Ερωτήσεις Απαντήσεις & οδηγίες γιά πρωτάρη στον κόσμο του AV

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
-
Α - Ποιά πρέπει να ειναι η ιδανική ευαισθησία των ηχείων μου σε ένα πολυκάναλο σύστημα ;
85 - 90 - 92 - 95 - 97 - 105DB ; Τελικά παίζει ρόλο και αυτό ;
Β - Όλα τα ηχεία και το κεντρικό σε ενα 7.2 ή 9.2 πολυκάναλο σύστημα πρέπει να είναι ίδια ;
Αν τα δύο L R εμπρός μου είναι διαφορετικά από τα αλλά 5ή7 ηχεία ....τί χάνω στο τελικό αποτέλεσμα ; ή ....μήπως κάτι κερδίζω ;
Γ - Τα ηχεία που θα επιλέξω θα μου προσδιορίσουν ποιόν AV θα πάρω ;
Εχω ή δεν έχω πρόβλημα αν πάρω κάποιον πιό δυνατό AV από ότι πρέπει ;
Δ - Ποιά είναι τα ιδανικά τ.μ. γιά στήσιμο πολυκάναλου 7.2 ΄καί ποιά γιά 9.2 ή δεν υπάρχει πρόβλημα ...στήνετε και σε δωμάτιο 3 χ 3 ;
Ε - Διάχυση ή απορρόφηση σε ένα σχετικά άδειο χώρο , που έχει ενα διθέσιο καναπέ , μιά κουρτίνα και ενα τραπεζάκι ;
ΣΤ - Αν λόγω μικρού χώρου τα ηχεία " ακουμπούν " στους τοίχους έχουμε πρόβλημα ;
Ε -Ενδείκνυται στήσιμο πολυκάναλου με όλα τα ηχεία ίδια και full range ;

* Ευχαριστώ πολύ .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
  • Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μπορούν να φτάσουν τα 105dB κορυφής (μέση στάθμη 85db) στην θέση ακρόασης, με χαμηλές παραμορφώσεις. Μας ενδιαφέρει λοιπόν και η ισχύς των ενισχυτών.
  • Ιδανικά ναι. Συνήθως ομως γίνονται συμβιβασμοί για οικονομικούς ή χωροταξικούς λόγους. Ο συνηθέστερος είναι το οριζόντιο κεντρικό. Το συνηθέστερο λάθος ειναι το μικρό κεντρικό. Τουλαχιστον ας μείνουμε στην ίδια εταιρία, ίδια σειρά, βαρβάτο κεντρικό. Και όχι ψείρες για surrounds.
  • Αποκλείεται να πάρει κάποιος πιο δυνατό AVR απο ο,τι χρειάζεται :biggrin:. Και όχι, δεν είναι πρόβλημα αν είναι πολύ ισχυρός. Για έξτρα ισχύ, χρησιμοποιούμε τελικούς εφοσον ο AVR δίνει εξόδους προενίσχυσης.
  • Σκεψου πως θελουμε παρομοιες αν όχι ίσες αποστάσεις του καθε ηχείου απο την θέση ακροασης. Για σύστημα 7.Χ.Χ χρειάζεται ικανός χώρος πίσω απο την θέση ακρόασης. Αν βάλεις μικρά ηχεία σε nearfield στήσιμο ενός μέτρου απόστασης περίπου, γίνεται και σε 3χ3.
  • Περισσότερη απορρόφηση σε πολυκάναλο, περισσότερη διάχυση σε δικάναλο.
  • Οχι, αντιθέτως.
  • Ναι, αν είναι σοβαρά μεγάλα ηχεία, τεράστια, γίνεται
 
Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
To ύψος στον χώρο μας γιά AV παίζει ρόλο ;
Κάποιος εχει το ταβάνι του στα 2.50 , κάποιος στα 3.00 ή στα 3.30 ή και πιό πολύ ...παίζει σίγουρα τον ρόλο του και αυτό .
Πόσο κάτω από το ταβάνι μας , ιδανικά πρέπει να μπούνε τα επάνω ηχεία ;
Υπάρχει κάποιος μαθηματικός τρόπος που βγαίνει αυτό ; ή αντε και τα βάλαμε 30 ή 40 εκ. κάτω από το ταβάνι μας ;

- :hi:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.408
Reaction score
27.695
Τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Αν π.χ. πρόκειται για ADAM, όλα S ή όλα T, ασχέτως διαμέτρου γούφερ ή μήπως είναι το τελευταίο πιο σημαντικό?
Ολα τα ηχεία να είναι σειράς S, ή σειράς Τ.
Όχι και S και Τ στο ίδιο setup.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Αν π.χ. πρόκειται για ADAM, όλα S ή όλα T, ασχέτως διαμέτρου γούφερ ή μήπως είναι το τελευταίο πιο σημαντικό?
Όχι δεν ειναι το πιο σημαντικό η διάμετρος του γουφερ. Το σπινοραμα είναι, αλλά δεν υπαρχει διαθέσιμο απο όλες τις εταιρίες. Υποθέτουμε πως ειναι παρόμοιο σε ηχεία της ίδιας σειράς-ίδιας σχεδίασης.
To ύψος στον χώρο μας γιά AV παίζει ρόλο ;
Κάποιος εχει το ταβάνι του στα 2.50 , κάποιος στα 3.00 ή στα 3.30 ή και πιό πολύ ...παίζει σίγουρα τον ρόλο του και αυτό .
Πόσο κάτω από το ταβάνι μας , ιδανικά πρέπει να μπούνε τα επάνω ηχεία ;
Υπάρχει κάποιος μαθηματικός τρόπος που βγαίνει αυτό ; ή αντε και τα βάλαμε 30 ή 40 εκ. κάτω από το ταβάνι μας ;

- :hi:
Σύμφωνα με το φορμάτ (συνηθέστερα Atmos) που θελεις να ακολουθήσεις υπάρχουν προτεινόμενες γωνίες για την τοποθέτηση τους. Υπολογίζεις και την αποσταση απο τον ακροατή προσπαθωντας να ειναι παρόμοια με τις υπόλοιπες αποστάσεις των ηχείων.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
Ολα τα ηχεία να είναι σειράς S, ή σειράς Τ.
Όχι και S και Τ στο ίδιο setup.
-
To θέμα είναι ....γιά " πρωτάρηδες " .
Ποιά ηχεία ονομάζουμε σειράς S, και
Ποιά ηχεία ονομάζουμε σειράς Τ ;

* βάλτε και μιά photo απο το net γιά το κάθε ένα .

Ευχαριστώ .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.408
Reaction score
27.695

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
Σύμφωνα με το φορμάτ (συνηθέστερα Atmos) που θελεις να ακολουθήσεις υπάρχουν προτεινόμενες γωνίες για την τοποθέτηση τους. Υπολογίζεις και την αποσταση απο τον ακροατή προσπαθωντας να ειναι παρόμοια με τις υπόλοιπες αποστάσεις των ηχείων.
[/QUOTE]

-
Ένα απλό σχεδιάγραμμα , ....ένα Τοπογραφικούλι με αποστάσεις , ..ααν σας είναι εύκολο ;
...μιά κάτοψη , ( γιά να υπάρχει και εδώ )

:hi:
-
οκ ,
alexis

νόμισα οτι υπάρχει γενικά κατηγορία ηχείων S και κατηγορία ηχείων T .
Ευχαριστώ .
 
Last edited:



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
Μανώλη googlaρε το . Θα δείς πολλά σχέδια για το atmos.
Δεν μπορώ να το κοπιάρω.
Θα φιάξεις πολυκάναλο atmos?
-
καλημέρα και καλή χρονιά Γιάννη μου με υγεία .
Θά ήθελα ,αλλά ...δεν πρός το παρόν .
Φίλος καρδιακός κανει την προσπάθεια του στον χώρο του AV και πριν του πάω τον συνονόματο μου στο σπίτι του , είπα να ανοίξω αυτό το νήμα - σαν άσχετος που είμαι με τον χώρο του AV - , έτσι κατι θα μάθω και εγώ ...και ίσως και μερικοί άλλοι .
 
  • Like
Reactions: PMC


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
Πάμε στον κινηματογράφο και ειναι στρωμένος από άκρη σε άκρη με μοκέτα .
Είναι κέρδος μας - όσον αφορά τον ήχο - νά βάλουμε ηχοαπορροφητική μοκέτα και στον προσωπικό μας χώρο , από άκρη σε άκρη ;

-

-
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Θα μπορούσα να τοποθετήσω ένα ζευγάρι ηχείων, αντί για κάθετα, με τη πλαϊνή πλευρά σαν βάση; Είναι για τα Edifier R2000DB.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Θα μπορούσα να τοποθετήσω ένα ζευγάρι ηχείων, αντί για κάθετα, με τη πλαϊνή πλευρά σαν βάση; Είναι για τα Edifier R2000DB.
Καλύτερα όχι
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top