Επιστροφή, δριμύτερος

Μηνύματα
79
Reaction score
58
Καλησπερα στο ΑVSITE. Σημερα θα καταθεσω την δικια μου προσπαθεια που χτιζεται χρονια κ χρονια με αγαπη κ μερακι για το hi end oπως κ για την μουσικη κ τον κινηματογραφο .
Αποφασισα λοιπον να παντρεψω αναλογικο κ ψηφιακο σε ενα χωρο . Περιμενω την γνωμη σας κ τις αποψεις για καλυτερευση .
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πολυ καλον ηχο υποψιάζομαι
Πες μας λεπτομέρειες
Τα focal για home cinema τα m logan για μουσική?
 

Μηνύματα
79
Reaction score
58
Πολυ καλον ηχο υποψιάζομαι
Πες μας λεπτομέρειες
Τα focal για home cinema τα m logan για μουσική?
Βασικα Δημητρη ειμαι σε φαση δοκιμων κ προς το παρον συμβαινει το αντιθετο ! Αφου τα λιωσουμε τα FOCAL θα γινει η αλλαγη κ θα αποφασισω .
 



Μηνύματα
244
Reaction score
52
Ωραίο σύστημα!
Πες μας λεπομέρεις για τα συνοδά,
Επίσης, τι σου αρέσει και τι θα ήθελες να παραπάνω από το σύστημά σου (η τι σου λείπει).
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aφου εισε και του κινηματογραφου ετοιμασου για προσηλυτισμο... οθονη,προτζεκτορα,ηχεια sr ,av ....μετρησεις μικροφωνα, dimifoot ,kefalas klp...:o:D
 




Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πολυ καλον ηχο υποψιάζομαι
Πες μας λεπτομέρειες
Τα focal για home cinema τα m logan για μουσική?
Εγώ γιατί υποψιάζομαι πολύ κακό ήχο; Η τοποθέτηση των ηχείων και ο χώρος δεν προδιαθέτουν για κάτι καλό. Ας μας πει και ο κάτοχος τι ακούει.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αυτο με τον χωρο ειπαμε να το δειρουμε αλλα το χουμε σκοτωσει

Δηλαδη ας πουμε οτι εχει χαλια χωρο
Τοτε το ιδιο θα παίζουν τα martin logan με τα Χ αχρηστα ηχεια?
Jesus!!!!:D
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αυτο με τον χωρο ειπαμε να το δειρουμε αλλα το χουμε σκοτωσει

Δηλαδη ας πουμε οτι εχει χαλια χωρο
Τοτε το ιδιο θα παίζουν τα martin logan με τα Χ αχρηστα ηχεια?
Jesus!!!!:D
Περιμενω την γνωμη σας κ τις αποψεις για καλυτερευση .
κι εμενα μου φανηκε λιγο "γυμνος" ο χωρος
:drinks:
 


Μηνύματα
79
Reaction score
58
Εμένα μου φάνηκε καλο το συστημα του
Καλα ηχεια καλα ενισχυτικά ;)
Τα ML παιδιά είναι αξεπέραστα . Τα Focal δεν είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει απλώς η μουσικότητα του Jadis τα βοηθά αρκετά . Όσο για το αν είναι γυμνός ο χώρος θα απαντούσα κάθε άλλο ....... Η ποιότητα των ενισχυτικών δεν μπορεί να υποβαθμιστεί παρά πολύ κατά την προσωπική μου αντίληψη από τον χώρο .
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αυτο με τον χωρο ειπαμε να το δειρουμε αλλα το χουμε σκοτωσει

Δηλαδη ας πουμε οτι εχει χαλια χωρο
Τοτε το ιδιο θα παίζουν τα martin logan με τα Χ αχρηστα ηχεια?
Jesus!!!!:D
Οχι, τα ML θα παιζουν χειροτερα απο τα Χ αχρηστα ηχεια.

Τα ηχεια, καλωδια, ενισχυτες δυστυχως δεν μπορουν να φτιαξουν ενα κακο χωρο ή μια κακη τοποθετηση. Οσο και αν κοστιζουν.

Απ οτι βλεπω, περα απο τη γυμνια του χωρου, το μεγαλυτερο προβλημα του ειναι η ασυμμετρη τοποθετηση των ηχειων σε σχεση με το χωρο. Αριστερα της πορτας τι υπαρχει;
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ας δούμε λοιπόν τι ακούει ο φίλος μας duckemon01 και γιατί...

Για την συμπεριφορά του ενισχυτή του, Jadis reference, μπορείτε να διαβάσετε εδώ...
https://www.stereophile.com/content/jadis-orchestra-reference-mkii-integrated-amplifier-measurements
Θα επικεντρωθώ σε ένα σημείο:
The output impedance was very high, at 3 ohms across the audioband, which means that with our standard simulated loudspeaker, the variations in response due to the interaction between the output impedance and that of the speaker reach an audible ±1.8dB (fig.1, gray trace).


Η μαύρη καμπύλη είναι η απόκριση του ενισχυτή με ένα κλασικής συμπεριφοράς, όσων αφορά την αντίσταση, ηχείο!!!!!!!

Ας δούμε τώρα το ηχείο του ML...
Το πως συμπεριφέρεται σαν φορτίο η μεμβράνη αυτών των ηχείων πιστεύω πως είναι γνωστό.

Έχουμε λοιπόν 0,55 Ωμ στους 20 KHz αλλά η πτώση έχει ήδη ξεκινήσει από τους 8 KHz με τιμή εκεί 2 Ωμ.

Αυτά συνδυάστε τα με την έξοδο του ενισχυτή, που είναι 3 Ωμ!!!!!!!!!

Με δυο λόγια ανυπαρξία, στην πράξη, στάθμης στην υψηλή περιοχή.

Για αυτό βέβαια, έχουν προνοήσει οι <<φίλοι μας>> οι δοκιμαστές ηχητικών συσκευών...
Προκειμένου να μην κακοκαρδίσουν τους αντιπροσώπους τέτοιων συσκευών, εδώ και χρόνια, έχουν φροντίζει ότι δεν έχει υψηλές συχνότητες, δυναμικά και λεπτομέρεια να το βαπτίσουν <<Μουσικότητα>> και έτσι όλα καλά!
 

Μηνύματα
79
Reaction score
58
Ας δούμε λοιπόν τι ακούει ο φίλος μας duckemon01 και γιατί...

Για την συμπεριφορά του ενισχυτή του, Jadis reference, μπορείτε να διαβάσετε εδώ...
https://www.stereophile.com/content/jadis-orchestra-reference-mkii-integrated-amplifier-measurements
Θα επικεντρωθώ σε ένα σημείο:
The output impedance was very high, at 3 ohms across the audioband, which means that with our standard simulated loudspeaker, the variations in response due to the interaction between the output impedance and that of the speaker reach an audible ±1.8dB (fig.1, gray trace).


Η μαύρη καμπύλη είναι η απόκριση του ενισχυτή με ένα κλασικής συμπεριφοράς, όσων αφορά την αντίσταση, ηχείο!!!!!!!

Ας δούμε τώρα το ηχείο του ML...
Το πως συμπεριφέρεται σαν φορτίο η μεμβράνη αυτών των ηχείων πιστεύω πως είναι γνωστό.

Έχουμε λοιπόν 0,55 Ωμ στους 20 KHz αλλά η πτώση έχει ήδη ξεκινήσει από τους 8 KHz με τιμή εκεί 2 Ωμ.

Αυτά συνδυάστε τα με την έξοδο του ενισχυτή, που είναι 3 Ωμ!!!!!!!!!

Με δυο λόγια ανυπαρξία, στην πράξη, στάθμης στην υψηλή περιοχή.

Για αυτό βέβαια, έχουν προνοήσει οι <<φίλοι μας>> οι δοκιμαστές ηχητικών συσκευών...
Προκειμένου να μην κακοκαρδίσουν τους αντιπροσώπους τέτοιων συσκευών, εδώ και χρόνια, έχουν φροντίζει ότι δεν έχει υψηλές συχνότητες, δυναμικά και λεπτομέρεια να το βαπτίσουν <<Μουσικότητα>> και έτσι όλα καλά!
Ευτυχώς φίλτατε Petermeni η ψυχή όλων των συστημάτων μας είναι η μουσική . Έτσι λοιπόν μιλώντας πλέον για συναισθήματα κ όχι για διαγράμματα εγώ ακούω όμορφη μουσική που μου γεννά όμορφα συναισθήματα κ δεν διαβάζω κανένα διάγραμμα γιατί πολύ απλά βαριέμαι να σπατάλησω τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο μου σε αυτά . Επίσης το "άσε με να κάνω λάθος " είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια . Ευχαριστώ πολύ για την άψογη τεχνική ανάλυση παρόλα αυτά αν κ μου είναι παντελώς άχρηστη .
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ευτυχώς φίλτατε Petermeni η ψυχή όλων των συστημάτων μας είναι η μουσική . Έτσι λοιπόν μιλώντας πλέον για συναισθήματα κ όχι για διαγράμματα εγώ ακούω όμορφη μουσική που μου γεννά όμορφα συναισθήματα κ δεν διαβάζω κανένα διάγραμμα γιατί πολύ απλά βαριέμαι να σπατάλησω τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο μου σε αυτά . Επίσης το "άσε με να κάνω λάθος " είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια . Ευχαριστώ πολύ για την άψογη τεχνική ανάλυση παρόλα αυτά αν κ μου είναι παντελώς άχρηστη .
Το "άσε με να κάνω λάθος" έρχεται σε αντίθεση με τον "πολύτιμο ελεύθερο χρόνο". Έχεις σπαταλήσει πολλά χρήματα (= χρόνο + κόπο) για κάτι που είναι......λάθος (χωρίς εισαγωγικά).
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
Βρε παιδια, χαλαρωστε, και μη τον πιανετε απ το λαιμο τον ανθρωπο...

Ας ακουγαμε λιγο να βγαζαμε συμπερασματα μετα, λεω...ισως..

Και πανω απ ολα , το χομπυ μας ειναι μια απολαυση, και αφου το απολαμβανουμε και μας γεμιζει, ολα τ αλλα ερχονται δευτερα!

Chill out dears....
:D8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top