Επιτοίχια βάση TV για TX-P42G20E

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Καλησπέρα!

Λόγω αγοράς καινούριας TV θέλω να μεταφέρω την πιστή μου Panasonic TX-P42G20E στην κρεβατοκάμαρα. Θέλω να την τοποθετήσω στον τοίχο με βάση με βραχίονα, έτσι ώστε να μπορεί να "απομακρύνεται" από τον τοίχο και να "έρχεται" πιο κοντά στη θέση θέασης, αλλά και να μπορώ να την "παρκάρω" κολλητά στον τοίχο (όσο γίνεται), για να μην "κλείνει" τον χώρο - εννοείται ότι το μήκος του βραχίονα είναι στα "συν" στις προτιμήσεις και ανάγκες μου. Θα ήθελα επίσης με τη βάση αυτή να μπορώ να ρυθμίζω τη "γωνία" της τηλεόρασης στον κατακόρυφο άξονα αλλά και "δεξιά - αριστερά".

Η τηλεόραση είναι 42 ιντσών, έχει βάρος (χωρίς τη μανίσια βάση της) 20,5 kg και στο "wall mount plate" (συγνώμη για τον αδόκιμο όρο) στην πλάτης της οι βίδες απέχουν οριζόντια 400mm και κατακόρυφα 300mm. Επισυνάπτω και ένα γράφημα, για να καταλάβετε καλύτερα τα κογκολέζικά μου. Η βάση θα βιδωθεί σε ντουβαρένιο ντουβάρι (όχι γυψοσανίδα κτλ).

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια καλή και φτηνή βάση? Στο skroutz είδα διάφορες, αλλά χάνω την μπάλα, επειδή δεν βλέπω καμία να "υποστηρίζει" vesa 400x300 (αυτή δεν είναι η διάσταση για την TV μου?).

Βέβαια βλέπω αρκετές να υποστηρίζουν ξεχωριστούς συνδυασμούς με 400 πλάτος και 300 ύψος, αλλά δεν ξέρω αν το υποστηρίζουν και συνδυαστικά. Πχ αυτή: https://www.skroutz.gr/s/12078194/Brateck-LPA36-443.html - δεν μπορώ να καταλάβω αν με καλύπτει ή όχι.

Κάθε βοήθεια ή/και πρόταση είναι ευπρόσδεκτη! :)
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713


Πάντως κάνουν και όσες είναι VESA 400x400. Καλό θα είναι να προτιμήσεις βάση που είναι ρυθμιζόμενη στο πώς βιδώνει πίσω, όπως αυτή:


ή αυτή που έβαλες εσύ:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.199
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top