωτερικα ο cyrus για να συνεγραστει με το psx) και με την ευκαιρια εκαναν και εναν ελεγχο.
 

K

kimon

Guest
Καθως με την καραντινα εχουμε πολυ ελευθερο χρονο, ειπα κ εγω να ενεργοποιησω ενα τελικο ενισχυτη cyrus PSX που ειχα στο παταρι και να τον συνδεσω με ενα ολοκληρωμενο cyrus 3 που ειχα ηδη στημενο κ επαιζε με ενα ζευγαρι mission 753. Πειραματισμοι με διπλοκαλωδιωση, με διπλοενισχυση, βαλε βγαλε καλωδια κ το κακο εγινε. Ο cyrus 3 δεν λειτουργει πια κ αναβοσβυνει κοκκινο το κουμπακι του power. Κατι πρεπει να καηκε. Ξερουμε αν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια κ σερβις; Κ αν δν υπαρχει, γνωριζουμε καποιον σοβαρο επισκευαστη; ευχαριστω εκ των προτερων!
To PSX είναι σταθεροποιημένο τροφοδοτικό για τον Cyrus 3 και όχι τελικός. O Cyrus 3 δεν υποστηρίζει διπλοκαλωδίωση. Προσπάθησες να διπλοενισχύσεις το ένα ηχείο; Όμως ο 3 δεν έχει πλήκτρο mono. Πρόσεξε μήπως ξαναπάθεις ατύχημα.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
9
Εκανα λαθος, ΧΡΑ cyrus ειναι ο τελικος που εχω κ εκανα πειραματα, οχι PSX το οποιο ειναι τροφοδοτικο, οπως σωστα αναφερθηκε.
Προσπαθησα να οδηγησω τα υψηλα των mission 753 με τον XPA κ τα χαμηλα με τον cyrus 3 που ηδη ειχα. Ο ηχος χαλια, ουσιαστικα ο XPA δν δουλευε γτ ακουγα μονο μπασα (ειχα ηδη συνδεσει την εξοδο pre out του 3 με την εισοδο του xpa). Με τις πολλες δοκιμες, εγινε κ το ατυχημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Ναι οντως.....πως το εκανες αυτο? Μηπως εχεις τον cyrus 7 τελικα????

Μολις δοθηκε εξηγηση.

Παντως .....ωραια μηχανηματα εχετε στο παταρι.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
9
Η αληθεια ειναι οτι δεν χησιμοποιουσα το συγκεκριμενο συστημα εδω κ πολλα χρονια, καθοτι στον ιδιο χωρο υπαρχει στημενο ενα home cinema με ενα projector epson 9300, εναν denon av receiver, 5 ηχεια mission+sub yamaha. Σ αυτο το συστημα επαιζε κ η μουσικη, ωσπου ο ιος του πωςθαπερασειηωρα με χτυπησε κ ειπα να "αναβαθμισω" το δικαναλο συστημα.
 






Μηνύματα
30
Reaction score
9
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Μολις επανελθει η ομαλοτητα, θα ενημερωσω που επισκευαστηκε, για τυχον ενδιαφερομενους συμφορουμιτες.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
9
Ο ενισχυτης επισκευαστηκε τελικα στην αντιπροσωπεια η οποια ειναι η Sound gallery. Ειχε καει το δεξι σταδιο εξοδου, αλλαχθηκαν κ τα δυο ομως για ομοιομορφια στο σημα εξοδου. Ο cyrus δουλευει αψογα τωρα. Κοστος 120 ευρω συν ΦΠΑ. Ζητησα ενημερωση για το κοστος ανταλλακτικου (το παλιο δεν μου παραδοθηκε, ουτε κ το ζητησα) και το κοστος εργασιας. Εδωσα το mail μου για να μου απαντησουν κ θα ενημερωσω το φορουμ σχετικα.
 





ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
[QUOTE="kimon, post: 2566047, member: ...........O Cyrus 3 δεν υποστηρίζει διπλοκαλωδίωση. Προσπάθησες να διπλοενισχύσεις το ένα ηχείο; Όμως ο 3 δεν έχει πλήκτρο mono. Πρόσεξε μήπως ξαναπάθεις ατύχημα.
[/QUOTE]
Ωπα...
Δηλαδη απο μια εξοδο ηχειου δεν μπορουμε να βαλουμε δυο καλωδια για διπλοκαλωδιωση; Ή ενα καλωδιο με διπλη εξοδο για low - hi? 2 σε 4 δηλ. Πρεπει να υπαρχει διπλη εξοδος ηχειων ανα καναλι;
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Χαχαχαχαχαχα τωρα λεω να καψω κανα ηχειο😂😂
ηχειο μην καψεις, γιατι μεγαφωνα για το 753 αποκλειεται νa βρεις.Με την διπλοενισχυση τελικα τι εγινε? Καταφερες να το κανεις με τον cyrus 3+xpa ? Θα το ξερεις προφανως ,αλλα πρεπει να βγαλεις τα λαμακια που γεφυρωνουν τις τεσσερις μπορνες στα 753.Δεν πρεπει να εχεις προβλημα μιας και ολοκληρωμενος και τελικος εχουν την ιδια ισχυ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top