Επιτηρητής τάσης-πολύμπριζα

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Απόψε με την βροχή το δίκτυο της ΔΕΗ κάνει κάτι κουλά .
Restart συνέχεια το pc και αναβοσβήνουν τα φώτα.
Αμέσως έκλεισα τα πολύμπριζα στο ηχοσύστημα και την tv μην γίνει κάποια στραβή γιατί το έχω συνδεδεμένο σε κάτι φτηνιάρικα της crystal audio.
Κάπου διάβασα για επιτηρητές τάσης που βάζεις στον ηλεκτρολογικό πίνακα και προστατεύει από την υπέρταση με χρονοκαθυστέρηση κ.λ.π που δεν πολυκατάλαβα.
Έχει εμπειρία κάνεις από αυτά ;
Μάρκες,τιμές,τοποθέτηση,αποτελεσματικότητα ;
 


ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Εγώ έχω αυτόν https://www.hager.gr/e-catalogue/e/e/eu102/20096.htm στον πίνακα.
Μπορείς να ρυθμίσεις την πάνω και την κάτω τάση αποκοπής καθώς και το χρόνο απόκρισης, δηλαδή σε πόσα δευτερόλεπτα από την στιγμή που θα φύγει εκτός ορίων η τάση, θα ενεργήσει να κόψει το ρεύμα.
ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν προστατεύει από κεραυνούς και ο συγκεκριμένος έχει κάποια χρονοκαθυστέρηση στην επαναφορά του ρεύματος για να αποφύγει νέα πιθανή βύθιση ή ανύψωση.
Τον έβαλα γιατί κάποια εποχή είχα συχνές βυθίσεις, έκτοτε έχει ενεργοποιηθεί ελάχιστες φορές, μάλλον λόγω των ρυθμίσεων. Αν μπουν στενά όρια αποκοπής καταντάει εκνευριστικό.
 


Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
σημαντικοτερο ειναι να εχεις επιτηρηση ουδετερου.
μακραν ο μεγαλυτερος κινδυνος για συσκευες και ανθρωπους.
IMG_20181220_111515.jpg


επισης καλο ειναι να υπαρχει χρονοκαθυστερηση στην επανασυνδεση.
πχ η μεγαλυ γκριζα συσκευη ειναι ο επιτηρητης φασης/ουδετερου, επιτηρηρει ταση (χαμηλη η υψηλη) και ανοιγει την επαφη του ρελε για να ανοιξει μετα απο προκαθορισμενο διαστημα και τον ουδετερο (ο συγκεκριμενος) οπου ειναι μπαμ και κατω χωρις καθυστερηση.
ο χρονοδιακοπτης ειναι για την επανασυνδεση και η λευκη συσκευη δεξια ειναι ο ρελες (με 4 πολους).

ιδανικα ριχνεις και ενα αντικεραυνικο (πανω αριστερα) το οποιο κανονικα θελει και ασφαλεια δικη του (κατω αριστερα)

αυτα ομως συνδεονται στην κυρια παροχη πριν απο οτιδηποτε οποτε αν δεν κατεεις (και δεν εχεις προσβαση ευκολη να κλεισεις το ρευμα απο το ρολοι σου) χρειαζεσαι ηλεκτρολογο.
αν κρινω απο την ωρα που μου πηρε να τα βαλω για κατω απο 150 εργασια δεν το βλεπω , τα υλικα αν θυμαμαι καλα ηταν καπου 250

γενικα ο οποιοσδηποτε ηλεκτρολογικος πινακας σε σπιτι πρεπει να εχει ρελε διαφυγης, επιτηρηση τασης/ουδετερου και αντικεραυνικη προστασια.
ειδικα για την τελευταια υπαρχουν περιπτωσεις που αναλογως θα πρεπει να διαλεξεις τα σωστα υλικα (τυπος γειωσης ΤΤ η ΤΝ και κατηγορια κινδυνου Ι η ΙΙ - αν θυμαμαι καλα)
αν εισαι μοναχος στην ερημια και κινδυνευεις να πεσει ο κεραυνος στο σπιτι κατευθειαν και οχι καπου στο δικτυο χρειαζεσαι ακριβοτερα υλικα , ενω αναλογως της αποστασης που καλυπτει το οικιακο ηλεκτρικο δικτυο καποιες συσεκυες μπορει να χρειαζονται τοπικη προστασια.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
σημαντικοτερο ειναι να εχεις επιτηρηση ουδετερου.
μακραν ο μεγαλυτερος κινδυνος για συσκευες και ανθρωπους.
View attachment 138286

επισης καλο ειναι να υπαρχει χρονοκαθυστερηση στην επανασυνδεση.
πχ η μεγαλυ γκριζα συσκευη ειναι ο επιτηρητης φασης/ουδετερου, επιτηρηρει ταση (χαμηλη η υψηλη) και ανοιγει την επαφη του ρελε για να ανοιξει μετα απο προκαθορισμενο διαστημα και τον ουδετερο (ο συγκεκριμενος) οπου ειναι μπαμ και κατω χωρις καθυστερηση.
ο χρονοδιακοπτης ειναι για την επανασυνδεση και η λευκη συσκευη δεξια ειναι ο ρελες (με 4 πολους).

ιδανικα ριχνεις και ενα αντικεραυνικο (πανω αριστερα) το οποιο κανονικα θελει και ασφαλεια δικη του (κατω αριστερα)

αυτα ομως συνδεονται στην κυρια παροχη πριν απο οτιδηποτε οποτε αν δεν κατεεις (και δεν εχεις προσβαση ευκολη να κλεισεις το ρευμα απο το ρολοι σου) χρειαζεσαι ηλεκτρολογο.
αν κρινω απο την ωρα που μου πηρε να τα βαλω για κατω απο 150 εργασια δεν το βλεπω , τα υλικα αν θυμαμαι καλα ηταν καπου 250

γενικα ο οποιοσδηποτε ηλεκτρολογικος πινακας σε σπιτι πρεπει να εχει ρελε διαφυγης, επιτηρηση τασης/ουδετερου και αντικεραυνικη προστασια.
ειδικα για την τελευταια υπαρχουν περιπτωσεις που αναλογως θα πρεπει να διαλεξεις τα σωστα υλικα (τυπος γειωσης ΤΤ η ΤΝ και κατηγορια κινδυνου Ι η ΙΙ - αν θυμαμαι καλα)
αν εισαι μοναχος στην ερημια και κινδυνευεις να πεσει ο κεραυνος στο σπιτι κατευθειαν και οχι καπου στο δικτυο χρειαζεσαι ακριβοτερα υλικα , ενω αναλογως της αποστασης που καλυπτει το οικιακο ηλεκτρικο δικτυο καποιες συσεκυες μπορει να χρειαζονται τοπικη προστασια.
Κατάλαβα και ευχαριστώ.
Έτσι έχω μια ιδέα το τι θα ζητήσω από τον ηλεκτρολόγο γιατί τα μαστόρια άμα σε κόψουν ότι δεν το κατέχεις καθόλου Βαράνε στο κεφάλι αλύπητα ..
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Πόσο σου στοίχισε αγορά και εγκατάσταση ;
Αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 230-250 είχε πάει, ο επιτηρητής με το ρελέ φορτίου, ένα αντικεραυνικό και η εργασία.
 

Μηνύματα
372
Reaction score
917
Δες και αυτό.
Προσωπικά μου φαίνεται ανώφελη η χρήση επιτηρητή τάσης για προστασία γιατί η καθυστέρηση που θα βάλεις, για να μην καταντήσει εκνευριστικό το σβήσε/άναψε όλο το σπίτι, δε θα σε προστατεύει πια.
Από τη βύθιση τάσης δεν μπορεί να σε σώσει τίποτα εκτός από UPS σε επιλεγμένες συσκευές.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Ο επιτηρητής είναι για όλες τις συσκευές στο σπίτι. UPS δεν κάνει λένε να βάλει στον ενισχυτή. Σε TV, PC, router εντάξει, στο ψυγείο πχ?
 


Μηνύματα
372
Reaction score
917
Δεν μπορείς να βάλεις UPS σε όλες τις συσκευές π.χ. laser εκτυπωτές. Έχω δει αξιόλογο inverter να γονατίζει και να βγάζει overload στην εκκίνηση της εκτύπωσης, στιγμιαία μεν αλλά το έβγαλε.
Υποθέτω το ίδιο συμβαίνει με όλες τις συσκευές που μπορεί να έχουν μεγάλο ρεύμα εκκίνησης, δεν έχω δοκιμάσει με τον ενισχυτή.
Έχω στο πρόγραμμα να πάρω ένα για τον υπολογιστή και τα δύο ενεργά που έχω οπότε θα ενημερώσω για χάρη του ενδιαφέροντος.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
επιπλεον υπαρχουν καποιες "ευαισθητες" συσκευες πχ ψυγειο που αν και μικρης ισχυος ταλαιπωρει και ταλαιπωρειται απο ενα φθηνο ups μη ημιτονοειδους τασης

δηλαδη αν τα θελετε ολα ΔΕΗ ==> mppt φορτιστες με προστασια τασης/ουδετερου κλπ ==> μπαταριες ==> μονοφασικους αναστροφεις (inverters) στα οσα Α χρειαζονται , να εχεις πχ 4 τμχ στα 30Α να δουλευει ενα και να εχεις τα αλλα σε hot stand by και ενα τελειως σβηστο/απομονωμενο για περιπτωση κεραυνου.

το χτιζεις οσο να ναι (δεν πρεπει να ειπα λιγοτερα 15000 στην παραπανω προταση , με καλα υλικα παντα και οχι κινεζομπευ), αλλα θα χεις και γαμω τα ρευματα με νυχτερινη χρεωση για παντα (οι mppt πχ μπορουν να δουλευουν μονο στο ωραριο του νυχτερινου)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.027
επιπλεον υπαρχουν καποιες "ευαισθητες" συσκευες πχ ψυγειο που αν και μικρης ισχυος ταλαιπωρει και ταλαιπωρειται απο ενα φθηνο ups μη ημιτονοειδους τασης

δηλαδη αν τα θελετε ολα ΔΕΗ ==> mppt φορτιστες με προστασια τασης/ουδετερου κλπ ==> μπαταριες ==> μονοφασικους αναστροφεις (inverters) στα οσα Α χρειαζονται , να εχεις πχ 4 τμχ στα 30Α να δουλευει ενα και να εχεις τα αλλα σε hot stand by και ενα τελειως σβηστο/απομονωμενο για περιπτωση κεραυνου.

το χτιζεις οσο να ναι (δεν πρεπει να ειπα λιγοτερα 15000 στην παραπανω προταση , με καλα υλικα παντα και οχι κινεζομπευ), αλλα θα χεις και γαμω τα ρευματα με νυχτερινη χρεωση για παντα (οι mppt πχ μπορουν να δουλευουν μονο στο ωραριο του νυχτερινου)
:o :o :o Πανάκριβα, μα πιο φτηνά από δαύτο που είναι και το... "μικρό"
Μήπως πρέπει να βολευτούμε με τέτοια? :cool::)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
UPS δεν κάνει λένε να βάλει στον ενισχυτή.
Ποιος είναι ο λόγος? Ο Γουίζυ νομίζω έχει και δεν έχει προβλήματα.
O wizzy έχε "ρίξει" σε ένα medical grade on-line UPS της APC στους τελικούς του και κοιμάται ήσυχος.
 


Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
το εντυπωσιακο με τους καλους αναστροφεις , ειναι η ταχυτητα που δινουν το ρευμα.
εχω εναν συναδελφο που με τα λεφτα που ζητησε η δεη να τον συνδεσει στο μαραθωνα εβαλε αυτονομο φ/β και μικρη ανεμογεννητρια.
ετσι και βαλεις ηλεκτροσυγκολληση στην πριζα του (εχει μεγαλο inverter 3χ30Α αν θυμαμαι καλα , καπου 12000 αγορα τοτε) , την ωρα που τσιμπας το ηλεκτροδιο δεν πεφτει η ταση ουτε μισο βολτ , οταν σε μια κανονικα ηλεκτροδοτουμενη κατοικια , βλεπεις τις λαμπες να πεφτουν στιγμιαια (και σου κολλαει και το ηλεκτροδιο ενιοτε αμα εισαι κουλος η εχεις παλια μηχανη) . ο σιδερας ειχε μεινει καγκελο (καθοτι σιδερας) , ρε φιλε απο που παιρνεις ρευμα κλπ.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Μην μπερδεύεται τα πράγματα. Άλλο επιτηρητής και άλλο προστασία από υπερτάσεις και κρουστικά ρεύματα. Ο επιτηρητής δεν σε προσατεύει από αυτά. Απλά διακόπτει την τροφοδοσία όταν η τάση βγει έξω από τα όρια (πάνω ή κάτω ή πάνω και κάτω) που εσύ έχεις καθρίσει. ΔΕΝ είναι ακαριαίος! Έχει χρόνο υστέρησης (που θεωρητικά πρέπει να είναι μικρός) και χρόνο επαναφοράς που ρυθμίζεται. Οι συσκευές που σε προστατεύουν από υπερτάσεις και κρουστικά ρεύματα είναι παθητικές (δεν χρειάζονται τροφοδοσία) και είναι σαν αυτές της φωτογραφίας επάνω αριστερά. Συνήθως έχουν ανταλλακτικά φυσίγκια που ανάλογα με το τι "τρώνε" καταναλώνονται και θέλουν αντικατάσταση. Λειτουργικά, διοχετεύουν την παραπάνω ενέργεια στην γη. ΔΕΝ σε προστατεύουν από κεραυνούς ή κρουστικά που έρχονται από άλλους δρόμους όπως τηλεφωνικές γραμμές ή δίκτυα. Εκεί θέλεις ειδικές συσκευές σε αυτές τις γραμμές. ΔΕΝ σε προτατεύουν από υποτάσεις που μπορούν να "τρελάνουν" τα τροφοδοτικά switching.
Μια καλή εγκατάσταση χρειάζεται και τα δύο. Τον επιτηρητή για την χαμηλή τάση και τα varistors για τις κορυφές και τα κρουστικά. Και φυσικά μια πολύ καλή και πιστοποιημένη γείωση (ο ουδέτερος είναι η γείωση της ΔΕΗ και είναι το ίδιο πράγμα με την γείωση του σπιτιού μας)
Γιάννης
 



ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Ποιος είναι ο λόγος? Ο Γουίζυ νομίζω έχει και δεν έχει προβλήματα.
Νομίζω λένε ότι δεν μπορεί το UPS να αυξήσει γρήγορα το ρεύμα που δίνει, όταν το ζητάει ο ενισχυτής, δηλαδή σαν να μειώνονται τα δυναμικά του ενισχυτή.
Σε μένα πάντως ένα κοινό UPS 3000KVA που του έβαλα επάνω ένα ενισχυτή 1850ΚVA, κάηκε μόλις άνοιξα τον ενισχυτή και μετά δεν ξαναέβαλα τίποτα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top