Ερωτήσεις πριν την εγκατάσταση atmos

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σε ολους. Μιας και πλησιαζει η περιοδος ανακατασκευης της οροφης/ταβανιου του σπιτιου ( θα τοποθετησω γυψοσανιδα) και ειναι σχεδον σιγουρο πως θα αφησω αναμονες για ηχεια ατμος, σας εχω καποιες ερωτησεις.

α)Πιστευετε πως θα ειναι το dolby atmos το βασικο ηχητικο προτυπο για την επομενη δεκαετια στο οικιακο σινεμα?

β)Παρατηρειτε μεγαλη διαφορα αναμεσα στα 2 ηχεια οροφης και στα 4? Εγω για 4 ειμαι αποφασισμενος, απλα ρωταω για να ξερω τι γινεται.

γ)Ποσα πρεπει να σκασω για ενισχυτη? Σκεφτομαι αρχικα να παω σε μεταχειρισμενο και μετα σε καινουριο μιας και τα πραγματα ολο και εξελισσονται. Συμφωνειτε ή οχι?

δ)Το μονο που εχω μεχρι στιγμης ειναι ενα ζευγαρι dali zensor 7. Δεκτες οποιεσδηποτε προτασεις για ηχεια οροφης, πισω ηχεια κτλ

ε)Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ απ ολα ειναι η τοποθετηση των πισω αριστερα και πισω δεξια ηχειων. Μπορω να τα ανεβασώ ψηλά με μια κλιση προς το κεφάλι ή αναγκαστικα πρεπει να ειναι χαμηλα?

Δεν ειναι αναγκη να απαντησετε σε ολες τις ερωτησεις μου μιας και ειναι παρα πολλες. Ο καθενας οσο μπορει ας βοηθησει και θα προσπαθησω να ενωσω μονος μου το παζλ των απαντησεων

ΥΓ: Ερωτησεις για την ακριβη τοποθετηση των ηχειων οροφης θα κανω σε αλλο ποστ, λιγο πριν ξεκινησει η κατασκευη της οροφης, σε κανεναν μηνα δηλαδη
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος ;
Από εκεί εξαρτάται το 2 η 4 οροφής
Το ιδανικό είναι 1.2 μέτρα ύψος η κάτω σειρά
Όσο πιο ψηλά τα σαραουντ τόσο πιο δυσκολη η τοποθέτηση
Τώρα εάν αξίζει και πόσο θα αντέξει αυτό το φόρμα ηχου θα σου απαντήσω όταν βγει το επόμενο
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος ;
Από εκεί εξαρτάται το 2 η 4 οροφής
Το ιδανικό είναι 1.2 μέτρα ύψος η κάτω σειρά
Όσο πιο ψηλά τα σαραουντ τόσο πιο δυσκολη η τοποθέτηση
Τώρα εάν αξίζει και πόσο θα αντέξει αυτό το φόρμα ηχου θα σου απαντήσω όταν βγει το επόμενο

To δωματιο ειναι αυτο.. Δεν το εχω μετρησει ακομη αλλα νομιζω πως με παιρνει για 4 ηχεια ατμος οροφης

182238_0d51f006783c508440e0a56092057c45.jpeg
 

A

AKARL

Guest
α)Πιστευετε πως θα ειναι το dolby atmos το βασικο ηχητικο προτυπο για την επομενη δεκαετια στο οικιακο σινεμα?
Για μνιά εμπεριστατωμένη, νηφάλια και αντικειμενική απάντηση θα πρέπει να απευθυνθείς στο Μέλος Κεφάλας .... :D
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Απ την επιφάνεια που βλέπω πιστεύω τα 4 δεν σε παίρνει, εννοώ θα είναι τόσο κοντά μεταξύ τους που δεν θα είναι διακριτά μεταξύ τους. Για το ύψος των surround ιδανικό θεωρείται το ύψος των αυτιών γιατί όσο πιο πολύ βγαίνεις εκτός άξονα του τουίτερ τόσο πιο πολύ πληροφορία θα χάνεις και θα βάλεις δύσκολα όσον αφορά στην ισοστάθμιση.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Γεια σε ολους. Μιας και πλησιαζει η περιοδος ανακατασκευης της οροφης/ταβανιου του σπιτιου ( θα τοποθετησω γυψοσανιδα) και ειναι σχεδον σιγουρο πως θα αφησω αναμονες για ηχεια ατμος, σας εχω καποιες ερωτησεις.

α)Πιστευετε πως θα ειναι το dolby atmos το βασικο ηχητικο προτυπο για την επομενη δεκαετια στο οικιακο σινεμα?
Δεκαετία; Πας πολύ μακριά. Για την επόμενη τριετία-τετραετία μάλλον ναι, και σε συνδυασμό με 4Κ. Το DTS-X είναι πολύ σπάνιο πια, ενώ το Auro τείνει προς το...συλλεκτικό. :D

β)Παρατηρειτε μεγαλη διαφορα αναμεσα στα 2 ηχεια οροφης και στα 4? Εγω για 4 ειμαι αποφασισμενος, απλα ρωταω για να ξερω τι γινεται.
Ναι, αλλά δεν νομίζω ότι ο χώρος σου επιτρέπει την τοποθέτηση τεσσάρων. Και τα 2 είναι μια χαρά.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ναι, αλλά δεν νομίζω ότι ο χώρος σου επιτρέπει την τοποθέτηση τεσσάρων. Και τα 2 είναι μια χαρά.[/QUOTE]

Mη μου λες τετοια... Νομιζω πως μια χαρα ειναι ο χωρος. Οταν τον μετρησω (!), θα σου πω ξανα μιας και παλιοτερα ειχαμε το ιδιο θεμα. Θεω πασει θυσια 4, μιας που θα το κανω να το κανω τελειο!!!
[DOUBLEPOST=1533405943][/DOUBLEPOST]
Δεκαετία; Πας πολύ μακριά. Για την επόμενη τριετία-τετραετία μάλλον ναι, και σε συνδυασμό με 4Κ. Το DTS-X είναι πολύ σπάνιο πια, ενώ το Auro τείνει προς το...συλλεκτικό. :D


Ναι, αλλά δεν νομίζω ότι ο χώρος σου επιτρέπει την τοποθέτηση τεσσάρων. Και τα 2 είναι μια χαρά.

Επισης. Νομιζεις πως τα dali phantom e-60 (οροφης) ειναι αρκετα καλα η να παω στα e-80 μιας και η διαφορα τιμης δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όσοι δεν βλέπετε μεγαλύτερο διάστημα απο τετραετία, τι βλέπετε αργότερα εκτός απο βελτιώσεις αλγορίθμων των υπαρχόντων συστημάτων (πληθυντικός ευγενείας);

Κατά τη γνώμη μου τελειώσαμε απο ήχο όσον αφορά τα ηχεία, κυρίως γιατί όπως φαίνεται στο συγκεκριμένο αλλά και στα συστήματα που βλέπουμε και σ' αυτά που διαβάζουμε, τα maximum ηχεία για μαζεμένους χώρους είναι 5.2-4 ή 7.2 συν sub(s) και τα περισσότερα σε μεγαλύτερους χώρους μιάς σειράς καθισμάτων είναι 7.4 (ή 10-11).

Έχουν σημασία για 'μάς οι επιλογές που αφορούν μικρούς κινηματογράφους 6+ θέσεων; ;) Έχουν καλύτερο ήχο στο sweet spot; :)
Ας μην ξεχνάμε οτι παντού γίνονται συμβιβασμοί, είτε τα συστήματα κοστίζουν 1.000€ είτε 1.000.000€. Κι ας μην τους βλέπουμε στις pro φωτό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Mη μου λες τετοια... Νομιζω πως μια χαρα ειναι ο χωρος. Οταν τον μετρησω (!), θα σου πω ξανα μιας και παλιοτερα ειχαμε το ιδιο θεμα. Θεω πασει θυσια 4, μιας που θα το κανω να το κανω τελειο!!!
Τότε μη διανοηθείς να βάλεις ψηλά τα surrounds. :p Ούτε πίσω. :p:p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
α) μάλλον ναι, έχει κερδίσει τον εμπορικό πόλεμο όποτε θα συμβιβαστούμε με αυτό
β) βάλε τις προδιαγραφές της Dolby κάτω και βγαινει ο χωροσ για 4 βάλε 4 αλλιώς 2
γ) αν βρεις μτχ με atmos σε καλή τιμή πάρε τον (40-60% της τιμής Καινούργιου)
δ) όσο πιο ίδια ή κοντά στα χαρακτηριστικά τους είναι όλα τόσο καλύτερα (πχ διδρομα με ίδια συχνότητα xover και ας μην έχουν ίδια διάσταση μονάδων όλα αν δεν γίνεται)
ε) αν μπορείς όλα τα κάτω στο ίδιο ύψος με καταλληλότερο ύψος το τουιτερ στο ύψος του αυτιού στη θέση που βλεπεις ταινία. Αν μπουν τα πίσω λιγο πο ψηλά, μέχρι 1,20 και με κλίση προς το αυτί δεν πειράζει πολύ, πιο ψηλά επειδή θα βάλεις atmos δεν θα το συνιστούσα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Mη μου λες τετοια... Νομιζω πως μια χαρα ειναι ο χωρος. Οταν τον μετρησω (!), θα σου πω ξανα μιας και παλιοτερα ειχαμε το ιδιο θεμα. Θεω πασει θυσια 4, μιας που θα το κανω να το κανω τελειο!!!
Μωρέ τα 'χουμε ξαναπεί, αλλά τσάμπα έγραφα...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Έχουμε μπλέξει άσχημα με τα διάφορα φορμά ήχου και τις αναγκαστικές εγκαταστάσεις ενός κάρου ηχείων σε ένα δωμάτιο.
Τι καλά είμασταν με το 5,1 τι τα θέλαμε τα άλλα.


atmos.JPG
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Έχουμε μπλέξει άσχημα με τα διάφορα φορμά ήχου και τις αναγκαστικές εγκαταστάσεις ενός κάρου ηχείων σε ένα δωμάτιο.
Τι καλά είμασταν με το 5,1 τι τα θέλαμε τα άλλα.


View attachment 102400
Και που σαι ακομα, πως θα επιζησουν ολα αυτα τα εργοστασια;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Με το ζόρι τα βάλαμε;
Σχεδόν.
Όταν κυκλοφορούν σε ευρεία κλίμακα, ε όλο και θα μπούμε στον πειρασμό.
Είμαστε επιρρεπείς βλαμμένοι και σε μας βασίζονται οι εταιρίες.
Όσο σκέφτομαι πόσα λεφτά ξόδεψα σε Laserdisc (το έχω ακόμη και δουλεύει), αλλά κυρίως σε δίσκους!
Και μετά πόσα για DVD, μηχανήματα και δίσκους.
Αλλά μπορούμε και να το πούμε ανάπτυξη!
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η διαφορά του ατμος ένα απλό 5.1 εάν στηθεί σωστά είναι χαώδεις
Τα άλλα είναι απλά για να έχουμε να λέμε
Η τοποθέτηση είναι συγκεκριμένη .
Εάν ακούσεις σωστη υλοποιηση δεν έχει γυρισμο ...
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top